YERBA MATE ÇAYI VE KAS ONARIMI!

Güney Amerika’ya özgü bodur bir ağaç olan “Yerba Mate”nin yaprakları toplanarak elde edilen mate çayı, içerisinde kafein ve teobromin gibi uyarıcılar barındırır. Son yıllarda uyarıcı etkisi, kilo verdirmede ve yorgunlukla mücadelede sık sık başvurulan Yerba Mate’nin şimdi de çok konuşulan bir özelliği ortaya çıktı. Mate çayı kas onarımını destekliyor.

Brezilya, Arjantin ve Paraguay başta olmak üzere tüm Güney Amerika kıtasında tüketilen mate yaprakları uyarıcı etkisi dışında içerdiği 24 vitamin, 15 amino asit ve antioksidanlarla vucudu ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılmaktadır.

Arjantinli sporcular bir şeyleri doğru biliyor olmalılar ki “yerba mate” olarak bilinen bir bitki çayını içiyorlar. British Journal of Nutrition adlı dergide yayımlanan bir çalışma, zorlu egzersizlerden sonra sade su yerine yerba mate çayı içen (günde üç defa 200 ml) erkeklerin kas onarım gücünde yüzde 9 oranında artış olduğunu buldu. Bu farkın sebebi, mate çayının elde edildiği “Ilex paraguariensis” adlı ağacın yapraklarında bulunan fenol antioksidanlar gibi bileşenler olabilir. Yerba mate kas onarımını teşvik eden doğal bir içeriğe sahip olsa da, antrenmandan önce içmek enerji seviyesini yükseltmeye de yarıyor.

TÜYO: 1 litre suyu kaynama noktasına çok yakın bir sıcaklığa getirin. 4 yerba mate çay poşetiyle -kuru yaprağını kullanacaksanız 1 yemek kaşığı kadar- birlikte bir sürahiye alın. Buzdolabına koyup en az 4 saat soğuk demlenmeye bırakın. Ardından bir limonun suyunu ekleyin. Antrenmandan döndüğünüzde 250 ml için.

You must be logged in to post a comment Login

Bunları Unutma!