Bizi Takip Edin

FITNESS

Vücutta bir günde neler olur?

Umut Doğan Yıldız

-

 

İnsan vücudunda 24 saat boyunca neler olur hiç merak ettiniz mi? İşte gerçekler!

06.00: Organizmanın uyandığı ve metabolizmanızın harekete geçtiği, enerji açığa çıkardığı zaman dilimi.

07.00: Vücut zayıf bir safhada olduğu için bu saatte ağır bir spor yapılması önerilmez. Güzel bir kahvaltı için uygun bir zamandır.

08.00: Sigara içenler için ilk sigaradan uzak durulması gereken zamandır. Sigara, bu saatte damarları daha fazla daraltır.

09.00:   İnsan vücudunun en güçlü olduğu aralıktır. Röntgen çekinmek veya iğne yaptırmak için ideal bir zamandır.

10.00: İnsan vücudunun en yüksek ısısına ulaştığı ve verimliliğin maksimum seviyeye ulaştığı saattir. Belleğiniz bu saatlerde çok iyi çalışır.

11.00: Vücut bu saatte de formundadır. Hafıza gerektiren işler için ideal bir saattir.

12.00: Dikkatinizin azaldığı, uykunuzun geldiği bir zamandır.

13.00: Bu saat diliminde, vücudun verimliliği %20 oranında düşer.

14.00: Tansiyon ve hormon düzeyi düşer. Bitkinlik ve yorgunluk hissedilir. Bu saatte acı daha az hissedildiğinden, ameliyat veya dişçi randevusu bu zamana alınabilir.

15.00: Vücudun tekrardan forma girmeye başladığı, enerjik hissettiği saattir.

16.00: Tansiyon, kan dolaşımı ve form düzeyiniz oldukça iyi bir duruma çıkar. Spor yapmak için uygun bir saattir.

17.00: Organ faaliyetleri ve midenin asit oranı üst düzeydedir. Bu saatlerde mide problemleri yaşayabilirsiniz.

18.00: Akşam yemeği için en uygun saattir. Karaciğerin alkole karşı en dayanıklı olduğu zamanlar bu saatte gerçekleşir. Alkol almak isteyenlerin tercih edebileceği bir saattir.

19.00: Tansiyon ve nabzın tembelleştiği bir zamandır.

20.00: Karaciğerdeki yağ oranı düşer ve kalbe daha fazla kan pompalanmaya başlar. Alerjisi olan kişiler ilaçlarını bu saatte alabilir. 

21.00: Sindirim organları, işlerini bu saatten itibaren bırakır. Bu saatten sonra ne yerseniz sabah hazmedersiniz.

22.00: Sigara içenler için son saattir diyebiliriz. Bu saatten sonra vücut nikotini çok zor atabilir.

23.00: Vücudun stres hormonu salgılamayı durdurduğu saattir. Uyku ve dinlenmek için ideal bir süredir.

24.00: Deri hücrelerinin çalışmaya başladığı, rüya safhasının başladığı zamandır.

01.00: Vücudun kendini uyku moduna aldığı saattir.

02.00: Görme duygusunun, refleksin ve dikkat dağınıklığının arttığı saattir.

03.00:  Eğer uykuda değilseniz, melatonin hormonu çok fazla salgılanır. Depresif ve melankolik hissedebildiğiniz bir saattir. En çok intihar bu saatte görülür.

04.00: Stres hormonu çok fazla salgılandığı için eğer uykuya henüz dalmadıysanız enerjik hissedebileceğiniz bir saattir.

05.00: Erkeklik hormonunun en çok salgılandığı saattir. Gün içerisinde olduğunuzdan 6 kat fazla stresli olabilirsiniz.

Continue Reading
Advertisement

FITNESS

Esnemenin vücut için önemi

Umut Doğan Yıldız

-

Araştırmalar esneme hareketlerinin stres, kaygı ve sırt ağrısına kadar hemen her konuda yardımcı nitelikte olduğunu söylüyor.

Gün boyunca masa başında oturuyorsanız esneyin

Uzun saatler boyunca masa başında çalışıyor ya da masa başında oturmak durumunda kalıyorsanız, oturarak geçirdiğiniz günün ardından yapacağınız esneme hareketleri, ağrı ve gerginliği azaltarak kaslara kan akışını hızlandırır ve kronik kas gerginliğini de önler. Bunun için; sırtınızı, boynunuzu ve omuzlarınızı esnetin.

Stresli ve gergin bir süreç geçiriyorsanız esneyin

Stresli zamanlar geçirdiğinizde yapacağınız esneme hareketleri sadece zihnini ve nefesini sakinleştirmekle kalmaz aynı zamanda size daha iyi düşünmene ve daha iyi odaklanma sağlar.  Beyninize daha fazla oksijen gitmesini sağlayan esneme hareketleri, dolaşımınızı iyileştirir.

Egzersiz sonrası esneme hareketleri

Toparlanma  süreci, bildiğiniz gibi çok önemli bir mevzu. Bir gün önceki antrenmanınızdan kaynaklanan kas hasarları, evde tv izleyerek pek de çabuk iyileşmiyor. Daha önce de bahsettiğimiz gibi esnemek, kas hasarlarının çabucak toparlanması için büyük önem taşıyor.

Spora ara verildikten sonra ne yapılır: Tabi ki esneyin!

Spor yapmaya ara verdikten sonra hemen spor aletlerine, ağırlıklara ve hareketlere odaklanmak yerine biraz esneme yapmaya bakın. Kaslar uzun bir süre hareketsiz kaldığında sıkı ve sert hale gelebilir. Esneme hareketleri, kan akışını iyileştirerek daha iyi harekete ve gerilen kasların veya burkulan bağların yaralanma riskinizi azaltarak gevşetmeye yardımcı olur. 


Devamı

FITNESS

Hafta kaç gün antrenman yapılmalı?

Umut Doğan Yıldız

-

Dinlenme günleri ne kadar önemli, haftada kaç gün antrenman yapılmalı? İşte merak ettiğiniz soruların cevabı.

Kilo vermek isteyenler kaç gün dinlenmeli

Kaslarınız sadece toparlanması için değil, gelişmesi için dinlenme günleri, en az antrenman ve beslenme kadar önemlidir. Varmak istediğiniz noktaya göre, amacınız eğer kilo vermek ve sadece kardiyo merkezli antrenman yapıyorsanız, dinlenme günlerini haftada 1 güne düşürebilirsiniz.

Kas geliştirmek isteyenler kaç gün dinlenmeli

Amacınız kas geliştirmekse ve başlangıç seviyesindeyseniz, haftada üç gün antrenman, dört gün dinlenme yapmalısınız. Eğer orta seviye veya üzerindeyseniz, dört-beş gün antrenman, iki-üç gün dinlenme şeklinde antrenmanlarınızı programlayın.

Bazı durumlarda bu süreler kişilere göre farklılık gösterebilir. Sonuca ulaşmak için uygun bir beslenme programıyla beraber dinlenmeyi de ihmal etmeyin.

Ayrıca, dinlenme günlerinde de beslenmenize dikkat etmeniz geriyor. Standart tavsiyelerin yanısıra, kendinize neyin iyi geldiğini deneme yanılma yöntemiyle zaman içinde kavramanız her şeyden çok önem taşıyor.

Devamı

FITNESS

Merkez bölgesi için 3 hareket

Umut Doğan Yıldız

-

Merkez bölgendeki tüm kasları çalıştırmak için oldukça etkili bu hareketleri deneyin.

Deadlift ve farmer carry hareketlerini haftada iki defa ağırlık antrenmanlarınıza ekleyin, bird dog hareketini ise her gün yapın ve farkı görün.

Deadlift hareketi

Ayaklarınızı kalça genişliğinde açın, ağır bir çift dambılı ayaklarınızın önüne yerleştirin. Omurganızı düz tutmaya gayret edin, enseniziserbest bırakarak dambılları kavrayacağınız kadar öne eğilin(a). Topuklarınızı yere bastır ve dambılları yerden kaldırırken karnınızı sıkın (b). Evet, karnınızı sıkın çünkü işin püf noktası bu. Tekrar öne eğilin. Bu, bir tekrar eder. 8-12 tekrardan 3-4 set yapın.

Farmer Carry

İki elinize de ağır birer dambıl alın ve omuzlarınızı geride tutun. Karnınızı sıkı ve sırtınızı dik tutarak öne doğru 10 adım atın; arkanızı dönün, 10 adım atarak başlangıç noktasına tekrar dönün ve dambılları yere bırakın. Bu, bir tekrar eder. 4 tekrarlık 3-4 set yapın.

Bird Dog

Masa pozisyonundayken (a) sağ kolunuzu kulağınızla aynı hizaya kaldırızve aynı anda sol bacağınızı da yere paralel olana kadar arkaya doğru uzatın (b). Başlangıç pozisyonuna dönün ve diğer tarafta tekrarlayın. Dengenizi sağlamak için karnınızı sıkı tutun. 10-15 tekrarlık 3-4 set yapın.

Kaynak: Women’s Health Türkiye

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com