Bizi Takip Edin

SAĞLIK

Virüsler soğuk algınlığı için uyandı!

Umut Doğan Yıldız

-

 

Hava sıcaklık değerlerinin gün boyunca değiştiği mevsim geçişleri, soğuk algınlığına yol açabiliyor. Havaların değişkenliğiyle birlikte ortaya çıkan hastalıklar vücut direncini düşürdüğü için viral enfeksiyonlar daha sık görülüyor.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Güldane Koturoğlu mevsim değişikliğine bağlı ısı farklılığının, soğuk algınlığı vakalarında artışa neden olduğunun altını çiziyor. Prof. Dr. Güldane Koturoğlu, Umckaloabo adıyla bilinen doğal kaynaklı Güney Afrika Sardunyası kökü sıvı ekstresinin soğuk algınlığının tedavisinde etkin rol oynadığını belirtiyor.

Güneşli günlerin azalması ve havadaki ani ısı değişiklikleri insan sağlığı üzerinde ciddi bir etki yaratıyor. Özellikle kış aylarında virüslerin artması soğuk algınlığına yol açıyor. Prof. Dr. Güldane Koturoğlu soğuk algınlığının tedavisinde antiviral etkisi olan doğal kaynaklı ilaçların kullanılmasının hastalık üzerinde olumlu etki yaratacağına dikkat çekiyor.

Mevsim değişikliğine bağlı ısı farklılığının nezle ve soğuk algınlığı vakalarında artışa yol açtığını söyleyen Prof. Dr. Güldane Koturoğlu, bunun sebebinin yaz aylarında görülmeyen virüslerin havanın soğumasıyla birlikte aktifleşmesi olduğuna vurgu yapıyor.

Soğuk Algınlığına Karşı Doğal Kaynaklı Antiviral Tedavi

Prof. Dr. Güldane Koturoğlu “Soğuk algınlığı 10 güne kadar sürebilen viral bir hastalıktır. Belirtilerinin ortaya çıkması ile birlikte doğal tedavilerle hastalığın süresini kısaltmak ve viral bulaş riskini azaltmak mümkündür” diye konuştu.

Soğuk algınlığı ne sıklıkla görülür?

200’den fazla virüs olduğu için bir kişinin hayatı boyunca en az 200 defa nezle olabildiğini belirten Prof. Dr. Güldane Koturoğlu “Çocuklar yılda ortalama 10-12 kez soğuk algınlığı geçiriyor. Erişkinler ise yılda 2 ya da 4 defa hastalığa yakalanıyor. Yapılan araştırmalar, 70 yaşındaki bir kişinin yaşamında üç yılını soğuk algınlığı ile geçirdiğini gösteriyor. İş gücü ve okul günü açısından bakıldığında oldukça yüksek bir rakam” dedi.

Çocuklarda soğuk algınlığı tedavisinde antibiyotik kullanılmalı mı?

Küçük çocuklarda veya herhangi bir yaş grubunda nezle/soğuk algınlığı bulguları ortaya çıktığında hastalığın viral kaynaklı olması sebebi ile soğuk algınlığında antibiyotiklerin kullanılmaması gerektiğini belirten Prof. Dr. Güldane Koturoğlu, gereksiz antibiyotik kullanımının direnç gelişmesine sebep olacağını ve 2050 yılında Dünya’da 10 milyon kişinin antibiyotik direnci sebebi ile tedavi edilemeyen enfeksiyonlardan öleceğinin tahmin edildiğinin altınız çizdi.

Güney Afrika Sardunyası Kökü Sıvı Ekstresi Soğuk Algınlığıyla Savaşıyor

Soğuk algınlığında en etkili ve kanıtlanmış tedavinin ‘Umckaloabo’ adıyla da bilinen doğal Afrika Sardunyası’nın kökünden elde edilen sıvı ekstresi olduğunu belirten Prof. Dr. Güldane Koturoğlu, çocuklarda ateş varlığında gerekli durumlarda ateş düşürücü ilaçlar, burun tıkanıklığında ise serum fizyolojik burun damlalarının kullanılabileceğini söylüyor.

Umckaloabo adıyla da bilinen Afrika Sardunyası bitkisi kökünden hazırlanan sıvı ekstresinin, özellikle kış aylarında kendini gösteren soğuk algınlığına karşı mücadeledeki doğal gücü, yapılan klinik çalışmalarla da ortaya kondu. Şikayetlerin süresini 1- 3 güne kadar kısaltıyor ve şiddetini hafifletmeye yardımcı oluyor. Ayrıca baş ağrısı ve burun akıntısı da dahil olmak üzere soğuk algınlığı semptomlarının giderilmesinde de önemli rol oynuyor.

Güney Afrika Sardunyasını Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bir ürünün etkili olabilmesi ve önerilebilmesi için her dozda eşit miktar etkin madde içermesi yani standardize olması ve klinik çalışmaların aynı patentli ekstrakt ile yapılmış olması gerekmektedir. Etkinliği klinik çalışmalarla kanıtlanmış “Umckaloabo”nun Türkiye’deki patentli, orijinal ürünü her dozda eşit miktarda etkin madde içerir. Orijinal ve patentli Güney Afrika Sardunyası için doktorunuza danışabilirsiniz.

SAĞLIK

Sağlıklı zihin için yapılacaklar

Umut Doğan Yıldız

-

İçinizi dökmek mi istiyorsunuz? Daha mutlu, daha sağlıklı bir zihin için bu etkinlikleri deneyin.

 Sonuna kadar çalın

Grup bateri dersleri stresinizi alabilir ve problemin kökü olan beyninizdeki bağışıklık tepkilerinin üzerine gidebilir*.

Boyayarak rahatlayın

Northwestern Memorial Hospital’a göre, sanat terapilerine katılmak anksiyeteyi önemli ölçüde düşürebiliyor.

Köpekli günler

Frontiers in Psychology’ye göre, erkeklerin en iyi arkadaşıyla zaman geçirmek, güçlü rahatlama hormonu oksitosin salgılamanızı sağlar.mutlu, daha sağlıklı bir zihin için bu etkinlikleri deneyin.

 

Devamı

SAĞLIK

Alkol aldıktan sonra ayılmak için

Umut Doğan Yıldız

-

Yeniden insan gibi hissetmenize yardımcı olacak zaman çizelgemizle, alkol aldıktan sonraki günün üstesinden gelin.

01:00 Hızlı davranın
Ibuprofen ile acıyı durdurun. Dikkatli olun: Bunu abartırsanız parasetamolün karaciğerinize yarardan çok zararı dokunur.

10:00 Tavada yumurta
Yumurtada bulunan aminoasit sistein, baş ağrısına yol açan toksin asetaldehidi temizlemesiyle bilinir.

12:00 Beyin desteği
Yalnızca 15 dakikalık orta yoğunlukta bir egzersiz, modunuzu yükselten endorfinlerle, gümleyen başınızı tedavi edecek.

14:00 Mideye limon
İçecek seçiminde kolanızı gazozla değiştirin. Araştırmacılar gazozun alkol enzimlerini daha hızlı parçaladığını gördü.

Alkol sonrası şiş kebap yemek detoks özellikleri gösteriyor

Dönerinizdeki çamur atılan o doymuş yağ, aslında alkolün karaciğerinize olan etkisini sıfırlamanın panzehri olabilir. İşe yarar bir bilgi, değil mi?

01:00 Hızlı davranın

Ibuprofen ile acıyı durdurun. Dikkatli olun: Bunu abartırsanız parasetamolün karaciğerinize yarardan çok zararı dokunur.

17:00 Takviyeli defanslar

Bir deve dikeni takviye hapı alın; bu bitkinin aktif içeriği silimarinin, hasarlı karaciğer hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olduğu kanıtlandı.

Devamı

SAĞLIK

Kolay uyumak için ipuçları!

Umut Doğan Yıldız

-

Kolay uyumak için ipuçlarımızla kayıp uyku kâbusunu sona erdirin.

i/ Soğuma zamanı

Termostatı 15-20 dereceye ayarlayın. Bu, merkez bölge sıcaklığınızı düşürerek vücudunuza uyuyacağının sinyalini verecektir.

ii/ Tüm gece takviye

Gece rutininizin bir parçası olarak bir magnezyum hapı alın. Bu kortizol seviyenizi düşürür ve sıkı kaslarınızı rahatlatır.

iii/ Karbonhidratları tutun

Kandaki  glikoz miktarında ufak artışlara neden olan yiyecekler, gece tüketildiğinde uyumanıza yardımcı olur. Kumpiri düşünün, tiramisuyu değil.

Devamı

Popüler