Bizi Takip Edin

SAĞLIK

Uyurken dişleri gıcırdatmak

Umut Doğan Yıldız

-

 

Uyurken dişlerimi gıcırdatıyorum, bunun nedeni nedir. İşte bilmeniz gerekenler.

Dişlerinizi mi gıcırdatıyorsunuz?

Eğer uykudan uyandığınızda çene eklemlerinizde bir tür kilitlenme, hareket ettirmede güçlük yaşıyorsanız veya kronikleşmiş baş ağrısıyla uyanıyorsanız, gece boyu dişlerinizi sıkıp gıcırdatıyorsunuz demektir. Uzmanlara göre her 100 kişiden 16’sı uykuda dişlerini gıcırdatıyor ve bunun anksiyete kadar anti depresanlarla da ilgisi var. Yapmanız gereken ise şu: Dişçinize gidiyorsunuz ve pratik bir çözüm olarak size uykuda kullanmanız için diş koruyucu veriyor. Eğer diş gıcırdatmanızın sebebi sizi aşıyorsa, daha açık bir ifadeyle gündüz yaşadığınız stresinin hıncını gece uykunuzda ve dişlerinizi sıkarak çıkarıyorsanız o zaman profesyonel yardım almanız ve psikiyatristin yolunu tutmanız gerekiyor demektir. Aynı şekilde yatağa girene kadar kendinizi adeta tüketiyorsanız ve yastığa başınızı koyar koymaz uyuyorsanız da sorun var demektir.

Vücut saatinizin ayarı mı bozuk?

Şafağın söktüğü saatlere kadar uyanık kalıyorsunuz ve yine de uykunuz gelmiyor mu? Belki de sizin sorununuz DSPS’dir ya da Gecikmiş Uyku Fazı Tipi Uyku Bozukluğu Sendromu… Hemen hafife almayın çünkü günümüzde uykusuzluktan mustarip insanların yüzde 10’unun asıl derdi bu… DSPS’ye yakalandıysanız, vücudunuz en erken öğlen 12 sularında uyku hormonu melatonin salgılıyor demektir. DSPS’den mustarip olduğunuzun en büyük delili şu olsa gerek: Ergenliğinizden beri gece kuşusunuz! Bu, kişiyi çoklukla ergenlikte bulur ve lise yıllarında da devam eder. Bazen yetişkinlikte de peşinizi bırakmaz. Eğer siz de geceleri deliksiz en az yedi saat uyumuyorsanız, ileriki yaşlarınızda yüksek tansiyon hatta diyabet tehlikesiyle karşı karşıyasınız demektir. Hatta yapılan son bir araştırmaya göre geç saatlere kadar uyanık kalanlarda daha olumsuz düşünceler de yaygındır.

Peki, ne yapacaksınız?

Uyuyabilmek için uyku hijyenini sağlayacaksınız! Örneğin çay ve kahveyle vedalaşacaksınız, internette gezinmeye son vereceksiniz ve yatağa girmeden 1,5 saat önce televizyonu kapatacaksınız. Sabahları güneş ışığı alan bir odada güne gözlerinizi açarsanız daha da iyi… Eğer tüm bunları yaptığınız halde yine de uykunuz gelmiyorsa o zaman doktorunuza danışın ve suni melatonin tedarikine başvurun. Sabahları da ışık tedavisiyle güne başlayın.

Continue Reading
Advertisement

SAĞLIK

5 erkekten 1’i kısır

Umut Doğan Yıldız

-

Erkek kısırlığı, toplumda her 5 kişiden 1’inde görülüyor. Erkeklerdeki kısırlığın nedenleri.

 Nedenleri arasında, beyinden salınan hormonlarda yaşanan sıkıntılar, testislerde üretim bozuklukları, üretilen spermlerin dışarı atılma aşamasında kanallar ile ilgili yaşanan problemler ve genetik sorunlar olabiliyor. İnsanlar tarafından çok bilinmiyor ancak toplumun %1’inde azoospermi ile karşılaşılıyor.

Azoospermi, menide hiç canlı sperm hücresi olmaması durumu. Bu durumun nedenindeki %40 oran kanal tıkanıklıklarının olması. Ayrıca kanalların doğuştan olmaması veya enfeksiyonlara bağlı olarak tıkanması gibi sorunlarla da karşılaşılabiliyor. Ancak yine de olgun sperm hücresi elde edilebiliyor ve özellikle tıkalı damarlardan girilerek sperm alınması veya kanal yok ise de testis dokusundan sperm alınması ile mikroenjeksiyon yapılarak çocuk sahibi olmak mümkün. Azoospermi durumlarının %60 kadarında ise testislerde üretim sorunu bulunuyor. Bu gibi durumlarda olgun sperm elde etmek ve çocuk sahibi olmak biraz daha zor olabiliyor.

Devamı

SAĞLIK

Acı oje tırnak yemeyi bıraktırır mı?

Umut Doğan Yıldız

-

Kaygı düzeyi yüksek çocuklar, stresli ve baş edemeyecekleri bir durumla karşılaştıklarında, rahatlama amacıyla bazı davranışlar sergileyebilirler. 

Sürekli eleştiren, beklenti düzeyi yüksek bir ebeveyn karşısında, tırnak yeme davranışının gerginliğin habercisi olarak görülebileceğini vurgulayan Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Figen Karaceylan Çakmakçı, “Çocuğun tırnak yeme davranışını sürekli uyararak, bağırarak, acı oje sürerek, ödül veya ceza vererek çözemezsiniz” açıklamasında bulundu.

Çocukla kurulacak doğru iletişimin tırnak yeme alışkanlığı çözümü için atılması gereken ilk adım olduğunu söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Figen Karaceylan Çakmakçı, “Yuva veya kreşe başlama, çocuğun oyun parkında baş edemeyeceği bir durumla karşılaşması sonucunda da benzer bir davranış görülebilir. Ayrıca ‘taklit ve modelleme ile öğrenmenin’ belirgin olduğu okul öncesi dönemde ise tırnak yeme basit bir taklit etme davranışı biçiminde de gelişmiş olabilir” dedi.

Tırnak yeme alışkanlığı ruhsal bozukluğun habercisi olabilir

Tırnak yeme sorununun nedenlerinin çok basit olabileceği gibi bu davranışın ciddi ruhsal bozuklukların da habercisi olabileceğine değinen Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Figen Karaceylan Çakmakçı, “Tırnak yeme davranışı sırasında, öncesinde ve sonrasında, çocukta kendi saçını çekme ya da yolma, parmak emme veya diş gıcırdatma gibi davranışlar da görülebilir” şeklinde konuştu.

Çocuklarla karşılıklı konuşularak tırnak yeme sebebi anlaşılmaya çalışılmalı
Tırnak yeme davranışının altında yatan sıkıntı veya gerginlik yaratan bir durumun olup olmadığının araştırılması gerektiğini belirten Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Figen Karaceylan Çakmakçı, “Tırnak yiyen çocuğa ‘Beni üzüyorsun, lütfen bunu yapma’ ya da ‘Bebek gibi davranıyorsun’ ‘Neden tırnaklarını yiyorsun?’ gibi ifadeler kullanılarak çocuk üzerinde ek bir stres faktörü oluşturulmamalı. Aksine çocukla karşılıklı konuşarak, stres yaratan durum anlaşılmaya çalışılmalı” açıklamasında bulundu.

‘Elini ağzından çek demek’ daha çok dikkat çekici olabilir

Küçük yaştaki çocuklar için, eline bir nesne vermek, ilgisini başka bir yöne kaydırmanın uygun olabileceğini söyleyen Figen Karaceylan Çakmakçı, “Elini ağzından çek yönergesi daha çok dikkat çekici olacağından davranışın devam etmesine neden olabilir. Tırnak yeme davranışı sergileyen çocuğun yaşı büyükse, çocukla iş birliği yapıp, davranışın ne zaman ve nerede olduğunu tespit etmeye yönelik bir çizelge yapılabilir. Davranışın belirginleştiği ortam ve durum tespit edildikten sonra önleyici yöntemler ve çözümler çocukla birlikte oluşturulabilir” dedi. Çakmakçı, sadece acı oje sürmenin tırnak yeme davranışını engellemediğini belirterek, davranışın nedenlerinin tam olarak anlaşılmadan ezbere bir çözüm üretmenin yanlış olduğunu vurguladı.

Devamı

SAĞLIK

Ofiste uyumayı önleyen besinler

Umut Doğan Yıldız

-

Yorgun uyanmak, işe başlayacak enerjiyi bulamamak, öğleden sonra çöken uyku hali gibi sorunlar, çalışanların sıklıkla tekrarladığı şikâyetlerin başında geliyor.

Bu sorunlarla başa çıkmak, zinde bir gün geçirmek, aktif ve üretken olmak sağlıklı yaşam alışkanlıkları ve beslenme düzeni ile mümkün. Çalışanların en büyük sorunu, işe yetişme telaşı yüzünden kahvaltıyı atlamaları, çok geç yapmaları ya da sağlıksız seçimlerle geçiştirmeleri oluyor. Kahvaltı yapacak zaman bulamamaktan muzdaripseniz bir bardak süt içmek, peynirli bir sandviç ya da tost yemek hem vakit kazandırıyor hem de güne sağlıklı başlamanızı sağlıyor. Kahvaltı, sadece karbonhidrat ve yağ içeren besinler yerine protein, lif, vitamin ve mineral kaynağı besinlerin de olduğu dengeli bir öğün içeriğine sahip olmalı. Poğaça, simit ve çay yerine peynir, yumurta, sebze içeren tam tahıl ekmekli sandviçler, süt, meyve gibi tamamlayıcılardan oluşan dengeli bir kahvaltı gününüzü daha iyi kontrol etmenize yardımcı oluyor. Ara öğünler ise sağlıksız atıştırmalıklar ile yapıldığında büyük kaloriler içeriyor. Atıştırma ihtiyacınız varsa yanınızda bulunduracağınız taze ve kuru meyveler, ceviz, kavrulmamış tuzsuz badem, fındık gibi kuruyemişler sağlıklı, besleyici ve beslenme kalitesini iyileştiren seçenekler arasında bulunuyor. Masanızda sürekli su bulundurmanız ve çay-kahve gibi içecekler dışında 6-8 bardak su tüketmeniz de sağlıklı beslenme açısından yararlı oluyor.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com