Bizi Takip Edin

ERKEK AKLI

Türkiye Instagram’da beşinci

Umut Doğan Yıldız

-

 

Dünyada yaklaşık 1 milyara Instagram kullanıcısı var. Türkiye’nin 37milyon aktif Instagram kullanıcı sayısı ile beşinci sıraya yerleştiği görüldü.

Medya takibinin öncü kurumu Ajans Press, sosyal medya platformu Instagram’ın takipçi sayısına yönelik araştırmayı inceledi Ajans Press’in Statista verilerinden ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, Türkiye’nin 37 milyon aktif Instagram kullanıcı sayısı ile beşinci sıraya yerleştiği görüldü. Dünya üzerindeki bütün ülkeler baz alınırken, listenin birinci sırasına 121 milyon aktif kullanıcı sayısı ile ABD’nin yerleştiği saptandı. ABD’yi de ikinci sıradan 71 milyon kullanıcı ile Hindistan, 64 milyon ile Brezilya, 59 milyon ile de Endonezya takip etti. İlk 10’da yer alan diğer ülkeler ise; Rusya, Japonya, İran, Birleşik Krallık ve Meksika olarak kaydedildi.

ITS Medya ve AjansPress’in gerçekleştirdiği medya araştırmasında, yazılı basına yansıyan haber adetleri de belli oldu. 2018 yılı içerisinde sosyal medya ve platformların medyada ne kadar konuşulduğuna yönelik yapılan incelemede,araştırmaya konu olan Instagram’ın 16 bin 158 haberle konuşulduğu görüldü.Sosyal medya başlığında ise 150 binin üzerinden haber yansıması olduğu tespit edildi.

Continue Reading
Advertisement

ERKEK AKLI

Pantolonsuz metroya binme etkinliği

Umut Doğan Yıldız

-

ABD’nin New York kentinde ”Pantolonsuz Metro Yolculuğu” etkinliğinin bu yıl 18.si düzenlendi.

Bu sene New York’ta 18.si düzenlenen ‘Pantolonsuz Metro Yolculuğu’na katılanlar soğuk havayı umursamadılar.

Improve Everywhere’ grubu tarafından düzenlenmeye başlanan ve dünyada hızla yayılıp çeşitli şehirlerde de gerçekleştirilen metroda pantolonsuz yolculuk etkinliği, bu yılda oldukça ilgi gördü.

Katılımcılar, olaydan haberi olmayan vatandaşların şaşkın bakışları arasında pantolonlarını çıkarmaya başladılar.

Video: (Rommel Tan) Instagram: @rtanphoto

İşte o görüntüler:Devamı

ERKEK AKLI

Yapay zekanın çözemediği problem

Umut Doğan Yıldız

-

Araştırmacılar, yapay zekanın, algoritmalarla çözemediği bir matematik problemi üretti.

Son yıllarda yapay zekalarla ilgili çeşitli kehanetler ortaya atılıyor ve yapay zekaların insanların yerine geçeceği ve insanları dünyadan sileceği üzerine bir hayli kafa patlatılıyor. Bu tartışmalar doğrultusunda bilim insanları, yapay zekaların çözemediği bir problem üzerinde çalıştılar ve başarılı oldular.

Avusturyalı matematikçi Kurt Gödel‘in 1930’lu yıllarda ortaya koyduğu ve aslında bazı matematiksel soruların bir çözümü olmadığını kanıtlayan “Eksiklik Teoremleri“nden harekete çıkan bilim insanları,yapay zekaların da öğreniminin de sınırlandırılabilecek pozisyonda olduğunu, ürettikleri matematik problemiyle ortaya koydular.

Yapay zekaya verilen problemin “doğru” veya “yanlış” şeklinde bir cevabının olmaması, yapay zekanın bu problemi herhangi bir algoritmaya dayandıramamasına neden oluyor ve bu da problemi çözümsüz kılıyor.

Bu ne anlama geliyor?

Bilgisayar bilimci Shai Ben David öncülüğünde yürütülen çalışmalarda asıl hedeflenen, ileriki dönemlerde yapay zekalarla insanların ayırt edilmesini sağlamak.

Devamı

ERKEK AKLI

İstanbul’daki barajların doluluk oranı açıklandı

Umut Doğan Yıldız

-

İstanbul’da bir süredir süren kar ve yağmurla birlikte barajlardaki doluluk oranının yüzde 90’ı geçtiği açıklandı.

İSKİ’den alınan bilgilere göre kar ve kuvvetli yağmurla birlikte barajlardaki doluluk oranı İstanbul’da yüzde 90’ı geçti. İstanbul’da geçen yıl aynı dönem doluluk oranı yüzde 66 seviyesinde kalmıştı.

Kuraklığın yaşandığı 2014 yılının ocak ayında ise barajlardaki doluluk oranı yüzde 34 olarak kaydedilmişti.

İstanbul’daki barajların doluluk oranları

İstanbul’daki 10 barajdan Istrancalar, Darlık, Kazandere ve Alibey barajlarında doluluk oranı yüzde 100’e ulaştı. İstanbul’daki diğer barajlarda ise doluluk oranı şu şekilde: Terkos yüzde 99, Büyükçekmece yüzde 96, Ömerli yüzde 91, Elmalı yüzde 87, Pabuçdere yüzde 77, Sazlıdere ise yüzde 53 oranında.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com