Bizi Takip Edin

Tıbbın geleceği yapay zekâda. Üstelik bu gelecek, tahmin ettiğinizden daha yakın. Bu yazıda okuyacağınız yapay zekâ ile geliştirilmiş 12 farklı ürün veya uygulamanın hayatımıza girmesi an meselesi.

Yapay zekâ araştırmacısı Dr. Greg Corrado, TedMed Conference etkinliğinde sahneye çıktığında tıp profesyonellerine söylediği şu sözlerde gayet samimiydi: “Tanı veya tedavi kararı alırken yapay zekâyla ortak çalışan doktorlar, iyileştirici güçlerinin geçen 100 yıla göre çok daha geliştiğini görecekler.” Google Artificial Intelligence’ın başlıca araştırmacılarından biri ve makine öğrenimi uzmanı Corrado, sözlerine şöyle devam ediyor: “Bugün medikal alanda çalışmak, enformasyon kasırgasıyla baş etmek demek. Yapay zekâ (ve makine öğrenimi), bu data canavarını terbiye etmek ve bunu doğru ölçümleyerek taleple buluşturmak için elimizdeki en iyi fırsat.”

Kulağa bilim kurgu gibi mi geliyor? Sadece hastaneler değil, araştırmacılar ve tıp okulları da Microsoft, Apple, IBM, Google, Intel ve GE gibi teknoloji firmalarıyla çalışıyor. Şirketler medikal kayıtları sınıflandırmak, tedavileri belirlemek, zehirlenmeleri 12 saat gibi kısa bir sürede teşhis etmek ve hatta kimin bir sonraki doktor randevusunu kaçıracağını öngörebilmek için algoritmalar yaratıyorlar. “Cloud tabanlı”, “derin öğrenme” teknolojisi MR sonuçlarını incelemede de kullanılıyor ki bu sayede dolaşım sağlığı değerlendiriliyor ve kalp rahatsızlıkları en iyi radyoloğun söyleyebileceğinden daha hızlı ve daha kesin şekilde görülebiliyor.

Tıpta yapay zekânın kullanımı henüz emekleme döneminde olsa da, şimdiden uygulanan 12 yapay zekâ temelli teknolojiyle sağlığınız hakkında daha çok bilgiyi daha hızlı ve güvenilir şekilde öğrenmeniz mümkün.  

Sensely

İtiraf edin, her zaman size özel bir hemşireniz olsun istediniz. Belki bir sonraki ameliyatınızdan sonra, Molly adındaki interaktif sanal sağlık asistanı size evinizde refakat edecek. Uygulama üzerindeki avatar semptomları kontrol ediyor, medikal cihazlardaki ve giyilebilir sağlık ekipmanlarındaki verileri alıp işleyebiliyor ve sonraki muayeneler için randevu alabiliyor. Mesaj yazmanıza gerek kalmadan Molly ile konuşuyorsunuz ve tüm bilgileriniz doktorunuzun incelemesi için sağlık dosyanıza otomatik olarak işleniyor.

KİM İÇİN? Takip ve gözlem altında olması gereken ama bunun gereklerinden kaçan insanlar için kurtarıcı.

 

Woebot

Terapiden kaçıyor musunuz? Akıl sağlığınız hakkında konuşmaktan hoşlanmıyor musunuz? Stanford klinik araştırma psikoloğu Dr. Alison Darcy tarafından yaratılan Woebot adlı “sohbet robotu,” gündelik kısa sohbetler, ruh hali çizelgesi, komik videolar ve Facebook Messenger aracılığıyla kelime oyunlarıyla ruh durumunuzu dengelemeyi ve kendiniz hakkında daha çok şey öğrenmenizi hedefliyor. Woebot zamanla tepkilerinizi öğreniyor ve daha spesifik reaksiyonlar vermeye başlıyor. 2017 yılında yapılan bir çalışmada, kullanıcılar 2 haftalık süre içinde Woebot ile yaptıkları ortalama 12 seansın sonunda depresyon ve anksiyete semptomlarında belirgin bir düşüş deneyimledi.

KİM İÇİN? Terapiye gitmeye gönülsüz olanlar için.

AiCure

Reçeteli ilaçların dozunu fazla ya da eksik almak, iyileşme sürecini baltaladığı gibi yaşam tehlikesi yaratacak sonuçlar da doğurabilir. AiCure, akıllı telefon kamerası ve yapay zekâ kullanarak ilaçlarınızı alıp almadığınızı kontrol ediyor. Klinik testlerle desteklenen bu uygulama, önce yüz tanıma teknolojisiyle hastanın kimliğini, ardından şekline ve rengine göre kullanılan ilacın türünü tespit ediyor ve bir doktora onay mesajı gönderiyor. Ayrıca günlük ilaç hatırlatma servisi de mevcut.

KİM İÇİN? Çok yoğun, çok dalgın ve unutkan insanlar ve yaşlı anne-babasının bakımını uzaktan takip etmek durumunda olanlar için.

 

Semantic Scholar

Eğer yaşamınızı baştan sona değiştirecek bir hastalık teşhisi konduysa, en etkili ve doğru tedavi seçenekleri konusunda bilgilenmeniz gerekir. Google işe yaramaz. Bu yapay zekâya dayanan arama motoru, 40 milyonun üzerinde hakemli (bilimsel) derginin veri tabanını tarıyor ve sizin durumunuzla en ilgili ve en çok alıntı yapılmış olan incelemeyi seçiyor. Ardından ne kadar yararlı ve etkili olabileceğine göre bağlantılar kuruyor. Bu arama motorunun uzun vadeli hedefi, makinenin zekâsını araştırmalar arasındaki noktaları birleştirmek ve gözden kaçırılabilecek tedavileri tanımlamak için kullanmak.

KİM İÇİN? En güncel araştırmalardan elde edilen güvenilir sağlık bilgileri öğrenmek isteyenler için.

ArtAs Robotic Hair Restoration

Mevcut saç ekimi yöntemleri epey zahmetli olabiliyor: Başın saçlı bölgesinden manuel yöntemlerle alınan saç telleri, seyrek saçlı veya saçsız bölgelerine ekiliyor. Yapay zekâ ile çalışan bu robot, cerrahlara ekim için en iyi saçların seçimi ve transferi konusunda asistanlık yapıyor. Bu da daha hızlı iyileşme ve tedavi sonunda daha doğal bir görünüm anlamına geliyor.

KİM İÇİN? Parası olup saçı olmayan erkekler için.

 

Heartflow

Damar içine radyo-opak boya maddesi verilerek anjiyografi çekilmesi yerine, Heartflow yönteminde, doktorlar kalp hastalıklarında bilgisayarlı tomografi, bilgisayarda üretilmiş kan dolaşımı ve derin öğrenme algoritmaları ile kalbin üç boyutlu haritasını çıkarmak gibi girişimsel olmayan yöntemlerle teşhis koyuyorlar. ABD’de hâlihazırda kullanılan bu yapay zekânın, damar tıkanıklığı ve kan dolaşımına dair detaylı analizlerle, girişimsel anjiyografi işlemlerinde yüzde 80 oranında azalma ve toplam sağlık harcamalarında yüzde 25’lik bir tasarruf yarattığı görüldü. Dahası, konvansiyonel koroner anjiyografi yüzde 65 oranında kesinlik sunarken, Heartflow bu sayıyı yüzde 86’ya çıkarıyor. ABD’de bile henüz 40 hastanede kullanılan bu yöntemin hızla dünya çapında yaygınlaşması bekleniyor.

KİM İÇİN? Kapsamlı bir kalp hastalığı teşhisine ihtiyaç duyan kişiler için.

Butterfly iQ

Doktorlar, ultrason cihazına ve sonuçlarına ulaşmaları zaman aldığından, sıklıkla teşhis koymayı ertelerler. Örneğin, böbrek taşı şikâyetiyle doktora başvurduysanız bekleme süreci size işkence gibi gelebilir. Pantolon cebine sığabilecek boyuttaki ultrason tarama cihazı Butterfly iQ, iPhone’a bağlanabiliyor ve yapay zekâ, doktorun sonuca hemen ulaşmasını sağlıyor. Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi, yapay zekâyla çalışan cihazın 13 farklı tarama yapabildiğini onayladı. Hastaların kullanmasına izin verilmiyor ancak bu yıl içinde acil servislerde kullanılmaya başlanacak.

KİM İÇİN? Ultrason ve istatistiğe ihtiyaç duyan herhangi bir sağlık hizmetleri uzmanı için.

 

Watson for Oncology

Kanser vakalarıyla uğraşan doktorların bir tedavi planı geliştirmeleri bazen haftalar alabiliyor. IBM’in ürettiği Watson for Oncology, Memorial Sloan Kettering Cancer Center uzmanlarının desteğinin yanı sıra 300 tıp dergisini, 200 çalışma kitabını ve yaklaşık 15 milyon araştırma sayfasını tarayarak, hastanın semptomları, genetik yapısı ve aile geçmişini de hesaba katarak kişiye özel bir tedavi planı çıkarıyor. Üstelik bunu sadece dakikalar içinde yapıyor.

KİM İÇİN? Gerçek bir duyarlılık ile yapay zekâ özelliklerinden aynı anda faydalanmak isteyen kanser hastaları için.

anaslide

Asker antrenman programı

Umut Doğan Yıldız

-

Askeri disiplini iliklerinize kadar hissedeceğiniz Army Boot Camp antrenmanıyla, kaslarınıza emir komutanın kimde olduğunu gösterin.

Ağırlıkları sürekli olarak aynı biçimlerde indirip kaldırmaktan sıkıldıysanız ve bununla birlikte bir de plato evresine girdiğinizi düşünüyorsanız, sizi Prime Fitness spor salonlarında taş üstünde taşın bırakılmadığı Army Boot Camp ile tanıştıralım. Yoğunluğun en üst seviyede olduğu Army Boot Camp antrenmanı, esasında grup dersi şeklinde olsa da kendi başınıza da uygulayabileceğiniz ve olumlu sonuçlar alabileceğiniz bir antrenman prensibi. Antrenmanın yüksek temposuna karşın 3-4 çalışmanın sonunda vücudunuzun bu disipline adapte olabileceğini söyleyen Prime Fitness antrenörü Onur Türksever, “Antrenmanın interval mantığında olması bir yandan kas kütlenizi artırırken, bir yandan da yağ yakmanızı sağlar. Üstelik dayanıklılığınız da ciddi oranda artar” diyor. Ancak biz en başından uyaralım: Antrenman bittiğinde kan ter içinde kalacaksınız.

TALİMATLAR Hareketleri belirtilen sırayla ve istasyon çalışması şeklinde uygulayın. Toplamda üç tur yapacağınız bu çalışmada hareketleri ilk turda 30 saniye, ikinci turda 45 ve son turda 60 saniye yapın. Hareket aralarında 10-15 saniye, tur sonlarında ise 1-2 dakika dinlenin. Bu antrenman programını kendi başınıza uygulayabileceğiniz gibi, kendi antrenman programlarınıza ek olarak da haftada 2-3 kez yapabilirsiniz. Antrenmana başlamadan önce ısınma egzersizleri yapmayı ihmal etmeyin.

01 Commando Dance and French Press

Dambılın bir ucunu her iki elinizle kavrayın. Göğsünüzü bir asker gibi dik tutarak sol ayağınızla öne doğru adım atın. Sol dizinizi 90 derece bükerek sağ dizinizin zemine temas etmesini sağlayın. Hızlı bir şekilde ayağa kalkın ve ağırlığı başınızın üzerine doğru kaldırın. Ağırlığı başınızın arkasına indirdikten sonra hareketi tekrar edin. Her turun sonunda bacaklarınızın konumunu değiştirin.

02 Thera Band Climber

Thera Band’ın uçlarını ayak bileklerinize bağlayarak sağlam bir dayanak noktasının etrafına dolayın. Ellerinizi zemine yerleştirerek şınav pozisyonu alın. Bakışlarınızı karşıda tutun. Sol dizinizi göğsünüze doğru çekin. Sol bacağınızı düzleştirdikten sonra hareketi sağ bacağınızla tekrar edin ve hareketi süre boyunca akıcı bir şekilde yapın.

03 High Knee Step Up

Önünüze 30 santimlik bir kutu yerleştirin. Ellerinizi yumruklarınız sıkılı bir şekilde göğüs hizanızda tutun. Sol ayağınız kutunun üzerine yerleştirin. Sol ayağınızla kutunun üzerine baskı uygulayarak yükselin ve aynı anda sağ dizinizi göğsünüze doğru çekin. Sağ ayağınızı zemine yerleştirerek kutunun üzerinden inin. Hareketi diğer bacağınızla tekrar edin.

04 Army Crawling

Her iki elinize de birer dambıl alarak ellerinizi ve ayaklarınızı zemine yerleştirin. Dengenizi sağlayabilmek için merkez bölgenizi sıkın. Dirseklerinizi bükün ve sağ elinizle öne doğru küçük bir adım atın. İlerleyebilmek için sağ elinizi sağ ayağınızla takip edin. Aynı hareketi sol el ve sol ayağınızla tekrarlayın. Süre boyunca bu şekilde hareket ederek ileriye doğru gidin.

05 Medicine Ball Pushup

Sol elinizi sağlık topunun üzerine yerleştirerek şınav pozisyonu alın. Dirseklerinizi bükerek göğsünüzle zemin arasında birkaç santim kalıncaya dek alçalın. Kollarınızı düzleştirin ve sağlık topunu sağınıza doğru yuvarlayın. Topu şimdi de sağ elinizle kavrayarak şınav çekin. Topu her tekrarın sonunda diğer yöne yuvarlayarak süreniz bitene kadar harekete devam edin.

06 Sit-Up Punches

Matın üzerine sırtüstü uzanın. Dizlerinizi bükerek ayaklarınızı tamamen zemine yerleştirin. Ellerinizi başınıza koyun. Karın kaslarınızı sıkarak mekik çekin. Şimdi önce sağ, sonra da sol elinizle ileriye doğru birer yumruk savurun. Kontrollü bir şekilde alçalın. Süreyi tamamlayana kadar hareketi yapmaya devam edin.

07 Army Plank

Matı yatay bir şekilde zemine yerleştirin. Ön kollarınızı matın en sol tarafına yerleştirerek plank pozisyonu alın. Sağ kolunuzu yana doğru açın. Sol kolunuzla sağ kolunuzu takip ederek matın sağına doğru ilerleyin. Matın sonuna geldiğinizde bu kez solunuza doğru ilerleyin ve süre dolana kadar matın bir ucundan diğer ucuna gidin.

Devamı

anaslide

Ekran başında dizi antrenmanı

Umut Doğan Yıldız

-

House of Cards dizisinin hırslı politikacısı Frank Underwood’un (Kevin Spacey tarafından canlandırılıyor) sık sık üzerine çıkıp antrenman yaptığı kürek makinesi, hayranları tarafından büyük ilgi görüyor. Siz de onlardan biriyseniz, bu antrenman sizin için.

SEÇENEK 1

EVDE KÜREK ÇALIŞMASI:

1. Kronometreyi 2 dakika çalışma, 1 dakika dinlenme şeklinde ayarlayın.

2. Süreyi başlatın ve 500 metre kürek çekin. Süre kalırsa yapabildiğiniz kadar şınav çekin. 1 dakika dinlenin. Bu 1 tur eder. 5 tur yapın. (Bu esnada Frank gibi entrika planlayabilirsiniz.)

 

SEÇENEK 2 

EVDE VÜCUT AĞIRLIĞIYLA KARDİYO ANTRENMANI: BU 3 HAREKETİN HER BİRİNİ 40 SANİYE YAPIN VE
DİNLENMEYİN. BU 1 TUR EDİYOR. 5 TUR YAPIN, TUR ARALARINDA 1 DAKİKA DİNLENİN.

1. A-T-Y Jacks

Jumping jack yapın ama bu hareketleri dönüşümlü olarak yapın: Önce avuç içlerinizi kalça hizanızda dışa doğru açın (A harfi gibi) ve başlangıç pozisyonuna dönün. Sonra omuz hizanıza kaldırın (T). Son olarak, başınızın üzerine kaldırın (Y). Tersine uygulayarak başa dönün.

2. Plank to Pushup to Mountain Climber

Plank pozisyonunda başlayın, mountain climber pozisyonuna geçmek için şınav çekin. Bacakları sırayla değiştirerek, dizlerinizi 3-4 kez göğsünüze çekin. Hareketi tersine yaparak başa dönün ve karın kaslarınızı sürekli sıkılı tutun.

3. Isodynamic Split Squat Jump

Lunge pozisyonunda başlayın, dizinizin yere değmesine birkaç cm kalsın. Bu şekilde 5 saniye durun. Patlayıcı gücünüzle kalkın, havadayken bacak ve kolları değiştirin, yere inin ve diğer dizinizi yere yaklaştırın. Duraklayın ve tekrar edin.

Devamı

anaslide

İzole Protein Nedir? En İyi 5 İzole Whey Protein Tozu

Umut Doğan Yıldız

-

İzole protein; diğer protein tozlarına göre daha konsantre ve oran olarak daha fazla protein içeren protein tozlarının ait olduğu kategoridir. İzole Protein Tozları genellikle %90 veya daha fazla oranda whey protein içerirler. Bu sebeple hem daha az kaloriye sahip olup hem de daha rahat çözünürler. Bu sayede vücutta daha hızlı emilirler.

Neden İzole Protein?

Yaygın olarak diyet dönemlerinde, az kalori ile çok protein almak amacıyla kullanılır. Beslenme programında yeterli miktarda kalori bulunan sporcular, kaloriden kaçınmak için izole whey protein tozu kullanırlar.

İzole Proteinin Diğer Protein Tozlarından Farkı Nedir?

Whey proteinde yüksek miktarda laktoz ve yağ bulunurken, izole whey protein tozlarında durum bunun tersidir. İzole whey protein tozlarında yağ ve laktoz bulunmaz, laktoz intöleransı olan kişiler için bu nedenle önerilir. Şeker ise çok az miktarda bulunur, pek çok seçenekte şeker dahi yoktur.

İzole whey protein tozları, yüksek miktarda BCAA içerirler. Yüksek BCAA oranı, kas yapmak ve kaslardaki protein sentezini arttırmak açısından oldukça önemlidir. Saf whey protein içerikleri sayesinde, izole protein tozlarındaki BCAA oranı da yüksektir. Amacı temiz kas kütlesi edinmek olan kişilerin işine yarayacaktır.

Piyasada bulunan İzole Protein tozlarını Supplementler.com uzmanlarına sorduk. Uzmanlar da en iyi 5 İzole Protein tozunu sizin için belirledi. İşte detaylar;

5) Isopure Zero Carb Whey Protein 2000 Gr

Isopure Zero Carb Özellikleri

Fiyat: 279 TL
Toplam Gramaj: 2000 Gr
Servis Sayısı: 66
Servis Başı Fiyatı: 4,23 TL
Servis Başına Protein: 25 Gr  

Tüketicilerin Tercih Etme Nedenleri

 • Şeker veya karbonhidrat içeriğinin yok denecek kadar az olması.
 • Yüzde olarak yoğun protein içermesi.
 • Yüksek oranda BCAA içermesi.
 • Az kalorili içeriğe sahip olması.
 • Aspartam ve gluten içermemesi.

Tüketici Yorumları

“Etkisi gerçekten başarılı…”

“Ürünün değerleri de tadı da çok iyi…”

Isopure Zero Carb hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

4) Scitec Whey Isolate 2000 Gr

Scitec Whey Isolate Özellikleri

Fiyat: 279 TL
Servis Sayısı: 80
Servis Başı Fiyatı: 3,49 TL

Tüketicilerin Tercih Etme Nedenleri

 • Yüksek servis sayısı.
 • Tek serviste 21 gr protein içeriği.
 • Hızlı emilimi.
 • %23 oranında BCAA içermesi.
 • Ekstra 250 mg glutamin desteği ile yorgunluk hissini azaltması ve toparlanma sürecine yardımcı olması.
 • Renklendirici, gdo, gluten, koruyucu madde, domuz katkısı ve et ürünü içermemesi.

Tüketici Yorumları

“Bu markanın tüm ürünleri mükemmel bence. Yağ da yok bu üründe ve kolay içiliyor.”

“İzole proteinler arasında tam bir fiyat performans ürünü içinde %84 oranında protein var.”

Scitec Whey Isolate hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

3) Hardline Hipro IsoWhey 1800 Gr

Hardline Hipro Özellikleri

Fiyat: 379 TL
Servis Sayısı: 72
Servis Başı Fiyatı: 5,26 TL

Tüketicilerin Tercih Etme Nedenleri

 • %92 oranında saf protein.
 • %23 oranında BCAA içermesi.
 • Laktozsuz yapısı ile laktoz intoleransı olan kişilerin rahatlıkla tüketebilmesi.
 • Renklendirici, gdo, gluten, koruyucu madde, domuz katkısı, aspartam ve et ürünü içermemesi.

Tüketici Yorumları

“Ürünün yağ ve karbonhidrat miktarı 0 ve proteini ise 22,9 gr, fiyatı fazla gibi gelse de bu değerlerle asla değil.”

“Hardline’ı tercih etme sebebim yerli bir ürün olması aynı fiyatta yabancı ürün almaktansa Hardline’ı alırım.”

Hardline Hipro hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

 

 

2) Optimum Platinum Hydrowhey 1590 Gram

Optimum Platinum Hydrowhey Özellikleri

Fiyat: 270 TL
Toplam Gramaj: 1590 Gr
Servis Sayısı: 40
Servis Başı Fiyatı: 6,73 TL
Servis Başına Protein: 30 Gr  

Tüketicilerin Tercih Etme Nedenleri

 • Servis başına yüksek miktarda protein içermesi
 • İzole whey protein içeriğinin hidrolize edilmiş halde bulunması.
 • Yüksek BCAA oranına sahip olması.
 • Laktoz ve kolesterol içermemesinden dolayı hızlı emilime sahip olması.

Tüketici Yorumları

“En etkili protein tozu…”

“Mükemmel bir protein tozu, etkisini kesinlikle gösteriyor…”

Optimum Platinum Hydrowhey hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

1) Optimum Platinum Hydrowhey 1590 Gr

Optimum Platinum Hydrowhey Özellikleri

Fiyat: 289 TL
Toplam Gramaj: 1590 gr
Servis Sayısı: 40
Servis Başı Fiyatı: 7,23 TL
Servis Başına Protein: 30 gr

Tüketicilerin Tercih Etme Nedenleri

 • Tamamen hidrolize edilmiş izole whey proteinden oluştuğu için vücutta daha hızlı emilebilmesi.
 • Laktoz ve kolesterol içermemesi.
 • Servis başı 30 gram ile çok yüksek protein içeriği.
 • Servis başına 9 gram kadar BCAA içeriği ile kas gelişimi için ihtiyaç duyulan amino asitlerden yoğun olarak içermesi.
 • Lezzetli çilek ve çikolata aromaları.

Tüketici Yorumları

“Fiyatı biraz yüksek ama tadı ve protein miktarı gerçekten çok iyi bir ürün.”

“Laktoz intoleransından çok çeken biri olarak bu ürünü kesinlikle tavsiye ederim, sindirim problemi yaşamadan çok rahat tüketebilirsiniz.”

Optimum Platinum Hydrowhey hakkında daha fazla bilgi edinin.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com