Bizi Takip Edin

Kendinizi şımartmak için yaptırdığınız masajların aslında beden, ruh ve zihninize terapötik bir etkisi olduğunu biliyor muydunuz?

Özellikle mevsim geçişlerinde masaj yaptırmanın bizi ne kadar iyi hissettirdiği aşikar. Çoğu zaman bir lüks olarak gördüğümüz ve kendimize bir ‘ödül‘ vermek için yaptırdığımız masajlar aslında dünya üzerindeki en eski şifa yöntemlerinden biri. Hayat kalitemizi artıran masajlar stresi azaltıyor, çeşidine göre bedeni yatıştırıyor ya da canlandırıyor, içsel denge ve uyumu yakalamamıza yardımcı oluyor.

Masajın terapötik yönü

Uzun yıllardır çeşitli spa merkezleri, oteller ve masaj merkezlerinde uygulanan masajlara bir şekilde kulak aşinalığımız var. Ama bunların yanı sıra bir de son yıllarda sıklıkla duyduğumuz ‘masaj terapisi‘ konusu var. Kendisi bir masaj terapisti olan Pınar Korun, masaj ve masaj terapisi arasındaki farkı anlamamız için konuya açıklık getiriyor: “Bedende enerjinin düzgün akması ve böylece bütüncül bir iyilik haline ulaşılmasını hedefleyen masaj uygulamalarına ‘masaj terapisi’ diyoruz. Gündelik yaşamın koşulları ve geçmiş travmalar bedende blokajlar yaratır, bedenin hastalanmasının önemli faktörlerinden biri budur. Masaj yoluyla bedeni ve dolaylı olarak ruhu bu etkilerden sağaltmayı hedeflediğimiz için ‘terapi’ diyoruz. Masajla kişinin ‘kendi kendini iyileştirme gücü’nü harekete geçiririz. Masajın terapötik etkisi bu şekilde gerçekleşir.”

Aslında her masajın bedeni, zihni ve ruhu rahatlatan bir yanı olsa da masaj terapilerinde, otel ve spa’larda uygulananlardan farklı olarak terapistin de enerjetik açıdan sürece dahil olduğu derin bir çalışma söz konusu oluyor. Masaj terapisinde terapist, masaj alan kişide bedenden zihin ve duygulara uzanan bir rahatlama ve denge halini hedefliyor.

Pınar Korun, bedenimiz, ruhumuz ve duygularımızın sürekli iletişim halinde olduğunun altını çiziyor: “Birinin mutsuzluğuna diğeri kayıtsız kalamaz. Fiziksel olarak gergin, sıkışmış hissediyorsak, kendimizi mutlu ve dingin hissetmemiz zaman içinde imkansızlaşır. Aynı şekilde sürekli bir hal alan duygusal gerginlikler de bedende rahatsızlık, tutulma ve ağrılarla ifade bulur.” Günümüzde pek çok kişi, vücut ağrılarına destekleyici ya da alternatif ve doğal bir şifa yöntemi olarak masaj terapisinden faydalanıyor. Ancak masaj terapisi almak için illa fiziksel bir rahatsızlık ya da ağrı hissetmeniz gerekmiyor. Pınar Korun, sürmekte olan bir tedaviyi destekleyebileceği gibi, yaşam kalitesini artırıp daha iyi hissetmek isteyen herkesin masaj terapisi alabileceğini vurguluyor. “Yaşam ve çalışma koşulları birbirinden çok farklı olabilen müşterilerim sayesinde günümüzde herkesin masaj terapisine ihtiyacı olduğuna şahit oluyorum. Masaj terapisinin hangi sıklıkta yapılacağıysa tamamen kişiye özel olarak değişiyor.”

 

İhtiyaca yönelik terapiler

En popüler masaj terapilerinin başında tetik nokta masajı, derin bağ doku masajı ve refleksoloji geliyor. Bu terimler size hiçbir şey çağrıştırmıyor mu? Pınar Korun, ihtiyacınıza uygun masaj terapisini bulabilmeniz için bu terapileri kısaca açıklıyor:

Tetik nokta masajı: Çalışma koşulları, kazalar ve zorlayıcı spor faaliyetleri zamanla kaslarda düğümler oluşturur. Bu düğümler geçmeyen ağrılar, sürekli yorgunluk hissi, hareket kısıtlanması, bazı durumlarda mide bulantısı ve baş dönmesi şeklinde etkiler yaratır. Tetik nokta masajı, bu düğümleri açarak kasların normal işleyişine kavuşmasını sağlıyor.

Derin bağ doku masajı: Bağ doku ve kaslarda derinlemesine bir rahatlık yaratan, kasların normal düzleminde çalışmasını sağlayan, dolaşımı aktive eden ve toksin atımına yardımcı olan bir masajdır. Beden yoluyla zihin de rahatlar, dinginleşir.

Refleksoloji: Çin’de ve Hindistan’da yaygın olan, Kuzey Amerika yerlilerinin de kullanmış olduğu bir uygulamadır. Ayak ve eller üzerinde vücudun bir çeşit haritası, yani organların yansıdığı noktalar bulunur ve her organ yansıma alanıyla ilişki içindedir. Ağırlıklı olarak ayak üzerinde çalışarak vücut enerjisinin organlara yayılmasına ve bedenin dengesine kavuşmasına yardımcı olur.

“Mümkün olduğu kadar az, lazım olduğu kadar fazla”

Pınar Korun, masaj terapistlerinin temel prensibinin bu olduğunu belirtiyor. Eğer eğitimli bir terapiste masaj yaptırırsanız ve terapist sorun ve ihtiyacınızı net bir şekilde anlarsa, masajdan zarar görme olasılığınız epey düşük. Ancak bazen masajın istenmeyen yan etkilerini de hissedebilirsiniz. Bunlar geçici ağrı ya da rahatsızlık hissi, morarma ya da şişkinlik ve masaj yağına duyulan hassasiyetle alerjiden dolayı kaşıntı ve kızarma olabilir. Yine de masaj terapisi almayı düşünüyorsanız, şu uyarıları dikkate almanızda fayda var:

  • Pıhtılaşma ve trombosit bozukluğu olan ve kan inceltici ilaç kullanan kişilerin kuvvetli masajlardan kaçınmaları gerekir.
  • Vücudun kan pıhtısı olan, açık ya da iyileşen yara bulunan, deri enfeksiyonu olan, kemiklerin kanser ya da kemik osteoporoz sebebiyle zayıfladığı ya da yakın zamanda ameliyat geçirmiş bölgelerine masaj yapılmaması gerekir.
  • Masaj terapisi genel olarak kanser hastaları için güvenli olsa da derin ve yoğun baskı içeren masajlar için mutlaka önceden onkoloji uzmanına danışmak gerekir, çünkü tümöre direkt baskı uygulamak tavsiye edilmez.
  • Hamile kadınlar masaj terapisi almadan önce doktora danışmalıdır.

Pyramid of the stones isolated on white background

Masajınızı seçin

Diğer popüler masaj türleri hakkında da fikir sahibi olmak isterseniz, Wyndham Grand İstanbul Levent bünyesinde hizmet veren Qualitasspa’nın masaj terapilerine göz atabilirsiniz.

Qholistic Masaj

Özel tekniklerle yapılan, tüm masaj manipülasyonlarının karışımı olan bu uygulama vücuda ve zihne dinginlik veriyor, günün yorgunluğunu geride bırakmayı sağlıyor.

Anti-stres Masajı

Özel uygulama odasında termal suyla yapılan geleneksel kese, yağlı masaj ve ardından yapılan köpük masajı sağlığına kavuşmak isteyenleri arındırıyor ve dinlendiriyor.

İsveç Masajı

Kaslar üzerinde öfleraj, petrisaj, friksiyon ve vibrasyon teknikleri kullanılarak yapılan masaj, vücuttaki gizli stresi uzaklaştırıyor, dolaşımı düzenliyor ve kas gerilimini azaltıyor.

Derin Baskı Masajı

Sportif faaliyetler veya yoğun bir gün öncesi ya da sonrasında kişinin canlanmasını, dinçleşmesini sağlayarak yorgunluğunu gideren masaj, ayrıca şişlikleri önlemek, kas gerilmesini azaltmak, esnekliği artırmak ve sakatlıkları önlemek için uygulanıyor.

Sıcak Taş Masajı

Önceden ısıtılarak hazırlanmış sıcak volkanik taşlar tüm vücuttaki çakra adı verilen enerji noktalarına yerleştiriliyor. Taşların yardımıyla uygulanan masajla vücutta birikmiş olan negatif enerjinin atılması sağlanıyor. Yoğun bir rahatlama ve dinginlik hissi yaratıyor.

Selülit Masajı

Lenfatik sistemi uyaran ve harekete geçiren masaj, kan dolaşımını hızlandırarak ödem ve toksik maddelerin dışarı atılmasını sağlıyor. Bu sayede selülit oluşumunu azaltıyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve vücudu enfeksiyonlardan koruyor.

Baş ve Yüz Masajı

Kan dolaşımını hızlandırarak cilde sağlıklı ve canlı bir ışıltı kazandırıyor. Gergin kasları gevşetip yüzdeki yorgunluk ve güçsüzlük ifadesini siliyor. Asabiyet, baş ağrısı ve bitkinliği gidererek dinginlik ve rahatlama sağlıyor.

Geleneksel Kese ve Köpük Masajı

Türk hamamında yapılan Geleneksel Kese Ve Köpük Masajı, zararlı toksinlerin vücuttan atımını sağlıyor, cilt ölü derilerden derinlemesine arınıyor ve ardından yapılan köpük masajıyla rahatlama sağlanıyor. Gözenekleri açtığı için cilt canlılık ve parlaklık kazanıyor.

Bali Masajı

Geleneksel Bali tekniklerinin uygulandığı bu masaj, ılık yağla yapılıyor ve esnetme hareketleriyle vücudu ve kasları rahatlatıyor. Dinlendirici etkisi olan bir masajdır.

Thai Masajı

Geleneksel şifalı Tayland uygulamaları lif ve kasların gerdirilerek enerji akışının hızlandırılması mantığıyla birçok rahatsızlığın giderilmesinde kullanılıyor. Giyinik olarak yarı sert bir zeminde gerçekleşen masajda farklı germe, çekme, esnetme ve baskı hareketleri uygulanıyor. Esnekliğinin artması ve stresin azalması amaçlanıyor. Masaj iç organları uyararak vücudun enerji sistemini dengeliyor.

Balinese Shiatsu Masajı

Parmak ve avuç içleriyle uygulanan ve esnetme hareketleriyle zenginleştirilen masajda, terapist bedenin enerji kanallarını takip ederek akımın dengelenmesini sağlıyor. Balinese Shiatsu Masajı yağsız yapılıyor. Teknik, iğnesiz akupunktur olarak da tanımlanabilir. Uzakdoğu’da asırlardır kullanılan bu iyileştirme yöntemi geleneksel Çin sağlık tekniklerinden uyarlanmış. Bel, boyun, migren, eklem ve siyatik ağrıları, solunum ve sindirim problemleri gibi birçok sağlık sorununda iyileştirici etkiler sağlıyor.

Yazı: Gamze Kantarcıoğlu

anaslide

BACAK KASLARI İÇİN EFSANE PROGRAM

Umut Doğan Yıldız

-

Bu efsane hareketle bacak ve merkez bölgesi kaslarınızı güçlendirirken denge ve hareket kabiliyetinizi de geliştireceksiniz. Bacak kaslarını geliştirmek için haftaları atlamayın.

HAFTA 1

Reverse lunge

(bir adımınızı geri atın, o dizinizi bükün ve gövdenizle yere doğru alçalın) ve her iki bacakla SPLIT SQUAT (Bir ayağınızı öne atın ve gövdenizi yere yaklaştırın) yapın.

PAZARTESİ 6 TEKRARDAN 3 SET
SALI 6 TEKRARDAN 3 SET
ÇARŞAMBA 8 TEKRARDAN 3 SET
PERŞEMBE KNEE TO WALL: DUVARIN BİR ADIM ÖNÜNDEYKEN ÖNDEKİ DİZİNİZİ DUVARA DEĞDİRİN. BU BİR TEKRARDIR. 6 TEKRARDAN 5 SET YAPIN.
CUMA 10 TEKRARDAN 3 SET
CUMARTRSİ 12 TEKRARDAN 3 SET
PAZAR TEST: HER HAREKETİ HER İKİ TARAFA 15 TEKRAR YAPIN. YAPAMIYORSANIZ HAFTAYI TEKRAR EDİN.

HAFTA 2

Pistol negative

Sol ayağınız bir box’un üzerinde, sağ ayağınız havada olacak şekilde durun. Sol dizinizi sağ ayağınız yere değene kadar bükün ve tekrar doğrulun. Bu 1 tekrardır.

PAZARTESİ 4 TEKRARDAN 4 SET
SALI 6 TEKRARDAN 4 SET
ÇARŞAMBA 8 TEKRARDAN 4 SET
PERŞEMBE CLOSED-FEET SQUAT:
AYAKLARINIZ BİTİŞİK SQUAT YAPARAK ALÇALABİLDİĞİNİZ KADAR ALÇALIN. 10 TEKRARDAN 5 SET YAPIN.CUMA 10 TEKRARDAN 4 SET CTS. 12 TEKRARDAN 4 SET
PAZAR TEST: HER İKİ BACAK İÇİN ÜÇ TEKRARDAN 1 SET YAPIN. YERE 3-5 SANİYEDE ALÇALIN. YAPAMIYORSANIZ, BU HAFTAYI TEKRAR EDİN.

HAFTA 3

Single leg wall sit

Sırtınızı duvara yaslayın, ayaklarınız 60 cm kadar önde olsun. Dizleriniz 90 derece olana kadar alçalın. Sonrasında doğrulun ve bir bacağınızı düz hale getirerek 15 saniye bekleyin.

PAZARTESİ 4 TEKRARDAN 4 SET
SALI 6 TEKRARDAN 4 SET
ÇARŞAMBA 8 TEKRARDAN 4 SET
PERŞEMBE PIGEON POSES: DİZLERİNİZİN ÜZERİNDEYKEN SAĞ BACAĞINIZI ARKANIZA SOL BACAĞINIZI ÖNE UZATIN. 15 SANİYE BEKLEYİN.
CUMA 6 TEKRARDAN 4 SET
CUMARTESİ 8 TEKRARDAN 4 SET
PAZAR TEST: 3 TEKRAR WALL SIT YAPIN. (HER İKİ BACAKLA 20 SANİYE) OLMADI MI? 3. HAFTAYI TEKRAR EDİN.

 

HAFTA 4

Assisted pistol

TRX bandının 60 cm önünde durarak tutacaklarını kavrayın. Sağ ayağınızı yerden kaldırarak bacağınızı öne doğru uzatın ve sol dizinizi kırarak kalçanızı yere yaklaştırın. Bu bir tekrardır.

PAZARTESİ 4 TEKRARDAN 2 SET
SALI 6 TEKRARDAN 2 SET
ÇARŞAMBA 8 TEKRARDAN 2 SET
PERŞEMBE CROSSED LEG SQUAT: SOL AYAĞINIZI SAĞ AYAĞINIZIN ARKASINA GÖTÜRÜN VE PARMAK UCUNDA ALÇALIN.10 TEKRARDAN 5 SET YAPIN.

CUMA 10 TEKRARDAN 2 SET
CUMARTESİ 12 TEKRARDAN 2 SET
PAZAR TEST: HER İKİ BACAKLA 12 TEKRARDAN 2 SET YAPIN. ÜÇ SANİYEDE ALÇALIN. YAPAMIYORSANIZ 4. HAFTAYI TEKRAR EDİN.

 HAFTA 5

Pistol Squat yapmak için bir ayağınızı yerden kaldırın ve öne doğru uzatın. Diğer dizinizi bükün ve kalçanız yere iyice yaklaşana kadar devam edin. Şimdi doğrulun. Tebrikler!

Devamı

anaslide

BURPEE YAPARKEN BAŞ DÖNMESİ!

Umut Doğan Yıldız

-

Burpee yaparken başın dönüyorsa bunun birden fazla nedeni olabilir.

Egzersiz programına yeni eklediysen, bu hareket yapabilirlik seviyene bağlı olarak sana şiddetli gelebilir. Eğer zorlanıyorsan, egzersizi basitten zora doğru olacak şekilde aşamalandır. Burpee öncelikle bir box / kutu kullanılarak yapılmalı. Ellerini yerden daha yüksek bir yere koyarak açıyı daha uygun hâle getirebilirsin.

Ayrıca antrenmanının hangi kısmına, hangi yoğunlukta eklediğin de önemli. Aerobik ve anaerobik kapasiten yeterli değilse, nabzının aşırı yükselmesi de baş dönmesine sebep olabilir. Ayrıca yanlış ve yetersiz beslenme sonucu kan şekerinde düşme yaşanabilir; bu da baş dönmesine yol açar. Bunları dikkate alarak egzersiz ve beslenme planlamanı yeniden oluşturman gerekebilir.

Egzersiz yaparken doğru nefes alıp vermek de işin en önemli kısımlarından biri. Kaslarının en iyi performansını sergilemesi için oksijene ihtiyacı vardır ama bu oksijeni kaliteli bir şekilde alman gerekir. Çok sık ve hızlı nefesler alıp verirsen bu da bir süre sonra mide bulantısı ve baş dönmesine neden olabilir. Tüm bunlara dikkat etmene rağmen baş dönmesi devam ediyorsa, tabii ki doktora görünmende fayda var.

Çağdaş Cemre Kılıç, Burn & Joy’un Kurucusu, Egzersiz Danışmanı

Devamı

anaslide

ÇARPINTININ NEDENİ SADECE KALP DEĞİL!

Umut Doğan Yıldız

-

Kalpte çarpıntı, göğüs ağrısı ve nefes darlığı kalbimizin bize yolladığı sinyallerin başında geliyor. Bu sinyallerden çarpıntı, kalbin hızlı çalışması anlamına geldiği için bu sorunu yaşayanlar çoğunlukla kalp hastalıklarına yönelik muayene oluyor, şikayetleri çözümsüz kalabiliyor. Bunun nedeni ise toplumdaki yaygın inanışın aksine, kalpte çarpıntının sadece kalp hastalıklarının belirtisi olmaması.

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karabulut; ilk planda kalp hastalığı habercisi olarak düşünülse de, çarpıntının aslında tüm vücuttaki sorunlar için bir belirti olabileceğine işaret ederek, sanılanın aksine her çarpıntının nedeni kalpteki bir sorundan kaynaklanmadığını belirtiyor. Kalbimiz hızlı çarparak aslında vücudumuz için bize sinyal göndermeye çalışıyor. Bu nedenle çarpıntıya yönelik araştırma yapılırken kalp dışındaki faktörlerin de dikkate alınması çok önem teşkil ediyor.  Çarpıntı gelişimine yol açan ve doğrudan kalbi ilgilendirmeyen nedenleri öğrenmeye hazır mısın?

Kansızlık 
Genç yaşlı her yaş grubunun ortak sorunlarından biri olan kansızlık genellikle tedavisi ihmal edilen bir hastalık. Kansızlıkta kalp vücudun oksijen ihtiyacını karşılamak için daha çok çalışıyor ve bu tablo da kendini çarpıntıyla belli ediyor.

Guatr
Boyunda bulunan tiroit bezinin anormal derecede hızlı çalışması vücudun metabolizmasını hızlandırıyor. Bu tablo sıklıkla kendini çarpıntıyla gösteriyor. Sebebi bulunamayan çarpıntı şikayetlerinde mutlaka tiroit hormonlarına bakılması gerekiyor.

Hipoglisemi
Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karabulut kan şekerinin düşmesi anlamına gelen hipogliseminin genç yaşlı herkesi tehdit ettiğini vurguluyor. Çarpıntı, yemek yedikten hemen sonra aşırı insülin salınmasına bağlı olarak da gelişebiliyor. Hipoglisemi kendini sıklıkla halsizlik ve çarpıntıyla gösteriyor.

Uyku bozuklukları
Uyku bozuklukları çarpıntının sık görülen sebeplerinden biri. Vücut uyku sırasında metabolizmasını yavaşlatıyor ve dinleniyor. Düzenli ve kaliteli uyku uyumayan kişilerde kandaki stres hormonlarının seviyesindeki artışa paralel olarak gün içerisinde kalp hızı daha yüksek seyrediyor ve çarpıntı daha sık gözleniyor.

Sigara ve alkol tüketimi
Tütün ürünleri ve aşırı alkol tüketimi vücudun metabolizmasını etkiliyor ve stres hormon seviyelerinde artış yapıyor. Bu durum da sıklıkla çarpıntı ataklarına yol açıyor.

Hipotansiyon
Tansiyon düşüklüğü anlamına gelen hipotansiyon daha çok uzun boylu ve zayıf gençler ile yaşlılarda görülüyor. Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karabulut aşırı yorgunluk, ayakta durma ve az su içilmesiyle bağlantılı olan tansiyon düşüklüğünün genelde halsizlik, baş dönmesi ve çarpıntıyla ortaya çıktığını söylüyor.

Stres ve kaygı bozukluğu
Vücutta oluşan her türlü fiziksel ve duygusal stres çarpıntıyı tetikliyor. Bunun yanında kaygı bozukluğu, evham ve depresyon da çarpıntının temel sebeplerini oluşturuyor.

Mineral ve su dengesizliği
Vücuttaki su ve tuz miktarının az olması çarpıntıyı tetikleyebiliyor. Bu duruma sıklıkla halsizlik ve tansiyon düşüklüğü de etki ediyor.

Hormonal değişimler
Kadınlarda oluşan hormonal değişimler kendini çarpıntı olarak gösterebiliyor. Özellikle menstrual periyotlar öncesinde ve menopoza geçiş sürecinde çarpıntı atakları sık gözleniyor. Hamilelik sürecinde de kalp atım hızı yükseliyor ve çarpıntı şikayetleri sıklaşıyor.

Kondisyon düşüklüğü
Çarpıntının en sık sebeplerinden biri de vücudun efor yapmaması sonucu oluşan hamlama ve kondisyon düşüklüğü. Genç yaşlı herkesi etkileyen bu durum yokuşta ve merdivenlerde çarpıntı ile nefes darlığıyla kendini gösteriyor.

Kafein ve çay
Prof. Dr. Ahmet Karabulut kafeinli enerji içecekleri ile yoğun kahvelerin genellikle çarpıntıyı tetiklediklerine işaret ederek, “Aşırı koyu siyah çay da çarpıntıyı tetikleyen içecekler arasında yer alıyor. Yeşil çay ise tam tersine kalbi sakinleştiren ve çarpıntıyı azaltan bir içecek olarak nitelendiriliyor” diyor.

Ateşli hastalıklar
Ateş yüksekliği çarpıntıyı tetikleyen temel etkenlerden biri. Sıklıkla enfeksiyon ya da romatizmal hastalıkların eşlik ettiği ateş yüksekliği sırasında kalbin üzerindeki yük artıyor ve kalp daha çok çalışıyor. Bunun sonucunda da çarpıntı oluşuyor.

Gıda takviyeleri
Özellikle vücut geliştirme için kullanılan bitkisel gıda takviyelerinin çoğunda vücudu tetikleyecek maddeler bulunuyor ve bu durum çarpıntıya yol açabiliyor.

Aşırı spor ve egzersiz
Hazır olamayan bir vücudun yoğun spor yapması sıklıkla çarpıntıya neden oluyor. Zaman zaman bu durum ciddi ritim bozukluklarını tetikleyebiliyor. Bu nedenle sıfırdan spora başlayacak kişilerin ilk ay ısınma şeklinde spor yapmaları gerekiyor.

Alerji
Besin alerjileri sık görülen çarpıntı sebeplerinden biri. Deniz mahsullerinde daha sık görülen bu durum yemek sırasında sıklıkla çarpıntı ve halsizlikle ortaya çıkıyor. Ağır yemek sonrasında hazımsızlığa bağlı çarpıntı atakları da sık görülüyor.

Kronik hastalıklar
Yüksek tansiyon, KOAH gibi kronik hastalıklar, romatizmal hastalıklar ve kanser türleri de vücutta iltihabi reaksiyon oluşturarak çarpıntıya yol açabiliyor.

Olumsuz yaşam koşulları
Çok tozlu, havasız iş ve ev koşulları da çarpıntıyı tetikleyebilen etkenlerden. Deniz seviyesinden yüksek rakımlara giden kişilerde oksijen açlığına bağlı çarpıntı şikayetleri de sık görülüyor.

Böbrek üstü bezlerinin hastalıkları
Böbrek üstü bezleri vücuttaki stres hormonlarını salgılayan temel organlar. Hastalık nedeniyle bu bezden aşırı salınan hormonlar çarpıntı ve tansiyon yüksekliğiyle sinyal veriyor.

Ağrı
Vücutta gelişen baş ağrısı, diş ağrısı, böbrek ağrıları, bel ağrıları ve kireçlenme ağrıları vücuttaki stres seviyesini yükselterek çarpıntıyı tetikleyebiliyor.

İlaçlar
İlaç kullanımı, çarpıntıya yol açan en önemli dış etkenlerden biri. Özellikle grip ve astım ilaçları, guatr ilaçları, antibiyotikler ve depresyon ilaçları ciddi çarpıntı atakları yapabiliyor

Devamı

Popüler