Bizi Takip Edin

BESLENME

“SAĞLIKLI BESLENMEK” SİZE NASIL KİLO ALDIRABİLİR?

-

 

Yeni araştırmaya göre diyet yiyecekler hem beyninize, hem vücudunuza oyunlar oynayabilir.

1İyi beslenmek ters de tepebilir: University of Texas at Austin’in araştırmasına göre bir besinin faydalı olduğunu düşündüğümüzde, onu tüketmeye daha yatkın olabiliyoruz.

Araştırmacılar iki denek gruba patlamış mısır sunuyorlar. Bir gruba “sağlıklı” olduğu, diğer gruba ise “sağlıksız” olduğu söyleniyor. Diyet patlamış mısır yediğini düşünenler, diğer gruba oranla 2 kat daha fazla yemişler. 1 kaba 2.33’lük bir oran.

Sebep: University of Texas at Austin’de araştırmayı yürüten isimlerden doktora öğrencisi Jacob Suher’a göre sağlıklı olduğunu düşündüğünüz bir gıdayı tükettiğimizde beynimiz bize oyun oynayarak daha az tok hissetmemizi sağlar.

Bu durum başka bir araştırmayla da teyit edilmiş: Araştırmacılar iki gruba “sağlıklı” ve “sağlıksız” olarak sunarak aynı kurabiyeden birer tane veriyorlar. Sağlıklı olduğu söylenen kurabiyeyi yiyenler sonrasında açlık hissettiklerini söylüyorlar.

Suher’a göre bilinçdışı sağlıklı yiyecekleri hafif ve doyurmayan şeyler olarak tanımlayabilir. Bu süper boy bir hamburger menüsü yediğiniz zamanlarda, ya da bir salata yiyip sonrasında aç kaldığınızda da böyle yaşanır.

Zaman içerisinde vücudumuz “sağlıklı” besinleri tükettiğimiz sürece tatminsiz, doyumsuz hissetmeye kendini şartlar. Bu yiyecekler yeteri kadar kalori, protein, yağ ya da lif içerse dahi.

Bu Pavlov’un köpeği gibi şartlanmanızla alakalı. Fakat bu sefer zili duyunca salya akıtmak yerine sağlıklı yedikten sonra aç hissediyoruz.

Taze sebzeleri tüketmek tabi ki harikadır. Suher’e göre size “iyi” olarak sunulan yüksek kalorili yiyeceklerin porsiyonlarını dikkat etmelisiniz. Düşünün: “tamamen doğal burritolar”, “glütensiz pizzalar” ya da “tam tahıllı kurabiyeler”. Bu yemekler bütün sağlıklı görüntülerine rağmen bol miktarda kalori barındırırlar. Bu da göbeğinize göbek katmak demek.

Porsiyonları yerken dikkatli olun: Daha ufak tabaklar, daha küçük seçkiler daha fazla mutluluk demek olabilir!

 

Continue Reading
Advertisement

BESLENME

Sebze ve meyve tüketmeden beslenmek

Umut Doğan Yıldız

-

Karbonhidratsız, sebze ve meyve tüketmeden beslenme mevzusuu masaya yatırdık.

Hata: Karbonhidratsız beslenmek

Diyete başlayanların en büyük hatalarından biri karbonhidratlı gıdaları tamamen kesmektir. Bu amaçla sadece ekmeği değil, makarnayı da bırakırlar. Oysa yapılacak en büyük hatalardan biri sıfır karbonhidratla zayıflamaya çalışmak olacaktır çünkü bu besin grubunun yerini alacak başka bir şey yoktur. Şöyle düşünün: Karbonhidrat, anne sütünde bile bulunur ve unutmayın ki anne sütü, hali hazırda dünya üzerindeki en mucizevi besindir!

Düzeltmek için: Burada anahtar kelimeler “kaliteli karbonhidratlar” ve “ihtiyaç oranı!” Kaliteli karbonhidratlardan kasıt tam tahıllı, çavdarlı ekmekler; makarna, bulgur ve esmer pirinç gibi vücuda yararlı gıdalar. Hepsinden önemlisi de şu: Beyin hücreleriniz enerjisini karbonhidratlardan alır ve karbonhidrat tüketmek, aynı zamanda insan psikolojisini de olumlu yönde etkiler.

Hata: Sebze ve meyve tüketmemek

Yukarıda aşırı proteinle beslenmenin zararlarından söz etmiştik. Bunun nedenlerinden biri de sebze ve meyve tüketimindeki azalma… Eskiden yemekten kalkınca ortaya gelen meyve tabaklarına artık rastlanmaz oldu. Sebzeler de günlük yediklerimiz arasından yavaş yavaş çekiliyor. Çünkü beslenmeyi doymakla, tok kalmakla açıklar olduk. Bir de itiraf etmek gerekirse, kimsenin sebzelerle uğraşacak zamanı yok. Tavuğu ızgaraya atıp sofraya getirdiğiniz zaman dilimi sebzelerin yıkanıp temizlenmesine, kabuklarının soyulup doğranmasına anca yetiyor. Hal böyle olunca sebzelerden adım adım uzaklaştık ve meyvelerin yerine hazır satılan meyve suyu ve meşrubatlara yöneldik.

Düzeltmek için: Dünya Sağlık Örgütü’nün önerisi şu: Günde 5-8 porsiyon sebze ve meyve yiyin! Ana öğünlerinizde yediklerinizin biri mutlaka sebze olsun, ara öğünlerde de meyveyi tercih edin.

Devamı

BESLENME

Aşırı proteinle beslenmek

Umut Doğan Yıldız

-

Aşırı protein almak zararlı mıdır? Protein dengesi nasıl olmalı?

Her besin grubunun aşırısını tüketmek yanlış. Proteinle ilgili sorun ise şu: Son 10 yılda aşırı protein tüketimiyle birlikte hem rektum kanseri hem de kolon kanseri olarak tanımlanan kolorektal kanserin de aynı oranda artması, sadece diyet yapanların değil herkesin aşırı protein tüketiminden kaçınması gerektiğinin işareti…

Düzeltmek için: Proteinsiz yaşamaya çalışmanın bir anlamı yok; çünkü proteinin ana görevi, doku ve hücrelerin onarılması… Burada yapılması gereken, doğru miktarı bulmak… Ortalama bir rakam vermek gerekirse, vücut ağırlığınızın her kilosu için günde 0,8-1 gram protein tüketmek yeterli. Diyelim 65 kilosunuz. Bu da demektir ki günde tükettiğiniz protein miktarı en fazla 65 gram olmak zorunda. Peki, hangi proteinleri tüketeceğiz? Öncelikle tükettiğiniz kırmızı et miktarı, haftada 2-3 üç defadan fazla olmamalı. Tavuk, balık, hindi eti de diğer protein kaynakları olarak diyetinizde yer almalı. Daha da önemlisi mercimek, karabuğday, kuru fasulye,Antep fıstığı, kabak çekirdeği gibi bitkisel protein kaynaklarına yönelmelisiniz. 

Devamı

BESLENME

Vegan öğünler oluşturma rehberi

Umut Doğan Yıldız

-

Artık makrolarınızla ilgili bir fikriniz var ve kendi öğünlerinizi oluşturmanız gerekiyor. Karşınızda alışık olmadığınız ve sizi zorlayabilecek bir süreç var.

Süpermarketin yolu gözüktü ve gittiğiniz yerin evinizde yangın çıkaracak çoklukta tütsü satan bir aktar olması gerekmiyor. Stansbury’nin yöntemlerini izleyerek kendi vegan öğününüzü yaratabilirsiniz.

DÜN YEDİĞİNİ YEME

Vegan beslenmeye bugün başladıysanız mesele yok fakat yenilikçi tavrınızı sürdürmelisiniz. Her diyette olduğu gibi vegan diyetlerde de ihtiyacınız olan tüm besinleri alabilmek için öğünlerin anahtar bileşenlerini değiştirmelisiniz. Üstelik bu sayede monotonluktan da kurtulursunuz.

BAKLAGİLLERE GÜVEN

Protein bakımından oldukça zengin olan siyah fasulye, nohut, mercimek ve barbunya, vegan bir beslenme programının temelini oluşturan besinlerdir.

TAHILINI SEÇ

Stansbury’nin favori tahılları olan kinoa, bulgur, arpa, karabuğday, esmer prinç ve basmati pirincini beslenme programınıza ekleyebilirsiniz.

DÖRT YA DA BEŞ SEBZELİ BİR KOMBİNASYON YAP

Buzdolabınız yeşil renkli besinlerle dolduysa, dondurucunuzu da kullanmaktan çekinmeyin. Zira donmuş sebzelerin besin değerleri oldukça yüksektir.

BAHARATLARI KULLAN

Zerdaçal, hardal tohumu, Arnavut biberi ve tarçın, vegan öğünlerinizde kullanabileceğiniz baharatlardır ve kilo vermenize yardımcı olur.

PROTEINİNİ SEÇ

Tofu, vegan protein tozları, jak meyvesi ve tempeh, protein bakımından zengin besinlerdir ve rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com