SAĞLIK MUCİZESİ MANTARI YAKINDAN TANIYIN!

Birer doğa harikası olan yabani mantarları pizza malzemesi veya makarna sosu olmaktan öteye taşıyın. Doğru şekilde pişirdiğinizde müptelası olacaksınız.

Mantarı Sevmek İçin 4 Neden

Potasyumla dolu

Potasyumu sodyumun dengeleyicisi olarak düşünün. Vücuttan fazla tuzun atılmasına yardım ediyor ki bu da tansiyon değerini kontrol altında tutmak için önemli bir özellik. Bir minik kâse beyaz mantar, tavsiye edilen günlük 4700 mg’lık potasyum ihtiyacımızın yüzde 10’unu karşılıyor. Çoğu erkek bu eşiğe ulaşamıyor.

Çok lezzetli

Mantarlar kanser, diyabet ve hipertansiyon riskini azaltan D vitamini içeren tek sebze. Aslında teknik olarak ergosterol içeriyor. Vücut güneş gördüğünde bu maddeyi D vitamini türevi olan ve vücudun kolayca absorbe edebildiği D2 vitaminine dönüştürüyor. 

Hastalık savaşçısı

Mantarlar faydalı antioksidanlarla doludur. 2017’de yapılan bir araştırmada mantarların glutatyon ve ergotiyonein adlı iki güçlü antioksidanı içerdiği sonucuna ulaşıldı. Glutatyon değerinin düşük olması, kalp rahatsızlıkları, diyabet ve kanser riskinin artışıyla ilişkilendiriliyor. Dahası, mantarlar yulaf ve arpada bulunan beta glukan denilen enflamasyon savaşçısı liflerden de içeriyor.

Düşük kalorili

6 adet büyük beyaz mantar ancak 30 kalori ediyor. Evet, çoğu sebze düşük kalorilidir ama sadece tadı ve dokusuyla eti andıran mantar çok güçlü bir tok tutucu özelliğe sahiptir. Bir çalışmada, zayıflama programında olan katılımcılardan her hafta üç öğünde et yerine mantar tüketenlerin, standart programı sürdürenlere oranla altı ayda fazladan 2270 g kaybettikleri görüldü.

Derleyen: Derya Kuş Yavuz

You must be logged in to post a comment Login

Bunları Unutma!