Bizi Takip Edin

ERKEK AKLI

Psikolojisi bozuk birine nasıl yardım edilir?

Umut Doğan Yıldız

-

 

Arkadaşınızın risk altında olduğunu düşünüyorsanız nasıl açıkça konuşmanız gerektiğini öğrenin. Psikolojisi bozuk birine nasıl yardım edilir?

Derleyen: Saide Tokuç

Bir kişinin kendini neden öldürdüğünü anlamak her zaman karmaşıktır; ancak CDC Haziran ayında en son intihar verilerini yayımladığında zihinsel sağlık uzmanlarının dahi kafası karıştı: İntihar ederek ölen erkeklerden yüzde seksen dördünün bilinen bir zihinsel sağlık problemi yoktu.

“Genel olarak insanlar –ve özellikle erkekler- zihinsel sağlık problemine sahip olduklarını gizlemeye çalışıyor,” diyor Amerika’nın Catholic Üniversitesi’nin Suicide Prevention Lab müdürü David A. Jobes. Problemin bir nedeni bu. Erkeklerin intihar oranı kadınların üç buçuk katı; bu, büyük olasılıkla kadınlara kıyasla erkeklerin yardım isteme ya da birbiriyle konuşmasının daha düşük ihtimal olması ve erkeklerin silaha sahip olma ve bu silahı intihar denemelerinde kullanma ihtimallerinin daha yüksek olmasından kaynaklanıyor. (Amerika’daki intihar ölümlerinin yaklaşık yüzde 49’u ateşli silah kullanımından kaynaklanıyor ve silahların güvenli bir şekilde saklanmadığı evlerde intihar riski daha yüksek.)

“Yalnızca intihar yoluyla ölmek istememeniz için size yardım etmeye odaklanan değil, aynı zamanda ölüp ölemeyeceğinize odaklanan önleme stratejilerine ihtiyacımız var,” diyor Southern Mississippi Üniversitesi klinik psikoloji bölümünden Yrd. Doç. Dr. Michael Anestis. “Bir silahı güvenli yere kilitlemek sizi daha az intihara meyilli yapmıyor ancak ölüm ihtimalinizi azaltıyor.” Ayrıca bir bireyin intiharı şaşırtıcı görünse de genellikle bazı işaretleri vardır. “Tecrübelerime göre, dürüst bir şekilde düşündüğümüzde intihar ederek ölen arkadaşımızın çok iyi durumda olmadığının, bir şeylerin kötü gittiğinin sonradan farkına varırız,” diyor Jobes. Birbirimizi kollama konusunda daha iyi iş çıkarmamız gerekiyor. Bir arkadaşınızla ilgili endişeliyseniz bu kılavuzu (hatta hemen, şimdi) kullanın.

1- Zor Soruları Sorun

Lafınızı esirgemeyin. Arkadaşınız işten çıkarıldıktan ya da terk edildikten sonra kendini toparlayamıyorsa ya da endişe verici mesajlar paylaşıyorsa nasıl olduğunu sorun. Kötü hissettiğini söylerse, bunu söylemek zor olsa da şöyle söyleyin: “Bu gerçekten stresli olmalı. Nasıl başa çıkıyorsun? Gerçekten depresyonda mısın? Kendini öldürmeyi düşünüyor musun?” İntiharı düşünüp düşünmediğini sormak kendini öldürme riskini artırmaz, diyor Louisiana State Üniversitesi klinik psikoloji bölümünden Yrd. Doç. Dr. Raymond P. Tucker. Aslında bu desteklenmiş ve bağlantılı hissetmesine yardımcı olabilir. “İntiharı düşünmeseler de ya da bu fikirlere sahip oldukları konusunda yalan söyleseler de dinlemeye istekli olduğunuzu bilirler ve daha sonradan size gelme ihtimalleri daha yüksektir.”

 

EVET DERSE…

Destek olun: Ne olduğunu ve neden bu şekilde hissettiğini düşündüğünü sorun. Yargılamayın. “Bazen birinin intihara meyilli olduğunu söylemesinin nedeni size önemsiz görünebilir ancak onlar için bu, dünyadaki en büyük şeydir,”diyor Tucker.

Yardım edin: Arkadaşınızın doktorundan randevu almasına yardımcı olun ya da kendisine bir zihinsel sağlık profesyoneli bulun. Acil yardıma ihtiyacı varsa kendisini acil servise götürmeyi önerin.

Takipte kalın: Günde birkaç kez mesaj atın ya da arayın ve durumunu sorun. Onu kaybetmenin ne kadar kötü olacağını anlatın. “Konuşmanın her zaman intihar hakkında olması gerekmez ancak yardım etmek için yanında olduğunuzu kesinlikle bilmesini sağlayın,” diyor Tucker.

Tepkisini kontrol etmeyi öğretin: Arkadaşınıza, aynı âşık olduğu eski sevgilisi gibi, intihar düşüncesinin de zaman zaman kapısını çalabileceğini söyleyin, diyor intihar araştırmacısı Ursula Whiteside. İşin sırrı verdiği tepkide. “Eski sevgilinizle bir şeyler içmeye giderseniz gecenin sonunda kendinizi yatakta bulabilirsiniz,” diyor. “Eski sevgiliye cevap vermeyin, bunun yerine akşam yemeği pişirin ya da bir antrenman yapın. Böylece düşüncelerle olan ilişkinizi değiştireceksiniz. Tehlikeli olan düşüncelerin kendisi değil, onlara verdiğiniz tepkidir.”

#NASILYARDIMALDIM

MensHealth.com yakın zamanda zihinsel sağlık problemleriyle ilgili erkeklerin konuşmalarına yardımcı olmak için bir girişim başlattı (menshealth.com/mental-health). İşte, üç erkek kendi hikâyelerini paylaşıyor:

@LJOHNSON511 “John Moe ve Ana Marie Cox’un The Hilarious World of Depression podcastinde depresyon üzerine konuşmasını dinliyordum ve düzenli intihar düşüncelerimin normal olmadığını fark ettim. Kör kütük sarhoş oldum ve erkek kardeşimi arayıp iki saat boyunca bağırarak ağladım. Ertesi gün bir terapistten randevu aldım.”

@GAVINJENKINS80 “Dışa vurmayacak ve bir şeyler hakkında konuşmayacak şekilde yetiştirilmiştim. Yüksek lisanstayken öfkeliydim ve çok içiyordum, ailemle de gergin bir ilişkim vardı. Bir gün arkadaşım Nicole elime beş terapistin telefon numaralarının yer aldığı bir liste verdi ve şöyle dedi: ‘Biriyle konuşana dek yanından ayrılmayacağım.’ Bazen bir arkadaşınızın size sert davranmasına ihtiyacınız vardır. Notu bana ‘Lütfen yapabilir misin…’ şeklinde verse yapmayabilirdim. Ancak o, ‘Bunu yapmazsan peşini bırakmayacağım,’ şeklinde davrandı.”

@COMBATCAVSCOUT “Afganistan’a yapılan inanılmaz derecede zor bir yerleştirme sonrası, askerlerimden biri ordudan ayrıldı ve sivil hayata adapte olma konusunda zorluk yaşıyordu. Bu esnada ben de bu yerleştirmeyle mücadele ediyordum. Telefonda konuşurken ona Veterans Affairs aracılığıyla terapi almasını önerdim. Kendisi de sosyal hizmetler çalışanı olan eşim, kendim yapmak istemediğim bir şeyi yapmasını ona nasıl söyleyebildiğimi sordu. Tabii ki haklıydı. Yardım aldım ve büyük olasılıkla bu, evliliğimi ve kariyerimi kurtardı.”

YARDIM GELİYOR

Şu anda depresyonda ve intihara meyilli olan insanlara antidepresanlar, lityum ve klozapin denilen antipsikotikler reçete edilebiliyor. Ancak bunların işe yaraması zaman alıyor. Bu da araştırmacıların daha hızlı etki eden ilaçlar test etmelerinin nedeni. Bunlardan biri olarak partilerde kullanılan uyuşturucu ketamin, yalnızca bir günde (ancak yan etkilerle birlikte) depresyondaki hastalarda intihara meyilli düşünceleri azaltıyor. Rapastinel adındaki yeni bir ilaç ise şu anda aşama 3 klinik denemelerden geçiyor. Ketamine benzer olarak bu da beyindeki öğrenme, hafıza ve sinaptik plastisiteden sorumlu nörotransmitter reseptörler üzerinde etki gösteriyor ancak ketamin benzeri yan etkileri en az derecede taşıyor, diye açıklıyor ilaç üzerinde çalışan Stanford Üniversitesi profesörü Dr. Carolyn Rodriguez. “Rapastinel, hızlı tedaviler için yeni bir alan açma potansiyeline sahip.”

2- Tehlike İşaretlerini Belirleyin

Depresyon intihar için büyük bir risk faktörü olsa da tek faktör değildir, diyor Mount Sinai’deki Icahn School of Medicine’de yer alan Galynker Suicide Research Laboratory’nin yöneticisi Dr. Igor Galynker. Aşağıdakilerin hepsini yaşayan insanların, yaşamayanlara kıyasla yakın gelecekte intihara kalkışma ihtimalleri 15 kat daha yüksektir, diyor.

Kapana kısılmış ya da umutsuz hissetme

Düşüncelerin kontrolünü kaybetme (kaçamadığıbir olumsuz düşünce kısır döngüsüne kapılmış gibi)

Aşırı anksiyete ya da hızlı duygu değişiklikleri

İnsomnia veya ajitasyon

Sosyal olarak geri çekilme (normalde yer alacağı sosyal gezilerden kaçınma)

KENDİLERİ YAPABİLECEKLERİ BU SEÇENEKLERİ ÖNERİN

TEC-TEC: Değerlendirmeci koşullanma olarak adlandırılan psikolojik bir tekniğin bu oyun benzeri versiyonu, kullanıcıyı belirli kelimeler ile görselleri eşleştirmek üzere görevlendirir. Apple App Store’da ve Amazon’da bulabilirsiniz.

VIRTUAL HOPE BOX: Military Suicide Research Consortium tarafından finanse edilen bu uygulama, rahatlama, dikkat dağıtma ve pozitif düşünme gibi başa çıkma stratejilerini kullanır. Apple App Store’da ve Google Play’de bulabilirsiniz.

NOWMATTERSNOW. ORG:  Ursula Whiteside’ın farklı araçlarla dolu sitesi, intihardan sonra hayatta kalanların hikâyelerini ve zorlu anları atlatmaları için insanlara yardımcı olan becerileri öğreten bir Youtube kanalı içeriyor. (Site İngilizcedir.)

3- Kendini Yeniden Bulmasına Yardımcı Olun

Arkadaşınız halı saha turnuvanızın maçlarından kaçıyor ya da haftalık poker gecelerinizi iptal mi ediyor? Biri depresyonda hissettiğinde onu mutlu edecek şeyler yapma motivasyonunu kaybedebilir, diyor Anestis. Davranış terapisi ise şöyle diyor: Yine bunları yapın. Arkadaşınız davranışlarını değiştirirse duyguları da bunu izleyecektir.

ERKEK AKLI

20 Mart Uluslararası Mutluluk Günü

Umut Doğan Yıldız

-

Birleşmiş Milletler tarafından 2013 yılında ilan edilen Uluslararası Mutluluk Günü, her yıl 20 Mart’ta kutlanıyor.

 Amaç, dünya genelinde mutluluğun önemine dikkat çekmek ve bunu sürekli olarak hatırlatmak. “Hepimiz mutluluk istiyoruz fakat ne yazık ki günümüz dünyasında stres, depresyon ve mutsuzluk yükselişte gibi duruyor. Örneğin; Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre dünyada 300 milyondan fazla insan depresyonda. Üstelik depresyon, endişe bozukluğu gibi ruh sağlığını ilgilendiren konuların, dünya ekonomisine de bir maliyeti var. Bu maliyetin, 1 trilyon USD seviyesinde olduğu tahmin ediliyor” diyen kahkaha yogası eğitmeni Selda Susal Saatçi, insanların, yaşam sevinçlerini yeniden canlandırmaya ihtiyacı olduğunu söylüyor.

“Mutluluğu koşula bağlıyoruz”

İnsanların çoğu için mutluluk, bir koşula bağlı. Terfi etmek, daha fazla para kazanmak, hayalindeki o arabaya/eve sahip olmak bu koşullardan sadece birkaçı. Oysa barınma, beslenme gibi temel ihtiyaçlar karşılandıktan sonra bu dışsal amaçların, toplam mutluluğumuzun sadece yüzde 10’unu oluşturduğu biliniyor. Kahkaha Yogası eğitmeni Selda Susal Saatçi “Mutluluğun bir de koşula bağlı olmayan ve insanın içinden dışa doğru çıkan bir hali var. Bunu yaşam sevinci ya da neşe olarak da tanımlayabiliriz” diyor. Susal Saatçi, yeni şeyler öğrenmek, etrafımızdakilerle iyi ilişkiler geliştirmek ve kendimizden daha büyük bir amaç için çalışmanın, başka bir deyişle iyilik yapmanın içimizdeki yaşam sevincini beslediğini, bunu yaparken bedenimizin kimyasını değiştiren kahkahanın gücünden de faydalanmamız gerektiğini vurguluyor.

“Kahkaha Yogası’nın mucidi Dr. Madan Kataria’nın dediği gibi; hayatı yeterince ciddiye aldık, artık kahkahayı ciddiye alma vakti geldi”
Kahkahanın bedensel ve ruhsal faydaları, bilimsel olarak kanıtlanmış durumda. Günde 10-15 dakika arasında derin kahkaha atmak, beynin daha fazla mutluluk hormonu salgılamasını sağlarken, stres hormonlarının da seviyesini düşürüyor. Beyin gerçek kahkaha ile sahte kahkahayı birbirinden ayırt edemiyor. Dolayısıyla her gün 10-15 dakika sahte kahkahalar bile atılsa aynı ruhsal ve bedensel faydalar görülebiliyor.

Dünya da ülkemiz de zor zamanlardan geçiyor. “20 Mart Uluslararası Mutluluk Günü” mutluluğu hatırlamak için güzel bir vesile değil mi?

Kahkaha Yogası Nedir?

Kahkaha Yogası, bir Tıp Doktoru olan Dr. Madan Kataria tarafından 1995 yılında geliştirildi. Yoga nefes tekniğini kullanan ve eşsiz bir egzersizler bütünü olan Kahkaha Yogası’nın temeli nedensiz (şaka, espri, komedi olmaksızın) gülmeye dayanıyor.

Kahkaha Yogası, grup içerisinde göz kontağı kurarak ve günlük hayatımızda karşılaştığımız olayların canlandırmasından oluşan çocuksu oyunlar aracılığı yapılıyor. Fiziksel bir egzersiz, yani sahte kahkaha olarak başlatılan gülme, genellikle 45-60 saniye içerisinde gerçek kahkahaya dönüşüyor.

Kahkaha Yogası’nın faydaları

Bundan 24 yıl önce bir parkta birkaç kişi ile başlayan ve bugün 100’ün üzerinde ülkede uygulanan Kahkaha Yogası’nın birçok faydası bulunuyor. Her gün yapılan 10-15 dakikalık Kahkaha Yogası:

· Beynin daha fazla mutluluk hormonu salgılanmasını sağlıyor. Kişinin duygu durumu dakikalar içerisinde yükseliyor. Kişi kendini daha neşeli ve enerjik hissediyor. Bu olumlu ruh hali iş dahil hayatının geneline yayılıyor.
· Beynin salgıladığı stres hormonlarının düşmesini sağlıyor.
· Bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
· Ciddi bir egzersiz programıdır. 10 dakikalık bir kahkaha yogası, 30 dakikalık kürek çekmeye eşdeğerdir.
· Kan basıncını düşürüyor, kan dolaşımını artırıyor. İyi bir kalp damar sistem çalışması olarak değerlendiriliyor.
· Yoga nefes bilgisinin bilimsel olgularla birleşmesi sayesinde anksiyeteyi azaltmaya yardımcı oluyor.
· Bedenin ve beynin net oksijen alımını önemli ölçüde artırıyor, odaklanma kapasitesini ve süresini geliştiriyor, kişilerin etkinlik ve iş performanslarında önemli iyileşmeler sağlıyor.
· Kişisel gelişime katkı sağlıyor. Kendine güveni artırıyor, iletişim becerilerini geliştiriyor, çocuksu oyunlar sayesinde sağ beyin tetikleniyor ve yaratıcılık artıyor, duygusal denge sağlanıyor.

Mutluluk için, Sağlık için Kahkaha Atın

Devamı

ERKEK AKLI

Ofiste gülmenin 5 önemli faydası

Umut Doğan Yıldız

-

İşyeri ve çalışmak gülmenize engel değil. Ofiste gülmenin 5 önemli faydasına göz atın.

Amerikan reklamcılık devi ve dünyaca ünlü ajanslar zincirinin sahibi Leo Burnett, “Kimse eğlenmek için işe gitmez ancak bu, iş yerinde eğlence olmayacağı anlamına da gelmez” diyor. Uzmanlar ise ciddiyet ve profesyonelliğin hâkim olduğu iş yerlerinde baskı ve stresi azaltmak için mizahın son derece önemli olduğuna dikkat çekiyor. Bu uzmanlardan biri de Reem Nöropsikiyatri Kliniği’nden Uzman Dr. Mehmet Yavuz… Yavuz’a göre gülümsemek fiziksel ve ruhsal anlamda iyi olmanızı sağlıyor, kan dolaşımını hızlandırıyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve gülerken salgılanan endorfin de özellikle ağrılara karşı morfinden çok daha güçlü bir etki yaratıyor. Ofiste gülmenin 5 önemli faydası ise şunlar:

*Yaratıcılığı ve üretkenliği artırır. Ofiste gülenler çok daha iyi işler çıkarır çünkü gülerken beyne giden oksijen artar ve zihni açar.

*Gülmek, insanların birbirini anlamasını kolaylaştırır. Çünkü iletişimde en etkili yöntemlerden biri mizahtır. Beraber gülebilenler kolay kaynaşır, aradaki bariyerler kısa sürede kalkar.

*Gülmek, insanların işini daha çok sahiplenmesini sağlar çünkü bir süre sonra, kendilerine bu ortamı sunan yöneticilere karşı kendilerini daha yakın hissederler. Hem otoritesini koruyan hem de mizah yapmayı başarabilen yöneticilerin ekipleri işlerinde çok daha başarılıdır.

*Mizahın ve gülmenin hâkim olduğu ofislere yeni gelenler de ortama daha hızlı uyum sağlar. Çünkü bu tür ofislerde adaptasyon sorunu yoktur veya en azından daha kolay atlatılır. Birlikte gülebilen ekiplerin pozitif bakışı bir süre sonra da yapılan işe yansır.

*Mizah müşterileri de olumlu yönde etkiler. Birçok uluslararası markanın daha sıcak ve samimi bir dili tercih ettiği yüzyılımızda, ölçülü mizah, giderek büyük markaların global kampanyalarında daha sık yer alıyor. Dolayısıyla kendi arasında gülmeyen bir ekibin, müşterilerden gelecek bu tür istekleri karşılaması da mümkün olmayacaktır.

Devamı

ERKEK AKLI

90’ların efsane ayakkabısı geri döndü

Umut Doğan Yıldız

-

90’lı yılların efsane koşu ayakkabısı Aztrek, tam 25 yıl sonra kendini özgün bir stille ifade etmek isteyenler için yepyeni bir sneaker olarak pazara çıkıyor. 

Zamanının ilerisinde, benzersiz tasarımıyla Aztrek ’93 capcanlı renklerle 90’ları yeniden yaşatmaya geliyor.

Reebok Classic ailesinin en özel üyelerinden biri olan Aztrek ’93, çağın canlı ve genç enerjisinden ilham alırken 90’lı yılları yeniden yaşatmak üzere benzersiz bir sneaker olarak geri döndü.

Piyasaya çıktığı andan itibaren öncü kabul edilen Aztrek, benzersiz tasarımıyla tam 25 yıl sonra kendini özgün bir stille ifade etmek isteyenler için yeniden tasarlandı. Cesur renk tonları ve kendine has çizgileriyle göz alan Aztrek ’93, zamanının ilerisinde, yenilikçi bir sneaker olarak piyasaya çıktı.

Ünlü model Gigi Hagid, rap kraliçesi Cardi B’nin yanı sıra Future ve ikinci kişiliği Hndrxx ile iş birliğinde lanse edilen Aztrek ’93, 90’lar ruhuyla geçmişten esintiler taşırken yenilenmiş tasarımıyla günümüz sneaker modasına öncülük etmeye geliyor.

Petra Roasting pop-up mağazaya dönüştü

90’lı yılların tavrını otantik performansla harmanlayan Aztrek ’93, birbirinden renkli modelleriyle Mart ayı boyunca Gayrettepe Petra Roasting’deki Reebok Pop-Up Mağaza’da 559 TL fiyatla satışta olacak.

90’ların havasını solumak isteyenler için yeniden tasarlanan Reebok Pop-Up Mağaza, 7 Mart’tan başlayarak tam bir ay boyunca ziyaretçilerini karşılayacak. Türkiye’de bir ilk niteliğinde olan pop-up mağazada bir ay boyunca eşsiz tasarımıyla göz dolduran Aztrek ’93 modelleri sergilenirken, en sevilen Reebok Classic ürünleri de satışta olacak. 90’lar temalı dekorasyonu ile ziyaretçilerini bekleyen Petra Roasting’de 90’ları yeniden anmak üzere çeşitli atölyeler, Duygu Özaslan, Ekin Beril, Deniz Marşan ve Selen Akyüz gibi isimlerle birbirinden eğlenceli hafta sonu sohbetleri ve pazar günleri ise 90’ların efsane oyunlarını içeren heyecanlı oyun turnuvaları gerçekleşecek.

Reebok Petra Roasting Etkinlik Takvimi:

9 Mart – Duygu Özaslan ile “90’lardan Günümüze Değişen Medya”
13 Mart- Serigrafi baskı yöntemiyle Reebok Classic çanta tasarımı
16 Mart – Ekin Beril ile “90’larda Müzik”
20 Mart – D-I-Y Sticker tasarlama
23 Mart – Deniz Marşan ile “90’lar Modası”
27 Mart – Geçici Dövme atölyesi
30 Mart – Selen Akyüz ile “Sneaker nasıl evrim geçirdi?”
3 Nisan- Kişiye Özel Reeboklar..

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com