PLAJ VÜCUDUNU KORUYAN EN İYİ 10 BESİN!

Plaj vücudu programı, onu koruyacak bir beslenme planı olmadan düşünülemez. İhtiyacınız olan şey, kaslarınızı güçlendiren, hafif ve ferahlatıcı öğünler.

3 aylık plaj vücudu programının yarısına geldiniz. Bu programa sadık kalarak vücudunuzu şekle sokacaksınız, orası tamam. Ancak formunuzu koruyabilmek için yediklerinizi de şimdiden kontrol altına almalısınız. Aşağıda kasları hızla onardığı ve yağ yaktığı kanıtlanmış 10 yiyecekten oluşan bir liste var. Bunları hazırladığınız yemeklerde kullanarak yaz mükemmelliğine bir adım daha yaklaşın.

KAS YAPAN BESİNLER

Yaz menüsü için erken alışveriş listesi.

1/ YEŞİL SOĞAN

Taze soğan vücudunuz için oldukça parlak bir seçenek. Phytotherapy Research dergisinin raporuna göre, kasları onaran ve antioksidan aktivitesini artıran allicin maddesi içeriyor.

2/ REZENE

Muzu tahtından eden rezene, yüksek oranda potasyum içeriyor. Bir rezene soğanı günlük almanız gereken potasyumun yüzde 27’sini karşılıyor. Gazı ve şişkinliği önleyip, iştahı bastırıyor.

3/ ROKA

Nitrat bakımından zengin olan bu bitki kan dolaşımını hızlandırıyor ve oksijen desteği sağlıyor. Böylece spor salonunda daha verimli olabiliyorsunuz. Kas gelişiminiz de hızlanıyor.

4/ AVOKADO

Yüksek B6 içeriğiyle yorgunluk hissini azaltırken, vücudunuzun karbonhidratı enerjiye dönüştürmesine de yardım ediyor. Antrenmandan önce güç kazanmak için bir tane yiyin.

5/ NANE

6-pack’i ortaya çıkarmak için çalışırken, stres altında kalan karın kasları spazma ve düğümlenmeye yol açabiliyor. Doğal bir kas gevşetici olan nane, antrenman sonrası ağrıları önlüyor.

6/ ACI BİBER

Enfeksiyonlara karşı beta karotenle savaşın. Acı biber, virüsleri savuşturmak için ihtiyacınız olan multivitaminleri içeriyor. Fitness aletlerinden hastalık kapmaya karşı etkili bir önlem.

7/ TON BALIĞI

Kalp dostu olan bu balık potasyum yönünden zengin, sodyum yönünden fakir. Bu sayede yüksek tansiyon riskini düşürüyor. Vücudun su tutmasını önleyerek, kasları belirginleştiriyor.

8/ SALATALIK

Silika içeren nadir besinlerden biri olarak, kalsiyumun vücutta daha verimli şekilde özümsenmesini sağlıyor. Bu da kemik yoğunluğunu ve kuvveti artırarak, uzun yıllar spor yapmanızı garantiliyor.

9/ KIRMIZI SOĞAN

Antienflamatuvar özelliğiyle kandaki nitrik oksit seviyesini yükselten bir flavonoid olan kuersetin yönünden zengin. American Journal of Clinical Nutrition’a göre dayanıklılık için önem taşıyor.

10/ LİMON

İçerdiği bol miktarda C vitamini sayesinde, enerji kaynağı olan demirin en iyi arkadaşı. Zira demirin vücuttaki emilimini artırıyor. Roka ve ton balığının üzerine bolca sıkarak harika bir ikili yaratın.

You must be logged in to post a comment Login

Bunları Unutma!