Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

Neden kilo veremiyorum?

SAĞLIK

Neden kilo veremiyorum?

-

 

Kilo verememenin nedenlerini sizin için ortaya koyuyoruz. Merak edilen soru: Neden kilo veremiyorum?

Tiroid

Hormonlarımızın işleyişi ya da salgılanma miktarı kilomuzu etkiler. Örneğin boyun bölgemizde bulunan tiroid bezi, metabolizmamızı denetleyen hormonları salgılar. Eğer tiroid bezinin salgısı yeterli değilse hipotiroid gündeme gelir ve bu da hem alınan hem de bir türlü verilemeyen kiloların nedenidir. Eğer bir türlü veremediğiniz kilolardan hormon salgılarının sorumlu olduğunu düşünüyorsanız bir doktora başvurun ve hormon seviyelerinizi test ettirin ki, bu da basit bir kan testiyle yapılabilir. İyi habere gelince: Endişelenmeyin, hipotiroidin tedavisi var.

Polikistik Over Sendromu

Özellikle kadınları etkileyen en önemli kilo verememe ya da sahip olunan kiloyu koruyamama nedeni polikistik over (çok kistli yumurtalık) sendromudur. 15-45 yaş arası, farklı bir ifadeyle menopoz öncesi dönemde bulunan kadınların yüzde 10’unda bu sorun görülür. Diyet programlarının tek başına etkili olmadığı, egzersizin de mutlaka programa dahil edilmesi gerektiği biliniyor. PCOS’un nedeni belli değil. Stres, obezite, insülin direnci, sinir sistemindeki bazı hormonların salgılanma bozuklukları ve genetik faktörler rolü üzerinde duruluyor. Daha da kötüsü bu hastalık insülin direncine, insülin direnci de şeker hastalığına yakalanma riskini artırıyor. PCOS’un en önemli belirtisi ise adet düzensizliği (hatta adetten kesilme), sivilcelenme, yağlı cilt, aşırı tüylenme, infertilite ve kilo artışı. Kısaca kilo verememe şikâyetiyle doktorunuza başvurup PCOS hastası olduğunuzu öğrenmeniz mümkün. Sorunun kilo ile ilgili kısmını çözmenin tek yolu ise doktorunuzun verdiği diyet ve egzersiz programını harfiyen uygulamak.

İnsülin Direnci

İnsülin pankreastan salgılanan bir hormon. Görevi de kas, yağ ve karaciğer gibi kan şekerini kullanan dokulara şeker tedarik etmek. Ancak söz konusu dokularda insülin direnci varsa şeker dokulara alınıp kullanılamıyor ve yakılamıyor. Bu da daha çok insülin salgılanmasına yol açıyor. Dolayısıyla pankreas normalin iki katı çalışmak zorunda kalıyor. Bunun sonucunda salgılanan bu aşırı insülin açlık hissine, daha fazla yemeye neden oluyor ve kırılması zor bir çember dönmeye başlıyor. Çünkü yenen fazla yemeği sindirmek için de daha fazla insülin salgılanması gerekiyor. Sonuç olarak hem vücudun insülin rezervi azalıyor hem de kanda dolaşan aşırı insülin obezite, hipertansiyon, ateroskleroz gibi kronik hastalıklara zemin hazırlıyor.

Cushing

Nadir görülen ancak pek çok hastalığa neden olabilen bir hastalıktır. Beynin altında bulunan hipofiz bezinden aşırı ve kontrolsüz ACTH hormonu salgılanmasıyla ortaya çıkar ve bu durum da aç karnına yapılan bir kan testiyle kolayca belirlenebilir. Salgılanan aşırı ACTH ise böbreküstü bezinden stres hormonu olarak bilinen kortizolün salgılanmasını artırır ve bu artış da ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Yüzün yuvarlak hale gelmesi, derinin incelmesi ve kolayca morarması, vücutta ve yüzde aşırı kıllanma, özellikle bedende gözlenen şişmanlık, tansiyon yüksekliği, şeker hastalığı, osteoporoz (kemik erimesi) kas güçsüzlüğü ve kadınlarda adet düzensizlikleri cushing’in sık görülen belirtileridir. Bu hastalığı teşhis etmenin hayati bir önemi vardır. Teşhis erken konduğunda diyabet, osteoporoz, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon ve kanama riski önlenebilir. Geç teşhis ise ölüm riskini artırır.

Kortizol Deşarjı

Böbrek üstü bezi çok miktarda kortizol üretiyorsa insülin direnciyle sık karşılaşırsınız. Kortizol fazlalığı ise stres faktörü ile doğrudan ilişkilidir. Kilo verme stresinin yoğunlaştığı kişiler, farklı bir ifadeyle kilo vermeyi hayat memat meselesi haline getirenler, kendilerini ciddi bir stres altına soktukları için böbrek üstü bezleri de fazla miktarda kortizol üretmeye başlar. Söz konusu artış da bir süre sonra zayıflamayı hayal haline getirir. Diğer bir ifadeyle kilo vermeniz zorlaştığında belki de yapmamanız gereken tek şey strese girmektir. Çünkü bu stres kortizol salgınızı daha da artıracak ve işinizi daha da zorlaştıracaktır.

Metabolik Sendrom

Önce şişmanlık ve obeziteyi, ardından tip 2 diyabeti davet eden; kent yaşamının hareketsiz ve kapalı ortamlarında gelişen bir hastalık. Dünya nüfusunun dörtte birinin metabolik sendrom hastası olduğunu düşünecek olursak, gelecek için kaygılanmaya başlayabiliriz. Kaldı ki metabolik sendromu olan insanlarda erken ölümlerin iki, kalp krizi ve felçlerin ise dört kat fazla olduğunu da unutmamak gerek.

Tip 2 Diyabet

Dünya üzerinde yaşayan 290 milyona yakın tip 2 diyabet hastasının yüzde 80’i fazla kilolu. Erişkinlerin şeker hastalığı olarak da adlandırılan tip 2 diyabet, gerçekte şeker metabolizması bozukluklarında son nokta. Bunun öncesinde gizli şeker ve şeker düşüklüğü (reaktif hipoglisemi) evreleri yaşanıyor. Kan şekerinin yükselmesi ile kendini belli eden hastalığın ilk adımında kan şekeri düşüklüğü görülüyor. İnsülin hormon salgısında anormallik olduğu için normalde kan şekerini 70-110 mg/dl arasında tutan vücut, bu koşullar altında dengeyi kuramıyor ve şekere karşı bir açlık başlıyor. Tüketilen şekerin ardından kan şekeri seviyesi 70’in altına iniyor ve bu da kişide aşırı acıkma duygusuna neden oluyor ve doğal olarak yeniden yeme ihtiyacı duyuyor. Alınan kiloların verilememe nedeni ise içine girilen bu kısır döngü.

Vitamin ve Kalsiyum Eksikliği

Yapılan araştırmalara göre en önemli şişmanlık nedenlerinden biri vücuttaki demir, kalsiyum, D ve B12 vitamini eksikliği. Buna Omega3 yağ asitleri eksikliğini de ekleyebiliriz. Güneşten aldığımız D vitamini kemik ve damar yapısında, kas ve metabolizma çalışmasında önemli rol oynuyor. D vitamini eksikliği yüzünden kilo vermekte güçlük çekmek de kemik, kas ve kalp damarlarında yetersizlik; bu da doğal olarak gerektiği kadar egzersiz yapamama hatta günlük faaliyetlerimizin dahi kısıtlanması anlamına geliyor. Hareketsizlik de kilo alımını hızlandırıyor. Kalsiyum da öyle… İnsan vücudunun her gün 1000 mg kalsiyuma ihtiyacı olduğu ortada. Bunu da bir su bardağı süt + bir kase yoğurt + yaklaşık 50 gram beyaz peynirden alabiliyoruz. Obez ya da aşırı kilolu insanların ortak noktalarından biri de bu: Yapılan araştırmalar, tümünün günde ortalama 600 miligram kalsiyum aldığını saptamış. Oysa düşük kalorili diyetle birlikte günde 1000-1200 miligram kalsiyum almak hem vücut sağlığını koruyor hem de kilo vermeyi kolaylaştırıyor.

Gıda İntoleransı

Bazı bünyeler en akla gelmedik, hatta günlük hayatımızın ayrılmaz parçası olan yumurta, domates, brokoli ve daha nice gıda maddesine karşı tepki gösterebiliyor. Bunu bir tür iç alerji olarak tanımlamak mümkün; çünkü belirtileri gözle görülmüyor ama vücut bu gıdaları ya sindiremeyip depoluyor ya da çok zor ve ağır sindiriyor. Bu zorlanma anında vücut söz konusu gıdaların içinde bulunan bazı besin gruplarına karşı tepki vermeye başlıyor. Örneğin yumurtadaki proteine. İşte bu duruma “gıda intoleransı” deniyor ve kilo almak ya da kilo verememek de dahil pek çok kronik hastalığın nedeni olarak kabul ediliyor.

Continue Reading
Advertisement

SAĞLIK

Ödem Nasıl Atılır?

-

Ödem nasıl atılır, ayak şişmesi neden olur, ödemin sebepleri nelerdir, ödem atıcı tarifler nelerdir diye merak ediyorsanız tüm bunların cevabı haberimizde.

Yaz aylarında pek çok kişi ödemden; el, ayak ve gözlerinin şişmesinden şikâyet ediyor. Vücutta aşırı sıvı birikimi olarak tanımlananan ödemin sıcak günlerde daha yaygın görülmesinin nedeni, sıcağın etkisiyle ciltte bulunan damarların genişlemesi. Ancak tek nedeni sıcak hava değil. Aşırı tuz tüketimi, hareketsizlik, hamilelik, regl öncesi dönem ve bazı ilaçlara bağlı olarak da ödem görülebiliyor. Öncelikle mutlaka altta yatan bir karaciğer, kalp, böbrek veya tiroit hastalığının olup olmadığının değerlendirilmesi için uzman görüşü almalısınız. Ayrıca tuz tüketimini azaltmayı deneyin. Egzersizi arttırın ve salatalık, ananas, maydanoz, kivi, yeşil çay gibi ödem çözücü besinleri diyetinize ekleyin. Tabii bol bol su içmeyi de ihmal etmeyin.

Konuya daha detaylı bakarsak eğer;

Ödemin sebepleri nelerdir?

Ödem nedir, ödem nasıl oluşur, ödemin belirtileri nelerdir, ödemin sebepleri nelerdir? detaylı bir liste hazırladık!

Yüzüğüm parmağıma olmuyor, ayakkabılarım dar geliyor, ellerinizde, ayak bileklerinizde bacaklarınızda şişkinlik oluyorsa vücudunuzda ödem olabilir.

Bu yaşadığınız sorunlar her zaman kilo artışının değil vücudunuzda biriken ödemin habercisi olabilir. Altında yatan başka hastalıklar olabileceği için, ödem titizlikle takip ve tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Uz. Dr. Görkem Sucu, ödemin nedenleri ve tedavi yöntemleri ile ilgili bilgi verdi.

Ödem, ciddi bir hastalık habercisi olabilir

Vücudun herhangi başka bir yerinde de ortaya çıkabilen ödem, en çok kollarda ellerde ve bacaklarda meydana gelen, deri ve deri altı dokusunda su birikimine bağlı oluşan şişliğe denir. Hastalar kilo aldıklarını zannedebilir, ayakkabı ve yüzüklerinin küçük gelmesinden yakınabilirler. Altta yatan bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabileceğinden dolayı ödem önemsenmesi gereken bir belirtidir. Ödemli bölgeye birkaç saniye basılı tutulduktan sonra gode denilen çukurun oluşması ödemin habercisidir. Bu çukur yatar pozisyonda kalça ve sırtta da oluşabilir.

Ödemin sebebi aşırı tuz tüketimi de olabilir

Ödemin birçok sebebi olabilir. Bunlar arasında, çok uzun süre oturmak veya aynı pozisyonda uzun süre kalmak, çok fazla tuz tüketmek ve hamilelik bulunmaktadır. Bunların yanı sıra bazı ağrı kesicilerin, steroid ilaçların, hipertansiyon ve diyabet ilaçlarının kullanımında ortaya çıkmaktadır. Östrojen kullanımı da ödeme sebebiyet verebilir. Ciddi ve uzun süreli protein eksikliği de kanda protein eksikliğine bağlı ödeme yol açabilir.

Kalp veya böbrek yetmezliği olanlar dikkat!

Kalp yetmezliği olan hastalarda kalbin alt bölmelerinden biri veya her ikisi de kanı etkili bir şekilde pompalama yeteneklerini kaybeder. Bunun sonucunda bacaklarda, ayak bileklerinde, karında ve bazen akciğerde sıvı birikmesi olabilir. Böbrek yetmezliğinde veya böbrekten protein kaybında, bacaklarda, göz çevrelerinde veya vücudun diğer bölümlerinde ödem oluşabilir.

Ödem daha birçok ciddi hastalık ile ortaya çıkmaktadır. Sirozda karın boşluğunda ve bacaklarda ödem oluşabilir. Bacaklardaki toplardamarlarda yetersizlik varsa (venöz yetmezlik), kan bacak damarlarında birikir ve bacaklarda şişme olabilir. Dokulardaki atık maddelerin ve aşırı sıvının temizlenmesine yardımcı olan vücudumuzun lenfatik sistemi hasar görür veya yetersiz kalırsa, bir bölgeyi boşaltan lenf düğümleri ve lenf damarları düzgün çalışmayabilir ve ödem oluşabilir.

Tuz tüketimini azaltın

Ödemin temel sebebi fizik muayene ve tıbbi öykü ile anlaşılmaktadır. Kan tahlilleri ve radyolojik tetkiklerle bu tanılar desteklenebilir. Tedavide önemli olan ödeme sebep olan hastalığın tedavisidir. Altta yatan hastalığa göre tedavi yöntemi değişmektedir. Tuz kısıtlaması genel prensiptir. Günlük ihtiyaçtan fazla tuz alımı vücutta sodyum denilen mineral ile beraber su tutulumuna sebep olacağından, aşırı tuz alımından kaçınılmalıdır. İlaç yan etkisi olarak ortaya çıkan ödemlerde ilaç değişikliği veya doz ayarlaması genellikle yeterlidir. Bazı durumlarda ödemli bölgenin kalpten yüksekte tutulması, masaj ve egzersiz gibi yöntemler ödemin azalmasına yardımcı olabilir. Ödemli bölgelerde enfeksiyon gelişimine yatkınlık olabilir, oluşan yaralar geç iyileşebilir. Bu sebeple ödemli bölgeler mümkün olduğunca temiz tutulmalıdır. Venöz yetmezlikte varis çorapları, ilaç tedavisi ve ameliyat gerekebileceği gibi; böbrek, karaciğer (siroz) ve kalp yetmezliği gibi kaynaklı ödemlerde genellikle ilaç tedavisi tercih edilir.

Ödem deyip geçmeyin, şikayetlerinizi önemseyin

Ani başlayan nefes darlığı, solunum güçlüğü, göğüs ağrısı gibi durumlar, hızlı tedavi gerektiren akciğer ödemi belirtisi olabilir. Bu durumlarda acil bir uzmana başvurmak gerekmektedir. Bacakta tek taraflı şişlik ve kalıcı ağrı, bacak damarlarında oluşan kan pıhtısından kaynaklanabilir. Bu pıhtı damarlar yoluyla akciğere gelerek akciğer damar tıkanıklığına (akciğer embolisi) sebep olabilir. Bu durum ani solunum güçlüğü ve yan/sırt ağrısı ile kendini belli eden acil bir durumdur. Bunun dışında ödem sıklıkla bir sağlık sorununun belirtisi olması sebebiyle her zaman önemsenmeli ve takip edilmelidir.

Ödem atıcı tarifler, ödem atıcı meyveler ve çay tafileri arayanlara gelsin!

Ödem atıcı çay tarifi

Az su içiyor ve su içme alışkanlığı kazanamıyorsanız, bunun nedeni az ve sık su içmeyi denemiyor olmanızdan kaynaklanıyor olabilir.

Su içmeyi alışkanlık edinmek için düzenli bir şekilde, su içmeyi gün içine yayın. Günde en az dört küçük pet şişe (500 ml) su içmeye başlayın. Sürahi içerisine, limon ve sevdiğiniz meyveleri ekleyerek biraz tatlandırıp, renklendirmenizde bir sakınca yoktur. Ancak siz fazla abartmayın.

Yapılan araştırmalar, gün içinde dişini fırçalıp,sade naneli sakız çiğneyenlerin daha çok su içme ihtiyacı duyduğunu ortaya koydu. Bu taktikleri deneyerek, su içme ihtiyacı hissedebilirsiniz.

Bitki çayları da vücuttan toksin atımı ve iştah kontrolünde size destek olur. Her gün aynı çayı içmek yerine, elinizin altında farklı bitki çayları bulundurmayı deneyin. Yeşil çay, beyaz çay, mate, rooibos, oolong gibi çaylar metabolizmanızı hızlandırırken; rezene, ıhlamur, melisa ve papatya gibi çaylar sindiriminizi kolaylaştırır. Bunun yanı sıra ödem attıran çay tarifi de veriyoruz. Deneyin ve farkı gör.

Ödem atıcı çay tarifi

1 litre suya 1 yeşil elmayı doğrayın; 2 çubuk tarçın, 3 adet karanfil ve 2 adet kakule ekleyip 5 dakika kaynatın. Ateşi kapatıp içerisine 1 tatlı kaşığı beyaz çay, bir tutam ıhlamur, 20 adet kiraz sapı, bir avuç içi mısır püskülü ilave edin. 4 dakika demlenmesini bekleyin. Süzdükten sonra gün boyu sıcak veya soğuk olarak içebilirsiniz.

MEYVELERLE ÖDEM ATMAK

Meyve tüketerek bağırsakları çalıştırabilir, ödem atılabilir, yağ yakımı hızlandırılabilir. İşte kilo verme denildiği zaman akıllara gelen ilk üç meyve.

Meyve yiyerek kilo vermek hayali bir düşünce değil, yalnızca ne kadar yiyeceğinizi bilmeniz gerekiyor.

Antioksidan deposu incir

İncir, bağırsakların çalışması için iyi bir seçenek. Ancak kan şekerini yükselttiği için dikkatli şekilde tüketilmelidir. Özellikle de kabuğu siyah olan incir antioksidan deposudur. Bağışıklık sistemi için önemli olan bir siyah incirde bir çay bardağı sütte olan kalsiyum miktarı vardır. Diyabet hastalarına önerilmeyen incir kan basıncını da düzenler.

Ödem attıran vişne

Sıcak havalarda vücutta su ve tuz tutulumu artarken en çok şikayet edilen konuların başında da vücuttaki ödemler gelir. Ödem denilince de akıllara ananas ve maydanoz tüketilmesi konusunda bir algı var. Oysa vişne de iyi bir ödem attırıcıdır. Mevsiminde günde bir avuç vişne tüketilirse ödem sorunu çözülebilir. Ayrıca vişne ürik asitin azalmasını da sağlar. Şeker oranı düşük olduğu için de diyabet hastaları güvenle bu meyveyi tüketebilir.

Yağ yakımını hızlandıran karpuz

Karpuz kilo verme programlarında yardımcı olmakla birlikte yağ yakımını da hızlandırır. Ayrıca vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlamakta ve kalp damar sağlığında koruyucu olmaktadır. Bir porsiyon karpuz günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 16’sını karşılar. Karpuzun içinde kas, kemik, kalp ve damar sağlığı için çok değerli olan “likopen” adlı madde vardır. Kırmızı meyvelere rengini veren, domatesi ve karpuzu bu kadar değerli yapan likopen, başta prostat kanseri olmak üzere tüm kanser türlerine yakalanma riskini, kemik erimesi, kas kaybı gibi sağlık sorunları riskini önemli ölçüde azaltmasıyla bilinir. Ayrıca karpuz tatlı krizlerini atlatmaya yardım edebilir.


Devamı

SAĞLIK

Kalori nasıl kısıtlanır

-

Ne yaptığınızı biliyorsanız, hızlı ve güvenli bir şekilde 600 kalori azaltmak hiç de zor değil.

Kalorilerden kurtulma süreci zorlu bir yolculuk olmak zorunda değil. Tamam, kolay da olmayacak – zaten hayatta ne çok kolay bir şekilde oluyor ki- fakat beslenmenizden ve dolayısıyla vücudunuzdaki yağlardan kısmak düşündüğünüz kadar çaba gerektirmiyor. Dahası, bunu düzgün bir şekilde yapabilirsiniz (ve yapmalısınız da).

Ana yiyecek gruplarından birini birden bire beslenme düzeninizden çıkarmak kesinlikle doğru bir seçim değil. Gazlı içeceklere bayılıyor musunuz? Onları tamamen diyetinizden atmaktansa tüketiminizi kısıtlamayı tercih edin. Tamamen bırakmak ne pratik ne de eğlenceli, üstelik uygulaması oldukça zor bir seçenek. Ayrıca bu yoksunluğunuzu gidermek için kendinizi eşit miktarda kalorili başka bir şeye verme ihtimaliniz de yüksek.

Bu ipuçlarıyla önce kalorilerinizin, daha sonra da kilolarınızın bedeninizden akıp gitmesini sağlayabilirsiniz. 185 kalori kesin Şekerli içecekleri es geçin: Gizli kalorileri ortaya çıkarmanın en kolay yolu, içecek tüketiminize göz atmaktır. İnsanlar bugün, 30 yıl öncesine kıyasla 300 kalori daha fazla alıyor. Bu kalorilerin en azından yarısı ise tatlandırıcılı meyve suları ve sodalar gibi içeceklerden geliyor. İçecekleri boş verin ve besinleri meyve suları yerine meyvelerin kendisinden almaya çalışın. Yarım litre portakal suyu yaklaşık 220 kaloridir, bir portakalın kendisi ise 35 kalori civarı…

150 kalori kesin

Soslarınızı değiştirin: Yarım kâse guacamole sosunu aynı miktardaki salsa sosla değiştirerek 150 kaloriden tasarruf edebilirsiniz. Aynı tasarrufu öğle yemeğinizin içine koyacağınız mayonez yerine yine salsa sosu kullanarak da elde edersiniz. Başka seçenekler de mevcut: Gorgonzola peyniri yerine rendelenmiş Parmesan kullanabilir, humusunuza ekmek ve türevleri banmak yerine sebze banabilir ve salatanıza yağlı kruton ekmek koymak yerine kavrulmuş ceviz ilave edebilirsiniz.

130 kalori kesin

Televizyonu kapatın: Maçların ya da izlediğiniz dizinin çok heyecanlı olduğunu biliyoruz, fakat plazma ekranın önünde çok fazla zaman geçirmek bel çevreniz için yıkıcı sonuçlar doğurabilir. Georgia Eyalet Üniversitesinden araştırmacılar, insanların televizyon karşısında yemek yediklerinde, kumandayı rahat bıraktıkları zamana kıyasla 130 kalori daha fazla aldığını fark etti.

107 kalori kesin

Kaslanın; yağlanmayın: Yemekten önce düşük kalorili, lif bakımından zengin yiyecekler tüketmek –meyve, sebze ve kemik sulu çorba gibi- toplam kalori alımınızı azaltmanıza yardımcı olabilir. Journal of Dietetic Association’da yayımlanan bir çalışma, yemekten önce 100 kalorilik bir salata yiyen insanların yüzde 12 daha az tükettiğini buldu. Yemek öncesi yeşilliği yemeyenlerse toplamda 107 kalori daha fazla aldı (salata dâhil). Başlangıç tercihinizi bir kâse sebze çorbası ya da yağsız soslu salatadan yana kullanın.

Devamı

SAĞLIK

Siyah çay kilo verdirir mi?

-

Son zamanlarda yerini yeşil çay başta olmak üzere diğer bitki çaylarına kaptırmaya başlayan siyah çayın yağ yakma etkisi, kilo verdirme etkisi araştırmalarla ortaya koyuldu.

Siyah çay kilo verdiriyor!

Demliklerinizi hazırlayın; sabahlarınızın vazgeçilmezi olan çay alışkanlıklarınızla ilgili bildiğiniz her şey altüst olacak. Son üç yılda yeşil çay satışları, dumanı tüten sağlık kaynağı ve rahatlatıcı kilo kaybı vaatleri sayesinde yüzde 50 artış gösterdi. Diğer yandan herkesin sevgilisi siyah çay, bu konudaki eksiklikleri yüzünden kavanozda unutulmaya yüz tuttu. Fakat neyse ki bu konuda fena halde yanıldık.

Siyah çayın başka faydaları da var

European Journal of Nutrition’da yayımlanan bir çalışma, siyah çayın prebiyotik olduğunu ortaya çıkardı. Dahası, molekülleri yeşil çayınkine oranla daha büyük olduğundan, bağırsaklarınızdan geçip gitmek yerine orada kalıyor ve pseudobutyrivibrio adlı faydalı bakterilerin üretimini destekliyor. Bilim insanlarına göre bu bakteri vücudunuzun metabolizmasını değiştirerek daha fazla enerji harcamasını sağlıyor ve bu sayede inatçı yağ hücrelerini temizliyor.

Kaliforniya Üniversitesinde fareler üze-rinde gerçekleştirilen bir deneyde, siyah çay verilen farelerin düşük-yağlı diyet uygulayan farelerle aynı miktarda kilo verdiği görüldü. Bu çalışma, Nutrition’da yayımlanan bir başka araştırmayı des-tekler nitelikte: Az miktarda süt katılmış acı çayın lipaz enzimini engellediği ve bu sayede yağların bel çevrenize yapışamadan vücuttan atıldığı bulundu.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com