Bizi Takip Edin

BESLENME

Makarnanın duymadığınız faydası

Umut Doğan Yıldız

-

 

O kadar iftira atılan karbonhidrat kaynaklarından makarnanın aslında kilo vermeye yardımcı olduğu ortaya çıktı.

Makarna, dünya mutfaklarında yüzyıllardır varlığını sürdürüyor. İngilizlerin menüsünde ise en azından 14’üncü yüzyılda, Kral II. Richard’ın şefleri makaroni-lazanya karışımı bir tarifi kraliyet yemek kitabına eklediklerinden bu yana bulunuyor. Ancak 1950’lerin sonlarında, BBC bir ailenin ağaçtan spagetti topladığı 1 Nisan şakasını yayımladığında, izleyiciler yayıncıyı kendi makarna ağaçlarını nereden alabileceklerine dair mektuplara boğdu.

Altmış yıl sonra, daha zararsız bir efsane spagettiyi kuşattı. Spagetti yaygın olarak bugünün diyabet, obezite ve kalp hastalıkları salgınları için suçlandı; beyaz ekmek ve beyaz şeker gibi diğer rafine yiyeceklerle aynı gruba atıldı.

Tenis oyuncusu Pat Cash’in de yakın zamanda iddia ettiği gibi, makarna yağ toplayan bir “zehir” mi? Eğer öyleyse, nasıl dünyanın en popüler yemeği oldu?*

Karaciğere iyi gelen sebzeler

Spagetti kilo kaybettiriyor

Bilim, bolonez soslu spagettinizin yanında. BMJ Open dergisinde yayımlanan bir çalışmaya göre, Kanadalı araştırmacılar makarnanın vücut ağırlığını ve BMI’yı nasıl etkilediğini analiz etti. Diğer karbonhidratlar yerine spagetti yiyen deneklerin aslında küçük bir miktar kilo kaybettiklerini gördüler.

Bu, makarnanın göz ardı edilebilir yağ ve kolesterol içeriğine ve düşük glisemikli karbonhidrat kaynağı olmasına bağlandı. İçeriğindeki glukozu kan akışına yavaşça saldığı için daha uzun süre tok hissetmenizi sağlıyor. Bu bulgular, daha önceleri Nutrition and Diabetes dergisinde yayımlanan, İtalyan bilim insanlarının (belki de tahmin edildiği gibi) makarna tüketiminin obezite ihtimalinizi düşürmesini tartıştığı raporu destekliyor.

O hâlde spagettiyle ilgili problem, özü itibariyle bizim için kötü olması değil, o kadar iyi, o kadar memnun edici olması ki sağlıksız miktarlarda mideye indiriyor olmamız. The Authentic Pasta Book’un yazarı Fred Plotkin, 1997 yılında “Çok büyük porsiyonlar servis ediyoruz,” diye iç çekmişti. Hatta sağlık kültürü ve karbonhidrat fobisiyle geçen yirmi yıldan sonra dahi tabaklarımızı fazla doldurmaya devam ediyoruz. Bolonya’daki tipik bir bolonezde 100 gram makarna bulunur. Burada ise bunun iki katını içerme ihtimali yüksek**.

İtalyanlar geleneksel olarak “l’arte di arranglarsi”ye, yani sahip olduğunla geçinme sanatına göre yaşadılar. Bu inanç, meşhur, hiç de mantıksız olmayan, en önemli öğesi olarak makul porsiyonlarda makarna içeren Akdeniz diyetinde kendini açıkça gösteriyor. Bu yüzden, ister Roma’da olun, ister Konya’da, Romalıların yaptığını yapın ve iyi bir şeyden çok fazla tüketme isteğine direnin.

 

BESLENME

Sporcu beslenmesi nasıl olur?

Umut Doğan Yıldız

-

Sporcu beslenmesi konusunda son zamanlarda değişik öneriler duyuyorsanız eğer, bunların bir kısmını birlikte inceleyelim.

HİNDİSTAN CEVİZİ SUYU

Yüksek kaliteli bir spor salonu size bunlardan ikram edebilir, ancak araştırmacılar hidrasyon için bildiğiniz normal sudan daha iyi olmadığını düşünüyor. Susadınız mı? Sebile yönelin.

AVOKADO

Araştırma üstüne araştırma, meyvenin kalp sağlığına faydalarını doğruladı. Ayrıca yüksek lif içeriği tok tutmaya yardımcı olabilir.

KIVIRCIK LAHANA

Turpgillerden olan bu sebze, âdeta doğanın CrossFit’çisi gibi pek çok şeyi başarır. Vitamin bakımından zengindir ve ayrıca kanserin büyümesini ve yayılmasını önleyebilecek kükürt bileşikleri içerir.

ACAİ ÇİLEĞİ

Bu meyveler sadece antioksidanlarla dolup taşmıyor, aynı zamanda sağlıklı bir antienflamatuvar görevi görüyor. Onları diyetinize dâhil etmek, egzersiz sonrası iyileşmeye yardımcı olabilir ve kas hasarını sınırlayabilir.

KOMBU ÇAYI

Bağırsak sağlığını destekleyici bu içecek, homeopatik sahnenin temelini oluşturuyor. Ancak bilimsel jüri hâlâ yararları üzerinde fikir birliğine varamadı. Tadı da bir acayip.

KİNOA

Bu kadim tahıl, esansiyel amino asitleri içeren eksiksiz bir protein kaynağı. Kas büyümenizi hızlandırmak için beyaz pirinç yerine deneyin.

YEŞİL ÇAY

Yeşil çaydaki kateşinlerin uzun süreli tüketimi metabolik sendromla savaşır (tip 2 diyabetin öncüsü) ve koroner hastalık riskinizi azaltabilir. Demliğin altını yakın.

ISPANAK

Yapraklı yeşillerin kaslara yardım eden demir içeriğine ek olarak, günde bir porsiyon yiyenler üzerinde yapılan bir çalışma, kalp hastalığı riskini yalnızca bir haftada azalttığını buldu.

BADEM SÜTÜ

Mineral içeriği bakımından süt ile karşılaştırılabilir, ancak protein içermez (bu yüzden yine de süt içiyorsunuz, değil mi?). Bir bardak inek sütü, bademden yapılandan beş kat fazla protein içerir.

ÇİYA TOHUMU

Etiket üzerindeki iddialarına rağmen, bu tohumlarda vücudunuzun gerçekten ihtiyaç duyduğu omega-3 türü bulunmuyor. İyi bir lif kaynağı olmakla birlikte, omega almak için yağlı balık yemeniz daha iyi olur.

Devamı

BESLENME

Sebze ve meyve tüketmeden beslenmek

Umut Doğan Yıldız

-

Karbonhidratsız, sebze ve meyve tüketmeden beslenme mevzusuu masaya yatırdık.

Hata: Karbonhidratsız beslenmek

Diyete başlayanların en büyük hatalarından biri karbonhidratlı gıdaları tamamen kesmektir. Bu amaçla sadece ekmeği değil, makarnayı da bırakırlar. Oysa yapılacak en büyük hatalardan biri sıfır karbonhidratla zayıflamaya çalışmak olacaktır çünkü bu besin grubunun yerini alacak başka bir şey yoktur. Şöyle düşünün: Karbonhidrat, anne sütünde bile bulunur ve unutmayın ki anne sütü, hali hazırda dünya üzerindeki en mucizevi besindir!

Düzeltmek için: Burada anahtar kelimeler “kaliteli karbonhidratlar” ve “ihtiyaç oranı!” Kaliteli karbonhidratlardan kasıt tam tahıllı, çavdarlı ekmekler; makarna, bulgur ve esmer pirinç gibi vücuda yararlı gıdalar. Hepsinden önemlisi de şu: Beyin hücreleriniz enerjisini karbonhidratlardan alır ve karbonhidrat tüketmek, aynı zamanda insan psikolojisini de olumlu yönde etkiler.

Hata: Sebze ve meyve tüketmemek

Yukarıda aşırı proteinle beslenmenin zararlarından söz etmiştik. Bunun nedenlerinden biri de sebze ve meyve tüketimindeki azalma… Eskiden yemekten kalkınca ortaya gelen meyve tabaklarına artık rastlanmaz oldu. Sebzeler de günlük yediklerimiz arasından yavaş yavaş çekiliyor. Çünkü beslenmeyi doymakla, tok kalmakla açıklar olduk. Bir de itiraf etmek gerekirse, kimsenin sebzelerle uğraşacak zamanı yok. Tavuğu ızgaraya atıp sofraya getirdiğiniz zaman dilimi sebzelerin yıkanıp temizlenmesine, kabuklarının soyulup doğranmasına anca yetiyor. Hal böyle olunca sebzelerden adım adım uzaklaştık ve meyvelerin yerine hazır satılan meyve suyu ve meşrubatlara yöneldik.

Düzeltmek için: Dünya Sağlık Örgütü’nün önerisi şu: Günde 5-8 porsiyon sebze ve meyve yiyin! Ana öğünlerinizde yediklerinizin biri mutlaka sebze olsun, ara öğünlerde de meyveyi tercih edin.

Devamı

BESLENME

Aşırı proteinle beslenmek

Umut Doğan Yıldız

-

Aşırı protein almak zararlı mıdır? Protein dengesi nasıl olmalı?

Her besin grubunun aşırısını tüketmek yanlış. Proteinle ilgili sorun ise şu: Son 10 yılda aşırı protein tüketimiyle birlikte hem rektum kanseri hem de kolon kanseri olarak tanımlanan kolorektal kanserin de aynı oranda artması, sadece diyet yapanların değil herkesin aşırı protein tüketiminden kaçınması gerektiğinin işareti…

Düzeltmek için: Proteinsiz yaşamaya çalışmanın bir anlamı yok; çünkü proteinin ana görevi, doku ve hücrelerin onarılması… Burada yapılması gereken, doğru miktarı bulmak… Ortalama bir rakam vermek gerekirse, vücut ağırlığınızın her kilosu için günde 0,8-1 gram protein tüketmek yeterli. Diyelim 65 kilosunuz. Bu da demektir ki günde tükettiğiniz protein miktarı en fazla 65 gram olmak zorunda. Peki, hangi proteinleri tüketeceğiz? Öncelikle tükettiğiniz kırmızı et miktarı, haftada 2-3 üç defadan fazla olmamalı. Tavuk, balık, hindi eti de diğer protein kaynakları olarak diyetinizde yer almalı. Daha da önemlisi mercimek, karabuğday, kuru fasulye,Antep fıstığı, kabak çekirdeği gibi bitkisel protein kaynaklarına yönelmelisiniz. 

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com