Bizi Takip Edin

BESLENME

Makarnanın duymadığınız faydası

Umut Doğan Yıldız

-

 

O kadar iftira atılan karbonhidrat kaynaklarından makarnanın aslında kilo vermeye yardımcı olduğu ortaya çıktı.

Makarna, dünya mutfaklarında yüzyıllardır varlığını sürdürüyor. İngilizlerin menüsünde ise en azından 14’üncü yüzyılda, Kral II. Richard’ın şefleri makaroni-lazanya karışımı bir tarifi kraliyet yemek kitabına eklediklerinden bu yana bulunuyor. Ancak 1950’lerin sonlarında, BBC bir ailenin ağaçtan spagetti topladığı 1 Nisan şakasını yayımladığında, izleyiciler yayıncıyı kendi makarna ağaçlarını nereden alabileceklerine dair mektuplara boğdu.

Altmış yıl sonra, daha zararsız bir efsane spagettiyi kuşattı. Spagetti yaygın olarak bugünün diyabet, obezite ve kalp hastalıkları salgınları için suçlandı; beyaz ekmek ve beyaz şeker gibi diğer rafine yiyeceklerle aynı gruba atıldı.

Tenis oyuncusu Pat Cash’in de yakın zamanda iddia ettiği gibi, makarna yağ toplayan bir “zehir” mi? Eğer öyleyse, nasıl dünyanın en popüler yemeği oldu?*

Karaciğere iyi gelen sebzeler

Spagetti kilo kaybettiriyor

Bilim, bolonez soslu spagettinizin yanında. BMJ Open dergisinde yayımlanan bir çalışmaya göre, Kanadalı araştırmacılar makarnanın vücut ağırlığını ve BMI’yı nasıl etkilediğini analiz etti. Diğer karbonhidratlar yerine spagetti yiyen deneklerin aslında küçük bir miktar kilo kaybettiklerini gördüler.

Bu, makarnanın göz ardı edilebilir yağ ve kolesterol içeriğine ve düşük glisemikli karbonhidrat kaynağı olmasına bağlandı. İçeriğindeki glukozu kan akışına yavaşça saldığı için daha uzun süre tok hissetmenizi sağlıyor. Bu bulgular, daha önceleri Nutrition and Diabetes dergisinde yayımlanan, İtalyan bilim insanlarının (belki de tahmin edildiği gibi) makarna tüketiminin obezite ihtimalinizi düşürmesini tartıştığı raporu destekliyor.

O hâlde spagettiyle ilgili problem, özü itibariyle bizim için kötü olması değil, o kadar iyi, o kadar memnun edici olması ki sağlıksız miktarlarda mideye indiriyor olmamız. The Authentic Pasta Book’un yazarı Fred Plotkin, 1997 yılında “Çok büyük porsiyonlar servis ediyoruz,” diye iç çekmişti. Hatta sağlık kültürü ve karbonhidrat fobisiyle geçen yirmi yıldan sonra dahi tabaklarımızı fazla doldurmaya devam ediyoruz. Bolonya’daki tipik bir bolonezde 100 gram makarna bulunur. Burada ise bunun iki katını içerme ihtimali yüksek**.

İtalyanlar geleneksel olarak “l’arte di arranglarsi”ye, yani sahip olduğunla geçinme sanatına göre yaşadılar. Bu inanç, meşhur, hiç de mantıksız olmayan, en önemli öğesi olarak makul porsiyonlarda makarna içeren Akdeniz diyetinde kendini açıkça gösteriyor. Bu yüzden, ister Roma’da olun, ister Konya’da, Romalıların yaptığını yapın ve iyi bir şeyden çok fazla tüketme isteğine direnin.

 

BESLENME

Sindirim hızlandırıcı smoothie

Umut Doğan Yıldız

-

Diyetisyen Yrd. Doç. Dr. Gamze Şanlı Ak’ın hazırladığı enfes smoothie tariflerine bir yenisi daha eklendi: Sindirim hızlandırıcı smoothie

Gamze’nin Fit Notu: Polen, bilinen en eski doğal besin takviyeleri arasında yer alır. Polenin en büyük özelliği doğal bir alerji önleyici olmasıdır. Fiziksel performansın artırılmasında kullanılır.

MALZEMELER
3 orta boy taze kayısı
Yarım orta boy şeftali
Çeyrek papaya
3 yemek kaşığı süzme yoğurt
1 yemek kaşığı chia tohumu
1 tatlı kaşığı şekersiz ham kakao

Süslemek için
1 çay kaşığı polen

YAPILIŞI
Chia tohumunu, ham kakao ve yarım çay bardağı suda bekletip şişirerek chia pudingi hazırlayın. Smoothie yapımı için kalan tüm malzemeleri blender’a veya mutfak robotuna aktarın. Kıvamlı hâle gelene dek karıştırın. Kâseye smoothie ekleyip üzerine chia puding koyun ve süsleyin.

Devamı

BESLENME

Spor sonrası smoothie

Umut Doğan Yıldız

-

Yrd. Doç. Dr. Gamze Şanlı Ak tarafından hazırlanan efsane smoothie tariflerini vermeye devam ediyoruz. İşte karşınızda spor sonrası smoothie tarifi!

Gamze’nin Fit Notu: Buğday kepeği, B grubu vitaminlerden zengindir. Özellikle kabızlık sorununu önlemede etkilidir. Yüksek lif ve düşük kalori içeriğiyle tok kalma ve kilo kontrolünü sağlamaya yardımcıdır.

MALZEMELER
1,5 orta boy donmuş muz
1 tatlı kaşığı şekersiz fıstık ezmesi
1 tatlı kaşığı şekersiz ham kakao
1 yemek kaşığı buğday kepeği
1 çay kaşığı kahve
100 ml protein süt

Süslemek için
10 adet çiğ fındık
1 çay kaşığı chia tohumu
Yarım orta boy donmuş muz

YAPILIŞI
Smoothie yapımı için tüm malzemeleri blender’a veya mutfak robotuna aktarın. Kıvamlı hâle gelene dek karıştırın ve üzerini süsleyin.

Devamı

BESLENME

Yemek yemeden duramıyorum!

Umut Doğan Yıldız

-

Yemek yemeden duramayanların, doyduğunda bırakmalarını sağlayacak 6 öneri!

Yeme davranışını kontrol etmek ve ipleri eline almak isteyenler için 
Dr. Diyetisyen Gamze Şanlı Ak‘ın tavsiyeleri!

Hedeflediğiniz kiloya ulaşmanızdaki en büyük engel, hesaba katmadığınız fazla kalorilerdir. Hiçbir şeyden mahrum kalmadan, porsiyonları azaltarak bilinçli yediğinizde, bu kalorileri en kolay yoldan saf dışı bırakmış olursunuz. Bilinçli yemek, bir diyet çeşidi değildir.Ne yediğinize değil, nasıl yediğinize yönelik davranış değişiklikleri ile ilgilidir.Yeme davranışını kontrol ederek neler başarabileceğinizi öğrenmek ister misiniz?

1- Her lokmada çatalı bırakın

Bir lokma aldıktan sonra yutmayı bile beklemeden yenisi için tabağa mı yöneliyorsunuz? Yemek yerken otomatik olarak elimiz ağzımıza gidiyor ve 5 dakikada tabağımızı silip süpürüyoruz ancak beynimiz yemek yediğini 20 dakika sonra anlar. Bu nedenle yemek yemek için kendinize zaman ayırmanızı öneririm. Lokmalar arası çatalı bırakmak, doyup doymadığınızı anlamanız için size zaman verir. Çünkü bilinçli beslenmede amaç tıka basa yemek değil doyduğunu hissetmektir.

2- Yarım Porsiyona Ne Dersin?

“Ben doydum, gözüm doymadı” lafını hepimiz hayatımız boyunca en az bir kez söylemişizdir.  Tabağımızdaki her şeyi yemeye programlı olmamız bu güdü ile birleşince ortaya pek de hoşlandığımız sonuçlar çıkmıyor.Aslında tabağınızı yarım doldurursanız gözünüzün midenizden büyük olmadığını anlayacaksınız. Unutmayın, gerçekten doymazsanız kimse yemeği sizden kaçırmayacak.

3- İlk Lokmanın Tadına var

Yemek, sanılanın aksine sadece lezzetle ilgili değil tüm duyularla ilgilidir. Çoğunlukla yemek yerken, yemeğimiz hariç her şeyi düşündüğümüz için vasat denecek birçok şey yememize rağmen bunu fark etmeyiz. Yemeğe başlamadan birkaç saniye bekleyin ve gerçekten yemeğinize odaklan. Neye benziyor? Nasıl kokuyor? Tanımlamanız için 3 kelime seçmeniz gerekirse ne olurdu? Yemeğin dokusuna ve yerken çıkan seslere konsantre olun. Ağzınızdan midenize inene kadar geçecek süreyi hayal edin. Böylece tokluk sinyallerinin aşırı yemenize fırsat vermeden salınmasına zaman tanımış olursunuz.

4- Televizyonu kapat

Yemek yerken televizyonu açmak %14 daha fazla yemeye zemin hazırlar. Yediğinizle bağ kurun ve ekrana bakmak yerine tabağınıza bakın. Çünkü yemek molası, başka şeylerle de uğraşılacak boş zaman değildir.

5- Yemekten 30 dakika önce su için

Susamanın açlıkla karıştırabildiğini biliyor muydunuz? Yani yeteri kadar su içerseniz boş yere açlık hissetmezsiniz.

6- Yerken yumruğunu sık

Ne kadar garip olduğunun farkındayım ama gerçekten işe yarıyor. Fiziksel hareketler zihnimizi de etkiler. “Hayır”denilen şeye karşı duyarlılık oluşur ve elimizi yumruk yaparız. Çünkü bu “dur”demektir. Bu psikoloji ile alakalı “şekillenmiş biliş”  teorisi olarak bilinir. Elini yumruk yapmak,yemeğin her anında açlığınızı sorgulamanızı ve gerektiği yerde durmanızı hatırlatır.

Dr. Dyt.(PhD) Gamze Şanlı Ak 

Devamı

Popüler