Bizi Takip Edin

ERKEK AKLI

Korku ve fobi farklı mı?

-

 

Hemen herkesin belli konularda korkuları varken, bazıları da fobi sahibidir. Peki, ikisinin arasındaki fark ne?

Eğer nedenini açıklayamadığınız bazı korkularınız varsa endişelenmeyin, yalnız değilsiniz. Çünkü bu dünyada herkesin mantıksız bazı korkuları vardır. Örneğin hayatında fare görmemiş biri bile farelerden korkabilir. Bazıları da dişçiye gitmekten ölümüne korkar. Çoğu insan için bu korkular hayatında önemli bir yer tutmaz ama bazıları için normal yaşamını etkileyecek boyutlardadır. Eğer korkularınız sıradansa pek de önemli değil ama yaşamınızı etkiliyorsa, bunun adı fobidir ve mutlaka üstesinden gelmeniz gerekir.

Fobi ile korku farkı

Fobi, ya da gerçekte tehlikeli olmayan herhangi bir şey veya durum karşısında hissedilen yoğun korku… Yükseklik, böcekler, yılan, fare, örümcek hatta iğne bile fobi gerekçeleri arasında… Bu yoğun korkuyu çocukluğunuzdan taşımış ya da ileriki yaşlarınızda geliştirmiş olabilirsiniz. Fobiniz varsa, yaşadığınız korkunun mantıksız olduğunu bilirsiniz ama duygularınızı kontrol edemezsiniz. Hatta fobiniz, hayatınızı bile yönlendirir; örneğin kapalı yerde kalma fobiniz varsa, muhteşem bir iş teklifini, sırf çalışacağınız ofis 10’uncu katta diye ve o kata asansörsüz çıkamayacağınız için reddedersiniz!

İnsanoğlu, tehlikeye maruz kaldığı zamanlar korku geliştirir. Bu, insani bir tepki mekanizmasıdır ve insanın kendisini koruma amacıyla ortaya çıkar. Verilen mesaj da “ya savaş ya kaç” anlamına gelir. Bizi korkutan her ne ise hızla eyleme geçmemiz, ya mücadele etmemiz ya da kaçmamız gerekir.

Fobilerde ise durum farklıdır. Bir kere karşımızdaki tehdit unsuru son derece abartılmıştır hatta bazen öyle bir tehdit bile yoktur. Diyelim, köpek fobiniz var. Hırlayan, dişlerini gösteren ve saldırmaya hazır bir doberman için bu fobi normaldir ama şirin, ayaklarınızın dibinde dolanan ve size türlü maskaralıklar yapan bir fino köpeğinden “köpek fobiniz” yüzünden kaçmak mantıksızdır.

Continue Reading
Advertisement

ERKEK AKLI

Huawei telefonların kilit ekranında reklam çıkıyor

-

Bazı Huawei telefonların kilit ekranlarında reklamlar gösterilmeye başlanması kullanıcıların tepki göstermesine yol açtı.

Bazı kullanıcıların bildirdiğine göre bazı Huawei telefonlarının kilit ekranlarında Booking reklamı çıkmaya başladı. Sosyal medyayı konuyla ilgili eleştiri bombardımanına tutan kullanıcılar, konuyu gündeme taşıdılar.

Huawei ekranlarında reklam çıkıyor

Kilit ekranında reklam çıkan Huawei modellerinin P30 Pro, P20, P20 Lite, Honor 10 ve P20 Pro olduğu söyleniyor. Reklamlar, telefona ön yüklü olarak gelen manzara duvar kağıtlarını kullanan cihaz sahiplerinin telefonunda gösteriliyor. Söz konusu duvar kağıdını kaldırarak reklamdan kurtulunabiliyor.

Devamı

ERKEK AKLI

Spider Curl egzersizi

-

Editör :

Adeta bir örümcek gibi esnek ve güçlü olabilirsiniz.

 

Devamı

ERKEK AKLI

Google’dan 20 dolarlık telefon

-

Google, herkesin internete erişebilmesi için 20 dolarlık telefon üretmeyi planlıyor.

Birleşmiş Milletler, dünyada teknolojik olarak yetersiz olan bölgelere internet götürülmesi için çağrıda bulunmuştu.

Çağrıya cevap veren ilk kurumlardan biri olan Google,Başkan Yardımcısı Vinton Cerf tarafından yapılan açıklamayla uygun fiyatlı telefonlarını duyurdu.

Google neden telefon üretiyor

Hız ve kapasite olarak biraz alt düzeyde olacak bu telefonlar internet erişimi ve temel uygulamaları yeterli düzeyde sağlıyor olacak. Google’ın üreteceği bu uygun fiyatlı telefonların fiyatları ise 20 dolar olacak.

Yapılan araştırmalara göre sadece Afrikada değil Amerika kıtasında da nüfusun yüzde 15’inin internete erişiminin olmadığı ortaya çıktı.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com