Bizi Takip Edin

SAĞLIK

KISIRLIK PROBLEMİ HAKKINDA BİLMEK İSTEYECEĞİNİZ HER ŞEY

-

 

Partnerinizi hamile bırakmakta zorluk mu çekiyorsunuz? Sebebini öğrenmek için okumaya devam edin.

Atışlarınızın boşa gittiğini öğrenmek moralinizi bozabilir ama sakın üzülmeyin. Tahmin ettiğinizden çok daha fazla sayıda erkek bu problemden muzdarip.

Weill Cornell Medical College’da cinsel sağlık departmanında direktör olan Dr. Darius Paduch’a göre “Kısırlık problemi on çiftten birini etkiliyor. Bu vakaların %30’undaysa problem erkek kaynaklı oluyor.”

Sizin de benzer bir probleme sahip olduğunuzdan şüpheli veya muzdaripseniz okumaya devam edin.

Sayfalar: 1 2

SAĞLIK

Yeme isteği nasıl azaltılır?

-

Yeme isteğini azaltmak için hormonlardan yararlanabilirsiniz. İşte size daha önce duymadığınız bilgiler.

Ne zaman acıktığınızdan, yağların nerede depolandığına kadar her konuda kontrol hormonların elindedir. Şimdi bunu nasıl lehinize çevireceğinizden bahsedeceğiz.

Yeme isteği azaltmak için bu önerileri dikkate alın!

Leptin
Yağ hücrelerin tarafından üretilen hormonlardan biri, iştahını kontrol etmende rol oynayan leptindir. Yapılan araştırmalar, vücuttaki fazla yağların leptin direncine neden olduğunu gösteriyor. Bu durumda vücut yüksek miktarda leptin salgılasa bile, beyin bundan etkilenmiyor. Neden ortaya çıktığı tam olarak bilinmese de, teorilerden biri yağ hücrelerinin çok miktarda kimyasal ürettiği zaman bunların leptini bloke ettiği yönünde. Bu aslında durumu tam olarak açıklamıyor, ancak bir tür hayatta kalma davranışı olduğu söylenebilir: Sonuçta metabolizman yavaşlıyor ve beynin sürekli olarak açlık sinyalleri gönderip seni yemeye zorluyor. İstediği de genellikle yüksek kalorili yiyecekler oluyor.

DENGELE: İyi haber şu ki, leptin direnci diyet ve egzersizle üstesinden gelinebilen bir durum. İşte yardımcı olabilecek bir şey: Her gün, sabah saat 10.00’dan önce 250 gram sebze ye. Beat Overeating Now! Take Control of Your Hunger Hormones to Lose Weight Fast kitabının yazarı, Endokrinoloji Uzmanı Scott Isaac, bu tavsiyeye uyan hastalarının günün ilerleyen saatlerinde daha az açlık hissettiğini görmüş. Doyurucu özelliği olan lif içermesinin yanı sıra, sebzeler yaşamsal önemi olan antioksidan ve vitamin açısından da zengindir. Bunların da vücutta enflamasyonu azalttığı biliniyor. Bütün bunlar vücudun daha fazla yağ yakmasına yardım ediyor ve yeme isteğini azaltıyor.

Yeme isteği konusunda etkili : Kortizol ve Serotonin

Kortizol  ve Serotonin
Yoğun bir günde neden yağlı şeyler yemek istediğini hiç merak ettin mi? Bu durum, böbreküstü bezlerinin stres hormonu kortizol salgılamasının bir sonucu. Vücudunun savaşmak veya kaçmak için enerjiye ihtiyacın olduğunu düşünerek verdiği bir tepki olan kortizol, çoğu zaman stresin devam etmesi yüzünden yüksek seviyede kalır. Bu da şeker ya da karbonhidrat oranı yüksek yiyecekleri canının istemesine neden olur. Kortizolün daha çok bel çevresinde yağlanmaya neden olduğu da biliniyor. Serotoninin etkisi ise tam tersi yönde: Sakinleştiriyor, iştahı bastırıyor.

DENGELE: Herhangi bir ilaç almadan ya da şekerli ve yüksek kalorili yiyeceklere saldırmadan iyi hissetmek için, folattan zengin mercimek, kuşkonmaz ve ıspanak ye. Beyin, bu gıdalardaki B Vitaminlerini serotonin üretmek için kullanır. Yeterince uyumak da yararlı; Journal of Clinical Neurology’de yayımlanan bir çalışmada, tek bir uykusuz geceden sonra kortizolün vücutta iki kat arttığı bulunmuş.

Hayatınız açısından çok önemli bir diğer hormon da irisin. İrisin hakkındaki yazımızı okuyun.

Devamı

SAĞLIK

Kırmızı etin faydaları

-

Dana etinin kalp hastalıklarına yol açtığı ve kilo aldırdığına dair kötü bir şöhreti vardı. Bu şimdilerde çürültü. İşte kırmızı etin sağlığımıza faydaları.

Şimdi: Yeni yapılan araştırmalar, doymuş yağların ölçülü alındığında kalp için zannedildiği kadar tehlikeli olmadığını gösteriyor. Ayrıca bugün, 10 yıl öncesine göre daha kolay yağsız et bulabiliyorsun. Kırmızı et, kilo kontrolüne destek olan miktarda protein alman için de uygun. The SuperFoodsRx Diet kitabının yazarı Wendy Bazilian, “Eti sindirmek için uzun zaman ve enerji gerekir. Ayrıca kırmızı et, metabolizmana destek olacak aktif kasların oluşumuna yardımcı olur. Böylece dinlenme hâlinde kalori yakman da kolaylaşır” diyor. Buna ek olarak kırmızı et (özellikle de otla beslenen hayvanların eti) konjuge linoleik asit (CLA) bakımından zengindir. Bu asitlerin vücut yağlarını azalttığı biliniyor. Daha eski çalışmalar, CLA’ların yağ depolanmasına neden olan enzimlerin önünü kestiğini göstermişti.

Geri gelsin: Etin nasıl bir et olduğu önemli. En yağsız olanlar sığır filetosu ve bonfiledir. Bunların 90 gramlık bir porsiyonunda neredeyse beş gramdan daha az (iki gramı doymuş olmak üzere) yağ vardır. Bir BlackBerry büyüklüğünde, 90-120 gram civarında bir porsiyon alıp ızgara yapabilir ya da fırında pişirebilirsiniz. Tavada kızartmaktan kaçının: Bu, etin yağ çekmesine neden olur.

Devamı

SAĞLIK

Hava kirliliğinin olumsuz etkilerinden kurtulun

-

Hava kirliliği; yüksek kalp krizi, felç, diyabet ve hatta demans riskini sunabilir. DAVID FERRY, havanızı temizlemenize yardımcı oluyor.

Baş: Yeni araştırmalar, yüksek kirlilik seviyelerine maruz kalmanın otizm ve Alzheimer da dâhil olmak üzere demans geliştirme riskini artırabildiğini ileri sürüyor.

Akciğerler: Endüstri sisi astım ile ilişkilendirildi ve arabalar, enerji santralleri ve fabrikalardan gelen kirlilik akciğer işlevlerini azaltarak kansere yol açabilir.

Kalp: Nefesinizle aldığınız parçacık kirliliği, damarlarınızdaki kalsiyum birikimini hızlandırarak kalp krizi ve felç geçirme riskinizi artırabilir.

Pankreas: Araştırma, kirliliğin sadece 2016’da Amerika’daki 150.000 diyabet vakasına yol açtığını gösterdi; kirli hava glikoz/insülin dengenizi etkileyebilir.

Yeni araştırmalar, kirlilik alımını azaltan kişilerin akciğer işlevinde gelişmeler gördüğünü ve daha düşük kardiyovasküler hastalık riski olduğunu gösteriyor.

NEFES ALMAK bugünlerde yeni moda. Her hafta yeni bir çalışmanın, basit bir nefes alma ve vermenin faydalarının çığırtkanlığını yaptığı görülüyor. Doğru yaparsanız -yavaşça ve dikkatli bir şekilde- sinirleriniz, kan basıncınız ve hafızanız için iyi olabilir. Diğer bir deyişle, nefes almak CBD yağının daha ucuz versiyonu gibidir.

Bu yılın daha erken dönemlerinde, kişisel bir hava takip cihazına para bayılan binlerce Amerikalıdan biri oldum. Benimki çantama taktığım Atmotube’dan 85 dolarlık sigara filtresi boyutunda gümüş bir silindir. Bunu almamdaki itici güç astım veya puslu gökyüzü değildi; tabii Los Angeles’da yaşadığımdan bunlar şehirle birlikte size sunuluyor.

Hayır, bir takip cihazı aldım çünkü geçtiğimiz birkaç yılda yapılan çok sayıda bilimsel çalışma hava kirliliğinin daha önce düşündüğümüzden daha kötü halde olduğunu açığa çıkardı. Kirli havanın solunum sorunlarına yol açtığını muhtemelen biliyorsunuz ancak artan kalp krizi ve diyabet riski ya da Alzheimer da dâhil demans hastalıklarıyla bağlantısı olduğunu biliyor muydunuz?

Kirli havanın sonuçları çok daha geniş kapsamlı. Çocukların beyin gelişimini olumsuz yönde etkiliyor, yetişkinler işyerinde daha az verimli oluyor. Geçen yıl, NYU epidemiyologları hava kalitesinin tavsiye edilen sağlık standartlarına yükseltilmesi durumunda -sadece Los Angeles’ta- yıllık olarak 1341 ölümün engellenebileceğini hesapladı. Global olarak geniş ölçekten baktığınızda hava kirliliği Dünya Sağlık Örgütü’ne göre yılda 7 milyon kişiyi öldürüyor. Ortalama yaşam süresini iki yıl azalttığından bahsetmiyoruz bile. Gerçekten de Dünya Sağlık Örgütü artık hava kirliliğini insan sağlığı için en büyük çevresel risk olarak kabul ediyor. “Farkına varmayı başaramadığımız şey, her dakika, her gün kirliliğin durmadan bizimle savaşıyor oluşu,” diyor kirlilik uzmanı ve USC’deki Keck School of Medicine’den klinik koruyucu sağlık profesörü Ed Avol. Siz bilseniz de bilmeseniz de kirlilik sizi yavaş yavaş öldürüyor.

Kişisel hava takip cihazım pek de rahatlatıcı değildi: Beş ana kirleticinin ölçümüyle elde edilen iyi bir Hava Kalitesi Endeksi 0 ile 50 arasındadır. Cihazımın ölçümü 122’ydi. Kirlilik problemi “bunaltıcı görünebilir,” diye kabulleniyor Avol. ABD hükümetinin resmi olarak bu konuyu umursamamaya karar vermek için bu zamanı seçmesi pek de yardımcı olmuyor. (Geçen iki yılda, EPA elektrik santrali emisyonları, yakıt verimliliği, endüstri sisi ve daha fazlasını yöneten düzenlemeleri geri çekti; ajans istatistiklerine göre bu kombinasyon 2030 yılına dek 14.000’e kadar çok sayıda insan hayatına mal olacak.) Ancak umutsuzluk tek seçeneğiniz değil. “Yapabileceğiniz, fark yaratacak şeyler var,” diyor Avol.

İşin Gerçek Yüzü

İlk olarak, kimsenin sormadığı ancak herkesin sorması gereken sorunun cevabı: Hava kirliliği tam olarak nedir? Toprak seviyesi ozonu olarak da adlandırılan endüstri sisi, egzoz emisyonunda olduğu gibi, nitrojen oksit ve uçucu organik bileşenler güneş ışığıyla buluştuğunda gerçekleşir. Muhtemelen bildiğiniz üzere, solunum sisteminiz veya sizin için iyi değildir. Ancak daha az bilinen tehlike, “parçacıklı madde” olarak adlandırılan, daha yaygın ve tehditkâr maddedir. Bunlar, vücudunuzun doğal savunma sistemini savuşturabilecek kadar ufak olan küçük kir benekleridir. Enerji santrallerinden ve dizel jeneratörlerden, inşaat alanları ve dökümhanelerden, arabanızın içten yanmalı motorundan ve yoldaki lastiklerinden, odun ateşinden, orman yangınlarından, sürülmüş tarlalardan, ızgara yiyeceklerden, havadaki yüzlerce diğer kimyasallarla birbirine karışacak küçük parçacıklar üreten her şeyden gelirler. 0,1 mikrometre genişliğinde olan ve yazıdaki virgülün içine birkaç bin kez sığabilecek olan bu beneklerin en küçüğü o kadar ufaktır ki akciğerlerinizin siliyalarına -normalde hava yollarınızdan kötü maddeleri uzak tutan, bronşlarınızdaki titreyen, saç benzeri ipçikler- doğru kolayca kayabilir ve kan dolaşımınıza girebilir. Ve bu zehirli benekler bir kez kanınıza girdiğinde, Avol’un dediğine göre “her yere giderler.” “Ultra ince” parçacıklı maddelerin ne kadar zarar verebileceği henüz anlamaya başladığımız bir şey ancak vücudunuzun buna beyninizi, kalbinizi ve çok daha fazlasını etkileyen bir enflamasyonla tepki verdiği görülüyor. Hiçbir sağlıklı insan puslu bir günde nefes alarak ölmez, diyor UCLA’deki Center for Clean Air’in yöneticisi Suzanne Paulson fakat zehirli parçacıklı maddenin en küçük parçaları sizinle sonsuza dek kalır. Sigara içmeyen bir Los Angeles sakininin ciğerlerine bakarsanız sigara içen birininkine benzer görünür, diyor Paulson.

Kendi Filtreniz Olun

Ortalama bir insan günde 20.000 kez nefes alıyor, sadece bunu okurken bile büyük ihtimalle 48 nefes aldınız; bu yüzden bugünlerde nefes üzerine düşünüyor olmamız o kadar da çılgınca değil. Dışarıdaki hava kalitesini kontrol edemiyor olsanız da nefes aldığınız hava üzerinde etkiniz olabilir. Yeni araştırmalar da kirlilik alımını azaltan kişilerin akciğer işlevinde gelişmeler gördüğünü ve daha düşük kardiyovasküler hastalık riski olduğunu gösteriyor. Aldığınız kirlilik miktarını sınırlamak için, açık havada koşuyor ya da bisiklet sürüyorsanız yoğun saatlerdeki antrenmanları atlamaya çalışın. Ana yollardan bir ya da iki blok uzakta kalmak riskinizi düşürür, diyor Avol. Ara yol kullanmak maruziyeti yüzde 60’a kadar azaltabilir. İç mekânlara girmek her zaman hava kirliliğinden kaçış sağlamaz; modern evler hava geçirmezdir ve içeri giren ve dışarı çıkan hava miktarını sınırlar, bu da iç mekânda hava kirleticilerin birikmesine yol açar. Yiyecekleri kızartırken aspiratörü açın (evet, kızartma da parçacıklı madde üretiyor) ve süpürmek yerine silin. Ayrıca evinizin klima sistemini iyileştirin. Standart filtrenizi, küçük parçacıkları daha iyi filtrelediğini gösteren daha yüksek MERV değerine sahip bir filtreyle değiştirin. 1 ila 20 arasında en az 13 değerine sahip birini almayı hedefleyin. Bu filtreye ek olarak harici bir hava temizleyici almak tüm evinizin havasını saf hale getirmeyebilir ancak bulunduğunuz odadaki parçacıklı maddeleri uzaklaştırabilir ve büyük ihtimalle cebinizi biraz yakacaktır. 2,5 mikrondan küçük parçacıkları hapseden ve tescilli bir ürün tercih edin. İşyerinde, hava kalitesinin muhtemelen kontrolünüzde olmadığı yerlerde, en azından fotokopi ya da lazer yazıcının yanına oturmayın; bunların ozona ek olarak ufak parçacıklar da püskürttüğüne dair deliller var. Dilerseniz, nefes temizleyici listenize kişisel hava takip cihazı da ekleyebilirsiniz. Benimki hayatımı değiştirmedi ancak aralıksız olarak kontrol ediyorum ve çevremin daha çok farkında olmamı sağladı. Ayrıca sonraki evime taşınmadan önce, kontratı imzalamadan evvel civardaki ortalama hava kalitesi okumalarını inceleyeceğim.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com