KAZANIMLARINIZI SABOTE EDEN 5 BÜYÜK HATA

1 / 6

Emeklerinizin karşılığını alamıyorsanız, bu yazıyı dikkatli okuyun. Çünkü gelişime giden yol aslında yanı başınızda.

Antrenmanlarınızı aksatmamanıza karşın kas kütlenizde artış göremiyor musunuz? Gelişiminizi baltalayan sebepler, motivasyonunuzun da düşmesine neden olur.

Kaslarınızın büyümesini istiyorsanız, düzenli olarak spor salonuna gitmekten fazlasına ihtiyacınız var. Çünkü kas gelişimi (ya da hipetrofi) oldukça karmaşıktır.

Tıpkı herkesin beklentisinin farklı olması gibi, herkeste işe yarayabilecek tek bir yöntem yoktur.

Bronx’taki Lehman Koleji’nde yer alan Human Performance Laboratory’nin başındaki fitness uzmanı Brad Schoenfeld, kas gelişiminin birçok farklı şeye bağlı olduğunu söylüyor. Kazanmayı umduğunuz kas miktarında, genetik yapı, antrenman tipi, antrenman geçmişi ve vücudunuzun antrenmanlara verdiği tepki gibi
birçok etken rol oynuyor.

Ancak yine de bir ölçüt var: Ağırlık çalışmaya yeni başlayan ortalama bir erkek, ayda 0,9 – 1,3 kg kadar kas kütlesi kazanma potansiyeline sahiptir. Fakat Schoenfeld, bu sporu 20 yıldır yapan birinin yılda ancak 1 kg kadar kas kütlesi kazanabileceğini söylüyor. Peki, bu iki değerin arasında bir yerdeki ortalama biri için bu değer nasıl değişiyor? Bu kategoridekiler de ayda 0,4 – 0,9 kg kadar kütlesi inşa edebiliyor.

Yani istediğiniz kas kütlesine ulaşmak, aslında sandığınız kadar gerçekçi olmayabilir. Ancak hedefiniz olasılıklar dâhilindeyse, haberler güzel. Bu aşamada
yapmanız gereken şey, antrenmanlarınızın kaslarınızı neden yeteri kadar geliştirmediğini öğrenmektir.

Antrenmanlarda en sık yapılan 5 hataya ve bu hataların çözümüne bakarak, kas gelişiminizi olması gereken tempoya taşıyabilirsiniz. Bununla birlikte sadece spor salonunda yaptıklarınız değil, spor salonu dışında yaptıklarınızın da sonuçlara etki ettiğini söylemeden geçmeyelim.

1 / 6

You must be logged in to post a comment Login

Bunları Unutma!