Bizi Takip Edin

anaslide

KAS İNŞASI İÇİN BESLENME REHBERİ

-

 

Daha büyük kaslara kavuşmak için ne yediğiniz ve ne kadar yediğiniz çok büyük önem taşıyor.

kas-beslenme

Vücudunuz, kendini sürekli yeniden oluşturan bir makine. Her gün her dakika kendi dokularını yıkıyor, yerlerine yediklerinizden ve diğer dokulardan elde edip geri dönüştürdüklerinizden oluşan kombinasyonlar koyuyor.

Antrenmanlarınız, kaslarınızdaki protein yıkımı ve inşasının, normalde olduğundan daha hızlı gerçekleşmesini sağlar. Vücudunuzu dönüştürmeye çalıştığınız zaman, bu yüzden protein tüketimi büyük önem taşıyor. Protein tüketiminizi de antrenmanlara başladıktan sonraki süreçte eskisine kıyasla arttırmanız gerek.

Bunu yapmanın 2 yolu var. İlki -ve çok daha kolay olanı- normalden daha fazla protein tüketmek. Protein, kendi başına anaboliktir ve kaslarınızda depolanmak ister. İkinci yol ise, kaslarınızı uyaracak ve onları daha fazla büyümeye ve kuvvetlenmeye itecek tarzda antrenman yapmaktır.

Yüksek kaliteli proteinlerden oluşan bir beslenme programı ile sağlam bir kuvvet antrenmanını birleştirmek, hedeflerinize ulaşmanızı sağlayacak en doğal, en eski ve en iyi yöntemdir. Bu makale, hedeflerinize ulaşmak için size ne zaman ve ne kadar protein tüketmeniz gerektiğini göstermeyi hedefliyor.

1- Ne kadar yemeli?

2007’yılında Journal of Applied Physiology’de yayımlanan bir araştırmaya göre, kuvvet antrenmanlarına başlanılan ilk 20 gün içerisinde kas hacmi her gün %0.2 oranında artmaya başlıyor. Kas miktarındaki bu artışın miktarı, eş zamanlı olarak yaşanan kas proteini yıkımına bağlı olarak artabiliyor ya da azalabiliyor.

Bu veriler, antrenmanlara yeni başlayan ya da verilen ara sonrasında antrenmanlara yeniden dönen kişilerin, yıllarını antrenmanla geçiren ağırlık odası kıdemlilerine kıyasla daha fazla proteine ihtiyaç duymalarını açıklar nitelikte. Yeni başlayanlar için asıl sorun ise beslenmeleri konusunda endişe etmeleri ve bu sebepten ötürü ihtiyaçları olan protein miktarını almamaları olarak gösteriliyor.

Ne kadardan bahsediyoruz:  Vücut ağırlığı kilogramı başına her gün 1.6 gram protein almak, iyi bir hedef olacak. Örneğin, vücut ağırlığı 80 kg olan bir erkek, günde 130 gram protein almayı hedeflemeli.

Ne sıkılıkta yemeli?

Protein sentezi, besinlerden alınan proteinin kas dokusuna dönüştürülme sürecidir. Dr. Mike Russell’ın da açıkladığı üzere, protein sentezi lambaya benzer: Ya yanıyordur ya da kapalıdır. 20-25 gramlık kaliteli protein sayesinde lamba yanmaya başlar. Daha fazla protein almak, protein sentezini arttırmaz. Zira lambanın da bir kapasitesi vardır ve istediğiniz kadar uğraşın, vereceği ışık değişmeyecektir.

Neden önemli?

Çoğu kişi, sabahları az protein/çok karbonhidrat, öğle yemeğinde daha fazla protein, akşam yemeğinde ise bol protein tüketmenin doğru olduğunu düşünür. Fakat, 2014 yılında Journal of Nutrition‘da yayımlanan bir çalışma, protein alımının gün içerisine yayılmasının daha verimli olduğunu gösteriyor. Söz konusu çalışmada, günde her 3 öğününde 30’ar gram protein tüketen katılımcıların protein sentezinin, proteinin çoğunu akşam yemeğinde tüketenlere oranla %25 daha yüksek olduğu sonucuna varılmıştı.

Journal of Applied Physiology’de yayımlanan yeni bir çalışmada ise, günde 6 kez 20’şer gram protein tüketen kişilerin kas kütlesinin arttığı ve yağ kaybettikleri ortaya çıktı. Üstelik, bu durum antrenman yapılsa da yapılmasa da değişmiyordu. Katılımcılara uyanmalarının ardından 1 saat içerisinde, uykudan en az 2 saat önce ve arada kalan her 3 saatte bir protein takviyesi verilmişti.

6 öğün biraz fazla olabilir. Fakat protein açısından zengin 3 öğün yapmak, özellikle de antrenmana yeni başlandıysa mantıklı olacak. Protein sentezi, antrenmanın 16 saat sonrasında en üst seviyesine ulaşır ve 48 saat boyunca yüksek seviyede devam eder. Protein yıkımı ise 24 saat boyunca hızlı olur.

Buradan çıkarılacak sonuç, her öğünün önemli olduğudur. Eğer haftanın 3 ya da 4 günü antrenman yapıyorsanız, vücudunuz, her gün her saatini yeni kas oluşturmak için harcıyor demektir. Aynı zamanda, bu sürenin yarısını da kas yıkımı ile geçiriyordur.

Antrenman öncesi ve sonrası

Antrenmanlarınızı uzun süredir ve düzenli olarak yapıyorsanız, protein sentezi üst seviyesine çok daha erken (antrenmandan 4 saat sonra) ulaşacak ve normale çok daha hızlı dönecektir. Bu durumda, antrenman öncesi ve sonrası hemen tüketeceğiniz protein, daha fazla önem kazanıyor.

2012 yılında American Journal of Clinical Nutrition’da yayımlanan bir çalışmada, bilim insanları, protein ve kuvvet antrenmanı ilişkisini irdeleyen birçok çalışmayı masaya yatırdılar. Elde edilen bulgulara göre, protein takviyesi kullanan kişiler 12 hafta boyunca fazladan 1 kilo kas kazanmışlardı. Protein takviyesi kullanmayanlar için böyle bir gelişme söz konusu değildi.

Journal of the International Society of Sports Nutrition’da 2013 yılında yayımlanan bir araştırmaya göre, kaslarınızın proteini en verimli kullanacağı zaman dilimi, 4-6 saat olarak tanımlanıyor. Yani, işin idealini söyleyecek olursak, antrenmandan 2-3 saat öncesinde ve antrenman sonrasında 1-2 saat içerisinde protein açısından zengin öğünler tüketmeniz gerek.

Sabahları kahvaltı yapmadan antrenmana koyulanlar için ise bu fırsat aralığı daha kısa oluyor. Çünkü, Dietary Protein and Resistance Exercise’a göre, uyku sırasında protein sentezi %15-30 arasında yavaşlıyor. Yani, eğer sabah aç karnına antrenman yapıyorsanız, öğününüzü mümkün olduğunca antrenmanınızı bitirir bitirmez  tüketmeniz gerekiyor.

En iyi protein kaynakları

Farklı besin türleri, farklı amino asit (proteinin yapı taşları) kombinasyonları içerir. Konu kas inşası olduğunda, karşımıza 20 amino asit arasında açık ara en önemlisi lösin olarak çıkıyor. Bir öğünden maksimum anabolik etkinin elde edilebilmesi için, tahminen 2-3 gram lösin alınması gerekiyor.

Bir servis (yumruk büyüklüğünde) kırmızı et içerisinde en az 2 gram lösin bulunur. 3 yumurta, 2 bardak süt, 1 parça balık ya da bir kap yoğurt size 1.5 gram lösin sağlayacaktır. 25 gram whey protein ise size yaklaşık 3 gram lösin verebilir.

Tüm bitkisel besin kaynakları içerisinde, en çok lösin barındıran ise soyadır. İkinci sırada fasulye ve mercimek gelir. Üçüncü sırada ise çerezler ve keten tohumu gelmekte.

Karbonhidratlar ve yağlar

Eğer bu makaleyi 10 yıl öncesinde okuyor olsaydınız, size antrenman öncesinde ve sonrasında karbonhidrat yemeniz, fakat yağ tüketmemeniz söylenirdi. Antrenman öncesinde karbonhidrat tüketilmesi iddiasının dayanak noktası, hızlı enerji kaynağı olarak kullanılabilir olmalarıydı. Antrenman sonrası karbonhidrat tüketimi ise enerjinin yenilenmesini sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda, besinlerin vücutta depolanmasını mümkün kılan insülin hormonunun üretimini sağlayarak, kas hücrelerine protein ulaşmasına neden oluuordu. Öte yandan, yağların sindirimi daha yavaş olduğu için kritik hormonların tepkilerini azaltabiliyorlardı. Tüm bunların dayanak noktası ise, vücudunuzun, sizden işleri mümkün olduğunca basit tutmanızı talep ediyor olduğu fikriydi. Fakat şimdilerde şunları biliyoruz ki:

1.  Masa başı işlerde çalışanlar, yani antrenman haricinde vaktinin çoğunu uzun saatler oturarak geçirenler, antrenman öncesinde enerji sağlamak için karbonhidrat almaya ihtiyaç duymuyorlar. Zira stoklarımızda ihtiyacımızdan daha fazla enerji mevcut.

2. Günde 1’den çok yorucu antrenman yapmadığınız taktirde, enerjinizi yenilemeniz için bolca vaktiniz olacak. Öğünlerinizi düzenli olarak tükettiğiniz sürece sıkıntı yaşamazsınız.

3. Antrenman sonrası takviye ya da öğün olarak protein ve karbonhidratları birleştirmek yararlı olacaktır. Dietary Protein and Resistance Exercise’a göre, bu sayede protein sentezinizi yükseltirsiniz.

4. Yağ konusu ise endişe edilmesi gereken bir şey değil. Şimdi göründüğünüzden daha iyi olmak için antrenman yapıyorsanız ve besleniyorsanız, total kalori miktarınız daha fazla önem taşır. Az karbonhidratlı ya da az yağlı bir beslenme planı ile de kaslı ve yağsız bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Sonuç

1. Hacim ve kuvvet kazanmak için antrenman yapan erkekler, en iyi sonuçları vücut ağırlığındaki her bir kilogram başına 1.6 gram protein alarak elde ederler. Daha önce de belirtildiği gibi, örneğin 80 kilogram ağırlığındaki bir erkek, her gün 130 gram protein almayı hedeflemelidir. Kas kütlesi kazanmak için günlük aldığınız protein miktarı meselenin püf noktasını oluşturuyor.

2. Çoğunluğunu tek bir öğünde almaktan ziyade, protein alımınızı gün içerisinde 3 ya da daha fazla öğüne yaydığınız zaman, protein sentezi daha fazla olacaktır. Protein sentezini tetiklemek için her öğünde 20 gram kaliteli protein almayı hedefleyin.

3. Yeni başlayanlarda ya da ara verdikten sonra antrenmana tekrar başlayanlarda, kuvvet antrenmanları, protein sentezini 48 saat boyunca yükseltir. Daha tecrübeli olanlar için bu süre 24 saattir.

4. Protein sentezi uyku sırasında yavaşladığı için, uyandıktan sonra bir şeyler yemek daha mantıklı olacaktır.

5. Antrenmandan birkaç saat önce ve antrenmanın hemen ardından protein açısından zengin bir öğün tüketmeniz, sizin için en yararlısı olacaktır.

6. Daha iyi kazanımlar için antrenman sonrası öğününüze karbonhidrat eklemeyi ihmal etmeyin.

anaslide

BACAK KASLARI İÇİN EFSANE PROGRAM

Umut Doğan Yıldız

-

Bu efsane hareketle bacak ve merkez bölgesi kaslarınızı güçlendirirken denge ve hareket kabiliyetinizi de geliştireceksiniz. Bacak kaslarını geliştirmek için haftaları atlamayın.

HAFTA 1

Reverse lunge

(bir adımınızı geri atın, o dizinizi bükün ve gövdenizle yere doğru alçalın) ve her iki bacakla SPLIT SQUAT (Bir ayağınızı öne atın ve gövdenizi yere yaklaştırın) yapın.

PAZARTESİ 6 TEKRARDAN 3 SET
SALI 6 TEKRARDAN 3 SET
ÇARŞAMBA 8 TEKRARDAN 3 SET
PERŞEMBE KNEE TO WALL: DUVARIN BİR ADIM ÖNÜNDEYKEN ÖNDEKİ DİZİNİZİ DUVARA DEĞDİRİN. BU BİR TEKRARDIR. 6 TEKRARDAN 5 SET YAPIN.
CUMA 10 TEKRARDAN 3 SET
CUMARTRSİ 12 TEKRARDAN 3 SET
PAZAR TEST: HER HAREKETİ HER İKİ TARAFA 15 TEKRAR YAPIN. YAPAMIYORSANIZ HAFTAYI TEKRAR EDİN.

HAFTA 2

Pistol negative

Sol ayağınız bir box’un üzerinde, sağ ayağınız havada olacak şekilde durun. Sol dizinizi sağ ayağınız yere değene kadar bükün ve tekrar doğrulun. Bu 1 tekrardır.

PAZARTESİ 4 TEKRARDAN 4 SET
SALI 6 TEKRARDAN 4 SET
ÇARŞAMBA 8 TEKRARDAN 4 SET
PERŞEMBE CLOSED-FEET SQUAT:
AYAKLARINIZ BİTİŞİK SQUAT YAPARAK ALÇALABİLDİĞİNİZ KADAR ALÇALIN. 10 TEKRARDAN 5 SET YAPIN.CUMA 10 TEKRARDAN 4 SET CTS. 12 TEKRARDAN 4 SET
PAZAR TEST: HER İKİ BACAK İÇİN ÜÇ TEKRARDAN 1 SET YAPIN. YERE 3-5 SANİYEDE ALÇALIN. YAPAMIYORSANIZ, BU HAFTAYI TEKRAR EDİN.

HAFTA 3

Single leg wall sit

Sırtınızı duvara yaslayın, ayaklarınız 60 cm kadar önde olsun. Dizleriniz 90 derece olana kadar alçalın. Sonrasında doğrulun ve bir bacağınızı düz hale getirerek 15 saniye bekleyin.

PAZARTESİ 4 TEKRARDAN 4 SET
SALI 6 TEKRARDAN 4 SET
ÇARŞAMBA 8 TEKRARDAN 4 SET
PERŞEMBE PIGEON POSES: DİZLERİNİZİN ÜZERİNDEYKEN SAĞ BACAĞINIZI ARKANIZA SOL BACAĞINIZI ÖNE UZATIN. 15 SANİYE BEKLEYİN.
CUMA 6 TEKRARDAN 4 SET
CUMARTESİ 8 TEKRARDAN 4 SET
PAZAR TEST: 3 TEKRAR WALL SIT YAPIN. (HER İKİ BACAKLA 20 SANİYE) OLMADI MI? 3. HAFTAYI TEKRAR EDİN.

 

HAFTA 4

Assisted pistol

TRX bandının 60 cm önünde durarak tutacaklarını kavrayın. Sağ ayağınızı yerden kaldırarak bacağınızı öne doğru uzatın ve sol dizinizi kırarak kalçanızı yere yaklaştırın. Bu bir tekrardır.

PAZARTESİ 4 TEKRARDAN 2 SET
SALI 6 TEKRARDAN 2 SET
ÇARŞAMBA 8 TEKRARDAN 2 SET
PERŞEMBE CROSSED LEG SQUAT: SOL AYAĞINIZI SAĞ AYAĞINIZIN ARKASINA GÖTÜRÜN VE PARMAK UCUNDA ALÇALIN.10 TEKRARDAN 5 SET YAPIN.

CUMA 10 TEKRARDAN 2 SET
CUMARTESİ 12 TEKRARDAN 2 SET
PAZAR TEST: HER İKİ BACAKLA 12 TEKRARDAN 2 SET YAPIN. ÜÇ SANİYEDE ALÇALIN. YAPAMIYORSANIZ 4. HAFTAYI TEKRAR EDİN.

 HAFTA 5

Pistol Squat yapmak için bir ayağınızı yerden kaldırın ve öne doğru uzatın. Diğer dizinizi bükün ve kalçanız yere iyice yaklaşana kadar devam edin. Şimdi doğrulun. Tebrikler!

Devamı

anaslide

BURPEE YAPARKEN BAŞ DÖNMESİ!

Umut Doğan Yıldız

-

Burpee yaparken başın dönüyorsa bunun birden fazla nedeni olabilir.

Egzersiz programına yeni eklediysen, bu hareket yapabilirlik seviyene bağlı olarak sana şiddetli gelebilir. Eğer zorlanıyorsan, egzersizi basitten zora doğru olacak şekilde aşamalandır. Burpee öncelikle bir box / kutu kullanılarak yapılmalı. Ellerini yerden daha yüksek bir yere koyarak açıyı daha uygun hâle getirebilirsin.

Ayrıca antrenmanının hangi kısmına, hangi yoğunlukta eklediğin de önemli. Aerobik ve anaerobik kapasiten yeterli değilse, nabzının aşırı yükselmesi de baş dönmesine sebep olabilir. Ayrıca yanlış ve yetersiz beslenme sonucu kan şekerinde düşme yaşanabilir; bu da baş dönmesine yol açar. Bunları dikkate alarak egzersiz ve beslenme planlamanı yeniden oluşturman gerekebilir.

Egzersiz yaparken doğru nefes alıp vermek de işin en önemli kısımlarından biri. Kaslarının en iyi performansını sergilemesi için oksijene ihtiyacı vardır ama bu oksijeni kaliteli bir şekilde alman gerekir. Çok sık ve hızlı nefesler alıp verirsen bu da bir süre sonra mide bulantısı ve baş dönmesine neden olabilir. Tüm bunlara dikkat etmene rağmen baş dönmesi devam ediyorsa, tabii ki doktora görünmende fayda var.

Çağdaş Cemre Kılıç, Burn & Joy’un Kurucusu, Egzersiz Danışmanı

Devamı

anaslide

ÇARPINTININ NEDENİ SADECE KALP DEĞİL!

Umut Doğan Yıldız

-

Kalpte çarpıntı, göğüs ağrısı ve nefes darlığı kalbimizin bize yolladığı sinyallerin başında geliyor. Bu sinyallerden çarpıntı, kalbin hızlı çalışması anlamına geldiği için bu sorunu yaşayanlar çoğunlukla kalp hastalıklarına yönelik muayene oluyor, şikayetleri çözümsüz kalabiliyor. Bunun nedeni ise toplumdaki yaygın inanışın aksine, kalpte çarpıntının sadece kalp hastalıklarının belirtisi olmaması.

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karabulut; ilk planda kalp hastalığı habercisi olarak düşünülse de, çarpıntının aslında tüm vücuttaki sorunlar için bir belirti olabileceğine işaret ederek, sanılanın aksine her çarpıntının nedeni kalpteki bir sorundan kaynaklanmadığını belirtiyor. Kalbimiz hızlı çarparak aslında vücudumuz için bize sinyal göndermeye çalışıyor. Bu nedenle çarpıntıya yönelik araştırma yapılırken kalp dışındaki faktörlerin de dikkate alınması çok önem teşkil ediyor.  Çarpıntı gelişimine yol açan ve doğrudan kalbi ilgilendirmeyen nedenleri öğrenmeye hazır mısın?

Kansızlık 
Genç yaşlı her yaş grubunun ortak sorunlarından biri olan kansızlık genellikle tedavisi ihmal edilen bir hastalık. Kansızlıkta kalp vücudun oksijen ihtiyacını karşılamak için daha çok çalışıyor ve bu tablo da kendini çarpıntıyla belli ediyor.

Guatr
Boyunda bulunan tiroit bezinin anormal derecede hızlı çalışması vücudun metabolizmasını hızlandırıyor. Bu tablo sıklıkla kendini çarpıntıyla gösteriyor. Sebebi bulunamayan çarpıntı şikayetlerinde mutlaka tiroit hormonlarına bakılması gerekiyor.

Hipoglisemi
Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karabulut kan şekerinin düşmesi anlamına gelen hipogliseminin genç yaşlı herkesi tehdit ettiğini vurguluyor. Çarpıntı, yemek yedikten hemen sonra aşırı insülin salınmasına bağlı olarak da gelişebiliyor. Hipoglisemi kendini sıklıkla halsizlik ve çarpıntıyla gösteriyor.

Uyku bozuklukları
Uyku bozuklukları çarpıntının sık görülen sebeplerinden biri. Vücut uyku sırasında metabolizmasını yavaşlatıyor ve dinleniyor. Düzenli ve kaliteli uyku uyumayan kişilerde kandaki stres hormonlarının seviyesindeki artışa paralel olarak gün içerisinde kalp hızı daha yüksek seyrediyor ve çarpıntı daha sık gözleniyor.

Sigara ve alkol tüketimi
Tütün ürünleri ve aşırı alkol tüketimi vücudun metabolizmasını etkiliyor ve stres hormon seviyelerinde artış yapıyor. Bu durum da sıklıkla çarpıntı ataklarına yol açıyor.

Hipotansiyon
Tansiyon düşüklüğü anlamına gelen hipotansiyon daha çok uzun boylu ve zayıf gençler ile yaşlılarda görülüyor. Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karabulut aşırı yorgunluk, ayakta durma ve az su içilmesiyle bağlantılı olan tansiyon düşüklüğünün genelde halsizlik, baş dönmesi ve çarpıntıyla ortaya çıktığını söylüyor.

Stres ve kaygı bozukluğu
Vücutta oluşan her türlü fiziksel ve duygusal stres çarpıntıyı tetikliyor. Bunun yanında kaygı bozukluğu, evham ve depresyon da çarpıntının temel sebeplerini oluşturuyor.

Mineral ve su dengesizliği
Vücuttaki su ve tuz miktarının az olması çarpıntıyı tetikleyebiliyor. Bu duruma sıklıkla halsizlik ve tansiyon düşüklüğü de etki ediyor.

Hormonal değişimler
Kadınlarda oluşan hormonal değişimler kendini çarpıntı olarak gösterebiliyor. Özellikle menstrual periyotlar öncesinde ve menopoza geçiş sürecinde çarpıntı atakları sık gözleniyor. Hamilelik sürecinde de kalp atım hızı yükseliyor ve çarpıntı şikayetleri sıklaşıyor.

Kondisyon düşüklüğü
Çarpıntının en sık sebeplerinden biri de vücudun efor yapmaması sonucu oluşan hamlama ve kondisyon düşüklüğü. Genç yaşlı herkesi etkileyen bu durum yokuşta ve merdivenlerde çarpıntı ile nefes darlığıyla kendini gösteriyor.

Kafein ve çay
Prof. Dr. Ahmet Karabulut kafeinli enerji içecekleri ile yoğun kahvelerin genellikle çarpıntıyı tetiklediklerine işaret ederek, “Aşırı koyu siyah çay da çarpıntıyı tetikleyen içecekler arasında yer alıyor. Yeşil çay ise tam tersine kalbi sakinleştiren ve çarpıntıyı azaltan bir içecek olarak nitelendiriliyor” diyor.

Ateşli hastalıklar
Ateş yüksekliği çarpıntıyı tetikleyen temel etkenlerden biri. Sıklıkla enfeksiyon ya da romatizmal hastalıkların eşlik ettiği ateş yüksekliği sırasında kalbin üzerindeki yük artıyor ve kalp daha çok çalışıyor. Bunun sonucunda da çarpıntı oluşuyor.

Gıda takviyeleri
Özellikle vücut geliştirme için kullanılan bitkisel gıda takviyelerinin çoğunda vücudu tetikleyecek maddeler bulunuyor ve bu durum çarpıntıya yol açabiliyor.

Aşırı spor ve egzersiz
Hazır olamayan bir vücudun yoğun spor yapması sıklıkla çarpıntıya neden oluyor. Zaman zaman bu durum ciddi ritim bozukluklarını tetikleyebiliyor. Bu nedenle sıfırdan spora başlayacak kişilerin ilk ay ısınma şeklinde spor yapmaları gerekiyor.

Alerji
Besin alerjileri sık görülen çarpıntı sebeplerinden biri. Deniz mahsullerinde daha sık görülen bu durum yemek sırasında sıklıkla çarpıntı ve halsizlikle ortaya çıkıyor. Ağır yemek sonrasında hazımsızlığa bağlı çarpıntı atakları da sık görülüyor.

Kronik hastalıklar
Yüksek tansiyon, KOAH gibi kronik hastalıklar, romatizmal hastalıklar ve kanser türleri de vücutta iltihabi reaksiyon oluşturarak çarpıntıya yol açabiliyor.

Olumsuz yaşam koşulları
Çok tozlu, havasız iş ve ev koşulları da çarpıntıyı tetikleyebilen etkenlerden. Deniz seviyesinden yüksek rakımlara giden kişilerde oksijen açlığına bağlı çarpıntı şikayetleri de sık görülüyor.

Böbrek üstü bezlerinin hastalıkları
Böbrek üstü bezleri vücuttaki stres hormonlarını salgılayan temel organlar. Hastalık nedeniyle bu bezden aşırı salınan hormonlar çarpıntı ve tansiyon yüksekliğiyle sinyal veriyor.

Ağrı
Vücutta gelişen baş ağrısı, diş ağrısı, böbrek ağrıları, bel ağrıları ve kireçlenme ağrıları vücuttaki stres seviyesini yükselterek çarpıntıyı tetikleyebiliyor.

İlaçlar
İlaç kullanımı, çarpıntıya yol açan en önemli dış etkenlerden biri. Özellikle grip ve astım ilaçları, guatr ilaçları, antibiyotikler ve depresyon ilaçları ciddi çarpıntı atakları yapabiliyor

Devamı

Popüler