Bizi Takip Edin

SAĞLIK

Kalbiniz için ne yararlı ne zararlı?

Umut Doğan Yıldız

-

 

Kalbiniz için egzersiz, bitter çikolata, kırmızı şarap, sebze, tam tahıllı gıdaların yararlı olduğunu biliyorsunuz.

 Buna karşılık stresten, fazla şeker ve tuzdan uzak durmanız gerektiğini de öğrendiniz. Bunlar temel bilgiler kategorisinde ele alınabilir. Aşağıda yer alanlar ise yeni gerçekleştirilen bazı bilimsel araştırmaların sonucunda kalbinize nelerin yaradığını ve nelerin yaramadığını gösteren bir liste…

Kalp için yararlı olan şeyler

İyimserlik: Neşeli bir yapınız varsa, kalp hastalıklarına yakalanma riskinizi düşürüyorsunuz demektir. Bu, özellikle de ailenizde kalp hastalığı hikâyesi varsa son derece önemli. Çünkü keyifli bir ruh hâli kalbinizi tehdit eden strese karşı iyi bir kalkan!

Çay: Hem yeşil hem de siyah çay çeşitleri kötü kolesterolü (LDL) düşürmeye yardımcı olabiliyor. Ayrıca çay içmek damar fonksiyonlarını da iyileştiriyor. Tek şart, şişelenmiş ya da kutuda satılan hazır çayları tüketmekten kaçınmak, onun yerine kendi çayınızı hazırlamak.

Magnezyum: Kalbinizin atması için çok önemli bir rol oynayan bu mineralden her gün fazladan 200 mg daha almaya çalışın. Böylece kalp hastalıklarına yakalanma riskinizi yüzde 22 oranında azaltabilirsiniz. Tam tahıllı gıdalar, kuru yemişler ve yeşil yapraklı sebzeler gibi magnezyum kaynaklarını da besin listenizden eksiz etmeyin.

Happy Hour: Dozunda alkol tüketimiyle ani kalp krizine bağlı ölüm riskinin yüzde 30-40 oranında azaldığı biliniyor. Ancak dikkat; bu “dozunda” tanımı sadece bir kadeh (hatta daha az) alkol için geçerli. Bu gerekçenin arkasına sığınıp alkol alımını yükselttiğinizde tam tersi etkiyle karşılaşacağınızı unutmayın. Burada önemli olan şu: Daha önce hiç alkol kullanmadıysanız, kalp sağlığınız için başlamanıza gerek yok!

Kalp için zararlılar listesi:

Sürekli Gürültü: Kalabalık bir havaalanı ya da trafiğin hiç eksik olmadığı bir caddeye yakın bir noktada yaşıyorsanız kalp hastalıkları riskiniz yükseliyor demektir. Uzmanlar, gürültü kirliliğinin stres seviyesini yükselttiğini, bunun da yüksek tansiyona yol açtığını belirtiyor. Öte yandan gürültülü bir noktada yaşamak zorundaysanız kulak tıpası kullanabilirsiniz.

Hormonal Düzensizlik: Östrojen ya da testosteron hormonu düzensizliği olan kadınların kalp krizi geçirme riski, böyle bir sorunu olmayan kadınlara göre yedi kat daha fazla. Eğer kendinizde regl düzensizliği, ani kilo artışı ya da aşırı tüylenme gibi sorunlar ortaya çıktığını fark ederseniz, hemen bir doktora başvurun.

Hava Kirliliği: Araştırmalara göre soluduğumuz havayı temizleyebilirsek kalp yetmezliği nedeniyle hastaneye kaldırılan kişi sayısında yılda 8 bin azalma olacağı tahmin ediliyor. Kirli havada nefes almak damar tıkanıklığına yol açıyor. Mümkünse şehir dışına taşınmak en iyi çözüm.

Öfke ve Gerilim: Tabii ki herkes gibi siz de zaman zaman sinirden köpürüyorsunuz. Ancak sürekli kızgın bir ruh hâli içinde olmak ve sürekli gergin bir halde ortalıkta dolanmak kalbinizi çok zorlar. Kalp krizi riskiniz de öfke patlaması yaşadıktan sonraki iki saat boyunca yüzde 2 ila 4 oranında artar. Bunun sebebi ise damarları daraltan kortizol ve adrenalin hormonlarının vücutta aşırı derecede yükselmiş olmasıdır. Sakin olmaya çalışın.

SAĞLIK

Ömrü uzatan antrenman

Umut Doğan Yıldız

-

Yeni yapılan bir araştırmaya göre, güç antrenmanları insan ömrünü uzatıyor.

Kardiyo bağımlılarına güç antrenmanları çekici gelmeyebilir. Ama yeni bir araştırma, güç antrenmanlarını atlamamanız gerektiğinin haberini veriyor. Çünkü anaerobik (yani güç antrenmanı) egzersizler, uzun yaşamın sırrı olabilir.

Preventative Medicine‘da yayımlanan araştırmada, güç antrenmanları ile uzun yaşam arasında bir bağlantı bulundu. Kardiyo egzersizlerinin kardiyovasküler hastalıklar, kanser ve Alzhemir gibi birçok hastalık riskini azalttığı uzun zamandır biliniyordu. Ancak, güç antrenmanlarının insan ömrü ve sağlık üzerindeki pozitif etkilerine dair araştırmaların sayısı görece sınırlıydı.

Araştırmacılar, National Health Interview Survey tarafından 1997-2001 yılları arasında toplanan veriler ile 2011 yılında 65 yaş ve üzerindeki 30.000 insanın ölüm raporlarını ilişkilendirdiler. İnsanların sadece %9’unun haftada en az 2 gün güç antrenmanı yaptığı bildirilmişti. Güç antrenmanı yapan insanların erken ölüm oranı ise güç antrenmanı yapmayanlara kıyasla %46 daha düşük olarak belirlendi. Dahası, bu insanların kalp sorunlarına bağlı ölüm oranlarının %41, kanserden dolayı hayatlarını kaybetme oranlarının ise %19 daha düşük olduğu ortaya çıktı. Hatta alkol tüketimi ya da sigara bağımlılığı gibi diğer yaşamsal faktörler hesaba katıldığında da sonuçlarda bir değişiklik oluşmadı.

Özetleyecek olursak, egzersiz programından güç antrenmanlarını asla eksik etmemelisiniz.

Devamı

SAĞLIK

7 adımda daha hızlı metabolizma

Umut Doğan Yıldız

-

Bu 7 adımı izleyerek metabolizmanızı hızlandırın.

Amazondan Sipariş

Bağışıklığı güçlendirmesinin yanı sıra, C vitamini metabolizmanız için de çok önemli olup Boulder’daki Colorado Üniversitesine göre yaşlandıkça vücudumuzu yavaşlatan oksidatif stresi dengeler. Ancak bunun için Amazon ormanlarında yaşamak zorunda değilsiniz. Yağmur ormanları meyvesi camu camu, bir çay kaşığı tozunda günlük tavsiye edilen tüketim miktarınızın beş katını içerir. Gut dergisine göre ise aşırı yemekten kaynaklanan kilo alımının etkisini azaltır. Bir sonraki shake’inize akıllıca bir ilave.

Suyla Daha Fazla Yakın

Biftek ve protein barlardan oluşan bir beslenme programının kol kaslarınıza faydaları olabilir, ancak bu metabolik bir dezavantajla gelir. Connecticut Üniversitesinin bir çalışmasında, yüksek protein diyeti yapan atletler, normalden daha susamış hissetmemelerine rağmen metabolizmayı yavaşlatan su eksikliği belirtileri gösterdi. Susuzluktan kavrulmayı beklemeyin. Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, yalnızca 500 ml suyun dahi metabolizma hızınızı sonraki saat için yüzde 30 yükseltebileceğini bildiriyor.

Artık Büyük Öğünler Moda

“Az ve sık yiyin” efsanesi o kadar yaygın ki nadiren sorgulanıyor. Ancak Plos One dergisindeki bir çalışma, daha az sıklıkla daha büyük öğünler yiyen erkeklerde küçük bir kalori yakımı artışı görüldüğünü bildirirken US National Institute on Aging, günde süper boyutlarda bir öğün tüketen farelerin sürekli olarak atıştıranlardan daha sağlıklı olduğunu gösterdi. Daha az bulaşık çıkması da cabası.

Sonraya Saklayın

Ağırlık antrenmanınızı işten sonraya ertelemek, metabolizmanız yavaşlamak üzereyken onu yeniden hızlandıracaktır (ayrıca hızlı bir bira yuvarlamanın cazibesinden kaçmanıza yardımcı olur). Bir çalışmada**, akşam saat altıdan sonra antrenman yapan deneklerin sabah antrenman yapanlara kıyasla daha fazla yağ yaktıkları görüldü. İlave uyku süresinin de size iyi geleceğinden eminiz.

Düşünmeniz Yeter

Metabolizmanızı hızlandırmak davranışlarınızdaki değişikliklerden biraz daha fazlasını gerektirebilir. Bir çalışmaya göre***, günlük aktivitelerini egzersiz olarak yorumlayan deneklerin rutinlerinde değişiklik yapmadan daha fazla kalori yakıp daha çok yağ kaybettiği görüldü. O dosyaları güncellemek çok zor iş, değil mi?

Yaralarınıza Tuz Basın

İyot, tiroidinizin metabolizmanızı iyi çalışan bir düzende tutan hormonları üretmesine yardımcı olması adına gereklidir. Ancak Türkiye halkındaki iyot eksikliği iyotlu tuzlar üretilmesinin zorunlu kılınmasıyla azalsa da, hala varlığını sürdürüyor. Wakame yosunu gibi deniz sebzeleri mükemmel iyot kaynaklarıdır ve daha kolay besin emilimi için miso ile servis edilmesi tavsiye edilir. Ancak deniz ürünlerinin bu türlerinden kaçınıyorsanız iyotlu tuz kullanmayı ihmal etmemelisiniz.

T Yüklemesi

Bitmek bilmeyen back squatlar doğal bir yağ yakıcı olan testosteron seviyelerinizi artırmanın tek yolu değil. Bath Üniversitesinin bir çalışması, 30 saniyelik 10 sprint yapmanın T seviyelerinizi bir sonraki saat içinde yükselttiğini ve aynı zamanda vücudunuzun şekeri metabolize etme kabiliyetini geliştirdiğini gösterdi. Sonuçlarınızı en iyi hale getirmek için spor-dinlenme oranınızı 1:3 şeklinde tutun, yeterince dinlenemezseniz en iyi çabanızı gösteremezsiniz. İyi kazançlar, bekleyenlere gelir.

Devamı

SAĞLIK

Prediyabetten kurtulun

Umut Doğan Yıldız

-

Yetişkinlerin yaklaşık üçte birinde prediyabet, yani diyabet için bir uyarı işareti olan yükselen kan şekeri sorunu vardır.

Problemin geri çekilmesini sağlamanın yolu oldukça tanıdık görünüyor: İyi beslenin, daha çok hareket edin, yeterince uyuyun, stresi azaltın. Ancak bu stratejilerin galibini selamlayın:

Tennessee Üniversitesinin çalışmasına göre, denekler yüzde 40 karbonhidrat, yüzde 30 protein ve yüzde 30 yağ içeren zor olmayan diyetler uyguladığında, her biri altı ay içinde prediyabetten kurtuldu.

National Diabetes Prevention Program’ından akla uygun bir plan, prediyabetin ilerleme şansını yüzde 58 azaltıyor.

PLAN NE: Kilonuzun en az yüzde 5’ini vermek, haftada en az 150 dakika orta seviyeli egzersiz yapmak ve günlük rutininize stres yönetimi ile ilgili ve kan şekeri dostu ince ayarlar eklemek (daha iyi uyumak gibi).

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com