Bizi Takip Edin

SAĞLIK

Kadınlar ve erkeklerde kalp krizi

Umut Doğan Yıldız

-

 

Kadınlar ve erkeklerde kalp krizi bulguları farklı mıdır? Kalp hastalığının tanısı nasıl konulur? Kalple ilgili merak ettiklerinizi açıklıyoruz.

Kadınlar ve erkeklerde kalp krizi bulgularında bazı farklılıklar var. Genellikle ilk bulgu göğüs ağrısıdır. Ancak özellikle ileri yaşlardaki kadınlarda kalp krizi, göğüs ağrısı yerine daha çok nefes darlığı şeklinde olabilir. Bu da kadınlarda kalp krizinin geç fark edilmesi ve geç teşhis edilmesi gibi riskleri beraberinde getirir. Ama temel olarak baktığımız zaman kalp krizinin ilk bulgusu göğüs ağrısıdır. Bazı hastalarda göğüs ağrısı yerine sol kol ağrısı ve çene ağrısı şeklinde de olabilir. Kadınlar, erkeklere göre birçok konuda farklılık gösteriyor. Özellikle menopozdan sonra kadınlarda kalp krizi riski daha çok artıyor.

Kalp hastalığının tanısı nasıl konulur? Erkek ve kadında tanı fark gösterir mi?

Kalp hastalığı tanısı konurken birçok faktör dikkate alınır. Özellikle “kalp hastalığı riski taşıyor mu?” buna bakmak lazım. “Bu risk faktörleri nelerdir?” diye sıralarsak; kişinin sigara içmesi, yüksek tansiyon, kolesterol, diyabet ve obezite gibi durumların olması, ailede erken yaşta kalp krizi geçiren kişilerin bulunmasını sayabiliriz. Saydığımız faktörlerden sigara başta olmak üzere üçünü ya da dördünü bir arada bulunduran kişilerde kalp hastalığı olma riski artar. Biz de bu kişilere tanı açısından öncelik veriyoruz. Erkek ve kadın arasında tanı açısından bir fark yok. Testleri sıralarsak; ilk olarak bir elektro çekildikten sonra kalp ultrasonu alınmasını isteriz. Ardından bir efor testi yaptırarak duruma bakarız. Bunların bir üst aşaması gerektiği zaman miyokardial perfüzyon sintigrafisi çekilmesini isteriz. Buradan aldığımız sonuçlar da şüphemizi destekliyorsa, o zaman koroner anjiyografinin sonunda kalp hastalığı tanısını koyarız.

SAĞLIK

Alkol kilo yapar mı?

Umut Doğan Yıldız

-

Alkol ve kilo ilişkisini inceliyoruz. Alkol kilo yapar mı?!

Bilim insanları genelde alkolün zararları üzerine daha çok dikkat çekiyor; ancak alkollü içeceklerin günlük kalori alımına ne kadar etki ettiği pek fazla incelenen bir konu değil. Araştırmacılar, 2007 – 2010 yılları arasında National Health and Nutrition Examination tarafından yapılmış anketleri inceleyip alkol ve kalori arasındaki bağlantıya bakmış. Sonuçta erkeklerin yüzde 30’unun, kadınların ise yüzde 18’inin her gün alkol aldığı tespit edilmiş. Bu kişilerin aldığı günlük kalorinin yüzde 16’sı alkollü içeceklerden geliyor. Her gün (çok az bile olsa) içki içmek, zaman içinde kilo almana sebep olur. St. Louis’deki Washington Üniversitesi’nin Beslenme Bölümü Direktörü Connie Diekman’e göre, her gün normal alınan kalorilere bir 100 kalori de alkolden eklemek, yılda fazladan beş kiloya tekabül ediyor.

DÜŞÜK KARBONHİDRATLI DİYETLER

Düşük karbonhidratlı diyetler popülerliğini devam ettiriyor. Yapılan araştırmalar da bunların altı ya da 12 aylık süreçlerde düşük yağlı diyetlerden daha etkili olduğu yönünde. Ancak bu çalışmalar, bu tür diyetlerin uzun vadedeki etkilerini değerlendirme konusunda yeterli değil. Sadece insülin direnci olan kişilere faydaları biliniyor. Elde edilen bazı veriler, kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskinin artması ile düşük karbonhidratlı diyetler arasında bir bağlantı olduğunu gösteriyor ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Devamı

SAĞLIK

Soğan keserken gözler nasıl korunur

Umut Doğan Yıldız

-

Soğan oldukça faydalı bir besin ancak keserken gözleri yaşlar içinde bırakabiliyor. Peki soğan keserken gözler nasıl korunur?

Sarımsak ve soğan sağlığın için oldukça faydalıdır. Doktor Matthew Kadey, bu ayki hikayesinde sarımsak ve soğanın göğüs ve kolon kanseri riskini azalttıklarından ayrıca C Vitamini ve kesretin gibi antioksidanlar içermeleri nedeniyle yaşlanmayı geciktirdiğinden ve hastalıklara karşı savunma sağladıklarından bahsediyor.

Ancak bu kadar faydalı özelliğe sahip olmalarına karşın koku bakımından gerçekten rahatsız ediciler. Ayrıca seni ağlatabilirler. Kadey, bunun nedeninin içeriklerinde bulunan sülfür olduğunu söylüyor. Aynı madde soğanı keserken gözlerinin yanmasına da neden olur. Bunu önlemek istiyorsan işte sana bir tavsiye: Soğanları kesmeden önce bir miktar soğut. Böylece sülfürün havaya yayılma süresini uzatmış olursun ve gözlerin yanmaz.

Devamı

SAĞLIK

Zayıflama çayları metabolizmayı nasıl etkiliyor?

Umut Doğan Yıldız

-

Zayıflama çayları metabolizmayı nasıl etkiliyor? Uzmanların görüşüne kulak verin.

Çayların zayıflamaya direkt etkisi henüz ispatlanmış değil. Fakat bazı bitkilerin içerdiği maddelerin özellikle vücuttaki ödemi çözebilen, toksinlerden arındıran ve vücut direncini koruyan özellikleri bulunuyor. Önemli olan bitkisel çayların yoğun tüketilmemesidir çünkü mineral bakımından yoğun olan bitki, böbrek yükünü arttırabilir, tansiyon değerlerini değiştirebilir ve istenmeyen sonuçlar ortaya çıkartabilir. Gün içinde yarım litre çay tüketimini aşmamalısınız. Sinameki içerikli çaylar dikkatli tüketilmelidir. Çok yoğun olarak, her gün tüketildiğinde içerdiği kafein nedeniyle bağımlılık yapma ihtimali vardır. Yeşil çayda bile kafein olduğu unutulmamalıdır. Gün içinde iki fincan yeşil çayı aşmamaya özen gösterin. Meyve çaylarını tercih edebilirsiniz. Bazı çayların özelliklerine göz atacak olursak; Mate yaprağı, yağ emilimini engelleyerek vücuttan su atımını kolaylaştırıyor ayrıca iştahı kapatarak zayıflamaya yardımcı oluyor. Yeşil çay, toksinleri atarak sindirimi kolaylaştırır. Funda yaprağının idrar sökücü özelliği vardır. Biberiye, hazım kolaylaştırıcı bir bitkidir. Kekik, sindirimi kolaylaştırarak vücuttaki fazla suyu (ödem) atarak kilo vermenizi sağlar.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com