Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

HER GÜN NE KADAR YAĞ TÜKETMELİSİNİZ?

anaslide

HER GÜN NE KADAR YAĞ TÜKETMELİSİNİZ?

-

 

Yağ tüketimi ve sağlıklı kalma adına merak ettiklerinizi burada bulabilirsiniz.

1

Market alışverişi yaparken yağlı her şeyden uzak duruyorsanız, stratejinizi tekrar gözden geçirmenin vakti gelmiş olabilir. Yağ içeren her şeyin bir numaralı düşman pozisyonuna yerleştirildiği düşünceler artık eskide kaldı. Her şeyden öte, vücudunuzun enerji temin edebilmesi, ısısını koruyabilmesi, hormon ve hücre üretebilmesi için yağlara ihtiyacı var. Doğru yağ tercihleri beynin, kalbin ve vitamin emilimi için de oldukça önemli. Fakat iyi yağlar ve kötü yağlar arasında büyük fark bulunuyor. Aynı zamanda, tüm bu yağları beslenme planına yerleştirebilmek de oldukça zorlu bir mesele. Burada, besinlerde bulunan yağlar hakkında herkesin bilmesi gereken önemli noktaları bulabilir ve beslenmenizde hangi yağa nasıl yer verebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Trans yağlar = Kötü

NY Nutrition Group CEO’su Lisa Moskovitz, “Trans yağlar, bir diyetisyenin sana asla tüketmemen gerektiğini söyleyeceği tek şeydir.” diyor. Beslenmemizde bulunan trans yağların büyük bölümü, bitkisel yağlara daha katı olmalarının sağlanması adına hidrojen eklenmesi ile yapay şekilde elde edilen yağlardır. Çoğunlukla, işlenmiş gıdaların raf ömrünün uzatılması adına kullanılırlar. Fast foodlarda, işlenmiş yer fıstığı ezmesinde, çeşnilerde, krakerlerde, şekerlemelerde, kurabiyelerde ve margarinde bulunabilirler. Trans yağ içermediğini ileri süren bir üründe bile, üreticiler tarafından bildirilmesi gereken sınırın altında olduğu için az miktarda trans yağ bulunabilir.

Peki trans yağları bu kadar kötü yapan ne? Trans yağlar kötü kolesterol seviyesini yükseltebilir, iyi kolesterol seviyesini düşürebilir, inflamasyona yol açabilir. Ayrıca, kalp için de zararlıdır. Moskovitz, trans yağların ABD tarafından yasaklanmaya çalışıldığını, fakat bu konuda herhangi bir uzlaşıya varılamadığını söylüyor.

İyi haber ise artık trans yağlara daha az yerde rastlamamız. Fakat hala gözlerinizi açık tutmanız gerek. Yapabileceğiniz en iyi şey, aldığınız ürünlerin etiketinde trans yağ bulunmamasına dikkat etmeniz. Etikette “kısmen hidrojen eklenmiş” ya da “hidrojen eklenmiş” ibarelerini gördüğünüz taktirde o üründen uzak durmanız şart.

Doymuş yağlar = O kadar kötü değil

Tıpkı trans yağlar gibi, doymuş yağlar da genellikle oda sıcaklığında katı formda bulunurlar. Bunun tek istisnası hindistan cevizi yağı ve palmiye yağıdır. Doymuş yağlar genellikle yağlı kırmızı et, tam yağlı süt ürünleri, peynir, tereyağı, fırınlanmış ürünler, şekerlemeler, kızarmış ve işlenmiş gıdalarda bulunurlar. Moskovitz, doymuş yağların kandaki kolesterol seviyesini, beslenme planındaki kolesterolden daha fazla etkilediğini belirtiyor. Yüksek kan kolesterolü ise arterlerin tıkanmasına yol açarak kalp krizi riskini tetikleyebilir.

Doymuş yağlar hakkındaki düşünceler ise değişiyor. Araştırmalar, doymuş yağların eskisine nazaran daha az tehlikeli görülmesine yol açtı. Asıl problem doymuş yağların kendisinden çok, yüksek glisemik karbonhidratların içerisinde bulunan doymuş yağlarda. Kolesterol seviyenizde meydana gelen artışın nedeni de bu.

Her ne kadar daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da, uzmanlar şimdilerde günlük kalori ihtiyacının (2.000 kalorilik bir diyetten bahsediyoruz) %7’sinden fazlasının doymuş yağlardan alınmamasını söylüyor. Bu da yaklaşık olarak 16 gram (140 kalori) demek oluyor. Eğer aile geçmişinizde kalp rahatsızlıkları varsa ya da yüksek kolesterol sorunun bulunuyorsa, bu miktarı %7’den %5-%6 seviyesine çekmenizde (13 gram= 120 kalori civarı) fayda var.

Kotanızı doldurmak için hem iyi hem de kötü tercihleriniz bulunduğunu her daim aklınızda tutmalısınız. Bir parça kontrfilede 6 gram doyuş yağ bulunabilir; fakat aynı zamanda B vitamini ve protein de barındırır. İşlenmiş yağlı gıdalar ise sana sadece kötünün de kötüsünü sunacaktır.

Çoklu doymamış yağlar = İyi

Çoklu duymamış yağların omega-3 ve omega-6 olmak üzere iki türü bulunuyor ve her iki tür de kötü kolesterol seviyesini düşürüyor. Omega-3 ve omega-6 yağ asitleri vücut tarafından üretilemediği için beslenme yolu ile alınmaları gerekiyor. Uzmanların tavsiyesi ise 1 birim omega-3’e karşılık olarak 5 birime kadar omega-6 tüketilmesi yönünde.

Omega-6

Omega-6‘yı çoğunlukla mısır, ayçiçeği, soya yağı, aspir, margarin, mayonez, bazı salata sosları, ayçiçeği çekirdeği ve bazı fast food ürünlerinden almanız mümkün.

Omega-3

Yağlı somon balığı, ceviz, keten tohumu, tofu, ringa balığı ve sardalya gibi besinlerde bulunan omega-3 inflamasyon ve kalp krizi riskini azaltıyor, beyin ve hafıza fonksiyonlarını geliştiriyor. Aynı zamanda da trigliserit olarak tanımlanan, kötü beslenme ile ilişkilendirilen ve kolesterol ile benzer etkilere sahip olan serbest gezen yağ asitlerinin seviyesini düşürmeye yarıyor.

Tekli doymamış yağlar = Harika

Tekli doymamış yağlar, sağlıklı bir beslenme planında bulunabilecek bitkisel yağ kaynaklarıdır. Çerezlerden, tohumlardan, avokadodan, birçok bitkisel yağdan (zeytin yağı, yer fıstığı yağı, aspir yağı, susam yağı, keten tohumu yağı, üzüm çekirdeği yağı ve kanola yağı gibi) tekli doymamış yağ alabilirsiniz. Tekli doymamış yağlar sadece kötü kolesterol seviyesini düşürmekle kalmaz, aynı zamanda iyi kolesterol seviyesini de yükseltir.

Yağlar hakkında diğer iyi şeyler

Gerek tekli doymamış gerekse de çoklu doymamış yağlar, birçok sağlık faydası barındırır. Örneğin:

  • Vitamin emilimi: Sağlıklı yağlar, yağda çözünebilen A, D, E ve K vitaminlerinin vücut tarafından emilebilmesine yardım eder. Yemeklerinize biraz avokado, zeytin yağı, çerez, hatta peynir eklemeniz bile besinlerin vücut tarafından daha verimli emilmesini sağlayacaktır.
  • Tok tutar: Karbonhidratlar ile kıyaslandığında, midenizde yağların parçalanması daha uzun süre gerektirir. Bu yüzden de yağ tükettikten sonra kendinizi daha uzun süre tok hissedersiniz.
  • Kan şekerini dengeler: Yağlar, kan şekerinizin stabil kalmasına yardımcı olur. Yüksek karbonhidrat içeren gıdalar tükettiğiniz zaman, ani kan şekeri yükselmeleri ve düşüşleri yağlar tarafından engellenir.
  • İştah kontrolü sağlar: Tok kalmanın ve kan şekerinde yaşanan iniş-çıkışların yanı sıra, yağlar yemeklerinize lezzet katarak daha fazla doymanızı da sağlayacaktır.
  • Kilo vermeyi destekler: Sağlıklı yağlar doyurucu oldukları için, genel olarak daha az yemenize yol açabilirler.

Ne kadar yağ tüketmeliyim?

Ne kadar sağlıklı yağ tüketmeniz gerektiğine dair maksimum ya da minimum bir miktar söz konusu mudur? Uzmanlar her ne kadar yağlardan elde edilen kalori miktarının, günlük kalori ihtiyacının %30’unu geçmemesini öneriyor olsalar da, Moskovitz’e göre bu sınır yeniden gözden geçirilmeye başlandı. Yüksek yağ içeren besinlerin aynı zamanda yüksek kalorilere sahip olduklarını, gramı yaklaşık 4 kaloriye denk gelen protein ve karbonhidrat ile kıyaslandığında yağların gramının 9 kalori içerdiğini unutmayın. Eğer zayıflamak istiyorsanız, porsiyonlarınızı her zaman kontrol edin. Günlük kalori ihtiyacızın en az %20’sini ( 2000 kalorilik bir diyet için 60 gram) yağlardan aldığınızdan, bu yağların omega-3 ve tekli doymamış yağlardan oluştuğundan da emin olun.

Continue Reading
Advertisement

anaslide

Karpuzun Daha Önce Duymadığınız Faydaları

-

Lezzetli ve ferahlatıcı etkisinin yanı sıra sağlık açısından da önemli faydalar sağlayan karpuzun yaz sofralarımızın vazgeçilmezlerinden biri olduğu yadsınamaz bir gerçek.

Yüzde 92’si sudan oluşan bu leziz meyve, içerdiği yüksek su oranı,vitamin ve mineraller ile kanserden cildi gençleştirmeye, saçları beslemesinden kilo vermeye dek çok sayıda fayda sağlıyor. Üstelik çekirdeği de faydalı! Ancak şeker oranı yüksek olduğundan dolayı dikkatli tüketmende fayda var.  2 dilim (280 gram) karpuz 80 kalori olup; 20 gr şeker, 270 mg potasyum, 17 gr A vitamini, 21 gr C vitamini, 4 gr demir, 1 gr lif içeriyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Yeşim Özcan, yüksek potasyum içeriğinden dolayı böbrek hastaları mutlaka doktoruna danışmalarını; insülin direnci, hipoglisemi, diyabet hastası olan kişilerin de karpuz tüketirken porsiyon kontrolüne çok dikkat etmelerini ve 2 dilimi (280 gr) aşmamaları gerektiğini belirken, diyabet hastalarının kan şekeri dengesini sağlamak adına karpuzu peynir ile tüketmeleri gerektiğinin altını çiziyor. Karpuzla gelen faydaları öğrenmeye hazır mısınız?

Ödemi azaltıyor

Karpuz, su oranı çok yüksek bir meyve olduğundan diüretik özelliği bulunuyor yani sık sık idrara çıkarıyor. Bu nedenle ödem problemi yaşayanlar için yaz aylarında ilaç gibi bir besin. Suyun yanı sıra lif içeriği sayesinde de kabızlığı önlemeye yardımcı olan karpuz, sağlıklı bir sindirim sistemi için düzenliliği destekliyor.

Kan basıncını dengeliyor

Karpuzda bulunan potasyum ve magnezyum miktarı, kan basıncını yani tansiyonu düşürüyor. Potasyum ‘vazodilatatör’ olarak kabul ediliyor yani kan damarları ve arterler üzerindeki gerginliği serbest bırakıp, böylece kan akışını uyarıyor. Kardiyovasküler sistem üzerindeki stresi azaltıyor. Karpuzda bulunan karotenoidler arter duvarlarının ve damarlarının sertleşmesini de önleyerek kan basıncı, kan pıhtıları, felç, kalp krizi ve damar tıkanıklığı risklerini azaltmaya yardımcı oluyor.

Saç ve cilt sağlığını koruyor

Karpuz içerdiği A ve C vitaminleri sayesinde saçlarımız ve cildimiz için de mükemmel bir besin. Yüksek su oranı ve saçları nemlendiren sebum üretiminde gerekli A vitamini içeriği sayesinde cildi daha canlı ve güzel gösteriyor. C vitamini de cildi sağlıklı, esnek ve güçlü kılan bir protein olan kolajen yapımına yardımcı oluyor; cilt hücrelerini oluşturmasının yanında hücreleri onarıyor.

 Kansere karşı savaşıyor

Kırmızı renginden de anlaşıldığı gibi karpuz antioksidanlardan zengin bir meyve. İçerdiği likopen isimli antioksidan kanser hücrelerini bloke ediyor ve vücudun savunma sistemi olan bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Yine içerdiği yüksek C vitamini sayesinde vücutta kanser oluşumunu sağlayan serbest radikallerin oluşumunu engelliyor.

Kalp sağlığını koruyor

Karpuz çekirdekleri de içinde bulunan “Cucurbocitrin” adlı madde ile kan basıncını düşürmeye ve böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı oluyor. Tekli ve çoklu yağ asitlerinden zengin olan karpuz, kandaki kötü kolesterolü düşürerek kalp sağlığını da koruyor. Her gün 1 avuç karpuz çekirdeği yeterli olacaktır. Çiğnemek veya doğrudan yutmak fark etmeyecektir. Çiğ olarak tadını sevmeyenler fırında kavurarak da tüketebilir.

Uykuyu düzenliyor

Karpuz, yüksek magnezyum içeriği ile kaliteli uyumaya yardımcı oluyor. Uyku bozukluklarını ve uykusuzluk oluşumunu azaltıyor.

Hafızayı güçlendiriyor

Hücre zarlarının yapısının korunmasında, sinir iletiminin sağlanmasında görev alan yağ asitlerinden zengin karpuz çekirdeği, bu etkileri sayesinde öğrenmeyi kolaylaştırarak, hafızayı güçlendiriyor. Ayrıca yağ emilimine yardımcı oluyor, kronik inflamasyonu azaltıyor.

Kasları rahatlatıyor

Spordan hemen sonra karpuz ve karpuz suyu tüketilmesi kas ağrısını azaltmaya yardımcı oluyor, kasları güçlendiriyor, egzersiz sonrası toparlanma sürecini hızlandırıyor. Hızlı kas toparlanması için spordan hemen sonra 1 bardak karpuz suyu içilebilir.

Beslenme ve Diyet Uzmanından karpuzlu 3 lezzetli tarif

KARPUZ SMOTHIE (200 kalori)

2 dilim karpuz

5 adet çilek

1 limonun suyu

1 tatlı kaşığı bal

Yapılışı: Karpuz doğranıp çileklerle beraber 1-2 saat buzlukta bekletilir. Buzluktan çıkarılan karpuz ve çilekler, limon suyu ve bal ile beraber blender’dan geçirilir, bardaklara paylaştırılarak, dilersen üzerine taze nane yapraklarıyla servis edebilirsin.

 

2 Dilim karpuz

1 bardak kıyılmış roka

5-6 adet mozarella peyniri

Yapılışı: Karpuzları küp küp doğrayın. Kıyılmış rokaların üzerine ekleyin. En üstüne de mozarella peynirlerini ekleyerek servis yapabilirsiniz.

 

KARPUZ PİZZA (150 kalori /1 dilim)

4 pizza dilimi şeklinde kesilmiş karpuz

4 kaşık lor peyniri

4-5 dal nane

Yapılışı: Pizza dilimi şeklinde olan karpuzları tabağa yerleştir. Üzerine lor peynirlerini ekle. Nane yapraklarıyla süsleyerek servis yapabilirsin.

KARPUZLU SALATA (180 kalori)

2 Dilim karpuz

1 bardak kıyılmış roka

5-6 adet mozarella peyniri

Yapılışı: Karpuzları küp küp doğrayın. Kıyılmış rokaların üzerine ekleyin. En üstüne de mozarella peynirlerini ekleyerek servis yapabilirsiniz.

Herkesin merak ettiği soru: Karpuz kilo aldırır mı

Yaz mevsimiyle birlikte tüketim miktarı tavan yapan bu lezzetli meyve, kilo alma konusunda birçok kişiyi kaygılandırsa da en iyi dostlarımızdan biri

Bir dilim soğuk karpuz birçoğumuzu çocukluk günlerine geri götürse de, birçok kişi bu meyvenin tatlı olması nedeniyle beslenme programlarını sabote ettiğini düşünüyor. Öyleyse karpuzseverlere güzel bir haber verelim: karpuz yemek, yağlanma riskinizi artırmadan tatlı bir şeyler yemenin en iyi yollarından biridir. Tabii kontrollü bir biçimde tüketirseniz.

Karpuz Besin Değeri

Yüzde 92’si sudan oluşan karpuz, buna karşın oldukça besleyicidir. Karpuzu her ısırdığınızda ciddi oranda A, B6 ve C vitamini alırsınız. Karpuzda ayrıca bol miktarda likopen, antioksidan ve amino asit bulunur. Karpuzda ayrıca mütevazı miktarda potasyum da bulunur.

150 gram karpuzdaki kalori miktarı ise yalnızca 46’dır. 1 kilo almak için 7700 kalori tüketmeniz gerektiği düşünülürse, karpuz yiyerek kilo almak çok da kolay değildir. Zira 150 gram karpuzda 1 gramdan az yağ vardır ve karpuz düşük yağ tüketilen diyetler için idealdir.

Karpuzdaki amino asitler

Karpuz gibi antioksidan ve amino asit oranı yüksek yiyeceklerin vücudun en iyi şekilde çalışmasını sağladığını söyleyen Academy of Nutrition and Dietetics’in beslenme uzmanı Angela Lemond, “Antioksidanlar vücuttaki hasarı azaltır ve kanseri önler. Proteinleri oluştan amino asitler ise vücutta önemli görevler üstlenir” diyor.

Karpuzun içinde bulunan likopenin kalp ve kemik sağlığı için oldukça önemli olduğunu söyleyen Texas Üniversitesi Fitness Enstitüsü’nde beslenme uzmanı olarak görev yapan Victoria Jarzabkowski, “Likopen ayrıca prostat kanserini önler ve inflamasyonları engelleyen etkili bir antioksidandır” diyor.

Karpuzun içerisinde bol miktarda bulunan bir başka bileşen ise kilo vermenize yardımcı olabilir. Karpuzda yoğun miktarda bulunan sitrülin adlı bileşen, vücudun içerisinde arjinin adlı temel amino asitlerden birine dönüşür. Amino Acids dergisinde 2015 yılında yayımlanan ve hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırmada, farelerin vücudunda artan arjinin seviyesinin yağ depolarındaki yağı azalttığı ve kas gelişimini artırdığı ortaya çıktı. İnsanlar üzerinde yapılan araştırmalar hala devam etse de, kandaki arjinin miktarının artışının kilo vermeye yardımcı olduğu düşünülüyor.

BONUS: KARPUZ YEMEK MUTLULUĞU ARTIRIYOR

Yapılan araştırmalar karpuz yemek ve mutluluk arasındaki ilişkiyi ortaya koydu.

Karpuzla mutluluk arasında bir ilişki olmalı. Biz söylemiyoruz, bilimsel araştırmalar öyle diyor: Amerikan Journal Of Public Health dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, her yemeğine meyve (ya da sebze) ekleyenlerin mutluluk katsayısı artıyor. Mutsuz hissettiğin anlarda, kıpkırmızı bir dilim karpuz atıştırmak size iyi gelebilir. Kendisi bolca vitamin ve kalp dostu likopen ile dolu. Üstelik yüzde 90’ından fazlası su! Susuzluğunuzu gidermek, sağlık ve mutluluk kazanmak için dolabınızda ona yer açın. Ancak dikkat edin: Şeker oranı da yüksek bir meyve olduğundan, aşırıya kaçmak kilo kontrolünde sorun yaratabilir.

Devamı

anaslide

Gülle gibi bicepsler!

-

Gülle gibi bicepslere sahip olmak için bu programı uygulayın.

ISINMA

Kol egzersizlerinizi en verimli hâle getirmek ve sakatlıkları önlemek için omuzlarınızın öne düşmesine izin vermeyin. Prone cobra hareketi omuzlarınızı ve sırtınızdaki stabilizatör kasları güçlendirecektir.

1 Prone cobra

Bacaklarınız düz, kollarınız iki yanda ve avuçlarınız aşağı bakacak şekilde yere yüzüstü uzanın. Kalçanızı yere doğru çekin. Kalça kaslarınızı sıkıştırın, bacaklarınızı yerden kaldırın. Aynı anda nefes alın ve sırtınızın üst kısmındaki kasları sıkın, göğsünüzü, başınızı ve kollarınızı yerden kaldırın. Bunu yaparken başparmaklarınızı tavana doğru kaldırın. Bu pozisyonda 4 saniye kalın ve ardından başlangıç konumuna geri dönün. Bu 1 tekrardır. 10 tekrardan 2 set yapın.

KUVVET

Kas inşa eden bu istasyon çalışmasını 3 tur yapın. Tur aralarında 1 dk dinlenin. Orta ağırlıkta dambıllarla başlayın; ilk iki turda 12, son turda 10 tekrar yapmaya çalışın. Hareketleri kusursuz bir formda tamamlamaya odaklanın.

2 Tall kneeling hold curl

Dizlerinizin üzerine çökün, bacağınızın üst kısmı yere dik bir pozisyonda olsun. Dambılları alttan tutuş ile kavrayın. Ön kollarınız yere paralel bir pozisyona gelene dek ağırlıkla curl hareketini yapın. Bu başlangıç pozisyonunuz. Sol kolunuzu oynatmadan sağ kolunuzu yan tarafınıza doğru indirin. Tam bir curl hareketi tamamlayın. Kolunuzu başlangıç konumuna geri indirin. Sol kolunuzla hareketi tekrarlayın. Bu 1 tekrardır, 10 ila 12 tekrar yapın.

3 Floor JM press

Dambılları göğsünüzün üzerinde tutarak, kollarınız düz ve avuç içleriniz birbirine bakacak şekilde sırtüstü uzanın. Dambıllar doğrudan omzunuzun üzerinde ve dirseklerinizin ucu kaburganızın yanında olana dek dirseklerinizi bükün. Duraklayın ve ardından başlangıç pozisyonuna geri dönün. Bu 1 tekrardır, 10 ila 12 tekrar yapın.

4 Wall curl

10 kilogramlık 2 dambılı alttan tutuş ile kavrayarak, sırtınız duvara dayalı bir şekilde ayakta durun. Sırtınızı ve kollarınızın üst kısmını duvara dayalı tutarak dambılları göğsünüze doğru kaldırın. Curl hareketinin sonunda biceps kaslarınızı sıkın, ardından dambılları indirin. Bu 1 tekrardır, 10 tekrar yapın.

 

5 Close-grip pushup hold

Şınav pozisyonu alın, elleriniz doğrudan omuzlarınızın altında dursun. Dirseklerinizi vücudunuza yakın tutun ve göğsünüz yerden sadece 5 cm kadar yukarıda kalana dek gövdenizi indirin. Bu pozisyonda 4 saniye duraklayın, ardından başlangıç konumuna geri dönün. Bu 1 tekrar demektir. Süre dolmadan veya formunuz bozulana dek egzersizi yapabildiğiniz kadar tekrarlayın.

 

Devamı

anaslide

Asker antrenman programı

-

Askeri disiplini iliklerinize kadar hissedeceğiniz Army Boot Camp antrenmanıyla, kaslarınıza emir komutanın kimde olduğunu gösterin.

Ağırlıkları sürekli olarak aynı biçimlerde indirip kaldırmaktan sıkıldıysanız ve bununla birlikte bir de plato evresine girdiğinizi düşünüyorsanız, sizi Prime Fitness spor salonlarında taş üstünde taşın bırakılmadığı Army Boot Camp ile tanıştıralım. Yoğunluğun en üst seviyede olduğu Army Boot Camp antrenmanı, esasında grup dersi şeklinde olsa da kendi başınıza da uygulayabileceğiniz ve olumlu sonuçlar alabileceğiniz bir antrenman prensibi. Antrenmanın yüksek temposuna karşın 3-4 çalışmanın sonunda vücudunuzun bu disipline adapte olabileceğini söyleyen Prime Fitness antrenörü Onur Türksever, “Antrenmanın interval mantığında olması bir yandan kas kütlenizi artırırken, bir yandan da yağ yakmanızı sağlar. Üstelik dayanıklılığınız da ciddi oranda artar” diyor. Ancak biz en başından uyaralım: Antrenman bittiğinde kan ter içinde kalacaksınız.

TALİMATLAR Hareketleri belirtilen sırayla ve istasyon çalışması şeklinde uygulayın. Toplamda üç tur yapacağınız bu çalışmada hareketleri ilk turda 30 saniye, ikinci turda 45 ve son turda 60 saniye yapın. Hareket aralarında 10-15 saniye, tur sonlarında ise 1-2 dakika dinlenin. Bu antrenman programını kendi başınıza uygulayabileceğiniz gibi, kendi antrenman programlarınıza ek olarak da haftada 2-3 kez yapabilirsiniz. Antrenmana başlamadan önce ısınma egzersizleri yapmayı ihmal etmeyin.

01 Commando Dance and French Press

Dambılın bir ucunu her iki elinizle kavrayın. Göğsünüzü bir asker gibi dik tutarak sol ayağınızla öne doğru adım atın. Sol dizinizi 90 derece bükerek sağ dizinizin zemine temas etmesini sağlayın. Hızlı bir şekilde ayağa kalkın ve ağırlığı başınızın üzerine doğru kaldırın. Ağırlığı başınızın arkasına indirdikten sonra hareketi tekrar edin. Her turun sonunda bacaklarınızın konumunu değiştirin.

02 Thera Band Climber

Thera Band’ın uçlarını ayak bileklerinize bağlayarak sağlam bir dayanak noktasının etrafına dolayın. Ellerinizi zemine yerleştirerek şınav pozisyonu alın. Bakışlarınızı karşıda tutun. Sol dizinizi göğsünüze doğru çekin. Sol bacağınızı düzleştirdikten sonra hareketi sağ bacağınızla tekrar edin ve hareketi süre boyunca akıcı bir şekilde yapın.

03 High Knee Step Up

Önünüze 30 santimlik bir kutu yerleştirin. Ellerinizi yumruklarınız sıkılı bir şekilde göğüs hizanızda tutun. Sol ayağınız kutunun üzerine yerleştirin. Sol ayağınızla kutunun üzerine baskı uygulayarak yükselin ve aynı anda sağ dizinizi göğsünüze doğru çekin. Sağ ayağınızı zemine yerleştirerek kutunun üzerinden inin. Hareketi diğer bacağınızla tekrar edin.

04 Army Crawling

Her iki elinize de birer dambıl alarak ellerinizi ve ayaklarınızı zemine yerleştirin. Dengenizi sağlayabilmek için merkez bölgenizi sıkın. Dirseklerinizi bükün ve sağ elinizle öne doğru küçük bir adım atın. İlerleyebilmek için sağ elinizi sağ ayağınızla takip edin. Aynı hareketi sol el ve sol ayağınızla tekrarlayın. Süre boyunca bu şekilde hareket ederek ileriye doğru gidin.

05 Medicine Ball Pushup

Sol elinizi sağlık topunun üzerine yerleştirerek şınav pozisyonu alın. Dirseklerinizi bükerek göğsünüzle zemin arasında birkaç santim kalıncaya dek alçalın. Kollarınızı düzleştirin ve sağlık topunu sağınıza doğru yuvarlayın. Topu şimdi de sağ elinizle kavrayarak şınav çekin. Topu her tekrarın sonunda diğer yöne yuvarlayarak süreniz bitene kadar harekete devam edin.

06 Sit-Up Punches

Matın üzerine sırtüstü uzanın. Dizlerinizi bükerek ayaklarınızı tamamen zemine yerleştirin. Ellerinizi başınıza koyun. Karın kaslarınızı sıkarak mekik çekin. Şimdi önce sağ, sonra da sol elinizle ileriye doğru birer yumruk savurun. Kontrollü bir şekilde alçalın. Süreyi tamamlayana kadar hareketi yapmaya devam edin.

07 Army Plank

Matı yatay bir şekilde zemine yerleştirin. Ön kollarınızı matın en sol tarafına yerleştirerek plank pozisyonu alın. Sağ kolunuzu yana doğru açın. Sol kolunuzla sağ kolunuzu takip ederek matın sağına doğru ilerleyin. Matın sonuna geldiğinizde bu kez solunuza doğru ilerleyin ve süre dolana kadar matın bir ucundan diğer ucuna gidin.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com