Bizi Takip Edin

Kışın spor yapmayı boşlamış ve biraz yağ bağlamış olabiliriz. Bahar aylarını tekrar forma girme zamanı ilân ediyoruz. Pek çok okurumuz gibi, siz de metabolizmanızı ateşlemek ve vücudunuzu hantallaştıran fazla yağlardan kurtulmak istiyorsunuz. Ancak spora çok vakit ayıramıyor olabilirsiniz. O halde ihtiyacınız olan şey, kısa süreli ve yoğun egzersizler. Biyomekanik bilimindeki en son gelişmeler ışığında, bu üç ultra-hızlı antrenmanı yarattık. Vücudunuzdaki kan dolaşımı deli gibi hızlanacak ve ciddi oranda kalori yakacaksınız. 10 hafta boyunca her gün, verdiğimiz sırayla bir istasyon çalışması yapın. Hiçbir günü boş geçirmek yok!

YAĞLARI YOK EDİN
Yeni bir antrenmana başlamak işin en zor kısmıdır. Bu yüzden ilk egzersizleri biraz kolay tuttuk. Kişisel antrenör Ray Klerck tarafından hazırlanan bu ilk 10 dakikalık çalışma, hiçbir ekipman gerektirmediği için evde de kolayca yapılabilir. Sakın bu programın verimsiz olduğunu düşünmeyin. Medicine & Science in Sports & Exercise dergisindeki araştırmalara göre, vücut ağırlığıyla yapılan antrenmanlar, yağ yakma ve kas inşa etme konusunda spor salonunda yapılan egzersizler kadar etkili. O halde başlıyoruz!

İSTASYON 1 (4 tekrar)

01
EXTREME–INCLINE PUSH-UP

12 TEKRAR

“Ekstrem” kelimesi gözünüzü korkutmasın. Bu hareket üst vücuda kan pompalamanın oldukça kolay bir yolu. Ayaklarınızı bir sandalyeye yerleştirin. Ellerinizi omuz açıklığında yere koyun ve dirseklerinizi düz tutun. Kalçanızı yapabildiğiniz kadar yükseğe kaldırın. Dirseklerinizi kırarak göğsünüzü yere yaklaştırın. Sonra kendinizi iterek başlangıç pozisyonuna dönün. Hiç dinlenmeden bir sonraki harekete geçin.

İSTASYON 2 (5 tekrar)

02
JUMPING WALKING LUNGE

HER BACAK İÇİN 8 TEKRAR

Şimdi de kanı bacaklara pompalama zamanı. Sağ bacağınızı öne atıp lunge pozisyonu alın, ardından sol bacağınızı ileri atarak ikinci lunge’a geçin. Şimdi, her sıçrayışta bacaklarınızın konumunu değiştirerek, iki kez zıplayın. Bu, bir tekrar ediyor. Her bacak için 8 tekrarı tamamladıktan sonra, bir önceki push-up hareketine dönün. Her bir egzersiz için 4 seti tamamladıktan sonra, kendinizi 60 saniye dinlenerek ödüllendirin.


03
PUSH-UP TO SUPERMAN

10 TEKRAR

Yoruldunuz mu? Dayanın! Sadece beş dakika kaldı. Kollarınızı omuz genişliğinde açıp bir kez şınav çekin. Ardından yüzüstü yatın ve kollarınızı dümdüz ileri uzatın. Kol ve bacaklarınızı aynı anda kaldırarak, belinizi yay biçiminde bükün. Bir saniye bu şekilde durup, kol ve bacaklarınızı tekrar indirin. Bu, bir tekrar ediyor. 10 tekrarı tamamladıktan sonra dinlenmeden bir sonraki harekete geçin. Halter kaldırmayı aratmıyor, değil mi?

04
GLUTE HAMSTRING FALL

10 TEKRAR

Topuklarınızı koltuk gibi sağlam bir eşyanın altına yerleştirin. Üst vücudunuzu dimdik tutup, kollarınızı ileri doğru uzatın. Ardından 3-4 saniye boyunca gövdenizi yere alçaltın. 10 tekrarı tamamlayın. Bir önceki harekete geçmeden önce 60 saniye dinlenebilirsiniz. Döngüyü toplamda 5 defa tekrarladıktan sonra, topuklarınızı sıkıştırdığınız kanepeye uzanabilirsiniz. Yarın yapacağınız antrenman ise sayfanın altında!

 

KALORİ YAKIN

Bu ikinci aşama, kalori yakma kapasitenizi artırmak üzere tasarlandı. Antrenör Klerck, “Hareketin en zor noktasında biraz duraklamak veya yarım tekrar eklemek, kaslara daha fazla kan gitmesini sağlar” diyor. Çalıştırdığınız bölgeleri her değiştirişinizde, vücudunuz duruma ayak uydurmak için tam kapasite çalışacak. 5 hareketten oluşan bu döngüyü toplamda 4 kez yapın. Her döngüden sonra sadece bir dakika dinlenin. Unutmayın, toplamda sadece 10 dakika çalışacaksınız. Gün içinde dinlenmek için tam 1430 dakikanız daha var.

01
BACK SQUAT HALF

30 SANİYE

Omuzlarınıza bir halter alın ve merkez bölgenizi sıkın. Ayaklarınızı omuz genişliğinde açın. Şimdi 4 saniye süresince kalça ve dizlerinizi bükerek, bacaklarınızı tamamen bükülü hale getirin. Yarım tekrar yapacak şekilde kendinizi biraz yukarı çekip, bir saniye duraklayın. Sonra tamamen yukarı kalkarak başlangıç pozisyonuna dönün. Bu, bir tekrar ediyor. 30 saniye devam ettikten sonra sehpaya geçin.

02
PULLOVER TO FLY

30 SANİYE

Düz bir sehpaya sırtüstü uzanın. Ellerinize birer dambıl alarak göğsünüzün üstünde tutun. Dirseklerinizi hafifçe kırıp, ağırlıkları başınızın arkasına doğru alçaltın. Kollarınızın üst kısmı kulaklarınıza yakın dursun. Sonra tekrar yukarı kaldırın ve bu sefer kollarınızı yana açıp, ardından başlangıç pozisyonuna dönün. Bu, bir tekrar ediyor. Süre dolduğunda tekrar haltere geçin.

03
FRONT SQUAT WALL HOLD

30 SANİYE

Bu etkili göğüs kombosundan sonra, kan akışını tekrar alt vücudunuza yönlendirme zamanı. Halteri omuzlarınızın önünde kaldırın ve sırtınızı duvara yaslayın. Üst bacaklarınız yere paralel uzanıncaya kadar, kalça ve dizlerinizi bükün. Bu şekilde dört saniye durduktan sonra tekrar ayağa kalkın. Quadriceps kaslarınız titriyorsa, doğru yapıyorsunuz demektir.

04
DIAMOND PUSH-UP HOLD

30 SANİYE

Şimdi tekrar göğüs çalıştırmaya dönüyoruz. Şınav pozisyonu alın. İki elinizin baş ve işaret parmaklarını birleştirip elmas şekli verin. Dirseklerinizi kırarak, burnunuz neredeyse yere değecek kadar alçalın. (Zor olacak ama başarmadan bırakmayın.) Dört saniye durun ve başlangıç pozisyonuna dönün. Titreseniz de kafaya takmayın. Titremek de çalışmanın bir parçası.

05
RAISED 50/50 DEADLIFT

30 SANİYE

50 cm yüksekliğinde bir kutunun üzerine çıkın. Önünüze bir halter koyun ve çömelerek üstten tutuşla kavrayın. Şimdi dizlerinizi hafifçe kırın ve sırtınızı düz konuma getirerek halteri yerden kaldırın. Duraklayın ve tamamen ayağa kalkın. Bu, bir tekrar ediyor. Yapmaya çalışırken formunuz bozuluyorsa, kısa bir süre dinlenin. Ama teriniz kurumadan egzersizi yapmaya tekrar başlayın.

BEL BÖLGENİZİ İNCELTİN

İSTASYON 1 (7 tekrar)

Şimdi fırlatma zamanı! Medicine & Science in Sports & Exercise dergisinde yer alan bir araştırmaya göre, hafif ağırlıklarla yapılan patlayıcı hareketler, yüksek ağırlıklı yavaş hareketlere oranla daha fazla kalori yakmamızı sağlıyor. Vücut ağırlığı ve sağlık topu kombinasyonuyla yapacağınız sıradaki egzersizlerde, her bir hareketi mümkün olduğu kadar hızlı ve güçlü yapmaya çalışın. Karşılığında yakacağınız yağlar, sizin için en güzel ödül olacak.

01
SQUAT TO SINGLE-LEG TUCK

HER BACAK İÇİN 3 TEKRAR

Ayaklarınızı omuz genişliğinde açın. Kalça ve dizlerinizi kırarak squat yapın. Üst bacaklarınız yere paralel gelince durun ve yapabildiğiniz kadar yükseğe zıplayın. Havadayken sağ dizinizi ellerinizle göğsünüze çekin. Ardından sol dizinizi çekerek tekrarlara devam edin. Tamamladıktan sonra bir sonraki harekete geçmeden 30 saniye dinlenin.

02
MEDICINE BALL UP-THROW

5 TEKRAR

Top fırlatma hareketini farklı bir versiyonla yapalım. Sağlık topunu göğsünüze yakın tutarak, diz ve dirseklerinizi kırın. Vücudunuz topu fırlatmaya hazır olsun. Sonra kol ve bacaklarınızı açıp, topu başınızın üstüne doğru yapabildiğiniz kadar yükseğe fırlatın. Top düşerken tutun ve dizlerinizi kırarak şiddetini azaltın. Tekrarlar bitince 20 saniye dinlenin ve önceki hareketi yeniden yapın.

İSTASYON 2 (7 tekrar)

02
MEDICINE BALL UP-THROW

5 TEKRAR

Top fırlatma hareketini farklı bir versiyonla yapalım. Sağlık topunu göğsünüze yakın tutarak, diz ve dirseklerinizi kırın. Vücudunuz topu fırlatmaya hazır olsun. Sonra kol ve bacaklarınızı açıp, topu başınızın üstüne doğru yapabildiğiniz kadar yükseğe fırlatın. Top düşerken tutun ve dizlerinizi kırarak şiddetini azaltın. Tekrarlar bitince 20 saniye dinlenin ve önceki hareketi yeniden yapın.

03
STANDING LONG JUMP

7 TEKRAR

Bu hareket, bugünkü son istasyon için basit bir başlangıç olacak. Ayaklarınızı omuz genişliğinde açın. Kalça ve dizlerinizi kırıp, tüm gücünüzle ileriye sıçrayın. İvme kazanmak için kollarınızı savurun. Çok az ses çıkarmaya çalışırmış gibi, hafifçe yere inin. Tekrarları bitirince 10 saniye dinlenin. Şimdi sağlık topunu alıp, yağ yakıcı egzersizlerin sonuncusunu yapın.

04
LYING SINGLE-ARM THROW

HER KOL İÇİN 3 TEKRAR

Sağ elinize sağlık topu alıp, düz bir sehpaya sırtüstü uzanın. Dirseğiniz göğsünüze yakın dursun ve topu göğsünüze yaslayın. Patlayıcı gücünüzle topu tavana fırlatın. Sonra iki elinizle (becerebiliyorsanız tek elle) yakalayın. Kollarınızı değiştirin. Tekrarlar bitince 10 saniye dinlenin ve bir önceki harekete geri dönün. Yarın yine egzersiz yapmayı unutmayın.

anaslide

BACAK KASLARI İÇİN EFSANE PROGRAM

Umut Doğan Yıldız

-

Bu efsane hareketle bacak ve merkez bölgesi kaslarınızı güçlendirirken denge ve hareket kabiliyetinizi de geliştireceksiniz. Bacak kaslarını geliştirmek için haftaları atlamayın.

HAFTA 1

Reverse lunge

(bir adımınızı geri atın, o dizinizi bükün ve gövdenizle yere doğru alçalın) ve her iki bacakla SPLIT SQUAT (Bir ayağınızı öne atın ve gövdenizi yere yaklaştırın) yapın.

PAZARTESİ 6 TEKRARDAN 3 SET
SALI 6 TEKRARDAN 3 SET
ÇARŞAMBA 8 TEKRARDAN 3 SET
PERŞEMBE KNEE TO WALL: DUVARIN BİR ADIM ÖNÜNDEYKEN ÖNDEKİ DİZİNİZİ DUVARA DEĞDİRİN. BU BİR TEKRARDIR. 6 TEKRARDAN 5 SET YAPIN.
CUMA 10 TEKRARDAN 3 SET
CUMARTRSİ 12 TEKRARDAN 3 SET
PAZAR TEST: HER HAREKETİ HER İKİ TARAFA 15 TEKRAR YAPIN. YAPAMIYORSANIZ HAFTAYI TEKRAR EDİN.

HAFTA 2

Pistol negative

Sol ayağınız bir box’un üzerinde, sağ ayağınız havada olacak şekilde durun. Sol dizinizi sağ ayağınız yere değene kadar bükün ve tekrar doğrulun. Bu 1 tekrardır.

PAZARTESİ 4 TEKRARDAN 4 SET
SALI 6 TEKRARDAN 4 SET
ÇARŞAMBA 8 TEKRARDAN 4 SET
PERŞEMBE CLOSED-FEET SQUAT:
AYAKLARINIZ BİTİŞİK SQUAT YAPARAK ALÇALABİLDİĞİNİZ KADAR ALÇALIN. 10 TEKRARDAN 5 SET YAPIN.CUMA 10 TEKRARDAN 4 SET CTS. 12 TEKRARDAN 4 SET
PAZAR TEST: HER İKİ BACAK İÇİN ÜÇ TEKRARDAN 1 SET YAPIN. YERE 3-5 SANİYEDE ALÇALIN. YAPAMIYORSANIZ, BU HAFTAYI TEKRAR EDİN.

HAFTA 3

Single leg wall sit

Sırtınızı duvara yaslayın, ayaklarınız 60 cm kadar önde olsun. Dizleriniz 90 derece olana kadar alçalın. Sonrasında doğrulun ve bir bacağınızı düz hale getirerek 15 saniye bekleyin.

PAZARTESİ 4 TEKRARDAN 4 SET
SALI 6 TEKRARDAN 4 SET
ÇARŞAMBA 8 TEKRARDAN 4 SET
PERŞEMBE PIGEON POSES: DİZLERİNİZİN ÜZERİNDEYKEN SAĞ BACAĞINIZI ARKANIZA SOL BACAĞINIZI ÖNE UZATIN. 15 SANİYE BEKLEYİN.
CUMA 6 TEKRARDAN 4 SET
CUMARTESİ 8 TEKRARDAN 4 SET
PAZAR TEST: 3 TEKRAR WALL SIT YAPIN. (HER İKİ BACAKLA 20 SANİYE) OLMADI MI? 3. HAFTAYI TEKRAR EDİN.

 

HAFTA 4

Assisted pistol

TRX bandının 60 cm önünde durarak tutacaklarını kavrayın. Sağ ayağınızı yerden kaldırarak bacağınızı öne doğru uzatın ve sol dizinizi kırarak kalçanızı yere yaklaştırın. Bu bir tekrardır.

PAZARTESİ 4 TEKRARDAN 2 SET
SALI 6 TEKRARDAN 2 SET
ÇARŞAMBA 8 TEKRARDAN 2 SET
PERŞEMBE CROSSED LEG SQUAT: SOL AYAĞINIZI SAĞ AYAĞINIZIN ARKASINA GÖTÜRÜN VE PARMAK UCUNDA ALÇALIN.10 TEKRARDAN 5 SET YAPIN.

CUMA 10 TEKRARDAN 2 SET
CUMARTESİ 12 TEKRARDAN 2 SET
PAZAR TEST: HER İKİ BACAKLA 12 TEKRARDAN 2 SET YAPIN. ÜÇ SANİYEDE ALÇALIN. YAPAMIYORSANIZ 4. HAFTAYI TEKRAR EDİN.

 HAFTA 5

Pistol Squat yapmak için bir ayağınızı yerden kaldırın ve öne doğru uzatın. Diğer dizinizi bükün ve kalçanız yere iyice yaklaşana kadar devam edin. Şimdi doğrulun. Tebrikler!

Devamı

anaslide

BURPEE YAPARKEN BAŞ DÖNMESİ!

Umut Doğan Yıldız

-

Burpee yaparken başın dönüyorsa bunun birden fazla nedeni olabilir.

Egzersiz programına yeni eklediysen, bu hareket yapabilirlik seviyene bağlı olarak sana şiddetli gelebilir. Eğer zorlanıyorsan, egzersizi basitten zora doğru olacak şekilde aşamalandır. Burpee öncelikle bir box / kutu kullanılarak yapılmalı. Ellerini yerden daha yüksek bir yere koyarak açıyı daha uygun hâle getirebilirsin.

Ayrıca antrenmanının hangi kısmına, hangi yoğunlukta eklediğin de önemli. Aerobik ve anaerobik kapasiten yeterli değilse, nabzının aşırı yükselmesi de baş dönmesine sebep olabilir. Ayrıca yanlış ve yetersiz beslenme sonucu kan şekerinde düşme yaşanabilir; bu da baş dönmesine yol açar. Bunları dikkate alarak egzersiz ve beslenme planlamanı yeniden oluşturman gerekebilir.

Egzersiz yaparken doğru nefes alıp vermek de işin en önemli kısımlarından biri. Kaslarının en iyi performansını sergilemesi için oksijene ihtiyacı vardır ama bu oksijeni kaliteli bir şekilde alman gerekir. Çok sık ve hızlı nefesler alıp verirsen bu da bir süre sonra mide bulantısı ve baş dönmesine neden olabilir. Tüm bunlara dikkat etmene rağmen baş dönmesi devam ediyorsa, tabii ki doktora görünmende fayda var.

Çağdaş Cemre Kılıç, Burn & Joy’un Kurucusu, Egzersiz Danışmanı

Devamı

anaslide

ÇARPINTININ NEDENİ SADECE KALP DEĞİL!

Umut Doğan Yıldız

-

Kalpte çarpıntı, göğüs ağrısı ve nefes darlığı kalbimizin bize yolladığı sinyallerin başında geliyor. Bu sinyallerden çarpıntı, kalbin hızlı çalışması anlamına geldiği için bu sorunu yaşayanlar çoğunlukla kalp hastalıklarına yönelik muayene oluyor, şikayetleri çözümsüz kalabiliyor. Bunun nedeni ise toplumdaki yaygın inanışın aksine, kalpte çarpıntının sadece kalp hastalıklarının belirtisi olmaması.

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karabulut; ilk planda kalp hastalığı habercisi olarak düşünülse de, çarpıntının aslında tüm vücuttaki sorunlar için bir belirti olabileceğine işaret ederek, sanılanın aksine her çarpıntının nedeni kalpteki bir sorundan kaynaklanmadığını belirtiyor. Kalbimiz hızlı çarparak aslında vücudumuz için bize sinyal göndermeye çalışıyor. Bu nedenle çarpıntıya yönelik araştırma yapılırken kalp dışındaki faktörlerin de dikkate alınması çok önem teşkil ediyor.  Çarpıntı gelişimine yol açan ve doğrudan kalbi ilgilendirmeyen nedenleri öğrenmeye hazır mısın?

Kansızlık 
Genç yaşlı her yaş grubunun ortak sorunlarından biri olan kansızlık genellikle tedavisi ihmal edilen bir hastalık. Kansızlıkta kalp vücudun oksijen ihtiyacını karşılamak için daha çok çalışıyor ve bu tablo da kendini çarpıntıyla belli ediyor.

Guatr
Boyunda bulunan tiroit bezinin anormal derecede hızlı çalışması vücudun metabolizmasını hızlandırıyor. Bu tablo sıklıkla kendini çarpıntıyla gösteriyor. Sebebi bulunamayan çarpıntı şikayetlerinde mutlaka tiroit hormonlarına bakılması gerekiyor.

Hipoglisemi
Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karabulut kan şekerinin düşmesi anlamına gelen hipogliseminin genç yaşlı herkesi tehdit ettiğini vurguluyor. Çarpıntı, yemek yedikten hemen sonra aşırı insülin salınmasına bağlı olarak da gelişebiliyor. Hipoglisemi kendini sıklıkla halsizlik ve çarpıntıyla gösteriyor.

Uyku bozuklukları
Uyku bozuklukları çarpıntının sık görülen sebeplerinden biri. Vücut uyku sırasında metabolizmasını yavaşlatıyor ve dinleniyor. Düzenli ve kaliteli uyku uyumayan kişilerde kandaki stres hormonlarının seviyesindeki artışa paralel olarak gün içerisinde kalp hızı daha yüksek seyrediyor ve çarpıntı daha sık gözleniyor.

Sigara ve alkol tüketimi
Tütün ürünleri ve aşırı alkol tüketimi vücudun metabolizmasını etkiliyor ve stres hormon seviyelerinde artış yapıyor. Bu durum da sıklıkla çarpıntı ataklarına yol açıyor.

Hipotansiyon
Tansiyon düşüklüğü anlamına gelen hipotansiyon daha çok uzun boylu ve zayıf gençler ile yaşlılarda görülüyor. Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karabulut aşırı yorgunluk, ayakta durma ve az su içilmesiyle bağlantılı olan tansiyon düşüklüğünün genelde halsizlik, baş dönmesi ve çarpıntıyla ortaya çıktığını söylüyor.

Stres ve kaygı bozukluğu
Vücutta oluşan her türlü fiziksel ve duygusal stres çarpıntıyı tetikliyor. Bunun yanında kaygı bozukluğu, evham ve depresyon da çarpıntının temel sebeplerini oluşturuyor.

Mineral ve su dengesizliği
Vücuttaki su ve tuz miktarının az olması çarpıntıyı tetikleyebiliyor. Bu duruma sıklıkla halsizlik ve tansiyon düşüklüğü de etki ediyor.

Hormonal değişimler
Kadınlarda oluşan hormonal değişimler kendini çarpıntı olarak gösterebiliyor. Özellikle menstrual periyotlar öncesinde ve menopoza geçiş sürecinde çarpıntı atakları sık gözleniyor. Hamilelik sürecinde de kalp atım hızı yükseliyor ve çarpıntı şikayetleri sıklaşıyor.

Kondisyon düşüklüğü
Çarpıntının en sık sebeplerinden biri de vücudun efor yapmaması sonucu oluşan hamlama ve kondisyon düşüklüğü. Genç yaşlı herkesi etkileyen bu durum yokuşta ve merdivenlerde çarpıntı ile nefes darlığıyla kendini gösteriyor.

Kafein ve çay
Prof. Dr. Ahmet Karabulut kafeinli enerji içecekleri ile yoğun kahvelerin genellikle çarpıntıyı tetiklediklerine işaret ederek, “Aşırı koyu siyah çay da çarpıntıyı tetikleyen içecekler arasında yer alıyor. Yeşil çay ise tam tersine kalbi sakinleştiren ve çarpıntıyı azaltan bir içecek olarak nitelendiriliyor” diyor.

Ateşli hastalıklar
Ateş yüksekliği çarpıntıyı tetikleyen temel etkenlerden biri. Sıklıkla enfeksiyon ya da romatizmal hastalıkların eşlik ettiği ateş yüksekliği sırasında kalbin üzerindeki yük artıyor ve kalp daha çok çalışıyor. Bunun sonucunda da çarpıntı oluşuyor.

Gıda takviyeleri
Özellikle vücut geliştirme için kullanılan bitkisel gıda takviyelerinin çoğunda vücudu tetikleyecek maddeler bulunuyor ve bu durum çarpıntıya yol açabiliyor.

Aşırı spor ve egzersiz
Hazır olamayan bir vücudun yoğun spor yapması sıklıkla çarpıntıya neden oluyor. Zaman zaman bu durum ciddi ritim bozukluklarını tetikleyebiliyor. Bu nedenle sıfırdan spora başlayacak kişilerin ilk ay ısınma şeklinde spor yapmaları gerekiyor.

Alerji
Besin alerjileri sık görülen çarpıntı sebeplerinden biri. Deniz mahsullerinde daha sık görülen bu durum yemek sırasında sıklıkla çarpıntı ve halsizlikle ortaya çıkıyor. Ağır yemek sonrasında hazımsızlığa bağlı çarpıntı atakları da sık görülüyor.

Kronik hastalıklar
Yüksek tansiyon, KOAH gibi kronik hastalıklar, romatizmal hastalıklar ve kanser türleri de vücutta iltihabi reaksiyon oluşturarak çarpıntıya yol açabiliyor.

Olumsuz yaşam koşulları
Çok tozlu, havasız iş ve ev koşulları da çarpıntıyı tetikleyebilen etkenlerden. Deniz seviyesinden yüksek rakımlara giden kişilerde oksijen açlığına bağlı çarpıntı şikayetleri de sık görülüyor.

Böbrek üstü bezlerinin hastalıkları
Böbrek üstü bezleri vücuttaki stres hormonlarını salgılayan temel organlar. Hastalık nedeniyle bu bezden aşırı salınan hormonlar çarpıntı ve tansiyon yüksekliğiyle sinyal veriyor.

Ağrı
Vücutta gelişen baş ağrısı, diş ağrısı, böbrek ağrıları, bel ağrıları ve kireçlenme ağrıları vücuttaki stres seviyesini yükselterek çarpıntıyı tetikleyebiliyor.

İlaçlar
İlaç kullanımı, çarpıntıya yol açan en önemli dış etkenlerden biri. Özellikle grip ve astım ilaçları, guatr ilaçları, antibiyotikler ve depresyon ilaçları ciddi çarpıntı atakları yapabiliyor

Devamı

Popüler