Bizi Takip Edin

SAĞLIK

Gaz çıkarmanın faydaları!

Umut Doğan Yıldız

-

 

Gaz çıkarmanın faydalarını hiç merak ettiniz mi? Gaz çıkarmanın şaşırtıcı etkisine bir göz atın!

Gaz çıkarmak tamamen doğal bir olaydır.  Besinlerin sindirim sürecinin normal bir parçası olan gaz çıkarmak, sağlıklı bir bedeni temsil eder.

Halk arasında osurmak olarak bilinen eylem için hiç duymadığınız bilgiler ortaya koyuyoruz. Osurmanın faydaları, etkileri, belirtileri!

Gaz kokusu faydalıdır

İnanması çok güç biliyoruz ama yapılan araştırmalar gaz kokusu olarak aldığımız kokunun, yani bir bileşik olan hidrojen sülfürün aslında bizi daha sonraki hastalıklardan koruyabileceğini, bağışıklığımızı güçlendirebileceğini gösteriyor. Bu gaz, genellikle sindirim gazı içinde bulunan “çürümüş yumurta” kokusu veren toksik bir madde olarak biliniyor.

Gaz çıkarmak şişkinliği azaltır

Yemeği abarttığınız bazı günlerde vücudunuzda, daha çok karnınızda bir şişkinlik ve basınç hissedersiniz. Bunun nedeni karnınızda biriken gazlardır.

Gaz tutmak sağlıklı değildir

Bebeklerin gazını çıkartmak için uzun çabalar ve uğraşlar gösteren anne ve babalara bir bakın. Bu iş aslında çok önemli. Uzmanlara göre, gazınızı nadiren tutmak size bir sorun yaratmaz ancak, sindirim sorunları yaşamamanız için gazınızı tutmamaya özen gösterin. Gaz çıkarmak sizi iyi hissettirir.

Gaz çıkarmak vücudun bir sinyali olabilir

Gazınızın sıklığı, kokusu ve sesi değişiklik gösteriyorsa eğer siz bunu hemen anlayabilirsiniz. Aşırı olarak gözlemlediğiniz her gaz seansı, laktoz intoleransı gibi hafif ve kolon kanseri gibi aşırı hastalıklar için size bir uyarı niteliğindedir.

smoke steam

Gaz çıkarmak sağlıklı bağırsak baktirelerine sahip olduğunuzu gösterir

Daha sağlıklı bir yaşam tarzını tercih etmeye başladığınız andan itibarten gazınızın şekli değişebilir. Bunun nedeni bağırsak bakterilerinizi besleyen ve daha etkili sindirim yapmanızı sağlayan gıdalar tüketiyor olmanızdır.

SAĞLIK

Alkol kilo yapar mı?

Umut Doğan Yıldız

-

Alkol ve kilo ilişkisini inceliyoruz. Alkol kilo yapar mı?!

Bilim insanları genelde alkolün zararları üzerine daha çok dikkat çekiyor; ancak alkollü içeceklerin günlük kalori alımına ne kadar etki ettiği pek fazla incelenen bir konu değil. Araştırmacılar, 2007 – 2010 yılları arasında National Health and Nutrition Examination tarafından yapılmış anketleri inceleyip alkol ve kalori arasındaki bağlantıya bakmış. Sonuçta erkeklerin yüzde 30’unun, kadınların ise yüzde 18’inin her gün alkol aldığı tespit edilmiş. Bu kişilerin aldığı günlük kalorinin yüzde 16’sı alkollü içeceklerden geliyor. Her gün (çok az bile olsa) içki içmek, zaman içinde kilo almana sebep olur. St. Louis’deki Washington Üniversitesi’nin Beslenme Bölümü Direktörü Connie Diekman’e göre, her gün normal alınan kalorilere bir 100 kalori de alkolden eklemek, yılda fazladan beş kiloya tekabül ediyor.

DÜŞÜK KARBONHİDRATLI DİYETLER

Düşük karbonhidratlı diyetler popülerliğini devam ettiriyor. Yapılan araştırmalar da bunların altı ya da 12 aylık süreçlerde düşük yağlı diyetlerden daha etkili olduğu yönünde. Ancak bu çalışmalar, bu tür diyetlerin uzun vadedeki etkilerini değerlendirme konusunda yeterli değil. Sadece insülin direnci olan kişilere faydaları biliniyor. Elde edilen bazı veriler, kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskinin artması ile düşük karbonhidratlı diyetler arasında bir bağlantı olduğunu gösteriyor ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Devamı

SAĞLIK

Soğan keserken gözler nasıl korunur

Umut Doğan Yıldız

-

Soğan oldukça faydalı bir besin ancak keserken gözleri yaşlar içinde bırakabiliyor. Peki soğan keserken gözler nasıl korunur?

Sarımsak ve soğan sağlığın için oldukça faydalıdır. Doktor Matthew Kadey, bu ayki hikayesinde sarımsak ve soğanın göğüs ve kolon kanseri riskini azalttıklarından ayrıca C Vitamini ve kesretin gibi antioksidanlar içermeleri nedeniyle yaşlanmayı geciktirdiğinden ve hastalıklara karşı savunma sağladıklarından bahsediyor.

Ancak bu kadar faydalı özelliğe sahip olmalarına karşın koku bakımından gerçekten rahatsız ediciler. Ayrıca seni ağlatabilirler. Kadey, bunun nedeninin içeriklerinde bulunan sülfür olduğunu söylüyor. Aynı madde soğanı keserken gözlerinin yanmasına da neden olur. Bunu önlemek istiyorsan işte sana bir tavsiye: Soğanları kesmeden önce bir miktar soğut. Böylece sülfürün havaya yayılma süresini uzatmış olursun ve gözlerin yanmaz.

Devamı

SAĞLIK

Zayıflama çayları metabolizmayı nasıl etkiliyor?

Umut Doğan Yıldız

-

Zayıflama çayları metabolizmayı nasıl etkiliyor? Uzmanların görüşüne kulak verin.

Çayların zayıflamaya direkt etkisi henüz ispatlanmış değil. Fakat bazı bitkilerin içerdiği maddelerin özellikle vücuttaki ödemi çözebilen, toksinlerden arındıran ve vücut direncini koruyan özellikleri bulunuyor. Önemli olan bitkisel çayların yoğun tüketilmemesidir çünkü mineral bakımından yoğun olan bitki, böbrek yükünü arttırabilir, tansiyon değerlerini değiştirebilir ve istenmeyen sonuçlar ortaya çıkartabilir. Gün içinde yarım litre çay tüketimini aşmamalısınız. Sinameki içerikli çaylar dikkatli tüketilmelidir. Çok yoğun olarak, her gün tüketildiğinde içerdiği kafein nedeniyle bağımlılık yapma ihtimali vardır. Yeşil çayda bile kafein olduğu unutulmamalıdır. Gün içinde iki fincan yeşil çayı aşmamaya özen gösterin. Meyve çaylarını tercih edebilirsiniz. Bazı çayların özelliklerine göz atacak olursak; Mate yaprağı, yağ emilimini engelleyerek vücuttan su atımını kolaylaştırıyor ayrıca iştahı kapatarak zayıflamaya yardımcı oluyor. Yeşil çay, toksinleri atarak sindirimi kolaylaştırır. Funda yaprağının idrar sökücü özelliği vardır. Biberiye, hazım kolaylaştırıcı bir bitkidir. Kekik, sindirimi kolaylaştırarak vücuttaki fazla suyu (ödem) atarak kilo vermenizi sağlar.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com