Bizi Takip Edin

FITNESS

Fit erkek testi!

Umut Doğan Yıldız

-

 

Çoğu erkek spor salonunda kendini zorladığını düşünüyor. Bu testler sınırınızın nerede olduğunu size gösterecek ve bu sınırı aşmanıza yardımcı olacak. Fit erkek testi ile kendinizi görün.

Bazı zorlu fitness sınavları vardır. Bir de Gym Jones’tan ağır zihinsel testler…

Aşağıdaki 4 test, erkekleri ter içinde bırakması, yorgunluktan yıkılmalarına, küfürler etmelerine sebep olması ve hatta ağlatmasıyla biliniyor. Ancak bu testleri tamamlamaya cesaretiniz varsa sonunda daha güçlü, daha fit ve daha iyi olursunuz. Bu yüzden listeden bir tane seçin, önünüze bakın ve duraksamadan başlayın.

1 Dakikalık Sprint

“Bir dakika çok uzun görünmeyebilir ancak kendinizi yeterince zorlarsanız uzundur,” diyor Gym Jones’tan Rob MacDonald. “Bu, kendinizi zorlamaya ne kadar istekli olduğunuzu gösterecektir. Sonunda bitmiş bir halde olmazsanız kendinizi tutmuşsunuz demektir.”

Talimatlar: Air bike’lardan birine binin ve 60 saniyede olabildiğince çok kalori yakmaya çalışın. (Bisiklet sonucu gösterecektir.) Ortalama 45’tir, Gym Jones rekoru ise 89.

2.000 Metre Row

“Bu, klasik bir Gym Jones testi,” diyor MacDonald. “Zamanla yarıştığınız egzersizler yaptığınızda formunuzda hileler yapabilir ve kolaya kaçabilirsiniz. Burada ise yalnızca siz ve bilgisayar var: Hile yok, kısa yol yok. Sadece size bakan objektif geri bildirim var.”

Talimatlar: Row makinesindeki mesafe ayarını 2.000 metre olarak belirleyin. Bu mesafeyi 7 dakikadan daha kısa sürede tamamlamaya çalışın.

10 Metre Cinayeti

“Bu test sizin “o an” ile -antrenmanda ya azmettiğiniz ya da bıraktığınız noktayla yüzleşmenize neden oluyor,” diyor MacDonald.

Talimatlar: Bir kronometre alın ve bir piste çıkın. Kronometreyi 1 dakikaya kurun ve 10 metre koşun, dakikanın kalanında ise dinlenin. Ardından, 20 metre koşup dakikadan kalan sürede yine dinlenin. Zamanında tamamlayamadığınız noktaya gelene ek 10 metre ekleyerek ilerlemeye devam edin. Hedefiniz: 200 metre.

Burpee’yle Gelen Ölüm

“Bu testi yapmak için spor salonuna veya herhangi bir özel ekipmana ihtiyacınız yok,” diyor MacDonald. “Tüm ihtiyacınız olan acı çekmeye ve neyden yapıldığınızı keşfetmeye istekli olmanız.”

Talimatlar: 100 burpee’yi yaptığınız süreyi kaydedin, pushup esnasında göğsünüz yere değsin ve her tekrarın sonunda zıplayın. Testi yaptığınız her seferde (birkaç haftada bir) daha hızlı tamamlamaya çalışın.

 

FITNESS

Hafta kaç gün antrenman yapılmalı?

Umut Doğan Yıldız

-

Dinlenme günleri ne kadar önemli, haftada kaç gün antrenman yapılmalı? İşte merak ettiğiniz soruların cevabı.

Kilo vermek isteyenler kaç gün dinlenmeli

Kaslarınız sadece toparlanması için değil, gelişmesi için dinlenme günleri, en az antrenman ve beslenme kadar önemlidir. Varmak istediğiniz noktaya göre, amacınız eğer kilo vermek ve sadece kardiyo merkezli antrenman yapıyorsanız, dinlenme günlerini haftada 1 güne düşürebilirsiniz.

Kas geliştirmek isteyenler kaç gün dinlenmeli

Amacınız kas geliştirmekse ve başlangıç seviyesindeyseniz, haftada üç gün antrenman, dört gün dinlenme yapmalısınız. Eğer orta seviye veya üzerindeyseniz, dört-beş gün antrenman, iki-üç gün dinlenme şeklinde antrenmanlarınızı programlayın.

Bazı durumlarda bu süreler kişilere göre farklılık gösterebilir. Sonuca ulaşmak için uygun bir beslenme programıyla beraber dinlenmeyi de ihmal etmeyin.

Ayrıca, dinlenme günlerinde de beslenmenize dikkat etmeniz geriyor. Standart tavsiyelerin yanısıra, kendinize neyin iyi geldiğini deneme yanılma yöntemiyle zaman içinde kavramanız her şeyden çok önem taşıyor.

Devamı

FITNESS

Merkez bölgesi için 3 hareket

Umut Doğan Yıldız

-

Merkez bölgendeki tüm kasları çalıştırmak için oldukça etkili bu hareketleri deneyin.

Deadlift ve farmer carry hareketlerini haftada iki defa ağırlık antrenmanlarınıza ekleyin, bird dog hareketini ise her gün yapın ve farkı görün.

Deadlift hareketi

Ayaklarınızı kalça genişliğinde açın, ağır bir çift dambılı ayaklarınızın önüne yerleştirin. Omurganızı düz tutmaya gayret edin, enseniziserbest bırakarak dambılları kavrayacağınız kadar öne eğilin(a). Topuklarınızı yere bastır ve dambılları yerden kaldırırken karnınızı sıkın (b). Evet, karnınızı sıkın çünkü işin püf noktası bu. Tekrar öne eğilin. Bu, bir tekrar eder. 8-12 tekrardan 3-4 set yapın.

Farmer Carry

İki elinize de ağır birer dambıl alın ve omuzlarınızı geride tutun. Karnınızı sıkı ve sırtınızı dik tutarak öne doğru 10 adım atın; arkanızı dönün, 10 adım atarak başlangıç noktasına tekrar dönün ve dambılları yere bırakın. Bu, bir tekrar eder. 4 tekrarlık 3-4 set yapın.

Bird Dog

Masa pozisyonundayken (a) sağ kolunuzu kulağınızla aynı hizaya kaldırızve aynı anda sol bacağınızı da yere paralel olana kadar arkaya doğru uzatın (b). Başlangıç pozisyonuna dönün ve diğer tarafta tekrarlayın. Dengenizi sağlamak için karnınızı sıkı tutun. 10-15 tekrarlık 3-4 set yapın.

Kaynak: Women’s Health Türkiye

Devamı

FITNESS

Antrenör Valentina Lequeux

Umut Doğan Yıldız

-

Dünyanın en ünlü antrenörlerinden biriyle tanışın. Dünyaca ünlü kadın sporcu Valentina Lequeux.

Buenos Aires, Arjantin’de doğdu ve Florida’da (ABD) büyüdü Valentina Lequeux bir spor modeli, kişisel antrenör ve çevrimiçi hissiyat.

2016 yılında sosyal medyada başlayan yolculuğu ile fitili ateşleyen Valentina Lequeux, paylaştığı fotoğraflarını ve videolarını yayınlamaya devam ediyor.

İnanılmaz bir şekilde artan takipçi sayısıyla dikkat çeken sporcu kadın, dünyadaki diğer insanların kendi spor yolculuklarına başlaması için ilham veriyor.

Çalışmalarını kişisel bir eğitmen olarak sunmak için bir web sitesi oluşturan kaslı kadın Lequeux, başkalarına hayallerindeki fiziğe kavuşmaları için ilham veriyor.

Doğum Tarihi: 1989

Milliyet: Arjantin

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com