Bizi Takip Edin

İnovatif gıda üreticileri bezelye tozu ve çekirge unu gibi seçeneklerle yapay (ve etsiz) protein devrimi vadediyor. Peki bu besinler ne kadar faydalı?

Bu sabah güne bir bardak deniz yosunu içerek başladım. Yaptığım şey iki kaşık dolusu deniz yosunu tozunu badem sütüne karıştırmaktı. Görüntüsü kurumuş yumurta sarısına benziyor, tadı Şam fıstığını andırıyordu.

Bunu, ilk ara öğün olarak pirinç, bezelye, keten tohumu, kenevir, kinoa ve sacha inchi ( İnka fıstığı) içeren protein içeceği takip etti.

Öğle yemeğim, her ikisi de çekirge unuyla yapılmış granola bar (Exo PB&J marka bar’ın bir ısırığında beş çekirge bulunuyor) ve krakerdi. Krakerime humus eşlik etti. Akşam yemeğinde ise bol ketçaplı mantar burger yedim.

Nasıl mı hissettim? Şöyle söyleyeyim; 1,6 km yüzdüm, 3,5 m3’lük bir alanı kaplayacak kadar çok odun kestim, şahane bir yazı yazdım ki bu iki saatimi aldı. Dahası, gece için kendimi hâlâ enerjik hissediyorum. Amacım, beslenme planımdan eti çıkarıp yerine dünyada “fauxtein” olarak ünlenen yapay protein kaynaklarıyla incelmek. Ve şimdiye kadar başarılı olduğumu söyleyebilirim. Gerçi başlayalı henüz birkaç ay oldu. Eti de tamamen bırakmış değilim, sadece
ilişkimize biraz mola vermiş gibi duruyoruz.

Bu yola girmemdeki asıl motivasyonum, et tüketmeyerek doğaya karşı sorumluluklarımı yerine getirecek olmaktı. Ama asıl itici gücüm devamlı olarak çevremde gördüğüm hoş ve zeki vejetaryen kadınlar oldu. Bunlar, eskiden görmeye alıştığımız tofu ve esmer pirinçle beslenen, yıkanmayan hippi kadınlardan farklılar.
Elektrikle çalışan havalı bir araba gibi, bu kadınlar da yakıt kaynaklarını bezelye hamburger, kenevir smoothie ve böcekli granola barlarla değiştirmişlerdi ve çok iyi görünüyorlardı.

Etsiz bir beslenme düzenine direnç göstermemin iki nedeni vardı. İlki, bu tip bir beslenmeyle yeterince protein almak gereğinden fazla karbonhidrata mal olabilirdi ve ikincisi, tüm hayatımı mutfakta geçirmek istemiyordum. Sonuçta bir yazarım ve düzenli olarak dünyanın her yerine seyahat ederken mutfağımı da yanımda taşıyamam. Ancak gıda endüstrisindeki gelişmeler iki gerekçemi de boşa çıkarmaya başladı: Çok sayıda gıda şirketi sağlıklı, yüksek proteinli ve minimum karbon ayak izi içeriğiyle beslenmenin hiç olmadığı kadar daha erişilebilir ve kolay olacağı iddiasıyla inovatif ürünler üretmeye başladı.

Bense standart şüpheleri taşıdım. İşlenmiş gıdalardan kaçınıyor ve tanımadığım yiyecekleri, masumiyeti ispatlanana kadar suçlu varsayıyorum. Yapay protein kaynakları bana zarar verir mi ya da temel amino asitlerden mahrum kalır mıyım gibi soruları soruyordum.

Konu amino asitlere gelmişken, kusursuz protein tüketebilmek de başka bir soru işareti. İnsan vücudu, proteinin tamamlayıcı molekülleri sayılan dokuz temel amino asidi üretemediğinden dışarıdan almak zorunda. Çoğu kişi, et yemeden bunları almanın zor olduğu konusunda beni uyardı. Et, bu dokuz amino asitten
yeteri kadar almanızı sağlarken, çoğu bitkisel protein birkaçını eksik bırakıyor.

Eski bilgiler, tüm amino asitleri alabilmek için tamamlayıcı bitkisel besinleri (pirinç ve baklagiller gibi) her öğüne dahil etmenizi öğütlüyordu Academy of Nutrition and Dietetics’e göre ise, bu sadece yeterince protein almanızı sağlamakla kalmıyor; lif, potasyum ve hastalıklara karşı direnç kazandıran bitkisel besin öğelerinden de yüksek oranda almanıza yarıyor.

Son dönemde alternatif protein kaynaklarına harcanan para ve mesai ile ortaya çıkan ürünler, tofu veya soya köftesini yedek kulübesine gönderir cinsten. Öyle ki, keten tohumu smoothie, quorn (yapay et) burger veya çekirge unlu pizza birkaç ayda hayatımın parçası oluverdi. Üstelik bu ürünlerin sindirimi de kolay ve enerji veriyorlar. Temel besin maddelerim yosun ve çekirge koksa da sonuçta beni birkaç kilo zayıflatabildi. Ama yüksek lifli diyetlerin keskin bir metan gazı üretiyor olması çok acı.

Yapay proteinlerle beslenmenin önemli bir dezavantajı var (klasik protein kaynaklarıyla paylaştığı ortak bir özellik): İşlenmiş oluyorlar. Doğal bir besindeki proteini suni şekilde ayırdığınızda, onun doğasını bozmuş oluyorsunuz. Bu da onları daha az besleyici yapıyor, hatta zararlı bir gıdaya bile dönüştürebiliyor.

McMaster Üniversitesi’nden Dr. Stuart Phillips ise genel olarak, hayvansal olmayan protein kaynaklarının yüksek değerde olmadığını söylüyor. Kısacası fauxtein size ihtiyacınız olan temel amino asitlerin hepsini vermeyebiliyor.

Bana gelince, bu beslenme düzenini birkaç aydır sürdürüyorum ve inancımı kaybetmedim. Hep gorilleri düşünüyorum. Onlar da ağırlıklı olarak bitkisel gıdalarla besleniyorlar ama inanılmaz kaslılar. Ben de iyi bir sebze burgere ve böcekli granola bara bayılıyorum.

Her şey bir yana, kızarmış et kokusu hâlâ aklımı çelebiliyor. Son dönemde çoğu öğünüm bitki ve bahsettiğim delice besinlerden ibaret. Ama akşam katılacağım partide çoğunluğa uyup menüde ne varsa onu yiyeceğim. Ve bunu yeni bir perspektif kazanarak yapmış olacağım. Evet, bitkiler asla bir biftek kadar lezzetli değil.
İşin kötüsü ben bu yemekleri çok seviyorum.

Bu nedenle belki şu, benim gibiler için sürdürülebilir bir yöntem olabilir: Çoğu günü etsiz protein kaynaklarıyla geçirip, arada bir canınız çok istediğinde “et geçidi”ne sapın. Yaşadığımız gezegen çok hasar görse de güzel ve çok çeşitli proteinler yetişmeye devam ediyor. Neden hepsiyle tanışmayasınız ki?

YENİ PROTEİNLER 

Kenevir tozu, çekirgeli granola bar, vegan mayonez, etsiz tavuk ve vegan yumurta seçeneklerden sadece birkaçı.

anaslide

Ekran başında dizi antrenmanı

Umut Doğan Yıldız

-

House of Cards dizisinin hırslı politikacısı Frank Underwood’un (Kevin Spacey tarafından canlandırılıyor) sık sık üzerine çıkıp antrenman yaptığı kürek makinesi, hayranları tarafından büyük ilgi görüyor. Siz de onlardan biriyseniz, bu antrenman sizin için.

SEÇENEK 1

EVDE KÜREK ÇALIŞMASI:

1. Kronometreyi 2 dakika çalışma, 1 dakika dinlenme şeklinde ayarlayın.

2. Süreyi başlatın ve 500 metre kürek çekin. Süre kalırsa yapabildiğiniz kadar şınav çekin. 1 dakika dinlenin. Bu 1 tur eder. 5 tur yapın. (Bu esnada Frank gibi entrika planlayabilirsiniz.)

 

SEÇENEK 2 

EVDE VÜCUT AĞIRLIĞIYLA KARDİYO ANTRENMANI: BU 3 HAREKETİN HER BİRİNİ 40 SANİYE YAPIN VE
DİNLENMEYİN. BU 1 TUR EDİYOR. 5 TUR YAPIN, TUR ARALARINDA 1 DAKİKA DİNLENİN.

1. A-T-Y Jacks

Jumping jack yapın ama bu hareketleri dönüşümlü olarak yapın: Önce avuç içlerinizi kalça hizanızda dışa doğru açın (A harfi gibi) ve başlangıç pozisyonuna dönün. Sonra omuz hizanıza kaldırın (T). Son olarak, başınızın üzerine kaldırın (Y). Tersine uygulayarak başa dönün.

2. Plank to Pushup to Mountain Climber

Plank pozisyonunda başlayın, mountain climber pozisyonuna geçmek için şınav çekin. Bacakları sırayla değiştirerek, dizlerinizi 3-4 kez göğsünüze çekin. Hareketi tersine yaparak başa dönün ve karın kaslarınızı sürekli sıkılı tutun.

3. Isodynamic Split Squat Jump

Lunge pozisyonunda başlayın, dizinizin yere değmesine birkaç cm kalsın. Bu şekilde 5 saniye durun. Patlayıcı gücünüzle kalkın, havadayken bacak ve kolları değiştirin, yere inin ve diğer dizinizi yere yaklaştırın. Duraklayın ve tekrar edin.

Devamı

anaslide

İzole Protein Nedir? En İyi 5 İzole Whey Protein Tozu

Umut Doğan Yıldız

-

İzole protein; diğer protein tozlarına göre daha konsantre ve oran olarak daha fazla protein içeren protein tozlarının ait olduğu kategoridir. İzole Protein Tozları genellikle %90 veya daha fazla oranda whey protein içerirler. Bu sebeple hem daha az kaloriye sahip olup hem de daha rahat çözünürler. Bu sayede vücutta daha hızlı emilirler.

Neden İzole Protein?

Yaygın olarak diyet dönemlerinde, az kalori ile çok protein almak amacıyla kullanılır. Beslenme programında yeterli miktarda kalori bulunan sporcular, kaloriden kaçınmak için izole whey protein tozu kullanırlar.

İzole Proteinin Diğer Protein Tozlarından Farkı Nedir?

Whey proteinde yüksek miktarda laktoz ve yağ bulunurken, izole whey protein tozlarında durum bunun tersidir. İzole whey protein tozlarında yağ ve laktoz bulunmaz, laktoz intöleransı olan kişiler için bu nedenle önerilir. Şeker ise çok az miktarda bulunur, pek çok seçenekte şeker dahi yoktur.

İzole whey protein tozları, yüksek miktarda BCAA içerirler. Yüksek BCAA oranı, kas yapmak ve kaslardaki protein sentezini arttırmak açısından oldukça önemlidir. Saf whey protein içerikleri sayesinde, izole protein tozlarındaki BCAA oranı da yüksektir. Amacı temiz kas kütlesi edinmek olan kişilerin işine yarayacaktır.

Piyasada bulunan İzole Protein tozlarını Supplementler.com uzmanlarına sorduk. Uzmanlar da en iyi 5 İzole Protein tozunu sizin için belirledi. İşte detaylar;

5) Isopure Zero Carb Whey Protein 2000 Gr

Isopure Zero Carb Özellikleri

Fiyat: 279 TL
Toplam Gramaj: 2000 Gr
Servis Sayısı: 66
Servis Başı Fiyatı: 4,23 TL
Servis Başına Protein: 25 Gr  

Tüketicilerin Tercih Etme Nedenleri

 • Şeker veya karbonhidrat içeriğinin yok denecek kadar az olması.
 • Yüzde olarak yoğun protein içermesi.
 • Yüksek oranda BCAA içermesi.
 • Az kalorili içeriğe sahip olması.
 • Aspartam ve gluten içermemesi.

Tüketici Yorumları

“Etkisi gerçekten başarılı…”

“Ürünün değerleri de tadı da çok iyi…”

Isopure Zero Carb hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

4) Scitec Whey Isolate 2000 Gr

Scitec Whey Isolate Özellikleri

Fiyat: 279 TL
Servis Sayısı: 80
Servis Başı Fiyatı: 3,49 TL

Tüketicilerin Tercih Etme Nedenleri

 • Yüksek servis sayısı.
 • Tek serviste 21 gr protein içeriği.
 • Hızlı emilimi.
 • %23 oranında BCAA içermesi.
 • Ekstra 250 mg glutamin desteği ile yorgunluk hissini azaltması ve toparlanma sürecine yardımcı olması.
 • Renklendirici, gdo, gluten, koruyucu madde, domuz katkısı ve et ürünü içermemesi.

Tüketici Yorumları

“Bu markanın tüm ürünleri mükemmel bence. Yağ da yok bu üründe ve kolay içiliyor.”

“İzole proteinler arasında tam bir fiyat performans ürünü içinde %84 oranında protein var.”

Scitec Whey Isolate hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

3) Hardline Hipro IsoWhey 1800 Gr

Hardline Hipro Özellikleri

Fiyat: 379 TL
Servis Sayısı: 72
Servis Başı Fiyatı: 5,26 TL

Tüketicilerin Tercih Etme Nedenleri

 • %92 oranında saf protein.
 • %23 oranında BCAA içermesi.
 • Laktozsuz yapısı ile laktoz intoleransı olan kişilerin rahatlıkla tüketebilmesi.
 • Renklendirici, gdo, gluten, koruyucu madde, domuz katkısı, aspartam ve et ürünü içermemesi.

Tüketici Yorumları

“Ürünün yağ ve karbonhidrat miktarı 0 ve proteini ise 22,9 gr, fiyatı fazla gibi gelse de bu değerlerle asla değil.”

“Hardline’ı tercih etme sebebim yerli bir ürün olması aynı fiyatta yabancı ürün almaktansa Hardline’ı alırım.”

Hardline Hipro hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

 

 

2) Optimum Platinum Hydrowhey 1590 Gram

Optimum Platinum Hydrowhey Özellikleri

Fiyat: 270 TL
Toplam Gramaj: 1590 Gr
Servis Sayısı: 40
Servis Başı Fiyatı: 6,73 TL
Servis Başına Protein: 30 Gr  

Tüketicilerin Tercih Etme Nedenleri

 • Servis başına yüksek miktarda protein içermesi
 • İzole whey protein içeriğinin hidrolize edilmiş halde bulunması.
 • Yüksek BCAA oranına sahip olması.
 • Laktoz ve kolesterol içermemesinden dolayı hızlı emilime sahip olması.

Tüketici Yorumları

“En etkili protein tozu…”

“Mükemmel bir protein tozu, etkisini kesinlikle gösteriyor…”

Optimum Platinum Hydrowhey hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

1) Optimum Platinum Hydrowhey 1590 Gr

Optimum Platinum Hydrowhey Özellikleri

Fiyat: 289 TL
Toplam Gramaj: 1590 gr
Servis Sayısı: 40
Servis Başı Fiyatı: 7,23 TL
Servis Başına Protein: 30 gr

Tüketicilerin Tercih Etme Nedenleri

 • Tamamen hidrolize edilmiş izole whey proteinden oluştuğu için vücutta daha hızlı emilebilmesi.
 • Laktoz ve kolesterol içermemesi.
 • Servis başı 30 gram ile çok yüksek protein içeriği.
 • Servis başına 9 gram kadar BCAA içeriği ile kas gelişimi için ihtiyaç duyulan amino asitlerden yoğun olarak içermesi.
 • Lezzetli çilek ve çikolata aromaları.

Tüketici Yorumları

“Fiyatı biraz yüksek ama tadı ve protein miktarı gerçekten çok iyi bir ürün.”

“Laktoz intoleransından çok çeken biri olarak bu ürünü kesinlikle tavsiye ederim, sindirim problemi yaşamadan çok rahat tüketebilirsiniz.”

Optimum Platinum Hydrowhey hakkında daha fazla bilgi edinin.

Devamı

anaslide

Ne kadar protein almalıyım?

Umut Doğan Yıldız

-

Unutmayın, formda bir vücuda sahip olmaya giden yol, %20 egzersizden %80 ise beslenmeden geçer. 

Nasıl görüneceğinizi egzersizden çok beslenme düzeniniz belirler. Spor salonuna sıklıkla uğruyorsanız, protein ağırlıklı bir diyeti takip etmeniz yararlı olacaktır. Ne kadar protein almanız gerektiği antrenman programınız ile bağlantılı. Yoğun olarak ağırlık çalışıyorsanız, vücut ağırlığı başına yaklaşık 1.5 – 2 gram protein alabilirsiniz. Ancak tercihiniz kardiyovasküler egzersizlerden yana ise bu rakamı düşürmeniz gerekiyor. Sizin için Spor Beslenme Uzmanı Sencer Bulut’a danıştık ve sporcular için iki farklı mönü çıkarttık.

Bu öğünleri düzenli uygulayamayacak ya da besin desteği talep edebilecek kişiler için ise aşağıdaki ürünleri tavsiye ediyoruz.

 

Sabah

1 kâse tam tahıl gevreği (kuru meyve içeren çeşitleri olabilir)
(20 gram bitkisel protein)

 

Bellanut Pury Yer Fıstığı Ezmesi 750 Gr

Ohmega Sürülebilir Yer Fıstığı Ezmesi 400 Gr

Big Joy Yer Fıstığı Ezmesi 360 Gr

 

 

Ara Öğün

3 adet yumurta beyazı ve 50 gram yağsız peynir
(22 gram hayvansal protein)

 

Weider Doublebar Protein Bar 60 Gr

Grenade Carb Killa Protein Bar 60 Gr

Multipower Power Pack XXL Classic 60 Gr

 

 

Öğlen

1 tabak kepekli makarna ve 2 dilim ince tavuk göğsü
(10 gram bitkisel protein ve 21 gram hayvansal protein)

 

Ohmega Parçalı Yer Fıstığı Ezmesi 400 Gr

Grenade Carb Killa Protein Bar 60 Gr

BSN Syntha-6 Edge 1870 Gr

 

 

Ara Öğün

1 bardak yağsız sütle hazırlanmış 1 ölçek whey protein
(28 gram hayvansal protein)

 

Optimum Gold Standard Whey Protein Tozu 2273 Gr

Isopure Zero Carb Whey Protein 2000 Gr

 

Weider Premium Whey Protein Tozu 2300 Gr

 

 

Akşam

1 porsiyon büyük balık (alabalık, ton balığı, 2 fileto somon olabilir) ve yeşillik
(40 gram hayvansal protein)

 

Scitec Whey Professional Whey Protein 2350 Gr

Hardline Whey 3Matrix 2300 Gr

Supplementler.com Whey Protein 2000 Gr

 

 

Son Öğün

Yarım kase lor peyniri veya bir kase yoğurt
(12 gram hayvansal protein)

 

Weider Day&Night Casein 500 Gr

Optimum Gold Standard Casein 1818 Gr

Scitec Casein Protein 920 Gr

 

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com