Bizi Takip Edin

SEKS & İLİŞKİLER

Erken boşalma sorunu nasıl çözülür?

Umut Doğan Yıldız

-

 

Erken boşalma sorunu nasıl çözülür? sorusu çoğu kişiyi ilgilendiren türden. Şimdi kemerleri bağlayın ve tavsiyelerimizi hayata geçirin.

Çoğu erkek yatakta daha uzun süre aktif olmak ister. Boşalma sürenizi ayarlayamadığınızı, deneseniz dahi erteleyemediğinizi mi fark ettiniz? Erken boşalma dediğimiz bu durumu 18 ila 59 yaş arası her 3 erkekten 1’i yaşıyor.

Çoğu erkek boşalma sürecini olabildiğince uzatmak istiyor çünkü seks iyi hissettiriyor ve genellikle kadınların orgazma ulaşma süreçleri erkeklerden daha uzun. Kadın partneri olan erkekler için karşısındakini orgazma ulaştıracak kadar uzun bir ereksiyon büyük önem taşıyor.

Aşağıda göreceğiniz ipuçlarıyla erken boşalma sorununuzu atlatabilirsiniz. Bunlardan bazıları sizi uğraştıracak, bazıları hızlı bir çözüm sunacak, bazıları ise doktora bir ziyaret gerektirecektir. Ancak çözüm yolu her ne olursa olsun, sonucun sizi tatmin edeceğinden emin olabilirsiniz.

MASTÜRBASYONDA USTALAŞIN

Kendi orgazmınızı değil, partnerinizinkini düşünerek mastürbasyon yapın. Yani, acele etmeyin: 15 dakikaya kadar uzatmaya çalışın. Kendinizi dönüşü olmayan noktaya kadar getirin ancak süre dolmadan boşalmayın.

SIKIN

Mastürbasyon veya seks sırasında boşalmaya çok yaklaştıysanız durun ve penisinizin başının hemen altını sıkın. Bu noktaya başparmağınız ve işaretparmağınız ile sert bir baskı uygulayın ve basıncı penisinizin içindeki tüpe, üretraya odaklayın. Sıkma tekniği, seks terapisinin ikonları tarafından geliştirildi. Bu, kanı penisten geçici olarak uzaklaştırır ve bir anlığına cinsel gerilimi azaltarak boşalma dürtüsünü baskılar.

BOŞALMANIN KAÇINILMAZLIĞININ NEDENİNİ BELİRLEYİN

Masters and Johnson, cinsel tepki sürecini dört aşamaya ayırdı: Heyecan, plato, orgazm ve çözülme. En çok endişelendiğimiz süreçler plato ve orgazm aşamalarıdır çünkü birçok erkek platodan orgazm noktasına çok hızlı geçebiliyor.

Buradaki püf nokta, yavaşlamak ve cinsel tepki süreci boyunca hislerinizin spektrumu olduğunun farkına varmaktır. Ardından kendi kaçınılmaz boşalma noktanızı bulursunuz. Cinsel heyecanınızı 1 ila 10 arasında ölçün. Kendinizi 7’de tutmaya çalışın.

EGZERSİZ YAPIN

Kegel’in sadece kadınlara özgü olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Kegel, pelvik tabanınızdaki pubokoksijeal kaslarınızı (PC) sıkılaştırmanıza yarayan bir egzersizdir. Hem erkeklerde hem de kadınlarda bu kas bulunur ve idrarınızı yaparken tekrar tekrar durdurup başlatırken bu kasların yerini anlayabilirsiniz (Dolu bir mesane ile başlayın).

Egzersizi bir kere anladığınızda, artık Kegel’i istediğiniz yerde, masanızda, arabanızda, evinizde yapabilirsiniz. PC kaslarınızı sıkın ve 10’a kadar sayın, ardından bırakın. 10 set halinde uygulayın. Daha güçlü PC kasları, kaçınamayacağınız noktaya yaklaştığınızda boşalma kontrolünüze de yardımcı olacaktır.

BASTIRIN, İTTİRMEYİN

Ona sataşın, laf atın. Penisinizin başını klitorisinin başına bastırın. En hassas sinir uçlarının bulunduğu vajinal girişinde gezinin. İlişkiye girdiğinizde vajinal kanalının ilk birkaç santimetresine kadar giren küçük, sığ hareketlere odaklanın. Penisinizi G-noktasına bastırın. Güçlü bir şekilde ittirmediğinizde daha uzun süre dayanacaksınız.

BİRAZ KİBAR OLUN

Beyler, kadınlar önden ve burada yalnızca kapıyı tutmaktan bahsetmiyorum. Kadınınızı mutlu edin. Kadınların çoklu orgazm yaşama konusunda doğuştan bir kapasiteleri var. İlk orgazmına ulaşmasını sağladığınızda bu sizin üzerinizdeki memnun etmeye yönelik baskının ve sizi erken boşalmaya iten psikolojik anksiyetenin bir kısmını kaldıracaktır. Parmaklarınızı, ağzınızı kullanın. Yaratıcı olmaya odaklanın. Onu mutlu ederek kendinizi de mutlu edin.

SEKS & İLİŞKİLER

Bütün çiftlerin ortak problemleri

Umut Doğan Yıldız

-

Partneriyle hiç kavga etmediğini söyleyen arkadaşlarınıza “Hadi oradan!” demek istiyorsanız, haklısınız. İşte bütün çiftlerin ortak problemleri…

New York’tan ilişki terapisti Rachel Sussman, “Bütün çiftler tartışır ve bu tamamen normaldir,” diyor. “Sağlıklı çiftleri daha zorlu ilişkilerden ayıransa, bu tartışmaların nasıl gerçekleştiğidir.”

Herhangi bir kavgada hatırlamanız gereken en önemli nokta, daha fazla iletişim kurmak istemenizdir, daha az değil. “Partnerinize sinir olduğunuzu ya da öfkelendiğinizi hissettiğinizde, iş iyice büyümeden meseleyi halledin. Aklınızdan geçenleri anlatın,” diyor Sussman. “Partnerinize sizi neyin, neden rahatsız ettiğini söyleyin ve duygusal yükünüzü boşaltmaktansa gerçekten problemi çözmeye odaklı olun. Daha sonra arkanıza yaslanıp onu dinleyin ve vereceği cevapları onaylamaya çalışın. Dinleyebilmek; kendi hislerinizi keşfetmek ve açıklayabilmek kadar önemlidir.”

Tamamen normal olan dargınlıklar ve büyük patlamalarda size biraz olsun yol gösterebilmek adına, ilişkinizde yaşanması olası problemleri ve bunların üstesinden nasıl gelebileceğinizi uzmanlara sorduk.

EKONOMİK ÖNCELİKLERİNİZ BİRBİRİNDEN FARKLI

O, birikiminizi bitcoin’e yatırmanızı isterken, siz kanepeyi yenilemeyi düşünüyorsunuz. Belki de, nasılsa bütün gün sahilin tadını çıkaracağınız için ucuz bir otelde kalmayı düşünürken, o lüks bir yer tercih ediyor. Para konusunda farklı fikirlere sahip olmak gayet normaldir; fakat New York’tan terapist Rebecca Hendrix, “Karşı tarafın bu konudaki düşüncelerinizi bilmesi, daha sonra sıkıntı çıkmaması için önemlidir,” diyor. “Her görüş ayrılığı yaşandığında kazanamayabilirsiniz, ancak ihtiyaçlarınızı paylaşmak sağlıklıdır.” Nasıl halledeceksiniz: “Partnerinizin yapmak istediği şeyi neden yapmak istediğini anlamak önemlidir. Bazen onların bakış açısından bakıp durumu anlamaya çalışmak, ortak kararlar almanıza yardımcı olur,” diyor Hendrix. Diyelim ki lüks bir otelde kalmanın tüm avantajlarının farkındasınız ancak bütün gün dışarıda vakit geçireceğinizi, bu yüzden de buna değmeyeceğini düşünüyorsunuz. “Partnerinizin de olayı bu şekilde görmesine ve bunun size sağlayacağı faydayı anlamasına yardımcı olun.”

BULAŞIK MAKİNESİNİI DEĞİŞİK ŞEKİLLERDE DOLDURUYORSUNUZ

Tamam, belki bu sadece bulaşık makinesiyle ilgili değil, ama hepimizin işleri farklı şekilde halletme yolları vardır. Diş macununu sıkma, yatağı toplama veya çöpleri ayırma yöntemimiz sevgilimizin sinirlerini hoplatıyor olabilir. “Ne yazık ki hiçbir çift, ‘biz bu işleri farklı yaparız’ sıkıntısından kaçamaz,” diyor Hendrix. En nihayetinde, tartışma kaçınılmazdır. Nasıl halledeceksiniz: Hendrix, “Bir çamaşırı onun gibi katlayıp katlamama seçiminizin partnerinizi ve evinizin durumunu nasıl etkileyeceğini sorgulayın,” diyor. “Bu gerçekten de büyütülecek bir mesele mi?” Belki bu konuda biraz daha esnek davranabilirsiniz. Belki de bir şeyleri katlama şekliniz zihinsel sağlığınızın önemli bir parçasıdır ve bunu değiştirmek sizi bir duvara toslamışsınız gibi hissettirecektir. Eğer savaşmaya değeceğini düşünüyorsanız, partnerinize bunun sizin için neden önemli olduğunu açıklayın.

FARKLI ZAMANLARDA SOSYALLEŞİYORSUNUZ

Birçok çift, ne kadar süre beraber ve ne kadar süre ayrı takılmak istedikleri konusunda anlaşmazlığa düşüyor,” diye belirtiyor Hendrix. Yine, bu konuyu ne kadar erken konuşursanız uzun vadede o kadar rahat edersiniz. Nasıl halledeceksiniz: “Partnerinizle çok fazla ya da yetersiz zaman geçiriyor oluşunuzun ilişkilenme biçiminizi nasıl etkilediğini onunla paylaşın,” diyor Hendrix. “Bu maratona hazırlanma, onun yerine benimle daha fazla vakit geçir,” demek yerine, partnerinize, hedeflerini desteklediğinizi ancak bu süreçte onunla olan bağlantınızın kopmasını istemediğinizi söyleyin. “Kişisel hedeflerinizin peşinde koşarken birbirinizden nasıl kopmayacağınız hakkında birlikte oturup düşünün.”

“TEMİZLİK” KAVRAMLARINIZ BİRBİRİNDEN FARKLI

Toplu olmak konusunda farklı görüşlere sahipseniz, bu durum sürekli tartışmanıza yol açabilir. Hendrix, bir görüşün diğerinden iyi veya kötü değil, sadece farklı olduğunu belirtiyor. Nasıl halledeceksiniz: “Partnerinizi suç lamayın ya da ayıplamayın,” diyor. Başka bir deyişle, çoraplarını yerde bıraktığı için ona korkunç bir insan olduğunu söylemek doğru bir yaklaşım değil. Bunun yerine, bu huyunun sizi nasıl etkilediğini ona anlatmaya çalışın. “Ayıplanmak, partnerinizin sadece suçlu ve öfkeli hissetmesine yol açar.”

Devamı

SEKS & İLİŞKİLER

Sosyal medya ve seks hayatı!

Umut Doğan Yıldız

-

Teknoloji hayatlarımıza müdahale eden bir unsur; bundan maalesef kaçamıyoruz. İlişkilerimize ve seks hayatımıza birçok yönden zarar verme potansiyeline sahip.

Telefon ve laptop’lar, yatak odasındaki dinamikler için icat edilen en kötü şeyler olsa gerek. Dr. Yvonne K. Fulbright, Sheknows.com’daki yazısında; “Feng Shui’ye göre, çiftler aralarındaki çekim enerjisini yatak odalarında kontrol altında tutmalı. Böylece daha iyi bir uyku ve yatak odası atmosferine sahip olabilirler” diyor.

Teknoloji, partnerleri daha çok içine çekerek dikkatlerini dağıtıyor. Konuşmalarını ve birbirlerine dokunmalarını engelliyor. Sosyal medya veya işleri aracılığıyla onların üzerinde hâkimiyet kurarak, başka insanları ‘arzulatan’ bir hâle getiriyor. Bunun sonucu olarak partnerler kendilerini birbirlerine olan bağlarından, iletişimden, duygusallık ve cinsellikten mahrum bırakıyor.

Bu cihazları kullanmak ilişkilerin sadece fiziksel boyutunu etkileyen bir konu değil. İlişki içindeyken, sosyal medyaya takıntı derecesinde bağlı olmak dargınlık ve kıskançlığa neden oluyor. Missouri Üniversitesi’ndeki uzmanlar, partnerleriyle çıkan çatışmaların Facebook hesapları yüzünden olduğuna inanan, 18 ve 82 yaş aralığındaki kullanıcı grubuyla röportaj yaptı. Araştırma sonucu gösteriyor ki; sitede geçirilen sürenin artması, ayrılık, aldatma ve boşanma gibi nedenlere sebep oluyor. Dijital yakınlığa başvuruldukça, gerçek samimiyet azalıyor.

Research Center’ın yaptığı bir ankette görülüyor ki; Y jenerasyonundan olan deneklerden yüzde 45’i sosyal medyanın, partnerleriyle olan ilişkilerinde büyük bir etkiye sahip olduğunu belirtmiş.

Forbes.com‘un belirttiğine göre; bu ankete katılanların yüzde 25’i, birlikte oldukları partnerlerinin telefon yüzünden dikkatlerinin fazlasıyla dağınık olduğunu öne sürmüş. Ek olarak yaşları 18 ile 29 arasında değişen denekler, partnerlerinin internette zaman harcama alışkanlığıyla ilgili ciddi tartışmalar yaşadıklarını söylemiş. Kadınların yüzde 34’ü, erkeklerin ise yüzde 62’si partnerlerinin gizlice mesaj kutularını karıştırdıklarını doğrulamış. İronik olan ise, partnerimin mesaj kutusuna üçüncü girişim, her defasında kendi ilişkimin bitmesine neden oluyor.

Aslında teknoloji dozunda kullanıldığı zaman, cinsel hayatını hareketlendirme konusunda etkili olabilir. Clue ve Kinsey Institute tarafından yürütülen 2017 Global Seks Anketi, Güney Afrika’nın dünyada en çok ‘sexting’ yapan ulus olduğunu, yüzde 77 oranında ‘sexting’ yaptığını öne sürüyor. Kinsey Institute’de araştırma görevlisi olan Amanda Gesselman; “Sexting, yeni bir aksiyon gibi görünüyor olabilir fakat cinsel ve romantik ilişkide tipik bir adım” diyor.

Seksolog Marlene Wasserman Iol.co.za  internet sitesindeki makalesinde  bakın ne diyor:

“Bu konuda dünyada ilk sırada yer almamız şaşılacak bir durum değil. Bana kalırsa bunun başlıca nedeni seks eğitimi veren bir kuruma sahip olmayışımız. Yüz yüze konuşmaktan rahatsız oluyoruz. Bunu online olarak gerçekleştirmek daha kolay geliyor. Problem şu ki, okullarımızda hâlâ seks eğitimine dair sağlam bir sistem yok. Bu yüzden sexting abartılı bir yakınlaşma duygusu yaratıyor. Partnerinizle konuşmadan, bir yabancıyla online olarak sohbet etmek… Bireyler çevrimiçi olduğunda, partnerine söyleyemeyeceği şeyleri başkasına dile getirip, gerçek hayattaki çatışmalardan kaçmış oluyor.” 

Teknolojiyi, bizim için önemli olan şeyler için kullanıp, ilişkimizi devam ettirmek adına hayatlarımıza dâhil ettiğimizi söyleyen Amanda Gesselman, anket sonuçlarını şöyle açıklıyor:

“Anketin sonuçlarına göre, bağımlı insanlar teknolojiyi sadece yeni partnerlerle tanışmak için değil, seks hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ve cinsel ilişkilerini geliştirmek için de kullanıyor. Elimizde teknolojinin özel hayatlarımıza etkisine dair çok fazla veri olsa da, bu sonuçlar daha pozitif bir hikâyenin habercisi. İnsanlar, teknolojiyi kendileri ve partnerleri adına daha iyi bir deneyim yakalamak için de kullanıyor. Bu araştırma, teknolojinin cinsel ilişkiye etkisi adına yürütülmüş olsa da, hangi amaçla kullanıldığını ve pozitif sonuçlarını da göstermiş. Bu sonuçlarla nasıl ileri gideceğimizi anlamaya başlıyoruz.”

Devamı

SEKS & İLİŞKİLER

Akıllı telefonlar ve aşk

Umut Doğan Yıldız

-

Akıllı telefonlar aşk hayatını ve evlilikleri olumsuz etkiliyor. İşte akıllı telefonlardan kurtulmanın yolları.

İşten eve geldiğinizde en azından bir saat telefonunuza (ya da herhangi bir cihaza) bakmama konusunda kararlı olun. Partnerinizle yüz yüze iletişimde bulunun. E-postalar ve sosyal medya biraz bekleyebilir.

Teknolojisiz yemek saatleri yapın. Evde ya da dışarıda, yemek sırasında teknolojik aygıt bulundurmama kuralı koyun. Bebek bakıcınızdan önemli bir telefon gelmesine karşı sesi en yüksek seviyeye alın ama çantanızda tutun.

Yatak odasında en azından uyku zamanından önce teknolojiden uzak durma politikasını uygulamaya devam edin. Tabii ki, yatağında dizi keyfi yapmak isteyebilirsiniz, ama en azından uyumadan 30 dakika önce telefonunu kaldırın. Bir çalar saat alın. Böylece telefonunuzu istemeden kullanmanın önüne geçmiş olacaksınız.

Akıllı telefonunuz ilişkinizi etkilemesin!

İkiniz de evdeyken bir odadan diğerine mesajla iletişim kurmamaya özen gösterin.

Tatildeyken, eğer acil olarak yapmanız gereken işler varsa bunu partnerinizle paylaşın. Bu iş için bir plan yapın ve sapmamasına dikkat edin.

Ailenizle ya da partnerinizleyken telefonunuzun dikkatinizi dağıtmasına izin vermeyin.

Eğer partnerinizle ilgili bir şüpheniz varsa, onun telefonunu ya da bilgisayarını kontrol etmek yerine onunla bu meseleyi konuşun.

İlişkilerle ilgili sorunları yazışarak çözmeye çalışmayın. Mümkünse yüz yüzeyken sorunları masaya yatırın.

Devamı

Popüler