Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

EREKSİYONUN GÜCÜ ADINA!

Bu yolda yapmanız ve yapmamanız gerekenleri öğrenin, kusursuz seks performansı için ilk adımınızı atın.

  • Düşmanlarınızı Tanıyın

Kentucky Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, katılımcılardan seks hayatlarına 1’den 10’a kadar bir not verilmesi istenmiş. Sigara içenler kendilerine ortalama 5 puan verirken, içmeyenler 9 puan vermiş. Bunun nedenlerinden biri elbette sigara içmenin iktidarsızlığa neden olması. Ayrıca sigara içmekle ereksiyon büyüklüğü arasında ilişki olduğunu saptayan çalışmalar da var.

Bunlardan birinde, araştırmacılar sigara içenlerin penislerinin içmeyenlere göre daha küçük olduğunu bulmuş. Boston Üniversitesi’nden ürolog Irwin Goldstein,
“Damarlara verdiği zarar dışında sigara içmek penisteki dokuya da zarar vererek elastikiyetini azaltıyor ve esnemesini engelliyor” diyor. Sigarayı bırakmak için en iyi nedenlerden biri.

  • Kaçamaklardan Uzak Durun

Gizli bir ilişkiye başlayan erkeklerin ereksiyon sorunu yaşaması sık rastlanan bir durum. Hatta doktorlar bu sorunla kendilerine gelen hastalara böyle bir durum olup olmadığını bile sorabiliyor. Eğer siz de sadık bir eş ya da sevgili değilseniz, onun yanında kendinizi suçlu hissetmeniz kaçınılmazdır. Suç endişeye yol açar. Endişe de ereksiyonun en büyük düşmanlarından biridir.

  • Şeker Tehlikesi

Diyabet hastalığı olan erkeklerin yüzde 50’si aynı zamanda iktidarsızlık sorunu yaşıyor. Bunun iki nedeni var. Diyabet hastalığı hem damar hastalıklarını tetikliyor hem de uyarıcıların sinirler vasıtasıyla vücuttaki dolaşımını yavaşlatıyor. Diyabete karşı korunmanın en iyi yolu da yağ oranınızı düşük tutmak ve sağlıklı beslenmek. Eğer bunun için çok geçse, kandaki şeker oranınızı kontrol ettirin. İtalya’da yapılan bir araştırmaya göre, bunu yapmak konusunda geç kalan erkeklerin ereksiyon sorunu yaşama oranları yüzde 70 daha yüksek.

  • Taksiden Vazgeçin

Daha fazla yürüyün. Dr. Goldstein yapılan bir araştırmada günde 3 km yürüyen erkeklerin ereksiyon sorunu yaşama oranının, bunu yapmayanlara göre yarı yarıya daha düşük olduğunu belirtiyor. (20 dakikalık bir jogging ya da 30 dakikalık bir ağırlık antrenmanı iş görecektir.)

Chicago’s Rush-Presbyterian Medical Center’dan ürolog Laurence Levine, erkeklerin damarlarını tıkanıklık yapabilen basit borular olarak gördüğünü ancak
aslında durumun daha komplike olduğunu anlatıyor: “Kan damarlarının duvarları biyolojik olarak oldukça aktif bölgelerdir. Sürekli kimyasallar üretilir ve kan dolaşımına karışır.” Ne kadar fazla egzersiz yaparsanız, damarlarınız o kadar temiz, sağlıklı ve esnek olur.

  • Sık Sık Esneyin

Ereksiyon ve esnemek sizin için çok farklı iki şey olabilir ama vücudunuz için pek de öyle değil. İkisi de nitrik oksit isimli bir kimyasal tarafından kontrol ediliyor. Beyinde ortaya çıkan bu kimyasal ya ağzınızın açılmasından ve nefes almasından sorumlu nöronlara iletiliyor ya da omurilik yoluyla penisi besleyen damarlara gidiyor. Bunu söyledik diye ağzınız iki karış açık vaziyette ön sevişmeye girmeyin tabii. Ama gün içinde geldiğinde tutmadan esnemek, iyi ve güçlü ereksiyona giden nörokimyasal yolların hazırlanmasına önayak olabilir.

  • Uyku Deyip Geçmeyin

Biliyoruz, seks sonrası yastık sohbetleri vazgeçilmezleriniz arasında. Ama bir noktada bundan vazgeçip uykuya geçmelisiniz. Her gece uyuduğunuzda üç-beş kere
bir saat sürebilen ereksiyonlar yaşarsınız. Büyük ihtimalle bunu en son sabahın dördünde tuvalete gitmek için uyandığınızda fark etmişsinizdir. Bu ereksiyonlar
yatak arkadaşınızın hayatını daha ilginç hale getirmek için değil, penisi şarj etmek ve oksijenli kanla dinç tutmak için var. Dr. Goldstein, “Teorik olarak bu ereksiyonlar ne kadar fazla yaşanırsa, ereksiyondan sorumlu dokularınız da o kadar esnek oluyor. Bu da uzun yıllar boyunca güçlü bir ereksiyon için önemli” diyor.

anaslide

Gülle gibi bicepsler!

-

Gülle gibi bicepslere sahip olmak için bu programı uygulayın.

ISINMA

Kol egzersizlerinizi en verimli hâle getirmek ve sakatlıkları önlemek için omuzlarınızın öne düşmesine izin vermeyin. Prone cobra hareketi omuzlarınızı ve sırtınızdaki stabilizatör kasları güçlendirecektir.

1 Prone cobra

Bacaklarınız düz, kollarınız iki yanda ve avuçlarınız aşağı bakacak şekilde yere yüzüstü uzanın. Kalçanızı yere doğru çekin. Kalça kaslarınızı sıkıştırın, bacaklarınızı yerden kaldırın. Aynı anda nefes alın ve sırtınızın üst kısmındaki kasları sıkın, göğsünüzü, başınızı ve kollarınızı yerden kaldırın. Bunu yaparken başparmaklarınızı tavana doğru kaldırın. Bu pozisyonda 4 saniye kalın ve ardından başlangıç konumuna geri dönün. Bu 1 tekrardır. 10 tekrardan 2 set yapın.

KUVVET

Kas inşa eden bu istasyon çalışmasını 3 tur yapın. Tur aralarında 1 dk dinlenin. Orta ağırlıkta dambıllarla başlayın; ilk iki turda 12, son turda 10 tekrar yapmaya çalışın. Hareketleri kusursuz bir formda tamamlamaya odaklanın.

2 Tall kneeling hold curl

Dizlerinizin üzerine çökün, bacağınızın üst kısmı yere dik bir pozisyonda olsun. Dambılları alttan tutuş ile kavrayın. Ön kollarınız yere paralel bir pozisyona gelene dek ağırlıkla curl hareketini yapın. Bu başlangıç pozisyonunuz. Sol kolunuzu oynatmadan sağ kolunuzu yan tarafınıza doğru indirin. Tam bir curl hareketi tamamlayın. Kolunuzu başlangıç konumuna geri indirin. Sol kolunuzla hareketi tekrarlayın. Bu 1 tekrardır, 10 ila 12 tekrar yapın.

3 Floor JM press

Dambılları göğsünüzün üzerinde tutarak, kollarınız düz ve avuç içleriniz birbirine bakacak şekilde sırtüstü uzanın. Dambıllar doğrudan omzunuzun üzerinde ve dirseklerinizin ucu kaburganızın yanında olana dek dirseklerinizi bükün. Duraklayın ve ardından başlangıç pozisyonuna geri dönün. Bu 1 tekrardır, 10 ila 12 tekrar yapın.

4 Wall curl

10 kilogramlık 2 dambılı alttan tutuş ile kavrayarak, sırtınız duvara dayalı bir şekilde ayakta durun. Sırtınızı ve kollarınızın üst kısmını duvara dayalı tutarak dambılları göğsünüze doğru kaldırın. Curl hareketinin sonunda biceps kaslarınızı sıkın, ardından dambılları indirin. Bu 1 tekrardır, 10 tekrar yapın.

 

5 Close-grip pushup hold

Şınav pozisyonu alın, elleriniz doğrudan omuzlarınızın altında dursun. Dirseklerinizi vücudunuza yakın tutun ve göğsünüz yerden sadece 5 cm kadar yukarıda kalana dek gövdenizi indirin. Bu pozisyonda 4 saniye duraklayın, ardından başlangıç konumuna geri dönün. Bu 1 tekrar demektir. Süre dolmadan veya formunuz bozulana dek egzersizi yapabildiğiniz kadar tekrarlayın.

 

Devamı

anaslide

Asker antrenman programı

-

Askeri disiplini iliklerinize kadar hissedeceğiniz Army Boot Camp antrenmanıyla, kaslarınıza emir komutanın kimde olduğunu gösterin.

Ağırlıkları sürekli olarak aynı biçimlerde indirip kaldırmaktan sıkıldıysanız ve bununla birlikte bir de plato evresine girdiğinizi düşünüyorsanız, sizi Prime Fitness spor salonlarında taş üstünde taşın bırakılmadığı Army Boot Camp ile tanıştıralım. Yoğunluğun en üst seviyede olduğu Army Boot Camp antrenmanı, esasında grup dersi şeklinde olsa da kendi başınıza da uygulayabileceğiniz ve olumlu sonuçlar alabileceğiniz bir antrenman prensibi. Antrenmanın yüksek temposuna karşın 3-4 çalışmanın sonunda vücudunuzun bu disipline adapte olabileceğini söyleyen Prime Fitness antrenörü Onur Türksever, “Antrenmanın interval mantığında olması bir yandan kas kütlenizi artırırken, bir yandan da yağ yakmanızı sağlar. Üstelik dayanıklılığınız da ciddi oranda artar” diyor. Ancak biz en başından uyaralım: Antrenman bittiğinde kan ter içinde kalacaksınız.

TALİMATLAR Hareketleri belirtilen sırayla ve istasyon çalışması şeklinde uygulayın. Toplamda üç tur yapacağınız bu çalışmada hareketleri ilk turda 30 saniye, ikinci turda 45 ve son turda 60 saniye yapın. Hareket aralarında 10-15 saniye, tur sonlarında ise 1-2 dakika dinlenin. Bu antrenman programını kendi başınıza uygulayabileceğiniz gibi, kendi antrenman programlarınıza ek olarak da haftada 2-3 kez yapabilirsiniz. Antrenmana başlamadan önce ısınma egzersizleri yapmayı ihmal etmeyin.

01 Commando Dance and French Press

Dambılın bir ucunu her iki elinizle kavrayın. Göğsünüzü bir asker gibi dik tutarak sol ayağınızla öne doğru adım atın. Sol dizinizi 90 derece bükerek sağ dizinizin zemine temas etmesini sağlayın. Hızlı bir şekilde ayağa kalkın ve ağırlığı başınızın üzerine doğru kaldırın. Ağırlığı başınızın arkasına indirdikten sonra hareketi tekrar edin. Her turun sonunda bacaklarınızın konumunu değiştirin.

02 Thera Band Climber

Thera Band’ın uçlarını ayak bileklerinize bağlayarak sağlam bir dayanak noktasının etrafına dolayın. Ellerinizi zemine yerleştirerek şınav pozisyonu alın. Bakışlarınızı karşıda tutun. Sol dizinizi göğsünüze doğru çekin. Sol bacağınızı düzleştirdikten sonra hareketi sağ bacağınızla tekrar edin ve hareketi süre boyunca akıcı bir şekilde yapın.

03 High Knee Step Up

Önünüze 30 santimlik bir kutu yerleştirin. Ellerinizi yumruklarınız sıkılı bir şekilde göğüs hizanızda tutun. Sol ayağınız kutunun üzerine yerleştirin. Sol ayağınızla kutunun üzerine baskı uygulayarak yükselin ve aynı anda sağ dizinizi göğsünüze doğru çekin. Sağ ayağınızı zemine yerleştirerek kutunun üzerinden inin. Hareketi diğer bacağınızla tekrar edin.

04 Army Crawling

Her iki elinize de birer dambıl alarak ellerinizi ve ayaklarınızı zemine yerleştirin. Dengenizi sağlayabilmek için merkez bölgenizi sıkın. Dirseklerinizi bükün ve sağ elinizle öne doğru küçük bir adım atın. İlerleyebilmek için sağ elinizi sağ ayağınızla takip edin. Aynı hareketi sol el ve sol ayağınızla tekrarlayın. Süre boyunca bu şekilde hareket ederek ileriye doğru gidin.

05 Medicine Ball Pushup

Sol elinizi sağlık topunun üzerine yerleştirerek şınav pozisyonu alın. Dirseklerinizi bükerek göğsünüzle zemin arasında birkaç santim kalıncaya dek alçalın. Kollarınızı düzleştirin ve sağlık topunu sağınıza doğru yuvarlayın. Topu şimdi de sağ elinizle kavrayarak şınav çekin. Topu her tekrarın sonunda diğer yöne yuvarlayarak süreniz bitene kadar harekete devam edin.

06 Sit-Up Punches

Matın üzerine sırtüstü uzanın. Dizlerinizi bükerek ayaklarınızı tamamen zemine yerleştirin. Ellerinizi başınıza koyun. Karın kaslarınızı sıkarak mekik çekin. Şimdi önce sağ, sonra da sol elinizle ileriye doğru birer yumruk savurun. Kontrollü bir şekilde alçalın. Süreyi tamamlayana kadar hareketi yapmaya devam edin.

07 Army Plank

Matı yatay bir şekilde zemine yerleştirin. Ön kollarınızı matın en sol tarafına yerleştirerek plank pozisyonu alın. Sağ kolunuzu yana doğru açın. Sol kolunuzla sağ kolunuzu takip ederek matın sağına doğru ilerleyin. Matın sonuna geldiğinizde bu kez solunuza doğru ilerleyin ve süre dolana kadar matın bir ucundan diğer ucuna gidin.

Devamı

anaslide

Ekran başında dizi antrenmanı

-

House of Cards dizisinin hırslı politikacısı Frank Underwood’un (Kevin Spacey tarafından canlandırılıyor) sık sık üzerine çıkıp antrenman yaptığı kürek makinesi, hayranları tarafından büyük ilgi görüyor. Siz de onlardan biriyseniz, bu antrenman sizin için.

SEÇENEK 1

EVDE KÜREK ÇALIŞMASI:

1. Kronometreyi 2 dakika çalışma, 1 dakika dinlenme şeklinde ayarlayın.

2. Süreyi başlatın ve 500 metre kürek çekin. Süre kalırsa yapabildiğiniz kadar şınav çekin. 1 dakika dinlenin. Bu 1 tur eder. 5 tur yapın. (Bu esnada Frank gibi entrika planlayabilirsiniz.)

 

SEÇENEK 2 

EVDE VÜCUT AĞIRLIĞIYLA KARDİYO ANTRENMANI: BU 3 HAREKETİN HER BİRİNİ 40 SANİYE YAPIN VE
DİNLENMEYİN. BU 1 TUR EDİYOR. 5 TUR YAPIN, TUR ARALARINDA 1 DAKİKA DİNLENİN.

1. A-T-Y Jacks

Jumping jack yapın ama bu hareketleri dönüşümlü olarak yapın: Önce avuç içlerinizi kalça hizanızda dışa doğru açın (A harfi gibi) ve başlangıç pozisyonuna dönün. Sonra omuz hizanıza kaldırın (T). Son olarak, başınızın üzerine kaldırın (Y). Tersine uygulayarak başa dönün.

2. Plank to Pushup to Mountain Climber

Plank pozisyonunda başlayın, mountain climber pozisyonuna geçmek için şınav çekin. Bacakları sırayla değiştirerek, dizlerinizi 3-4 kez göğsünüze çekin. Hareketi tersine yaparak başa dönün ve karın kaslarınızı sürekli sıkılı tutun.

3. Isodynamic Split Squat Jump

Lunge pozisyonunda başlayın, dizinizin yere değmesine birkaç cm kalsın. Bu şekilde 5 saniye durun. Patlayıcı gücünüzle kalkın, havadayken bacak ve kolları değiştirin, yere inin ve diğer dizinizi yere yaklaştırın. Duraklayın ve tekrar edin.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com