EREKSİYONUN GÜCÜ ADINA!

Bu yolda yapmanız ve yapmamanız gerekenleri öğrenin, kusursuz seks performansı için ilk adımınızı atın.

  • Düşmanlarınızı Tanıyın

Kentucky Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, katılımcılardan seks hayatlarına 1’den 10’a kadar bir not verilmesi istenmiş. Sigara içenler kendilerine ortalama 5 puan verirken, içmeyenler 9 puan vermiş. Bunun nedenlerinden biri elbette sigara içmenin iktidarsızlığa neden olması. Ayrıca sigara içmekle ereksiyon büyüklüğü arasında ilişki olduğunu saptayan çalışmalar da var.

Bunlardan birinde, araştırmacılar sigara içenlerin penislerinin içmeyenlere göre daha küçük olduğunu bulmuş. Boston Üniversitesi’nden ürolog Irwin Goldstein,
“Damarlara verdiği zarar dışında sigara içmek penisteki dokuya da zarar vererek elastikiyetini azaltıyor ve esnemesini engelliyor” diyor. Sigarayı bırakmak için en iyi nedenlerden biri.

  • Kaçamaklardan Uzak Durun

Gizli bir ilişkiye başlayan erkeklerin ereksiyon sorunu yaşaması sık rastlanan bir durum. Hatta doktorlar bu sorunla kendilerine gelen hastalara böyle bir durum olup olmadığını bile sorabiliyor. Eğer siz de sadık bir eş ya da sevgili değilseniz, onun yanında kendinizi suçlu hissetmeniz kaçınılmazdır. Suç endişeye yol açar. Endişe de ereksiyonun en büyük düşmanlarından biridir.

  • Şeker Tehlikesi

Diyabet hastalığı olan erkeklerin yüzde 50’si aynı zamanda iktidarsızlık sorunu yaşıyor. Bunun iki nedeni var. Diyabet hastalığı hem damar hastalıklarını tetikliyor hem de uyarıcıların sinirler vasıtasıyla vücuttaki dolaşımını yavaşlatıyor. Diyabete karşı korunmanın en iyi yolu da yağ oranınızı düşük tutmak ve sağlıklı beslenmek. Eğer bunun için çok geçse, kandaki şeker oranınızı kontrol ettirin. İtalya’da yapılan bir araştırmaya göre, bunu yapmak konusunda geç kalan erkeklerin ereksiyon sorunu yaşama oranları yüzde 70 daha yüksek.

  • Taksiden Vazgeçin

Daha fazla yürüyün. Dr. Goldstein yapılan bir araştırmada günde 3 km yürüyen erkeklerin ereksiyon sorunu yaşama oranının, bunu yapmayanlara göre yarı yarıya daha düşük olduğunu belirtiyor. (20 dakikalık bir jogging ya da 30 dakikalık bir ağırlık antrenmanı iş görecektir.)

Chicago’s Rush-Presbyterian Medical Center’dan ürolog Laurence Levine, erkeklerin damarlarını tıkanıklık yapabilen basit borular olarak gördüğünü ancak
aslında durumun daha komplike olduğunu anlatıyor: “Kan damarlarının duvarları biyolojik olarak oldukça aktif bölgelerdir. Sürekli kimyasallar üretilir ve kan dolaşımına karışır.” Ne kadar fazla egzersiz yaparsanız, damarlarınız o kadar temiz, sağlıklı ve esnek olur.

  • Sık Sık Esneyin

Ereksiyon ve esnemek sizin için çok farklı iki şey olabilir ama vücudunuz için pek de öyle değil. İkisi de nitrik oksit isimli bir kimyasal tarafından kontrol ediliyor. Beyinde ortaya çıkan bu kimyasal ya ağzınızın açılmasından ve nefes almasından sorumlu nöronlara iletiliyor ya da omurilik yoluyla penisi besleyen damarlara gidiyor. Bunu söyledik diye ağzınız iki karış açık vaziyette ön sevişmeye girmeyin tabii. Ama gün içinde geldiğinde tutmadan esnemek, iyi ve güçlü ereksiyona giden nörokimyasal yolların hazırlanmasına önayak olabilir.

  • Uyku Deyip Geçmeyin

Biliyoruz, seks sonrası yastık sohbetleri vazgeçilmezleriniz arasında. Ama bir noktada bundan vazgeçip uykuya geçmelisiniz. Her gece uyuduğunuzda üç-beş kere
bir saat sürebilen ereksiyonlar yaşarsınız. Büyük ihtimalle bunu en son sabahın dördünde tuvalete gitmek için uyandığınızda fark etmişsinizdir. Bu ereksiyonlar
yatak arkadaşınızın hayatını daha ilginç hale getirmek için değil, penisi şarj etmek ve oksijenli kanla dinç tutmak için var. Dr. Goldstein, “Teorik olarak bu ereksiyonlar ne kadar fazla yaşanırsa, ereksiyondan sorumlu dokularınız da o kadar esnek oluyor. Bu da uzun yıllar boyunca güçlü bir ereksiyon için önemli” diyor.

You must be logged in to post a comment Login

Bunları Unutma!