DİYABETLE SAVAŞAN EN İYİ 5 BESİN!

Süpermarkette oluşturacağınız cephanelikle potansiyel katilinize karşı gardınızı alın.

BITTER ÇİKOLATA

Evet, çikolata. 2015 yılında, İtalyan araştırmacılar, bitter çikolatada bulunan bir tür antioksidan olan kakao flavanoidlerinin insülin direcini durdurmaya yardım ettiğini buldular. Dahası, bu flavanoidlerin kalp hastalıklarını da önlediği bulundu. Bir taşla iki kuş!

TÜYO: Abartmayın. Çikolata hâlâ yüksek kalorili. Sütlü yerine bitter çikolata tüketmek, tatlı isteğinizi dizginlemenize yardımcı olur. Biz Lindt Excellence Dark % 85 Kakaolu Çikolata’yı seviyoruz.

YOĞURT


Sütün ve süt ürünlerinin proteini sizi tok tutuyor. 2017 yılında bir araştırma analizi yayınlayan Çinli araştırmacılar, bu yüzden olsa gerek tip 2 diyabetle de savaştığına inanıyor. Bir neden daha: 2015’te Medicina’da yayınlanan bir inceleme de yoğurtta bulunan probiyotiklerin kan şekerini düzenlemeye yardımcı olduğunu söylüyor. 

TÜYO: Sade yoğurda en çok ne yakışır biliyor musunuz? Bir veya iki kaşık dolusu kuru üzüm veya bitter çikolata rendesi.

SARI ÜZÜM KURUSU


İspanya’da 2017 yılında yapılan bir çalışmaya göre, günde herhangi bir kuru meyveden 90 g tüketmek tip 2 diyabet riskini düşürebiliyor. Suyunun kurumuş olması meyvenin içindeki faydalı özlerin korunmasını sağlıyor. Üzümdeki quersetin adlı antienflamatuvar besin öğesi de bunlardan biri.

TÜYO: En kolay tatlı: Bir kaşık dolusu yer fıstığı ezmesini küçük bir kâseye koyun, üzerine biraz kuru üzüm serpiştirin, tarçın serpin ve tadını çıkarın.

BÖRÜLCE


Mercimek, nohut, fasulyeler ve börülceler en yakın arkadaşlarınızdır. 2017’de İspanya’da yapılan bir araştırma, haftada yaklaşık 250 g baklagil tüketen kişilerin diyabet riskinin, çok az miktarda tüketenlere oranla yüzde 35 daha düşük olduğunu buldu. Baklagillerin lif değeri yüksektir, bu sayede kan şekeri değerini düzenlerler.

TÜYO: Sadece yarım porsiyon ekmek veya pirinç pilavını baklagillerle değiştirmek bile riskinizi düşürmeye yetecektir. Sos veya çorbalara katmayı da deneyin.

TURP


Bu kök sebze beta-karoten bakımından zengin ve bu pigment vücutta A vitaminine dönüşüyor. Hollanda’da yakın zamanda yapılan bir araştırma, A vitamini bakımından zengin bir beslenme planı olan erkeklerin tip 2 diyabete yakalanma risklerinin de düşük olduğunu buldu.

TÜYO: Beta karoteni patates yerine turptan alın. Çiğ çiğ salatalara rendeleyebilir, haşlayıp tereyağı ve sarımsakla püre yapabilirsiniz. İsterseniz küp şeklinde doğrayın, 220 dereceye ayarlı fırında 35-45 dk pişirin.

Yazı: Derya Kuş Yavuz

You must be logged in to post a comment Login

Bunları Unutma!