Bizi Takip Edin

BESLENME

DENGELİ BESLENMENİN 20 YOLU

-

 

Sağlıklı kilo vermek, diyet yaparak değil dengeli beslenerek olur.

Sonbaharda alınan fazla kilolara dur diyebilmek için bazı dengeli beslenme alışkanlıklarının benimsenmesi gerekir. Men’s Health olarak, size önerebileceğimiz 20 basit yol, -eğer kurallarına uyarsanız- diyetiniz için ihtiyacınız olan tüm konularda size yardımcı olacaktır. Bu tavsiyelerimizin en güzel yanı ise sizi diyet psikoljisine sokmayacak olması. Yani yine istediğiniz gibi yiyip içeceksiniz anca ufak değşikliklerle sağlıklı kilo vermeyi başaracaksınız.

İşte size tam 20 bonus!

1 – Kahvaltılarda, kahveye süt koymak yerine, süte kahve koyun!
Günün ilk öğününde, kupanıza kaymağı alınmış süt doldurun ve üzerine normalde içtiğiniz kadar kahve ekleyin. Günlük D vitamini ihtiyacınızın %25’i ile kalsiyum ihtiyacınızın %30’unu, bu şekilde temin edebilirsiniz.

2 – Her sabah,  mutlaka vitaminlerinizi alın!
Diyetinizi farklı bir hale getirmek için öğün aralarını dolduran multi-vitaminler çok önemlidir. Seattle’daki Fred Hutchinson Kanser Araştırma Enstitüsü’nde yapılan bir araştırma; 10 yıl süre ile multi-vitamin ve E vitamini alan kişilerin, bağırsak kanserine yakalanma olasılığının yarıya indirdiğini doğruluyor.

3 – Yemeklerden önce 2 bardak su için!
Yemeklerden önce içilen su, size iki yönde fayda sağlar. Birincisi, vücudun su seviyesini tutar, ikincisi ise daha az yemek tüketmenize yol açar. Hollandalıların yaptığı bir araştırmaya göre; yemeklerden önce 2 bardak su içmek, daha az açlık hissi uyandırıp; tüketilen yemek miktarını azaltıyor ve sonuçta bu alışkanlık, kilo vermeye yardımcı oluyor.


4 – Pizzanızı, her zaman duble domates soslu ve light peynirli söyleyin!
Domates ürünlerini yiyen erkeklerin, prostat kanserine yakalanma riski daha az; çünkü domates, hücre sağlığının korunmasında ve fonksiyonların devam ettirilmesine yardımcı olan likopen açısından çok zengin bir besin… Ayrıca yine dometesin içeriğinde bulunan karotenoidinin kanser riskini azalttığı biliniyor. Eğer pizzanızı, duble domates soslu olarak sipariş ederseniz; sağlınız için gerekli likopeni de iki kat fazla alabilirsiniz. Pizzanız için mozzarella gibi yağlı bir peynir yerine, light peynir tercih ederek, kendinizi yaklaşık 20 gram kadar yağdan koruyabilirsiniz.

5 – Sandviçleriniz de domatesli olmalı!
Likopen sayesinde sağlıklı olmanız için başka bir şans… Sandviçlerinizi de duble domatesli olarak sipariş etmeyi unutmayın.

6- Her şeye soğan ilave edin!
Araştırmalar, soğanların çok sağlıklı olduğunu gösteriyor… ‘Kalbin kurtarıcısı’ olarak adlandırılan soğanlara, bu özellikleri nedeni ile hot doglarınızda, pizzalarınızda, hamburgerlerinizde ve sandviçlerinizde fazla yer ayırmalısınız.

7 – ‘Fast food’ sonrasında iki bardak su için!
‘Fast food’ tarzı yiyecekler ile beslendiğiniz zaman, yemek sonrasında mutlaka 2 bardak su için! Big Macler, kızartmalar ile pizzaların tümünün, kalbiniz için oldukça korkutucu olan yağ ve sodyum ile yüklü olduğunu unutmayın. Bu arada uzmanlar, gün içerisinde birden fazla öğünde yağlı gıdalar ile beslenilmemesine özen göstermek gerektiğini, ayrıca vücuttaki yağın azaltılmasında bol miktar sıvı tüketilmesinin faydalı olduğunu belirtiyor.

8- Yemek sonrası için buzlu çay isteyin!
Çay hakkında bildiğimiz en önemli gerçek, onun oldukça sağlıklı olduğu… Yapılan araştırmalar; siyah çayın, brokoli ve havuçtan daha fazla anti-oksidan özelliğe sahip olması nedeni ile vücudu kalp hastalıkları, kanser ve hatta cilt kırışıklıklarından koruduğunu ortaya çıkarıyor.

9 – Her gün saat 15.00’te bir şeyler atıştırın!
Gün içerisindeki enerji ihtiyacınızı karşılayabilmek için öğlen ve akşam yemeği arasında; yoğurt, meyve, kraker, peynir ya da haşlanmış yumurta yiyebilirsiniz.

10 – Cildinize meyve sürün!
Soyulmuş elma ya da armut hem lif hem de besleyicilik özelliğini kaybetse de meyve kabuklarını, cildinizin üzerine koymanız; cildiniz için yarar sağlayacaktır. Bu durum, patates ve portakal için de geçerli…

11 – Mesai bitmeden önce ofisteki dolaba bir şişe su koyun!
Günde en az 7 bardak su içmek gerektiğini biliyorsunuz… Ancak bunu alışkanlığa dönüştürmek için pratik bir yola gidebilirsiniz. Sabahları yaklaşık 2,5 litrelik suyu bir sürahi veya şişeye doldurun ve eve gidene kadar, bu suyun tamamını içtiğinizden emin olun. Eğer suyu, soğuk olarak içmeyi tercih ediyorsanız, işten çıkmadan önce suyunuzu buzdolabına yerleştirin. Ertesi sabah, tüm gün buzlu su içebilirsiniz.

12 – Greyfurdun kırmızı olanını tercih edin!
Greyfurdu nereden alırsanız alın, beyaz yerine kırmızı olanını tercih edin! Likopeni anımsayalım! Domatesin içinde bulunuyor ve prostat kanserine karşı savaşıyordu… Domatesin sahip olduğu bu özellik, kırmızı greyfurt için de geçerli.

13 – Her çarşamba somon balığı yiyin!
Aslında günün o kadar da önemi yok; önemli olan haftada en az bir gün, somon balığını yemeniz. Uzmanlar, omega-3 yağ asidi açısından oldukça zengin olan somon balığının, haftada bir kez tüketilmesi sureti ile ihtiyacımız olan omega-3 yağ asidinin karşılanabileceği konusunda hemfikir…

14 – Eti her daim yıkayın!
İşte çok basit ve yağı azaltan gizli bir tarif: Eğer etinizi fazla yağdan arındırmak istiyorsanız; eti süzgece koyun ve sıcak su ile yıkayın. Daha sonra etinizi esmerleşinceye kadar tavada kızartıp, ‘çarliston’ biberler ile kaplanmış tabağınıza yerleştirin. Bu metodu uygulamak etteki yağı, %50 oranında azaltacaktır.

15 – Salatanızı yerken; sosunu ‘dip sos’ olarak kullanmayı deneyin!
Salata için hazırladığınız sosu, salatanızın içine karıştırıp, kalori değerini yükseltmek yerine; bu sosu ‘dip sos’ olarak kullanın. Böylece hem ayrı bir lezzete kavuşacaksınız, hem de salatadaki sos içeriğine nazaran daha az miktarda sos tüketeceğiniz için daha sağlıklı beslenebileceksiniz. Bu arada, 4 kaşık hazır salata sosunun yaklaşık olarak, 60 gram yağa karşılık gelmekle beraber; bu miktarın, bir erkeğin günlük ihtiyacı olduğunu hatırlatırız.

16 – Brokolinin içerisine bir miktar zeytinyağı ekleyin!
Beta-karoten açısından zengin bir yiyecek olmakla birlikte; vücudun ihtiyacı olan anti-oksidan ihtiyacını karşılayan brokoliden faydalanabilmek için brokoli üzerine bir miktar zeytinyağı ilave etmeniz gerekir. Çünkü zeytinyağı, brokoli içerisindeki beta-karoten emilimini yükselterek, bu son derece sağlıklı besinden maksimum düzeyde faydalanmaya hizmet eder.

17 – Öğünlerde sebze yemeği ihmal etmeyin!
Uzun ve sağlıklı bir yaşamın garantisini verebilecek tek besin sebzedir. Günde en az 3 öğün sebze tüketin ve her öğünde yediğiniz sebze miktarının yaklaşık olarak 1/2 kupaya denk gelecek şekilde -bir tenis topunun yarısı- kadar olmasına özen gösterin.

18 – Yemeklerden önce yağ analizi yapın!
“Kahvaltı ve öğle yemeklerinde yağsız besinler tüketip; akşam yemeklerinde yağ içeriği biraz daha yüksek olan yemekler yiyebilirim.” diye düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Bu bakış açısının kesinlikle yanlış olduğunu söyleyebiliriz. Uzmanlar, günün son saatlerinde tüketilen yağlı besinlerin, kalp krizine neden olabileceğini doğrulayarak, gün içerisinde alınan yağ seviyesinin korumasına, özen gösterilmesini öneriyor.

19 – Tatlıları az miktarlarda tüketin!
Nedeni basit: Kurabiye gibi tatlılar ile yağ oranı az olan dondurmalar, beyne çeşitli sinyaller göndererek, tokluk hissi uyandırır. Bu tür tatlıları yemeden, doyma hissine kavuşamayacağımız için hiç değilse az miktarda tatlı yiyerek, bu ‘doyumsuzluk’ hissine biraz gem vurun.

20 – Her gece yatmadan önce bir kâse, kuru ‘yulaf-gevreği’ tüketin!
İşte size son beslenme ‘bonus’u… Massachusetts Teknik Üniversitesi’nden Doktor Judith Wurtman, yatmadan yarım saat önce, yağ ve kalori açısından ‘fakir’, sağlık açısından ‘zengin’ olan yulaf gevreği (kuru) tüketiminin, çift yönlü fayda sağladığına dikkat çekiyor. Doktor Judith Wurtman, erkeklerin günlük lifli gıda ihtiyacını (25-30 gram) karşılamada zorluk çektiğini belirterek (genelde bu miktarın, yarısı temin ediliyor); hem bu besin ihtiyacının karşılanması, hem de güzel bir uyku için her öğünde en az 5 gram kadar, lifli gıda tüketmenin faydalı olduğunu hatırlatıyor.

BESLENME

Minik karpuz ürettiler

Umut Doğan Yıldız

-

Uzun bir süredir küçük boyutlarda ürün yetiştiren firma, şimdi de zeytin boyutunda karpuz üretti.

Firmanın ürettiği mini karpuzlar, 26. Uluslararası Gıda ve İçecek İhtisas Fuarı‘nda (26. FoodProduct) katılımcıların ilgisini çekti.

Alınan bilgilere göre, çocuklara meyve ve sebzeleri sevdirmek için böyle bir küçültme yolu seçtiğini söyleyen firma yetkilileri, minik ürünlerin çocukların ilgisini çektiğini ifade ediyorlar.

Uzun bir süredir mini sebze ve meyveler üreten bir Türk firması şimdi de mini karpuz üretti. Zeytin boyutunda olan karpuzun kabuğu karpuz, içerisi ise salatalık tadını andırıyor.


Devamı

BESLENME

Sağlıklı omlet tarifi

Umut Doğan Yıldız

-

Bu sağlıklı omlet tarifi ile spor salonundaki ağırlıkların hakkını vereceksiniz.

Sporcular için omlet tarifi

Kas yapan yemek tarifleri, sporcu beslenmesi denildiği zaman akla ilk Men’s Health gelir.

Malzemeler

Üç kişilik

Süt, 500 ML
Tane karabiber ¼ yemek kaşığı
Kuru soğan, yarım
Tütsülenmiş mezgit, 500 G
Tereyağı
Katkısız un, 100 G
Krema, 150 G
Hollandaise sos, 150 G
Yumurta, 9
Rendelenmiş parmesan, 10 G

Yapılışı

1/ Sütü küçük bir tavaya dökün, karabiber ve soğanı da ekleyin. Kaynamadan hemen öncesine kadar ısıtın ve derisi altta kalacak şekilde mezgiti ekleyin. Dört dakika yavaşça kaynatın, çıkarıp derisini ayıkladıktan sonra didikleyin. Sütü süzün ve derin bir tavada ısıtın.

2/ Başka bir tavada tereyağını eritin ve unu kavurun. Pürüzsüz bir sos yapmak için sütü yavaş yavaş ekleyerek karıştırın. Yağda çözünebilen D vitamini ve yüksek miktarda kalsiyum için kremayı çırpın ve Hollandaise sosla birlikte karışıma ekleyin.

3/ Yumurtaları çırpın, tavaya ekleyin ve karıştırın. Altı pişmiş, üstü yumuşakken, didiklenmiş mezgiti ekleyin ve bir kaşıkla sosu ince bir tabaka olacak şekilde üstüne yayın. Rendelenmiş parmesanı da ekledikten sonra biraz kahverengileşene kadar tavada tutun. İşte bu kadar. Tadını çıkarın.

Tarif The Beehive’ın şefi Dominic Chapman’dan alınmıştır.

Devamı

BESLENME

Antrenman öncesi omlet tarifi

Umut Doğan Yıldız

-

Egzersizden önce bu protein ve karbonhidrat deposu omleti deneyin.

Antrenman öncesi beslenme tarifleri için sitemize göz atmayı unutmayın.

Sporcular için omlet tarifi ve malzemeler

Dört kişilik

Büyük kuru soğan 2, piyazlık doğranmış olmalı
Saf sızma zeytinyağı
Bir adet defne yaprağı
Patates, 900 g, dilimlenmiş olmalı
Yumurta, 9 
Tuz ve karabiber

Antrenman öncesi omlet yapılışı

1/ Bir tavada soğanları defne yaprağıyla beraber kavurun. Soğanlar yumuşayınca patatesleri ekleyin, kısık ateşte 10 dakika pişirin ve altın rengine dönene kadar karıştırın. Patates hem glikojen (kas yakıtı) deposudur hem de kas fonksiyonlarına yardımcı olan potasyum bakımından zengindir.

2/ Yumurtaları bir kâsede tuz ve karabiber ekleyerek çırpın. Patatesleri ve soğanları da ekleyerek karıştırın. Orta ateşte bir tavaya alın ve dört dakika pişirin.

3/ Üstünü bir tabakla kapatın ve omleti tabağa ters çevirmeden önce dört dakika daha pişirin. Beş dakika dinlendirin ve spor salonuna götürmek üzere dilimleyin. Tarif, Camino’nun şefi Nacho del Campo’dan alınmıştır.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com