Bizi Takip Edin

SPOR

Bisiklet sürmenin faydaları!

Umut Doğan Yıldız

-

Bisiklete binmek çocukluğunuzdan beri vazgeçemediğiniz tutkunuz. uzun zamandır ihmal ettiğiniz bisikletin sağlık için faydalarına bir bakalım.

Bisiklet sürmek sadece bacak sağlığı değildir

Pedal çevirmek, sadece bacaklara ve kardiyovasküler sisteme iyi gelmiyor. İngilizlerin yaptığı bir araştırma, 75 yaşındaki amatör bisikletçilerin bağışıklık sistemlerinin 20 yaşındaki kişiler kadar iyi durumda olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmaya 55 ila 79 yaş arası, yıllardır bisiklet sürmüş ve halen haftada birkaç defa pedal çeviren kişiler katıldı. Altı saatte 100 kilometrelik bir yol kat edebilen sürücülerin, mikroplara ve enfeksiyona karşı koruyan Tenfosit oranlarının, 20 ila 36 yaş arası sağlıklı bireylerle aynı miktarda olduğu saptandı. 20 yaşından itibaren lenfosit üretme oranının doğal olarak azaldığı düşünülürse, sonuç gerçekten etkileyici.

Kaynak: Aging Cell Dergisi

SPOR

Gençlik iksirini bulan çift!

Umut Doğan Yıldız

-

Geçen sene aralık ayında 10 yıl öncesine ait öncesi sonrası fotoğraflarını paylaşan ve gençlik iksirini bulan çift olarak hafızalara kazınan genç çifte ilgi devam ediyor.

      

Wendy Joseph ve Dan Hennessey Amerika’nın California eyaletinde yaşıyorlar.  Çift 10 yıl önce ilişkilerine yeni başladıkları sırada çektikleri fotoğrafları instagram hesaplarında paylaşmaları üzerine bir hayli ünlü oldular.

 

Fotoğrafın paylaşılmasının üzerine 64 bini geçen bir beğeni sayısı alan genç çift, ara ara yaptıkları paylaşımlarla birlikte instagramın keşfet özelliğindeki konumlarını korumaya devam ediyorlar.

Aradan geçen 11 yılın ardından hiç yaşlanmadıkları, üstelik daha da gençleştikleri dikkat çeken çift, instagram kullanıcılarının yoğun ilgisiyle karşılaştılar. Takipçiler,  çiftin “gençlik iksirini” bulduğunu düşünüyor.

Personal trainer ve beslenme uzmanı olarak çalışan çiftimiz,  kendilerine ait olan bir internet sitesinde kişisel koçluk ve beslenme tavsiyeleri veriyor.

Yeni fotoğraflara bakıldığında takipçiler haksız sayılmaz.

Genç kalmanın formülü zor değil: Spor yapmak

Ünlü çiftimiz, diğer kişisel koçlara göre daha esnek bir tavırdalar. Uzun vadeli bir fitness programıyla daha sağlıklı ve güçlü bir hayat yaşanacağını söylüyorlar.

 

Devamı

SPOR

Patika koşusu nasıl yapılır?

Umut Doğan Yıldız

-

Patika koşusu nasıl yapılır diye merak ediyorsunuz ancak siz de izlediğiniz düşen insan videolarından dolayı biraz çekiniyorsunuz.  İşte size tavsiyeler

Profesyonel dağ koşucusu Joseph Gray, “İnsanlar videolara bakarak bu spor hakkında heyecanlanıyor ve ‘Bu dağı 8 km hızla koşarak ineceğim!’ diyor,” diye belirtiyor. Bu insanlar kendilerine zarar veriyor. Gray’in ipuçlarını izleyin: Gözünüzü patikadan ayırmayın. Görüş alanınızda ayaklarınızın ucunu görmenize yetecek şekilde, 2-3 metre uzağa odaklanıp araziyi önceden tahmin edip ona göre davranın. Ardından adımlarınızı kısaltın. Hızlı, değişken bir yürüyüş size daha fazla yol tutuşu sağlar ve kayma riskine karşı toparlanmanıza izin verir. Patika koşusu için üretilen patika ayakkabılarının tabanında, yol taşlı olduğunda yardımcı olması için dişler vardır. Yalnızca toprakta mı koşuyorsunuz? Yol ayakkabılarınız yeterlidir.

Devamı

SPOR

FENERBAHÇE UEFA KADROSUNU AÇIKLADI

Umut Doğan Yıldız

-

UEFA Avrupa Ligi’ne gruplardan katılacak olan başarılı takım Fenerbahçe, UEFA’ya kadro bildirimini gerçekleştirdi.

Sarı-lacivertlilerin bildirdiği kadroda Carlos Kameni, Nabil Dirar, Roberto Soldado ve Mehmet Ekici’nin yanında yeni transferlerden Berke Özer, Ferdi Kadıoğlu ve Tolga Ciğerci yer almıyor. 

FENERİN KADROSUNA ALTYAPIDAN 3 FUTBOLCU 

Fenerbahçe, UEFA ile yapılan FFP anlaşması gereğince kadrosuna 23 oyuncu ekleyebiliyor. Bu 23 oyuncunun 3’ünün Fenerbahçe altyapısından gelmiş olması şartı var. Ertan Ersu, Oğuz Kağan Güçtekin ve Yiğithan Güveli  Fenerbahçe’nin altyapı kontenjanından UEFA’ya bildirdiği isimler oldu.

İşte Fenerbahçe’nin UEFA kadrosuna almadığı isimler:

Berke Özer

Carlos Kameni

Nabil Dirar

Mehmet Ekici

Ferdi Kadıoğlu

Tolga Ciğerci

Roberto Soldado

Ozan Tufan

Devamı

Popüler