Bizi Takip Edin

SAĞLIK

Bir hafta boyunca 3 litre su içti

Umut Doğan Yıldız

-

 

Ünlü blogger Sophie Swietochowski, sağlığını iyileştirip iyileştirmediğini görmek için bir hafta boyunca 3 litre su içti ve sonunda fotoğraflarını karşılaştıdı.

Daha önce günde iki litre su içme düşüncesinden bile çok uzak olduğunu söyleyen blogger Sophie Swietochowski, bir deney yapmaya karar verdi. Ünlü yıldızların günde üç litre su içmelerini sürekli bir yerlerde okuyan Swietochowski, kendisi de bunu denemeye ve sonucu paylaşmaya karar verdi.

Bir hafta boyunca 3 litre su içti ve değişimi gözleriyle gördü!

1. GÜN

Sophie ilk gün içtiği bol miktarda suyun (üç litre) neticesinde 12 defa tuvalete gitti.

denemenin ilk gününde 12 kez tuvalete gitti. Sophie’nin, ilk litreyi bitirebilmesi öğleden sonra saat  3’ü buldu. Blogger, diğer kalan kısmı nasıl içeceğini kara kara düşünmeye başladı.

2. GÜN

İkinci gün de su içmeye devam etti. İlk günkü şişkinlik gitmiş ve kendini daha iyi hissetmeye başlamıştı.

3. GÜN

Sophie üçüncü gün cildindeki değişimi fark etmeye başladı. Sabah uyandığında uykusunu almış bir şekilde güne başladı. Fiziksel olarak bir değişiklik hissetmese de yüzündeki parlaklık dikkatini çekiyordu.

4. GÜN

Su içme deneyinde dördüncü güne geldiğinde Swietochowski, artık çok kısa süreler içinde tuvalete koşmuyordu ve şişkinlik de hissetmemeye başlamıştı.

5. GÜN

Sophie beşinci günde 3.5 litre su içmeyi denedi ve bunu da başardı. Su içme deneyindeki beşinci gününde göz altlarındaki morlukların yavaş yavaş silindiğini fark etti. Gözlerinin içi çok parlak görünüyordu.

6. GÜN

Sophie, altınca gününde cildinin nemli, dolgun ve sağlıklı göründüğünü, kendisini fiziksel olarak da çok iyi hissettiğini anladı.

7. GÜN

Sophie, deneyindeki son güne geldiğinde en büyük değişikliği cildinde gördüğünü söylüyor. Bu yaşadığı değişimin beklentisinin ötesine ulaştığının da altını çizen blogger, artık uykusuzluk yaşamadığını, enerji dolu bir şekilde uyandığını ve kilo bile verdiğini söylüyor.


Continue Reading
Advertisement

SAĞLIK

Temizlik yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Umut Doğan Yıldız

-

Temizlik yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir hiç merak ettiniz mi? İşte detayları veriyoruz.

  • Temizlik yaparken, hava yoluyla yayılan polenleri ve alerji yapan maddeleri evinizden uzaklaştırmak için klima filtrelerini temizleyin, havalandırma kanallarının tozunu dikkatlice alın.
  • Neleri atacağınızı gözden geçirirken ilaç dolabını da ihmal etmeyin. Tarihi geçmiş ve bozulmuş ilaçları derhal atın. Böylece hem yanlış ilaç kullanımına bağlı riskleri bertaraf etmiş olursunuz hem de dolabınızda yer açılır.
  • Bodrumu, ardiyeyi ya da garajını temizlerken artık boya, solvent, tiner, makine yağı gibi zehirli maddeleri taşıyan eski teneke kutuları bir kenara ayırın. Diğer çöplerden ayrı olarak zehirli atık konteynerlerine atın.
  • Aynı şekilde lavabo altlarını, dolapları kontrol edip zehirli olabilecek eski temizlik malzemelerinden kurtulun.
  • Banyo, tuvalet gibi ıslak ve nemli alanlardaki küf ve mantarları zehirli madde içermeyen temizleyicilerle temizleyin. Mantar ve küf hassasiyeti olan kişilerde alerjilere hatta daha ciddi hastalıklara sebep olabilir.
  • Düşmelere ve kazalara engel olmak için halı ve kilimlerinin kaymasını engelleyen tabanlıkların sağlam olduğunu kontrol edin, eskiyenleri değiştirin.
  • Çocuklarının oynadığı alanlarda ya da arka bahçenizde kazalara sebep olabilecek kırık korkuluk, çit, merdiven ve açıkta kalmış inşaat artıklarını ortadan kaldırın.
  • Havyan besliyorsanız hijyen konusunda daha dikkatli olmanız gerekir. Çünkü dışarıdan eve giren bir köpek ya da kedi eve mikrop taşıyabilir, böylece evin hijyeni bozabilir.

Devamı

SAĞLIK

Alkol kilo yapar mı?

Umut Doğan Yıldız

-

Alkol ve kilo ilişkisini inceliyoruz. Alkol kilo yapar mı?!

Bilim insanları genelde alkolün zararları üzerine daha çok dikkat çekiyor; ancak alkollü içeceklerin günlük kalori alımına ne kadar etki ettiği pek fazla incelenen bir konu değil. Araştırmacılar, 2007 – 2010 yılları arasında National Health and Nutrition Examination tarafından yapılmış anketleri inceleyip alkol ve kalori arasındaki bağlantıya bakmış. Sonuçta erkeklerin yüzde 30’unun, kadınların ise yüzde 18’inin her gün alkol aldığı tespit edilmiş. Bu kişilerin aldığı günlük kalorinin yüzde 16’sı alkollü içeceklerden geliyor. Her gün (çok az bile olsa) içki içmek, zaman içinde kilo almana sebep olur. St. Louis’deki Washington Üniversitesi’nin Beslenme Bölümü Direktörü Connie Diekman’e göre, her gün normal alınan kalorilere bir 100 kalori de alkolden eklemek, yılda fazladan beş kiloya tekabül ediyor.

DÜŞÜK KARBONHİDRATLI DİYETLER

Düşük karbonhidratlı diyetler popülerliğini devam ettiriyor. Yapılan araştırmalar da bunların altı ya da 12 aylık süreçlerde düşük yağlı diyetlerden daha etkili olduğu yönünde. Ancak bu çalışmalar, bu tür diyetlerin uzun vadedeki etkilerini değerlendirme konusunda yeterli değil. Sadece insülin direnci olan kişilere faydaları biliniyor. Elde edilen bazı veriler, kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskinin artması ile düşük karbonhidratlı diyetler arasında bir bağlantı olduğunu gösteriyor ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Devamı

SAĞLIK

Soğan keserken gözler nasıl korunur

Umut Doğan Yıldız

-

Soğan oldukça faydalı bir besin ancak keserken gözleri yaşlar içinde bırakabiliyor. Peki soğan keserken gözler nasıl korunur?

Sarımsak ve soğan sağlığın için oldukça faydalıdır. Doktor Matthew Kadey, bu ayki hikayesinde sarımsak ve soğanın göğüs ve kolon kanseri riskini azalttıklarından ayrıca C Vitamini ve kesretin gibi antioksidanlar içermeleri nedeniyle yaşlanmayı geciktirdiğinden ve hastalıklara karşı savunma sağladıklarından bahsediyor.

Ancak bu kadar faydalı özelliğe sahip olmalarına karşın koku bakımından gerçekten rahatsız ediciler. Ayrıca seni ağlatabilirler. Kadey, bunun nedeninin içeriklerinde bulunan sülfür olduğunu söylüyor. Aynı madde soğanı keserken gözlerinin yanmasına da neden olur. Bunu önlemek istiyorsan işte sana bir tavsiye: Soğanları kesmeden önce bir miktar soğut. Böylece sülfürün havaya yayılma süresini uzatmış olursun ve gözlerin yanmaz.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com