Bizi Takip Edin

FITNESS

Antrenman alışkanlıklarını değiştirmek

Umut Doğan Yıldız

-

 

Egzersiz rutininde yapacağınız masum hatalar dahi alacağınız sonucu sabote edebilir. İşte antrenman alışkanlıklarınızı değiştirmek, daha fit ve hızlı olman için yapabilecekleriniz.

Aşırı yorgun hissetmek: Toparlanma günlerini pas geçiyorsunuz

Doğru şekilde dinlenmediğiniz müddetçe kaslar kendilerini onaramaz ve büyüyemez. Kasları aşırı çalıştırmak sizi yormanın yanında sakatlık riskini arttırır. Üstelik hâlsiz ve sinirli hissetmenize neden olabilir. Hatta ağrıyan kaslarınız uyku problemleri yaşamanıza bile yol açar. Haftada bir kez (üst üste birkaç zorlu antrenmandan sonra acı hissediyorsan daha fazla), hafif egzersizler yaparak kaslarınızın onarım sürecine yardımcı olun: Yürüyüş bandını hafif eğimli ayara getirerek yürüyün, yoga yapın ya da köpük ruloyla kan dolaşımınızı hızlandırın.

“Güçlenemiyorum” mu diyorsunuz? : Sadece bir kas grubunu çalıştırıyor olabilirsiniz

Biceps ya da leg curls gibi sadece kol ya da bacak kaslarını çalıştıran egzersizler yerine bir seferde birden fazla kas grubunu ve eklemlerini çalıştıran egzersizler (şınav, pullup, deadlift ya da squat gibi) yapın. Böylelikle yaptığınız egzersizin etkisini ikiye katlayabilirsiniz. Üstelik daha fazla kalori yakar, güç kazanır ve spor salonundan daha çabuk ayrılırsınız. Kârlı değil mi? Ayrıca halter kaldırmaktan da korkmayın. Hulk gibi görünmek için yeterli testosterona sahip değilsiniz. Eğer ilk defa ağırlık kaldıracaksanız öncelikle boş barla işe başlayın. İlerleyen dönemde gelişiminize göre bara ağırlık ekleyebilirsiniz.

Vücut formunuz bozuluyor: Egzersize odaklanmıyorsunuz

Eğer plank pozisyonundayken akşam yemeğinde ne yiyeceğinizi düşünüyorsanız, eliptik bisikletteyken arkadaşınızla mesajlaşıp hafta sonu planı yapıyorsanız ya da cycling dersinde yanınızdaki kişiyle gereğinden fazla sohbet ediyorsanız, kaslarınız plato dönemine girebilir ve sakatlık yaşayabilirsiniz. Egzersiz yaparken bedeniniz yerine başka şeylere odaklanırsanız, tempo tutturamaz ve duruşunuzu doğru ayarlayamazsınız. Egzersiz sırasında çalıştırdığınız kas gruplarına odaklanın ve onları hissedin. Odak noktanızı kaybettiğiniz anlarda toparlanmak için, kendi kendinize tekrarlayacağınız bir mantra (“düşündüğünden çok daha güçlüsün”, “kendine meydan okumak değişimin ta kendisi” gibi) belirleyebilirsiniz.

Vücudum şekillenmiyor: Hep aynı kiloda ağırlık kaldırıyorsunuz

Bütün ağırlık antrenmanları yağ yakmanıza yardımcı olur fakat vücudunuzun şekil almasını istiyorsanız, kullandığınız ağırlıkları zamanla arttırarak kaslarınızı zorlamanız gerekir. Bu yönteme profesyoneller “progresif kas geliştirme” adını veriyor. Tüm vücudunu çalıştıracak bir kuvvet antrenmanı seçin ve yaklaşık altı hafta boyunca haftada üç defa yapın. Her yedi günde bir ağırlıkları arttırarak egzersiz yoğunluğunu yükseltin (son tekrarlar sizi yormaya başlamalı) ya da tekrar sayısını çoğaltın (sekiz tekrar kolay geliyorsa 12 tekrar yap). Altı haftanın sonunda ya da egzersiz artık çok kolay gelmeye başladığında, farklı ya da daha zorlayıcı bir programa geçin ve bu düzeni tekrarlayın.

Continue Reading
Advertisement

FITNESS

Evde bulunması gereken spor ekipmanları

Umut Doğan Yıldız

-

Egzersiz yapabilmek için pahalı spor ekipmanlarına sahip olmanız gerektiğini düşünmeyin.

Fitness Eğitim Direktörü Samantha Clayton, egzersize yeni başlayanlar için düşük, hatta sıfır maliyetli ekipmanları sıralıyor.

Egzersiz yaparken yeteri kadar sıvı almamız önemlidir. Eğer dışarıda yürüyüş veya başka bir egzersiz yapacaksan, yanında su bulundurmayı ihmal etme. Aynı şekilde evde egzersiz yaparken de yeterli miktarda su alımı büyük önem taşır.

Yoga matı

Uygun fiyat alternatifleriyle kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir yoga matı, ihtiyaç duyduğun anda bir egzersiz alanı yaratmanızı sağlar. Yoga matı kullanmak için yoga yapmak şart değil: Mat, şınav ve mekik hareketlerinin yanı sıra farklı mekanlarda yapacağınız egzersizler için temiz ve kaymaz bir zemin sağlar. Yoga matına alternatif olarak halı veya havlu da kullanabilirsiniz.

Dambıl

Dambıllar, dayanıklılık antrenmanlarının vazgeçilmezidir ve mükemmel sonuçlar verir. Dolayısıyla doğru ağırlıkta bir dambıl seçmek büyük önem taşır.

Örneğin daha hafif ancak iyi bir forma sahip dambıllar, ağır ve daha kötü formdaki dambıllara göre çok daha iyi sonuçlar verir.

Atlama ipi

Atlama ipiyle hem çok eğlenebilir hem de mükemmel bir kardiyo egzersizi yapabilirsiniz. Ayrıca atlama iplerini vücut esnekliğini artırmak için yapacağınız egzersizlerde de kullanabilirsiniz. Alternatif olarak herhangi bir iple de ilerleyebilirsiniz.

Direnç bandı

Direnç bandı; pratik, hafif ve kullanımı kolay bir ekipman. Direnç bandına alternatif olarak yumuşak bir ip veya rulo yapılmış bir havlu, basit egzersizlerde işe yarayabilir. Fitness için tasarlanmamış tüpleri veya lastikleri kullanmanızı ise önermem çünkü bunlar egzersiz sırasında koparak vücudunuza zarar verebilir.

Sağlık topu

Sağlık topuyla etkili üst ve alt vücut egzersizleri yapabilirsin. Bu toplar özellikle bir partnerle birlikte yapılan egzersizlerde oldukça işe yarıyor. Sağlık topuna alternatif olarak basketbol veya futbol topu kullanabilirsiniz.

Ayarlanabilir step tahtası

Egzersiz amaçlı step tahtaları az yer kaplar ve dairesel hareketlerde veya kardiyo egzersizlerinde rahatlıkla kullanılabilir. Kaymaz yüzeyli, yüksekliği ayarlanabilir bir step seçmeye özen gösterin. Step tahtasına alternatif olarak sağlam bir ahşap kutu, sandık veya basamak kullanabilirsiniz.

Kronometre

İnterval antrenmanlarını doğru yapmak için mutlaka kronometre kullanmak gerekir. Ayrıca kronometre, egzersiz veya koşu süresi hakkında doğru bilgi verir ve kendinize karşı dürüst olmanızı sağlar. Bunun için kronometre özelliği bulunan bir cep telefonu da kullanabilirsiniz.

Motivasyon müziği

Müzik stresten arınmana ve kalan dakikalara odaklanmak yerine egzersizin tadını çıkarmanıza yardımcı olur.

Devamı

FITNESS

Basketbol İçin Antrenman Programı 1

Umut Doğan Yıldız

-

Basketbol antrenmanları için güçlendirici ve kondisyon artırıcı egzersiz programı serisi hazırladık.

Personal Trainer / Master Trainer Can Bayık, basketbol oynarken performansınızı en üst seviyeye çıkarmak ve sizi sakatlıklardan korumak için Men’s Health takipçilerine özel 4 haftalık bir antrenman programı hazırladı. Uygulamanız gereken bu antrenmanın ikinci programını videoda görebilirsiniz. Bu antrenman programı toplamda 3 set sürüyor ve 4 hareketten oluşuyor. Antrenör Can Bayık, hareketleri 45 saniye uygulamanızı ve aralarda 15 saniye dinlenmenizi öneriyor. Tekrar başa döndüğünüzde aralarda 1 dk dinlenmeyi de unutmayın. 

Bu videoda göreceğiniz başlıca hareketler Around The World, Core Bag Reverse Lunge, Dumbbell Lateral Raise, Front Raise, Montain Climber’dan oluşuyor.

Devamı

FITNESS

Omuzlarınızı ateşyelecek 4 hareketlik dumbbell antrenmanı

-

Editör :

Vücudunuzu dumbbelllardan güç alarak dönüştürün.

Dumbbell, en yaygın kullanılan fitness ekipmanı olabilir. Fakat bu kadar yaygın olması, dumbbell antrenmanlarının sıkıcı olmasını gerektirmiyor.

Bu antrenmanda, antrenör Alexia Clark curl ve press gibi klasik hareketleri küçük numaralarla modifiye ederek, merkez bölge ve omuz dayanıklılığını geliştirmeyi, dolayısıyla da üst gövdenizi şekillendirmeyi hedefliyor.

 

Dumbbell row hareketi sırtınızı ve omuzlarınızı hedeflerken, merkez bölgenizi de çalıştıracak. Sonraki hareketle birlikte omuzlarınız, ağırlığı göğüs seviyesinde tutmak için yer çekimine meydan okurken, özellikle ön ve yan omuz kaslarınız ekstradan çalışacak.

Dumbbell single-arm split-stance rows and presses hareketi ile 2 klasik üst gövde hareketini tek bir kalemde yapacak ve metabolizmanızı ateşleyeceksiniz.

Dumbbell circle press, triceps kaslarınızın desteği olmaksızın omuzlarınıza ekstra yük bindirecek. Ayrıca biceps kaslarınızı da çalıştıracaksınız. Özetle, hem biceps hem de omuz kaslarınız cayır cayır yanacak.

 

Talimatlar: Aşağıda yer alan hareketleri sırası ile 40’ar saniye yapın. Her bir hareketin arasında 20 saniye dinlenin.

  1. Dumbbell row reach
  2. Dumbbell 2-hand position pull
  3. Dumbbell single-arm split-stance row and press
  4. Dumbbell circle press

Bu, 1 turdur. Toplamda 3-5 tur yapın.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com