Connect with us

FITNESS

Altılı karın kası programı!

Umut Doğan Yıldız

-

 Karın kaslarınızı ve çok daha fazlasını geliştirecek dört haftalık bir program. Altılı karın kası programı ile istediğiniz hedefe ulaşın.

Derleyen: Saide Tokuç

Karın kası programı, karın hareketleri ve alt karın egzersizi arayanların dikkatine!

Evet, karın kasları istiyorsunuz ancak güçlü bir merkez bölgesi yalnızca harika görünmenizi sağlamıyor. Merkez bölgenizi çalıştırmanız için asıl sebepler: Güçlü karın kasları sırt ağrısını azaltır, koşu adımlarınızı yumuşatır ve bench press’inizi geliştirir. Sonbahar buna, yani vücudunuzu hem işe (tüm o karları küremeye) hem de oyuna (kayak!) hazırlamaya odaklanmak için ideal bir zamandır. Bu antrenman farklı uzmanlıkları olan üç antrenörün fikirlerini karıştırır – biyomekanik gurusu Andy Vincent, güç uzmanı David Birtwistle ve pro-atlet antrenörü Tom Bliss. Hepsi, diğer kaslarınızı da çalıştırırken vücudunuzu stabilize etmek için karın kaslarınızı zorlayacak. En iyisi de hiç situp yapmayacaksınız!

TALİMATLAR: Bu tüm vücut antrenmanını haftada 3 gün yapın, her antrenman günü arasında en az 1 gün dinlenin. Spor salonunda yeniyseniz, tüm ay boyunca ihtiyaç duyacağınız fitness budur. Ayrıca bu hareketleri kendi antrenmanlarınıza da ekleyebilirsiniz.

KARIN KASLARIM NEDEN GÖRÜNMÜYOR?

 

ISINMA

Kalça ve merkez bölgesi kaslarınızı ateşlemek için bu hareketleri sırasıyla 5 dakika boyunca yapın, ihtiyaç duyduğunuz kadar dinlenin.

1. Bird-Dog

Elleriniz ve dizleriniz üzerinde durun, dizleriniz kalçanızın altında, elleriniz ise omzunuzun altında, aynı hizada dursun. Merkez bölgenizi sıkın ve sol kolunuzu ileri, sağ bacağınızı geri uzatırken kalçanızı yere paralel tutun. Bu pozisyonda durun, ardından başlangıç konumuna dönün ve diğer tarafla tekrarlayın. Bu 1 tekrardır, 8 tekrar yapın.

EB DİYOR Kİ: “Her tekrarda kalça kaslarınızı iyice sıktığınızdan emin olun ve uzattığınız kolunuzu olabildiğince yükseğe kaldırın.”

2. Side-Plank Rotation

Sol tarafa bir side plank ile başlayın, sağ kolunuz yukarı uzansın. Sağ kolunuzu aşağıya döndürün ve sol kolunuzun altından kaydırın, gövdenizi döndürün. Başlangıca geri dönün. Bu 1 tekrardır, her iki taraf için 10’ar tekrar yapın.

3. Half-Plank Hip Raise

Sağ tarafa bir side plank ile başlayın, sağ diziniz yerde olsun. Merkez bölgenizi sıkın ve sol bacağınızı kaldırmak için kalça kaslarınızı kullanın. Duraklayın ve başlangıç pozisyonuna dönün. Bu 1 tekrardır, her iki taraf için 15’er tekrardan 3 set yapın.

Üç haftada forma sokan program

 

GÜÇ

Bu egzersizleri sırasıyla yapın. Her set arasında 1 dakika bekleyin.

1. Trap-Bar Deadlift

Kalçanızı geri atın, gövdenizi orta ağırlıkla yüklü bir trap-bar’ı kavrayabilene dek aşağı indirirken dizlerinizi bükün. Sırtınızın kambur durmasına izin vermeden karın kaslarınızı kasarak ayağa kalkın. Kalça kaslarınızı sıkın, ardından başlangıç konumuna geri indirin. Bu 1 tekrardır, 8 tekrarlı 3 set yapın.

2. Three-Point Plank Row

İki eşit boyda kutuyu ayaklarınızı bir kutuya, ön kollarınızı bir kutuya koyacak şekilde ayarlayın. Yalnızca sol kolunuz ön kutuda olacak şekilde kutuların üzerinde forearm-plank pozisyonu alın. Sağ elinizde orta ağırlıkta bir dambıl tutun, kolunuz doğal bir şekilde yanda sarksın. Bu başlangıç pozisyonudur. Kalçanızın seviyesini koruyarak dambılı sağ kalçanıza doğru çekin. Durun, ardından indirin. Bu 1 tekrardır, her iki taraf için 8’er tekrardan 3 set yapın.

3. Windmill Plank

Pushup pozisyonu alın, ayaklarınız bench’te dursun. Sağ elinizle hafif bir dambıl tutun. Başlangıç konumu budur. Dambıl tavanı işaret edene ve sağ kolunuz sol kolunuzla aynı hizaya gelene dek gövdenizi döndürün. Durun, ardından başlangıca dönün, kolunuzu indirirken düz tutun. Bu 1 tekrardır, her iki taraf için 6’şar tekrardan 3 set yapın.

EB DİYOR Kİ:
“Dambılı tam olarak yukarı işaret edecek şekilde tutamazsanız endişelenmeyin. Bunlar göründüğünden daha zordur.”

4. T-Bench Press

Yalnızca kürek kemikleriniz, boynunuz ve başınız desteklenecek şekilde bench’e uzanın. Dambılı kollarınızı uzatarak göğsünüzün üzerinde tutun. Ayaklarınız kalça genişliğinde açık, dizleriniz 90 derece bükülmüş ve kalçanız sıkı olsun. Bu başlangıçtır. Kollarınızı dirseklerinizden ve omuzlarınızdan bükerek dambılları göğsünüze indirin. Başlangıç pozisyonuna dönün. Bu 1 tekrardır, 8 tekrarlı 3 set yapın.

Karın kası diyeti ile yağ yakın!

 

BİTİRİŞ

Bir tüm vücut hareketiyle antrenmanı tamamlayın.

Single-Arm Farmer’s Walk

Zamanlayıcınızı 6 dakika olarak ayarlayın. Ağır bir kettlebell’i (veya dambılı) sağ elinizde tutun. Ağırlığın gövdenizi sağ tarafınıza kaydırmaması için karın kaslarınızı ve oblik kaslarınızı sıkın. İleriye doğru 190 adım yürüyün, ardından 10 adım geri atın. Kolları değiştirin ve tekrarlayın. Süre dolana dek devam edin, yalnızca ihtiyaç duyunca dinlenin.


EB DİYOR Kİ:
“Gövdeniz kettlebell’in olduğu yöne eğilecektir. Merkez bölgenizi sıkın ve bunun olmasına izin vermeyin.”

Sağlık topu ile karın kası

 

Devamı
Reklam

FITNESS

Evde bulunması gereken spor ekipmanları

Umut Doğan Yıldız

-

Egzersiz yapabilmek için pahalı spor ekipmanlarına sahip olmanız gerektiğini düşünmeyin.

Fitness Eğitim Direktörü Samantha Clayton, egzersize yeni başlayanlar için düşük, hatta sıfır maliyetli ekipmanları sıralıyor.

Egzersiz yaparken yeteri kadar sıvı almamız önemlidir. Eğer dışarıda yürüyüş veya başka bir egzersiz yapacaksan, yanında su bulundurmayı ihmal etme. Aynı şekilde evde egzersiz yaparken de yeterli miktarda su alımı büyük önem taşır.

Yoga matı

Uygun fiyat alternatifleriyle kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir yoga matı, ihtiyaç duyduğun anda bir egzersiz alanı yaratmanızı sağlar. Yoga matı kullanmak için yoga yapmak şart değil: Mat, şınav ve mekik hareketlerinin yanı sıra farklı mekanlarda yapacağınız egzersizler için temiz ve kaymaz bir zemin sağlar. Yoga matına alternatif olarak halı veya havlu da kullanabilirsiniz.

Dambıl

Dambıllar, dayanıklılık antrenmanlarının vazgeçilmezidir ve mükemmel sonuçlar verir. Dolayısıyla doğru ağırlıkta bir dambıl seçmek büyük önem taşır.

Örneğin daha hafif ancak iyi bir forma sahip dambıllar, ağır ve daha kötü formdaki dambıllara göre çok daha iyi sonuçlar verir.

Atlama ipi

Atlama ipiyle hem çok eğlenebilir hem de mükemmel bir kardiyo egzersizi yapabilirsiniz. Ayrıca atlama iplerini vücut esnekliğini artırmak için yapacağınız egzersizlerde de kullanabilirsiniz. Alternatif olarak herhangi bir iple de ilerleyebilirsiniz.

Direnç bandı

Direnç bandı; pratik, hafif ve kullanımı kolay bir ekipman. Direnç bandına alternatif olarak yumuşak bir ip veya rulo yapılmış bir havlu, basit egzersizlerde işe yarayabilir. Fitness için tasarlanmamış tüpleri veya lastikleri kullanmanızı ise önermem çünkü bunlar egzersiz sırasında koparak vücudunuza zarar verebilir.

Sağlık topu

Sağlık topuyla etkili üst ve alt vücut egzersizleri yapabilirsin. Bu toplar özellikle bir partnerle birlikte yapılan egzersizlerde oldukça işe yarıyor. Sağlık topuna alternatif olarak basketbol veya futbol topu kullanabilirsiniz.

Ayarlanabilir step tahtası

Egzersiz amaçlı step tahtaları az yer kaplar ve dairesel hareketlerde veya kardiyo egzersizlerinde rahatlıkla kullanılabilir. Kaymaz yüzeyli, yüksekliği ayarlanabilir bir step seçmeye özen gösterin. Step tahtasına alternatif olarak sağlam bir ahşap kutu, sandık veya basamak kullanabilirsiniz.

Kronometre

İnterval antrenmanlarını doğru yapmak için mutlaka kronometre kullanmak gerekir. Ayrıca kronometre, egzersiz veya koşu süresi hakkında doğru bilgi verir ve kendinize karşı dürüst olmanızı sağlar. Bunun için kronometre özelliği bulunan bir cep telefonu da kullanabilirsiniz.

Motivasyon müziği

Müzik stresten arınmana ve kalan dakikalara odaklanmak yerine egzersizin tadını çıkarmanıza yardımcı olur.

Devamı

FITNESS

Basketbol İçin Antrenman Programı 1

Umut Doğan Yıldız

-

Basketbol antrenmanları için güçlendirici ve kondisyon artırıcı egzersiz programı serisi hazırladık.

Personal Trainer / Master Trainer Can Bayık, basketbol oynarken performansınızı en üst seviyeye çıkarmak ve sizi sakatlıklardan korumak için Men’s Health takipçilerine özel 4 haftalık bir antrenman programı hazırladı. Uygulamanız gereken bu antrenmanın ikinci programını videoda görebilirsiniz. Bu antrenman programı toplamda 3 set sürüyor ve 4 hareketten oluşuyor. Antrenör Can Bayık, hareketleri 45 saniye uygulamanızı ve aralarda 15 saniye dinlenmenizi öneriyor. Tekrar başa döndüğünüzde aralarda 1 dk dinlenmeyi de unutmayın. 

Bu videoda göreceğiniz başlıca hareketler Around The World, Core Bag Reverse Lunge, Dumbbell Lateral Raise, Front Raise, Montain Climber’dan oluşuyor.

Devamı

FITNESS

Omuzlarınızı ateşyelecek 4 hareketlik dumbbell antrenmanı

-

Editör:

Vücudunuzu dumbbelllardan güç alarak dönüştürün.

Dumbbell, en yaygın kullanılan fitness ekipmanı olabilir. Fakat bu kadar yaygın olması, dumbbell antrenmanlarının sıkıcı olmasını gerektirmiyor.

Bu antrenmanda, antrenör Alexia Clark curl ve press gibi klasik hareketleri küçük numaralarla modifiye ederek, merkez bölge ve omuz dayanıklılığını geliştirmeyi, dolayısıyla da üst gövdenizi şekillendirmeyi hedefliyor.

 

Dumbbell row hareketi sırtınızı ve omuzlarınızı hedeflerken, merkez bölgenizi de çalıştıracak. Sonraki hareketle birlikte omuzlarınız, ağırlığı göğüs seviyesinde tutmak için yer çekimine meydan okurken, özellikle ön ve yan omuz kaslarınız ekstradan çalışacak.

Dumbbell single-arm split-stance rows and presses hareketi ile 2 klasik üst gövde hareketini tek bir kalemde yapacak ve metabolizmanızı ateşleyeceksiniz.

Dumbbell circle press, triceps kaslarınızın desteği olmaksızın omuzlarınıza ekstra yük bindirecek. Ayrıca biceps kaslarınızı da çalıştıracaksınız. Özetle, hem biceps hem de omuz kaslarınız cayır cayır yanacak.

 

Talimatlar: Aşağıda yer alan hareketleri sırası ile 40’ar saniye yapın. Her bir hareketin arasında 20 saniye dinlenin.

  1. Dumbbell row reach
  2. Dumbbell 2-hand position pull
  3. Dumbbell single-arm split-stance row and press
  4. Dumbbell circle press

Bu, 1 turdur. Toplamda 3-5 tur yapın.

Devamı

Popüler