Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

Agorafobi nedir?

ERKEK AKLI

Agorafobi nedir?

-

 

Evden çıkmakta zorlanıyor, kalabalık ortamlardan nefret ediyorsanız eğer agorafobi hakkında bazı şeyleri bilmeniz gerekiyor.

Evden çıkmakta zorlanıyor, kalabalık ortamlarda bulunmak istemiyor, tünele girmekte, sinema veya tiyatroya gitmekte hatta kapalı otoparklarda bulunmaktan ve asansör, uçak, otobüse binmekten korkuyorsanız agorafobi olabilirsiniz!

Çoğu insan bazı şeylere karşı korku yaşar. Bu korkular; doğaüstü varlıklar, hayvanlar veya evde yalnız kalmak olabilir. Agorafobi ise kelime anlamı olarak alan korkusu anlamına geliyor. Bu korku, kişinin bir alana sıkışmış hissi yarattığı, utanılacak bir duruma düşecekmiş gibi düşündüğü, panikleyip, bulunduğu ortamdan çıkamayıp, kaçamayacakmış gibi gelen bir anksiyete bozukluğu olarak tanımlanıyor. Kontrolü kaybedip delirecekmiş gibi, kalp krizi geçirecek hatta ölecekmiş gibi düşüncelere sebep olan bu korku nedeniyle korkan kişi kimsenin kendisine yardım edemeyeceğini düşünür. Kişi bu düşünceyle evden dahi çıkmak istemez ya da yanında güvendiği birinin varlığını ister.

Panik bozuklukla birlikte görülüyor

Agorafobi en fazla panik bozuklukla birlikte görülüyor ve birçok belirtileri birbiriyle örtüşüyor. Fakat panik bozukluk kendini ataklarla gösterdiği gibi bu atakların zamanı ve yeri hiç belli olmayabiliyor. Agorafobide özellikle bir alan olması gerekiyor. Bu alanlar spesifik olacağı gibi, ev dışı tüm alanlara da yayılabiliyor. Agorafobi temelde anksiyete bozukluğu çatısı altında bulunduğu için diğer anksiyete bozuklarının yaşanması da agorafobinin zaman zaman kendini göstermesine neden oluyor. Oluşan olumsuz düşünce içeriğinin sinir sistemini uyarması vücudun alarm haline geçmesine neden oluyor. Birçok rahatsızlıkta olduğu gibi kendi içinde yer değiştirmesi de mümkün olan hastalıkla birlikte, panik bozukluğun yanı sıra; yaygın anksiyete bozukluğu, sosyal fobi, obsesif kompulsif bozukluk, travma sonrası stres bozukluğu, madde kullanımının sebep olduğu anksiyete bozuklukları ve depresyon da birlikte de görülebilir.

Obsesif kişilik özellikleri olanlarda daha sık görülüyor

Temel sorunun kontrolü kaybetmek olduğu için, kişinin kontrolün kendisinde olmadığını düşündüğü alanlarda bu rahatsızlık ortaya çıkıyor. Mükemmeliyetçi diye tanınan obsesif kişilik özellikleri olan kişilerde bu rahatsızlığın görülme sıklığı daha fazla. Bunun nedeni, bu kişilik özelliği hep ya da hiç ilkesi ile hayatını sürdürmesi. Sinir sistemi ile bağlantılı olarak biyolojik nedenler varsa, kişi, taciz, doğal afet ya da beklenmedik yakın kaybı gibi herhangi bir travmaya maruz kaldıysa ve ailede bu tür bir rahatsızlığı olan birisi varsa ve kişiyle uzun süre birlikte vakit geçirmiş, model aldığı biriyse, metro, uçak, asansör gibi kontrolün kendisinde olmadığı alanlar olduğunda agorafobi meydana gelebilir.

Psikiyatrik destek alınması şart

Kişinin öncelikle korktuğu, kaygı duyduğu alanın ne olduğunu kavraması ve kademeli olarak bu alana kendini maruz bırakması çok önemli. Eğer denemelerle bunu başarabiliyorsa agorafobi noktasına gelmeden bu kaygısını yenebilir. Tanı alacak düzeyde olan agorafobi hastalarının psikiyatri başvurusu yapması gerekiyor. En yaygın olan yöntem ise bilişsel davranışçı terapi yöntemi. Bu terapi yöntemi ile kişi zihninde bu kaygıyla birlikte neler olduğunu görüp, olası sonuçları hesaplayıp ve aşamalı olarak da bu kaygının üzerine gidebilir. Bunların yanı sıra hangi durumların bu kaygıyı tetiklediği, kaygı geldiği zaman nasıl üstesinden geleceğini, sosyal ortamda bu kaygıyı nasıl kontrol edebileceğini de kişi öğreniyor olacaktır. Bir diğer terapi ise EMDR terapisidir. Genellikle travma tedavisinin terapi yöntemi olarak bilinse de agorafobi gibi anksiyete bozukluklarında da oldukça işlevseldir. EMDR ile kişinin negatif düşünce içeriği ele alınır ve sistemik olarak kişi bu düşünceye karşı duyarsızlaştırılır. Son dönemlerde bazı kurumlarda kullanılmaya başlanan sanal gerçeklik gözlükleri ile de agorafobi oldukça olumlu sonuçlar veriyor. Sanal gerçeklik gözlüğü ile bir terapistin kontrolü dâhilinde MR cihazı, kapalı alan, yükseklik, asansör gibi kaygılar çalışılır ve sanki o anı yaşıyormuşçasına kontrollü şekilde kişiler bu kaygıdan kurtulabiliyor.

Verilen egzersizlere uyum sağlanması, tedavi sürecini hızlandırıyor
Eğer kişi agorafobiden dolayı evden çıkamayacak hale gelmişse, başlangıç aşamasında internet üzerinden görüntülü konuşma yapılabilir, ileri evrelerde bu tür tedavilerin yapıldığı hastanelere yatış gerekebilir. Bu tedavi süreçlerinde kişinin terapistine güveni, verilen egzersizlere uyum sağlayabilmesi, tedavi esnasında alkol, uyuşturucu gibi maddelerden uzak kalabilmesi de iyileşme sürecine hız kazandırıyor.

Agorafobinin belirtileri neler?

• Kişi evden çıkmakta zorlanıyor veya tek başına çıkmıyorsa,
• Kalabalık ortamlarda bulunmak istemiyorsa,
• Tünele girmekte, sinema veya tiyatroya gitmekte, kapalı otoparklarda bulunmakta, MR cihazı gibi dar alanlarda bulunmakta zorlanıyorsa,
• Asansör, uçak, otobüs gibi yerlerde bulunamıyorsa,
• Bu tür yerlerde bulunduğunda panikleyip, nefes darlığı çekeceğini, bayılacağını, kalp krizi geçireceğini veya bayılacağını düşünüp, istediği zaman o ortamdan çıkamayacağını düşünüyorsa,
• Günün büyük bölümü bu kaygılar ile geçiyorsa ve bu kaygılar aile, iş veya okul yaşantısını etkiliyorsa,
• Bu kaygıyı kontrol altına alamıyorsa,
• Yaşanan bu durum 6 aydan daha uzun süredir devam ediyorsa
agorafobinin varlığından söz edilebilir.

Continue Reading
Advertisement

ERKEK AKLI

Steam yaz indirimleri başlıyor

-

Editör :

Oyun tutkunlarının merakla beklediği Steam Grand Prix Summer Sale’in ne zaman başlayacağı bilgisi internete sızdı.

Milyonlarca oyunsever tarafından uzun zamandır beklenen dünyaca ünlü oyun platformu Steam’in yaz indirimleri şenliği Grand Prix Summer Sale 2019’un ne zaman başlayacağı bilgisi tüm dünyaya yayıldı.

Steam Yaz İndirimleri Ne Zaman Başlıyor

Steam Grand Prix Summer Sale’in 25 Haziran’da başlayacağı dünyaca ünlü paylaşım platformu reddit’te birkaç gün önce dile getirilmeye başlanmıştı. Bu sızıntının akabinde Steam’e yakın hesaplardan gelen açıklama da gecikmedi.

Steam’e yakın kaynaklardan dün akşam yapılan tweet’lerde, Steam Yaz İndirimleri’nin yani Steam Grand Prix Summer Sale 2019’un 24 saat içinde başlayacağını açıklandı.

Steam Yaz İndirimleri 25 Haziran tarihinde başlayacak ve 9 Temmuz tarihine kadar devam edecek. Diğer bir adı Steam Summer Sale olan indirimin akşam saat 20:00’de başlaması bekleniyor.

Steam Ne Zaman İndirim Yapıyor

Steam İndirimleri hakkında merak edilen bir diğer soru ise, Steam’in yılın hangi dönemlerinde indirim yaptığı.

Video oyun firması Valve Corporation tarafından geliştirilen Steam, yılın belirli zamanlarında indirim yapıyor. Steam Spring Sale genellikle Mayıs ayının sonunda, Steam Summer Sale yaz aylarında, Steam Halloween Sale Ekim ayının sonunda, Steam Black Friday (Autumn Sale) Kasım ayında ve Steam Winter Sale Aralık ayında yapılıyor.

Devamı

ERKEK AKLI

‘Yağlara özgürlük’ diyen yeni moda

-

Modacı, Karoline Vitto’nun 2019 MA defilesi sosyal medyada konuşulmaya devam ediyor.

Brezilyalı bir tasarımcı olan Karoline Vitto, kadın algısını, mükemmel hatlara sahip, kusursuz beden algısına tepki olarak yeni tasarımlarla adından söz ettirmeye devam ediyor.

Modacı Karoline Vitto, saklanması gerektiği düşünülen, vücudun gizli bölgelerine tasarladığı elbiselerle dikkat çekiyor.

Kol çukurunun altındaki yağ kıvrımını, göğsün altındaki eğriyi veya bel ve karın etinin kabuğunu gösteren şaşırtıcı bir tasarım ortaya koyuyor.

Devamı

ERKEK AKLI

“Onu Neden Like/Stalkladın!”

-

“O fotoğrafı neden ‘like’ladın”, ”Onu neden takibe aldın”, “Konum at”, “Gördün, ama yazmadın” Ya kendi ilişkimizde ya da arkadaş çevremizde sık sık duyduğumuz dönemimizin en yaygın cümleleri!

Çağımız dijital çağ… Peki ya ilişkiler? Onlar da mı dijitalleşecek? İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Gözde Gündoğdu Meydaneri, açıklıyor!

90’lı yılların ortaları itibarı ile internetin hayatımıza girmesi ve buna bağlı olarak; yaşantımızın çoğu alanında kademeli olarak gerçekleşen kabuk değişiminin, ilişkilerin yaşanma biçimini de etkilediği söylenebilir. Sohbet programları ile başlayan sürecin; arkadaşlık siteleri, sosyal medya kanallarının da artması ile bu şekilde sanal ortamda başlayan romantik ilişkilerin de artmakta olduğunu gözlemliyoruz.

“Kişinin Sosyal Medya Profili Gerçeğinden Farklı Olabilir”

Yeni başlayan romantik ilişkilerde; kişiler, yeni tanıştıkları partnerlerinin profillerini incelemeye epey zaman sarf edebiliyor. En nihayetinde yeni tanışılan kişinin, sosyal medya profillerinin onun gerçek halinden uzak olabileceği ihtimalini göz önünde bulundurmak; sonrasında oluşabilecek hayal kırıklığının da önüne geçecektir.

Başka Birini “Like”lamak Kıskançlık Sebebi!

İlişkide dijitalleşme ile beraber; somut kavramlardan soyut kavramlara geçilmesinin, bazı çiftlerde kafa karışıklığı oluşmasına neden olduğu görülmektedir. Örneğin; ilişkinin niteliğine ve paylaşımın içeriğine bağlı olmakla beraber, partnerin başka birisinin paylaşımını ‘’like’’laması sosyal medyada ‘’normal’’ kabul edilebilecek bir davranış iken, bu davranış sonucunda çiftler arası kıskançlık nedeni ile kavgalar olabilmekte, yine birbirlerinin fotoğraf/paylaşımlarını ‘’beğen’’mediklerinde bazı çiftler arasında tartışmalar olabilmektedir. Bazı kişiler; partnerlerinin kiminle arkadaş olduğunu, kimi takip ettiğini, kimin paylaşımlarını beğendiğini, kimi arkadaşlıktan çıkardığını takıntılı bir şekilde takip ediyor olabilir, bu durum hem ilişkide var olan bir güven problemini gösterir hem de romantik ilişkinin geleceğini olumsuz yönde etkiler.

Yazışma Programları Güven Sarsıyor!

Bazı yazışma programları, birbirleriyle o sırada bir arada bulunmayan çiftler için o an yaşadıkları durumu anlık olarak paylaşmaya olanak sağlamıştır. Fakat bununla beraber, taraflardan birinin kişilik yapısı ve karşıdakine güven duyma sorunu çerçevesinde şekillenen ötekini kontrol etme davranışı (şu an neredesin, ne yapıyorsun, fotoğrafını çekip yollar mısın, konum at, mesajımı gördün mavi tik oldu ama cevap vermedin vb.) kontrol edilen taraf ve sonuçta ilişki için oldukça yıpratıcı olabilmektedir.

Başkalarını Umursamayın!

Çiftlerin çevresinde bulunan kişiler, yine sosyal medya kullanımını baz alarak ‘’beraber oldukları fotoğrafları silinmiş, birbirlerini takipten çıkarmışlar, birbirlerine sitemli ve gönderme içeren paylaşımları oldu, demek ki ayrılmışlar’’ gibi çiftlerin gıyabında yorumlarda bulunabilirler. Bu durum da, eğer gerçeği yansıtmıyor ise söz konusu kişilerin morali bozulabilir ve mevcut ilişkiyi yıpratabilir. Her insanın kişiliği benzersiz ve özeldir. Dolayısı ile her davranışın ‘’kendince’’ bir nedeni vardır.Kişinin sosyal medya profilinde değişiklik yapmasının çok farklı sebepleri olabilir. İlişki dışındaki yorumlar da yorum yapanların kendi iç dünyalarından süzülmüş tahminlerdir. Bu nedenle, söz konusu iki farklı insanın bir araya gelmesi ile oluşan ilişkiler olduğunda kişiler dışarıdan yorum yapıyorlarsa daha dikkatli olmalıdır.

Eski Sevgilinizi “Stalk”lamayın!

Romantik ilişkilerin bitimi sonrası eski partnerin sosyal medya hesaplarını halen ‘’stalk’’lamak, ‘’beni engellemiş mi?’’ düşüncesi ile farklı hesaplar üzerinden takip etmek kişinin kendi hayatına dair önemli oranda zaman ve enerji kaybına neden olacak, bazı kişiler için ayrılık sonrası partnerin hayatından çıkması ile oluşan yas sürecinin daha komplike hale gelmesine neden olabilecektir. Bu nedenle, ayrılık sonrası eski partnerinizi unuttuğunuzdan emin değilseniz onu takip etmeye/stalklamaya devam etmemek, sizden sonraki ilişkilerini takıntılı bir şekilde araştırmaktan uzak durmak ve kendinize, hayatınıza dair yeni kapılar açmak daha uygun bir davranış şekli olacaktır.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com