60 SANİYEDE İŞ STRESİNİZİ AZALTIN VE ÜRETKENLİĞİNİZİ ARTIRIN!

Pazar akşamları gelecek haftanın oldukça kabarık yapılacaklar listesini dert edinmekten gözünüze uyku girmiyorsa, bu konuda yalnız değilsiniz.

Aslına bakarsanız, çalışanların dörtte biri hafta sonundan sonra işe dönecek olmanın stresiyle uykusuz kalıyor ve çoğu, bu stresi sadece pazartesi sabahları işe giderken yaşıyor.

Farkındalığın elle tutulabilir faydaları üzerine yapılan güncel bir araştırma sizi biraz rahatlatacak. Kanada’daki Waterloo Üniversitesi araştırmacıları, gelen kutunuzu kontrol etmeden önce yapılan günlük meditasyonun, 8-5 mesai içinde çalışmanızı, işlerinizi tamamlamanızı ve öğrenmenizi engelleyen zihin dağınıklığını ve tekrarlayan iş dışı düşünceleri azaltabildiğini buldu.

Ancak tıklım tıklım bir otobüste zihninizi dengelemeye çalışmak kulağa pek olası gelmiyor. Bunun yerine MH yazarı ve biyohacker Tim Ferris’in farkındalık yaklaşımını deneyin: Bir bilinç akışı içerisinde kafanızdaki düşünceleri yazmak için – endişeleriniz, haftalık hedefleriniz, alışveriş listeniz gibi- kendinize 1 dakika ayırın. Daha sonra, ki burası en önemli kısım, bütün bunları boş verin ve kâğıdı yırtıp atın. Bu teknik zihninizi meşgul eden gereksiz düşüncelerden kurtulmanızı ve gerçekten ilgilenmeniz gereken işlere odaklanmanızı sağlayacak.

İşle ilgili endişelerinizi henüz hafta başlamadan çöpe atmak, size faydası olan bir farkındalık yaratır. Üstelik gözlerinizi kapatıp nefesinize odaklanmak zorunda da değilsiniz.

You must be logged in to post a comment Login

Bunları Unutma!