KALORİ DENKLEMİNİ ÇÖZÜN

İstediğiniz kadar kalori sayın. Bu altı anahtar gerçeği bilmediğiniz sürece, evdeki hesap çarşıya uymaz.

1300 kalorilik bir çikolatalı pasta dilimiyle, 300 kalorilik bir tavuk budu aynı değildir. Siz bunu zaten biliyordunuz, değil mi? Elbette biliyorsunuz. Tavuk kas inşa eden ve vücuda tokluk hissi veren proteinlerle doluyken; pastanın yaptığı tek şey, kan şekerinizi yukarı fırlatıp tekrar düşürerek hızla acıkmanızı sağlamak. Yine de fitness dergileri ve CrossFit salonları dışında beslenme sohbetlerinin kalorilerden öteye geçtiği pek nadir görülür. Çünkü kaloriler her yerde karşımıza çıkıyor. Restoran menüleri ve hazır gıda ambalajlarında kalori görmeye alıştık. Fitness bileklikleri ve mobil uygulamalar birer birer kalori sayıyor. Beslenme dünyasının en kafa karıştırıcı ve gereğinden fazla abartılmış, bir yandan da kaçınılmaz konusu. Ve onlarla her karşılaştığınızda, haklarında yanlış bilgilere maruz kaldığınızdan hiç şüpheniz olmasın.

Hazır gıdaların üzerindeki enerji ve besin öğeleri tablosunu ele alalım. Bu tablolar tüketicileri çok yanlış yönlendirebiliyor çünkü bütün kaloriler aynı kabul ediliyor. Gerçekte ise vücudunuz
kalorileri, geldiği kaynağa bağlı olarak farklı şekillerde kullanıyor. Egzersiz ve yaşam tarzına gelince; araştırmalar fitness bilekliklerinin kalori hesabını her zaman doğru yapmadığını, spor
salonlarının yağ yakımı için en iyi yer olmayabileceğini, ofiste yapılan fazla mesailerin (ve buna bağlı uykusuzluğun) cüzdanınızdan çok göbeğinizi şişirebileceğini söylüyor.

İddiaya gireriz ki, kalori kavramına dair bilmediğiniz en az altı gerçek var ve bu yüzden hesapladığınız kiloda değilsiniz. Şimdi kalorinin matematiğini çözmeye hazır mısınız?

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7

You must be logged in to post a comment Login

Bunları Unutma!