Bizi Takip Edin

FITNESS

ZİRVEYE BAYRAK DİK

-

 

aAmerikan futbolunun yıldız oyuncusu Russel Wilson’ın antrenman programıyla, siz de muhteşem kol kaslarına kavuşun.

ABD’NİN ŞAMPİYON AMERİKAN futbolu takımı Seattle Seahawks’da quarterback mevkinde oynayan Russel Wilson’ın büyüleyici hikâyesi, dünyadaki birçok genç sporcuya ilham oluyor. Lisedeyken hem Amerikan futbolu hem de beyzbol oynayan Wilson’ın aynı zamanda ders notları da muazzamdı ve bu sayede lisansını üçüncü yılında alabildi. Eğitimi daima ön planda tutan Wilson, “Okulum bitmeden beyzbol ligine çıksaydım, önceliğim eğitimimi tamamlamak olurdu” diyerek, spor ve okulu aynı anda yürüten gençler için iyi bir örnek oluşturuyor. Kısa sürede yeteneğiyle parlayan Wilson, 2010 yılında Colorado Rockies beyzbol takımına seçildi. Ancak bir sorun vardı: Beyzbol sahasından çok Amerikan futbolu sahasında keyif alıyordu. 2008 yılında ACC Kolej Ligi’nde oynarken hiç top kaybı yapmadan, art arda 379 isabetli pas atan Wilson, sezonun isabetli pas yüzdesi en yüksek olan ve en çok koşan futbolcusuydu. Önemli bir karar alması gerekiyordu: Amerikan futbolu mu, beyzbol mu? Kariyeri için dönüm noktası olan anı şu sözlerle anlatıyor: “Bir sabah uyandım. Tanrı bana dedi ki; ‘Aklını kullan! Herkesin gittiği yoldan gitme!’”

İlk iş olarak, kendisine hayran olan Wisconsin takımı hocası Bret Bielema’ya bir mesaj gönderdi. Ardından sezon ortasında Rockies’i bıraktı. Bu hiç de kolay bir karar olmamıştı. Futboldaki hücum taktiklerini olması gerekenden daha kısa sürede öğrenmeliydi: “Beyzbolu bir anda bırakarak büyük bir risk aldığımı fark ettim. Oyunumu geliştirmem gerekiyordu ve kendime bir söz verdim. 21 gün içinde bütün hücum oyunlarını öğrenecektim.” Wilson, 1 Temmuz’dan itibaren günde 10-12 saat çalıştı ve takvim 21 Temmuz’u gösterdiğinde artık bütün hücum oyunlarını biliyordu. Azmin zaferi gecikmedi: Wilson, üçüncü rauntta seçildiği Seattle Seahawks ile Amerikan Ulusal Futbol Ligi’nde şampiyonluk yaşadı. Takım, ligin finali olan Super Bowl XLVIII’de Wilson’ın muhteşem oyunuyla Denver Broncos’u 43-8 yenerek kupayı kazandı. Bu başarı öyküsünden gerekli ilhamı aldıysanız, Wilson’ı zirveye çıkaran antrenman programını yapmaya hemen başlayın.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

FITNESS

Kilo vermek isterken fenomen oldu

Umut Doğan Yıldız

-

Lise sırasında kilo almaya başlayan Tara Frost, kilo vermek için spor salonuna yazıldı ve hiç tahmin etmediği şekilde fenomen bir fitness model haline geldi.

Doğum Yılı: 1987

Milliyet: Amerikan

Kaslı kadınlar dosyamızın bugünkü konuğu:Tara Frost

Tara Frost, önceleri vücudunda aşırı yer kaplayan yağlarını kaybetmenin yollarını aramaya, beslenme ve eğitim hakkında araştırma yapmaya başladı. Sonunda, bir spor salonuna yazıldı ve orada ne yapılacağı hakkında neredeyse hiç bilgisi yoktu. Zamanla doğru beslenme ve doğru antrenmanla birlikte kilo veren Tara, şimdilerde instagramın keşfet özelliğini sömürüyor.

Şöhrete Yükseliş

Birkaç yıllık çalışma ve diyet sonrasında Tara, CrossFit ile ilgilenmeye başladı. Fitness ve CrossFit‘e yolculuğuna başladığından beri Tara giderek büyüyen hayran kitlesiyle başarılı bir isim haline geldi.  

Uzun vadeli hedefinin ne olduğu sorulduğunda Tara, eğitim ve beslenme konusunda daha fazla bilgi edinmek ve gelişmek istediğini belirterek, müşterilerine en iyi kalitede eğitimi sunabilmeyi istediğini söylüyor.

Spor programı

Tara her zaman egzersizlerini değiştirdiğini, sürekli olarak yeni tip antrenmanlar denediğini belirtiyor. Ona göre fiziksel gelişmenin en iyi yolu vücudu şaşırtmak.

Tara genellikle spor makineleri kullanmadığını söylüyor. Direnç bantları, vücut ağırlığı ve serbest ağırlıklar kullanarak açık bir zemin üzerinde egzersiz yapmaktan keyif aldığını da ekliyor.

Kardiyo söz konusu olduğunda, Tara, StairMaster ve Spin bisikletlerinde Yüksek Yoğunluklu Interval Eğitimi yapmayı tercih ediyor. Bunun, fazla vücut yağını hızlıca yakmanın en iyi yolu olduğuna inanıyor.

Devamı

FITNESS

Pes etmeyen fitness model

Umut Doğan Yıldız

-

Portekiz’de doğan Carol Benedetti bir süredir instagramın en ünlü fitness modellerinden biri olarak anılıyor.

Okulunu bitirdikten sonra fizyoterapist olarak çalışan Carol Benedetti,bu işi bırakıp fitness modelliğe soyundu.

Başlarda CrossFit ile yola başladığını söyleyen Carol Benedetti, bu tutkuyu farklı alanlara da taşıyarak instagram ünlüleri arasında yer almayı başardı.

Doğum Tarihi: 1993

Milliyet: Portekiz

CrossFit, fitness, halter gibi çeşitliliği bir arada barından antrenman programının kendisini geliştirdiğini söyleyen instagram fenomeni fitness model, bu programların yıldan yıla kendisini daha da geliştirdiğini ifade ediyor.

Devamı

FITNESS

Hem sağlıklı hem kaslı olmak!

Umut Doğan Yıldız

-

Bu ayki sayımızın kapağını süsleyen adam, bunu başarmak için çok sıkı çalıştı. Onun öğrendiklerinden yola çıkarak yolculuğunuzu aynı yerde sonlandırın.

Kişisel antrenör Hendrik Hoogenboezem’in bir görevi var. Hoogenboezem vücudunun yüzde yüz sağlıklı, yüzde yüz fit olmasının yanında mümkün olduğunca kuvvetli olmak istiyor. Geçtiğimiz yedi yıl boyunca çok sıkı çalışan Hoogenboezem, pizza ve çöreklerden feragat ederek spor salonunda vakit geçirdi. “Men’s Health’e kapak olmak uzun vadede en büyük hedefimdi. Bunu başardığımda ise bu uğurda vazgeçtiğim her şeye değdi,” diyor. Hayatınızı değiştirmeye karar vereceğiniz anı hâlâ bekliyorsanız, okumaya devam edin.

Altılı karın kası programı! TIKLAYINIZ

Kişisel Bir Planlamayla Başlayın

Hoogenboezem haftanın altı ya da yedi gününü spor salonunda antrenman yaparak geçiriyor. Odak noktası ise ağırlık antrenmanları. Squat, dumbbell chest press, kettlebell swing ve pulldown gibi hareketleri birlikte uygulayarak sonuç alan Hoogenboezem, ağırlık antrenmanlarının herkese uygun olmadığının bilincinde. Bu nedenle herkese yapmayı sevdiği şeyleri yapmasını öneriyor. “Koşu ya da hiking yapmayı seviyorsanız, bunları bir hobi olarak yapabilir ve fit kalırken eğlenebilirsiniz,” diyor.

Partnerinize Güvenin

Hoogenboezem daima elinden gelenin en iyisini yapmak için uğraşıyor. Buna arkadaşlarına ettiği yardımlar da dâhil. İyi bir antrenman partnerine sahip olmanın iki tarafı da kendini zorlamaya teşvik ettiğini söyleyen Hoogenboezem, “Aynı zamanda sert bir antrenmanı çıkarmanıza yardımcı olacak bir dostunuz olduğunu bilirsiniz,” diyor. Partnerinizi seçerken antrenmanlarınızı en az sizin kadar ciddiye aldığından emin olun.

Kürek çekerek kas kazanma programı! TIKLAYINIZ

Temiz Beslen, Yağsız Kal Hoogenboezem günde 6 ya da 7 kez yemek yiyor ve öğünlerindeki kilojulleri düşük tutarken besin değeri yüksek gıdaları tüketmeye özen gösteriyor. “Vücudunuzu uygun şekilde beslerseniz buna karşılık verecek ve size teşekkür edecektir,” diyor. Başarılı sporcunun protein kaynakları ise sığır eti, tavuk ve somondan oluşuyor. Bu şekilde beslenerek yağ yakımı adına kardiyoya ihtiyaç duymayan Hoogenboezem, “Disiplinim ve beslenme planım yağsız kalmamı sağlıyor. Sıkı bir ağırlık çalışması ve set aralarında minimum dinlenmeyle durağan bir tempoda yağ yakabiliyorum,” diyor.

Devamı

Popüler