Bizi Takip Edin

FITNESS

ZIRHINIZI KUŞANIN

-

 

300 yıl önce Budist bir rahibe  tarafından geliştirilen Wing Tsun felsefesi modern insanı da etkisi altına aldı. Fizik gücünüzü arttıran ve odaklanma yeteneğinizi geliştiren bu dövüş sporu sizi hayata hazırlıyor.

1

Akatlar’da bulunan Club Sporium’dayız. Sifu Emre Kosif; Wing Tsun stüdyosunda öğrencileriyle beraber antrenmanda. Camekanın ardından minderde antrenman yapan ikiliyi gözlemliyoruz. Hareketler keskin, bir o kadar da hızlı. “Tehlikelerden korunabilmek için de hızlı olmanız gerekiyor” diyor Emre Kosif. “Wing Tsun bunun için var. Sistemin arkasındaki felsefe zihin açıyor ve düşünce gücünüzü hızlandırıyor.” Bir anda karşılaşacağınız tehlikeyi önceden seçemiyorsunuz. Hayatta kalabilmek için de tek bir seçenek var. Elinizi çabuk tutmak.
Ring ve dövüş sporu olarak görülmeyen Wing Tsun, son yıllarda belki de bu yüzden bu kadar popüler. 300 yıl önce Çinli Budist rahibe Ng Mui tarafından geliştirilen sistem, yine bir kadın olan öğrencisi Yin Wing Tsun’un ismiyle anılıyor. Felsefenin Türkiye ile tanışması ise 1980’li yıllara kadar uzanıyor. Sistemin merkezi olan Almanya’daki Kassel’de eğitim alıp Türkiye’ye gelen ustalar, bu dövüş sanatını yaymaya başladılar. Emre Kosif’in de bağlı olarak çalıştığı Çifçi Wing Tsun organizasyonu 2000’li yıllarda kurulan bir yapı. Dai-Sifu Hasan Çifçi, organizasyonun başkanı oldu ve 10 yıl içerisinde Türkiye genelinde onlarca okul açıldı. Her geçen gün çok daha fazla kişi kendini Wing Tsun’a emanet ederek fiziksel ve zihinsel anlamda gelişiyor.

2

Emre Kosif’in “Wing Tsun ringlerin değil sokağın nabzını tutar” benzetmesi boşuna değil. Küçük suçların artış göstermesi, sokakları gece vakti bizler için tehlikeli bölge statüsüne getirirken, antrenman sırasında öğrendiklerimiz karşılaşabileceğimiz risk oranını da azaltabilir. Kosif’in ders verdiği kişiler de kendini savunma konusunda daha fazla geliştirmek isteyenler. “Sokakta karşılaşacağınız insanı siz seçemezsiniz. Fiziksel olarak bizden üstün kişilerle karşılaşabileceğimiz gibi bir yabancının bize nasıl yaklaşacağını da bilemeyiz” diyor Kosif. Yani sokak, şartların eşitliği nedir bilmez. Mücadelede hakem de sizsiniz sporcu da. Wing Tsun bir spor dalı olmadığından kural yok, şart yok. “Kendinizi koruyabilmek için sadece birkaç saniyeniz var. Önemli olan doğru reaksiyonları göstererek bu süre zarfında üstünlüğümüzü sağlayabilmektir. Güçlenen his ve reflekslerinizle bir anda suratınıza doğru savrulan bir yumruğu zihin yoluyla durdurabilme yetisine sahip olabilirsiniz.” Epey gerçek üstü değil mi?
Wing Tsun’un kişiye aynı zamanda matematiksel açıdan da katkısı var. Bu sayede ikna kabiliyetinizi geliştirebiliyorsunuz. Hatta ikna kabiliyetinizi Wing Tsun’da hangi seviyede olduğunuzu öğrenebilmek için bile kullanabilirsiniz. Emre Kosif anlatıyor: “İşin özü, Wing Tsun çevreyle uyumlu hale gelmenizi sağlıyor. Kendinizi su gibi hayal edin. Bulunduğu ortamın özelliklerine göre şekillenen ve ona ayak uydurmak zorunda kalan bir madde gibi.”

3

Elbette bu dövüş sanatı, sizi sadece doğal yaşamın tehlikelerine karşı eğitmiyor. Wing Tsun kişiyi fiziksel anlamda bulunduğu seviyeden daha iyi bir seviyeye getiriyor. “Pratik hayattan örnek vermek gerekirse, bize geldiğinde beş şınav çekemeyen kişi, iki ay içerisinde hiç zorlanmadan bu sayıyı 20 hatta 30’a çıkarabiliyor” diyor Sifu Kosif. Wing Tsun’u diğer savunma sanatlarının ötesinde bir yere konumlandıran özellik bu.
Eminiz sizin de aklınızdan hemen bir Wing Tsun dersine katılmak geçmiştir. Aslında sizi engelleyen hiçbir şey yok. Zira Wing Tsun yapmaya başlamak için hiçbir ön koşul gerekmiyor. Kosif “12 yaşından 65 yaşına kadar her türlü bireyle ve her sosyal statüye sahip kişiyle çalışıyorum. Ancak sistem çok bilimsel ve felsefi. Dolayısıyla işin özünü algılayabilmek için kişinin belirli bir olgunluğa erişmiş olması gerekiyor. Ders verdiğim kişiler arasında üniversite öğrencileri, iş adamları, mühendis ve CEO’lar ağırlıkta” diye anlatıyor.
“Wing Tsun herhangi bir fiziksel özellik gerektirmezken sabretmeyi bilmek, emek ve çaba göstermek önemli” diyerek Kosif aslında bu dövüş sanatının zihinsel yönüne dikkat çekiyor. “Bunlara ek olarak rehberiniz de başarılıysa suyun temiz kaynağı düşündüğünüzden daha yakın.”

4

Wing Tsun his ve refleksleri geliştirdiği gibi kişiye fiziksel açıdan da katkı sağlıyor. “Wing Tsun yapanlar çok iri olmamakla beraber kas ve iskelet yapıları sağlam olan kişilerdir. Antrenmanlar ilerledikçe kişinin dayanıklılık seviyesi artıyor.” Bu da fitness’tan her türlü spora kadar ihtiyacımız olan en büyük silahın gelişmesi anlamına geliyor. “Öte yandan Wing Tsun, yaptığınız her işe odaklanmanızı sağlarken kondisyon ve koordinasyon konularında da kişiyi geliştiriyor.” Bu ise Wing Tsun’un antrenman programınız ile beraber yürütebileceğiniz anlamına geliyor. Emre Kosif “Kaslarınızı doğru çalıştırdığınız durumda ağrılık antrenmanlarına Wing Tsun’u da ekleyebilirsiniz. Örneğin, yakın temas gerektirdiğinden Bulgaristan milli güreş takımı, fonksiyonlarını geliştirebilmek adına Wing Tsun yapıyor. Ne de olsa Wing Tsun kişinin rakibinin baskı ve enerjisini kendi enerjisiyle birleştirip bunu, rakibine karşı kullanmayı amaçlıyor” diyor.
Her Uzakdoğu sporunda olduğu gibi Wing Tsun’da da seviyeler var. Bunları karatedeki kuşaklara benzetebiliriz. Emre Kosif “Wing Tsun bünyesinde 12 seviye barındırır. Dersleri düzenli takip eden öğrenciler her üç ayda bir seviye yükselebiliyor. 12 seviyenin de başarılı bir şekilde tamamlanması durumunda kişi ustalık aşamasının ilk kısmını tamamlamış bulunuyor. Birinci Tekniker Grand seviyesine ulaşıyor” diyor. Kosif şu anda Üçüncü Tekniker Grand seviyesinde.

5

Antrenman programı tamamıyla kişinin beklentilerine göre düzenleniyor. “Wing Tsun’u hobi olarak gören ve savunma kabiliyetlerini geliştirmek isteyen kişiler için haftada iki ya da üç antrenman yeterli. Bir Wing Tsun ustası olmak için dört ya da beş gününüzü minderler üzerinde geçirmeniz gerekiyor. Öğrenciler Wing Tsun öğrenirken en fazla koordinasyon konusunda zorlanıyor. Öğrenmiş olduğunuz teknikleri sabit refleksler haline getirene kadar çalışmalısınız. Öte yandan konsantre olabilme yetiniz de güçlü olmalı. Bunun için uzun yıllar çalışmak gerekiyor. Ustalık seviyesine ulaşabilmek için 10-15 yıl boyunca çalışmalarınızı devam ettirmelisiniz.” Emre Kosif’e göre işin özü, öğrenmiş olduğunuz teknikleri çok fazla pratik yaparak uygulamak.
Antrenman metotları içerisinde isteğe göre patlayıcı kuvvet, gergin kuvvet, dinamik kuvvet ve statik kuvvet yöntemleriyle ilerlenen Wing Tsun, farklı kuvvet prensiplerine dayanarak vücudu çalıştırırken kan ve oksijenin vücutta hızla yayılmasını sağlıyor. Bu da kardiyovasküler sistemin gelişmesine katkı sağlıyor.

6

Wing Tsun’u diğer tüm Uzakdoğu dövüş sporlarından ayıran özelliği, temelinde yatan felsefe. Amacınız su kadar yumuşak aynı zamanda su kadar güçlü olabilmek. Emre Kosif “Uyguladığımız teknikler neticesinde yeri geldiğinde yumuşayarak yeri geldiğinde sertleşerek yeri geldiğinde de rakibin enerjisine şekil vererek üstün konuma geçmeyi öğreniyorsunuz” diyor. Bu da Wing Tsun’u sadece fiziksel savunma sanatı olmaktan öte bir yere konumlandırıyor. Rakiple yakın iletişim gerektirdiğinden zihninizin sürekli aktif olmasını sağlamanız şart. Bu sözlü mücadele ve ikna kabiliyeti ile karşısındakine kendi enerjisi ve baskısıyla yön verebilmeyi sağlıyor.
Emre Kosif ilk dersinde acemi öğrencilerine öğrettiği ilkeyi bize hatırlatıyor: “Wing Tsun bilmek size kavga etme özgürlüğü tanımaz.” Yani bu spor, egolarınızdan arınmanıza katkı sağlamalı. “Ng Mui, ibadethanesini yıkan ve hayatını tehdit eden askerlerden kaçarken bu felsefeyi geliştirmişti.” Kendinizi gerçekten tehlikede hissettiğiniz anda Wing Tsun’un öğretilerini görünmez bir zırh gibi üstünüze geçirmelisiniz.
Sifu Emre Kosif, Wing Tsun felsefesinin altını bir kez daha çiziyor: “Wing Tsun’u bir kumaş olarak düşünün. Bizler terzi gibi kişinin üstünde provalar yapıp onlara rahat edebilecekleri giysileri dikiyoruz. Bu giysi, sadece ihtiyaç durumunda giyilmeli.”

Continue Reading
Advertisement

FITNESS

Uzun ve kaslı kadın: Kiki Vhyce

Umut Doğan Yıldız

-

Avustralyalı Kiki Vhyce, dünyanın en uzun ve kaslı kadınları arasında yer alan bir sporcu. İşte onun kısa biyografisi.

Sporcu kadınlar dosyası

2011 yılında çok zayıf bir kadın olan Kiki Vhyce, hayatının hem uzun hem sıska bir şekilde geçmesinden şikayetçiydi. Biraz kilo almak ve boyuna oranla daha büyük bir bedene sahip olmak için deyim yerindeyse gece gündüz ağırlık çalıştı.

Spor salonunda ağırlık çalışmaları yapan ve beraberinde beslenmesine dikkat eden ünlü sporcu Kiki Vhyce, 5 yıl gibi bir sürenin ardından tatminkar bir vücuda ulaştı.

Açtığı sosyal medya hesaplarında bu beş yıllık sürede geçirdiği değişimleri takipçileri ile paylaşan Kiki Vhyce, sosyal medyada kısa süre içinde bir fenomen haline geldi. 

Kısa süre içinde bir çok yarışmaya katıldı ve Avustralya’nın en ünlü sporcuları arasına adını yazdırdı.

Milliyet: Avustralya

Meslek: Fitness modeli

Devamı

FITNESS

Kilo vermek isterken fenomen oldu

Umut Doğan Yıldız

-

Lise sırasında kilo almaya başlayan Tara Frost, kilo vermek için spor salonuna yazıldı ve hiç tahmin etmediği şekilde fenomen bir fitness model haline geldi.

Doğum Yılı: 1987

Milliyet: Amerikan

Kaslı kadınlar dosyamızın bugünkü konuğu:Tara Frost

Tara Frost, önceleri vücudunda aşırı yer kaplayan yağlarını kaybetmenin yollarını aramaya, beslenme ve eğitim hakkında araştırma yapmaya başladı. Sonunda, bir spor salonuna yazıldı ve orada ne yapılacağı hakkında neredeyse hiç bilgisi yoktu. Zamanla doğru beslenme ve doğru antrenmanla birlikte kilo veren Tara, şimdilerde instagramın keşfet özelliğini sömürüyor.

Şöhrete Yükseliş

Birkaç yıllık çalışma ve diyet sonrasında Tara, CrossFit ile ilgilenmeye başladı. Fitness ve CrossFit‘e yolculuğuna başladığından beri Tara giderek büyüyen hayran kitlesiyle başarılı bir isim haline geldi.  

Uzun vadeli hedefinin ne olduğu sorulduğunda Tara, eğitim ve beslenme konusunda daha fazla bilgi edinmek ve gelişmek istediğini belirterek, müşterilerine en iyi kalitede eğitimi sunabilmeyi istediğini söylüyor.

Spor programı

Tara her zaman egzersizlerini değiştirdiğini, sürekli olarak yeni tip antrenmanlar denediğini belirtiyor. Ona göre fiziksel gelişmenin en iyi yolu vücudu şaşırtmak.

Tara genellikle spor makineleri kullanmadığını söylüyor. Direnç bantları, vücut ağırlığı ve serbest ağırlıklar kullanarak açık bir zemin üzerinde egzersiz yapmaktan keyif aldığını da ekliyor.

Kardiyo söz konusu olduğunda, Tara, StairMaster ve Spin bisikletlerinde Yüksek Yoğunluklu Interval Eğitimi yapmayı tercih ediyor. Bunun, fazla vücut yağını hızlıca yakmanın en iyi yolu olduğuna inanıyor.

Devamı

FITNESS

Pes etmeyen fitness model

Umut Doğan Yıldız

-

Portekiz’de doğan Carol Benedetti bir süredir instagramın en ünlü fitness modellerinden biri olarak anılıyor.

Okulunu bitirdikten sonra fizyoterapist olarak çalışan Carol Benedetti,bu işi bırakıp fitness modelliğe soyundu.

Başlarda CrossFit ile yola başladığını söyleyen Carol Benedetti, bu tutkuyu farklı alanlara da taşıyarak instagram ünlüleri arasında yer almayı başardı.

Doğum Tarihi: 1993

Milliyet: Portekiz

CrossFit, fitness, halter gibi çeşitliliği bir arada barından antrenman programının kendisini geliştirdiğini söyleyen instagram fenomeni fitness model, bu programların yıldan yıla kendisini daha da geliştirdiğini ifade ediyor.

Devamı

Popüler