Bizi Takip Edin

FITNESS

YÜZME DERSLERİ

-

 

Yüzme konusunda iki alternatifiniz var. Ya suya girip bıcı bıcı yapacaksınız ya da  sağlam bir antrenman. 

BUNLARA DİKKAT

Her antrenmanda olduğu gibi yüzme antrenmanından önce de kesinlikle ısınma hareketleri yapılmalıdır. Bunun için bir kaç hafif esneme egzersizi yaparak suya girin ve serbest stilde 100 metre kadar çok hafif tempoda yüzün.

HER KASINIZI ÇALIŞTIRIN

Yüzmenin bütün kas gruplarını çalıştıran bir antrenman olduğunun söylenmesi boşa değil.  Serbest stilde hem pektoral (göğüs kafesi çevresindeki kaslar) ve triceps kaslarınızı hem de omuz ve quadriceps (uyluk) kaslarınızı çalıştırırsınız. Kurbağalama stilde de pektoral kaslar, triceps, biceps ve kasık bölgesi aktiftir. Kelebek stil yüzüşle saydığımız bütün bu kaslara, karın kasları da eklenir.

DOĞRU POZİSYONU ALIN

Her kulaç atışınızda vücudunuzun da ona göre pozisyon alması gerekir. Örneğin, sağ kolunuzu öne doğru uzattığınızda vücudunuzun sağ tarafı, soldan daha aşağıda olmalı ve sol kolunuz, sağ ile 180 derece açı oluşturacak şekilde arkanızda olmalıdır. Yani bir kolunuz suya girerken diğeri aynı anda sudan çıkmalı.

NEFESİNİZİ İYİ KULLANIN

Nefes alışverişinizin de bir ritmi olmalı. Örneğin, üç kulaçta bir nefes almak en çok kullanılan yöntemdir. Birçok amatör yüzücü nefes almak için gereğinden fazla çaba sarfeder ve yüzme tekniğini kaybeder. Yapmanız gereken kafanızı boynunuzdan itibaren hafifçe kaldırarak nefes almanız.

ANTRENMAN

Yüzmek vücudunuzdaki bütün kas gruplarını çalıştıran, aynı zamanda yağ da yakabileceğiniz en ideal antrenman metodlarından biri. Eğer siz de vücudunuzu forma sokmak için spor salonlarında kardiyo yapmaktan sıkıldıysanız,  hazırladığımız yarım saatlik 3 antrenmandan birini seçin. Üç antrenmana başlamadan evvel de stretching ve yavaş tempoda birkaç tur yüzmeyle ısınmayı unutmayın.

KISA DAYANIKLILIK

Isınmak için önce 200 metre kadar oldukça hafif tempoda yüzün. Daha sonra hızınızı artırarak 200 metre kadar yine serbest stilde yüzün. Antrenmanın esas zor bölümü şimdi başlıyor. Bundan sonra hiç durmadan 200 metre boyunca tüm kapasitenizle yüzün ve bu turu üç kez daha tekrarlayın. Bu 200 metrelik 3 turunuz bittikten sonra 100 metre kadar hafif tempoda yüzün ve çalışmayı bitirin.

DOĞAÇLAMA İDMAN

Antrenmana iki kere 200 metreyi hafif tempoda yüzerek başlayın. Bu ısınmadan sonra ortalama bir tempoda yüz metreyi 5 defa yüzün. Aralarda en fazla 30 saniye dinlenin. Bu beş turdan sonra hızlı tempoda 7 defa 75 metre yüzün. Aralarda sadece 20 saniye dinlenin. Daha sonra temponuzu azaltmadan iki defa yüz metre yüzün. Bu iki tur arasında sadece 30 saniye dinlenin ve 100 metrelik yavaş tempodaki warm-down yüzüşüyle antrenmanı bitirin.

KARDİYO / DAYANIKLILIK

800 metre boyunca serbest stilde yüzün. Her 200 metrede bir temponuzu biraz daha artırın. Daha sonra 50 metre sadece bacaklarınızı kullanarak yüzün. Ardından 400 metre (yine her 100 metrede temponuzu artırarak) serbest stil yüzün ve yine 50 metrelik kick (sadece bacaklarla) yüzüşüne geçin. Bir dakika dinlendikten sonra bu kez serbest stil mesafesini 200 metreye indirin ve bundan sonra yine 50 metrelik kick stiline geçin. Antrenmanı 5×50 metre serbest stil yüzerek ve aralarda 30 saniye dinlenerek bitirin.

FITNESS

Tepeden tırnağa kaslanmanızı sağlayacak antrenman

-

Editör :

Bu halter ve plaka antrenmanı ile vücudunuzu enerji santraline dönüştürün.

American Sled Dogs’un sahibi Ashley Horner tarafından yaratılan bu antrenman, vücudunuzu enerji santraline dönüştürecek ve çelikten bir alt vücuda kavuşmanızı sağlayacak 3 ayrı kuvvet antrenmanını birleştiriyor.

Barbell heavy squat hareketi gösterişli bacak ve kalça kaslarına kavuşmanızı sağlamakla kalmayacak, hareketleri muntazam yapmanız halinde muazzam bir merkez bölge kuvveti de elde etmiş olacaksınız.

Barbell hip thruster ise şüphesiz ki kalçalarınız için en etkili hareketlerden birisi. Bu hareket sayesinde kalça kaslarını çalıştırırken, deadlift varyasyonlarına kıyasla dizlerinizi ve belinizi görece güvenli bir pozisyona almış olacaksınız. Maksimum kalça kasılmasına olana vereceği için de barbell hip thruster sayedinde kaslarınızı daha iyi uyaracak ve daha fazla aktivasyon sağlayacaksınız. Tıpkı squat hareketinde olduğu gibi, merkez bölgenizi gergin (karın kasları sıkı, göğüs kafesi aşağıda) tutarak belinizin zorlanmasını engelleyin. Belinizden ziyade kalçalarınızı kullanmalısınız.

Plate overhead walking lunge ise açık şekilde bacaklarınızı hedefliyor; fakat aynı zamanda omuzlarınızı ve merkez bölgenizi de çalıştırıyor. Ağırlığı başınızın üzerinde taşırken omurganızı fazla zorlamaktan imtina edin. Göğüs kafesiniz aşağıda, karnınız gergin, omurganız doğal pozisyonunda olsun. Aksi taktirde belinizi ve omuzlarınızı tehlikeye atmış olursunuz. Hareketi muntazam yapabilmek için, yeterli omuz mobilitesine sahip olmanız şart. 

Büyük kas gruplarını kuvvetlendirmenin yanı sıra, bu antrenman aynı zamanda harika bir kardiyovasküler antrenman olacak; kalbinizi hızlandırırken kalp kaslarınızı da kuvvetlendirecek.

 

Talimatlar: Aşağıda yer alan hareketleri yapın ve ardından 2 dakika dinlenin.

1a. Barbell heavy squat, 6 tekrar

1b. Barbell hip thrust, 15 tekrar

1c. Plate overhead walking lunge, her iki tarafla 15’er tekrar

2 dakika dinlenin. Bu, 1 turdur. Toplamda 5 tur yapın.

Devamı

FITNESS

7-7-7 dambıl antrenmanı

-

Editör :

Her biri 7’şer tekrardan, bu 7 hareketi 7 tur halinde yapın. Antrenman sonrasında kendinizi bambaşka biri gibi hissedeceksiniz.

Bu antrenmanda, tek bir alet antrenman ekipmanı kullanarak akıcı bir şekilde bir dizi hareket yapacaksınız. Hareketleri aralarda çok az dinlenerek ya da hiç dinlenmeyerek yapacaksınız ve verili tekrarlar tamamlandıktan sonra dinlenme fırsatı yakalayacaksınız.
Kesintisiz hareket etmeniz sayesinde kalp hızınız artacak ve ciddi anlamda kalori yakacaksınız. Bu antrenmanın bir diğer avantajı ise çoğu erkek tarafından 10 kg civarı ağırlıklar ile yapılabiliyor oluşu. Yani, fazla ağırlıklarla da çalışmak zorunda değilsiniz.

Nasıl yapacaksınız:

Hareketler zincirindeki en zayıf halka, ilk hareket. Bu hareketi 7 tekrar şeklinde yapabileceğiniz kadar bir ağırlık seçin. Tüm antrenman boyunca da aynı ağırlığı kullanacaksınız. Elbette fitness seviyenize ve vücut ölçülerinize göre değişebilir; fakat bir turu 2-3 dakikada bitirebilmeniz gerek. Eğer bir turu 2 dakikadan kısa sürede tamamlayabilirseniz, ağırlığı arttırın. Eğer 3 dakikadan uzun sürüyorsa, ağırlığı azaltın.

Aşağıdaki hareketleri verilen sırasıyla, hareketler arasında dinlenmeden ya da çok az dinlenerek 7 tekrarla yapın. 1-2 dakika dinlenin. Bu, 1 turdur. Toplamda 7 tur yapın.

1. Overhead triceps extension

2. Hammer curl

3. Overhead press

4. Bent-over row

5. Drop and stick split squat, sol bacak

6. Drop and stick split squat, sağ bacak

7. Sumo burpee

Devamı

FITNESS

Evde bulunması gereken spor ekipmanları

Umut Doğan Yıldız

-

Egzersiz yapabilmek için pahalı spor ekipmanlarına sahip olmanız gerektiğini düşünmeyin.

Fitness Eğitim Direktörü Samantha Clayton, egzersize yeni başlayanlar için düşük, hatta sıfır maliyetli ekipmanları sıralıyor.

Egzersiz yaparken yeteri kadar sıvı almamız önemlidir. Eğer dışarıda yürüyüş veya başka bir egzersiz yapacaksan, yanında su bulundurmayı ihmal etme. Aynı şekilde evde egzersiz yaparken de yeterli miktarda su alımı büyük önem taşır.

Yoga matı

Uygun fiyat alternatifleriyle kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir yoga matı, ihtiyaç duyduğun anda bir egzersiz alanı yaratmanızı sağlar. Yoga matı kullanmak için yoga yapmak şart değil: Mat, şınav ve mekik hareketlerinin yanı sıra farklı mekanlarda yapacağınız egzersizler için temiz ve kaymaz bir zemin sağlar. Yoga matına alternatif olarak halı veya havlu da kullanabilirsiniz.

Dambıl

Dambıllar, dayanıklılık antrenmanlarının vazgeçilmezidir ve mükemmel sonuçlar verir. Dolayısıyla doğru ağırlıkta bir dambıl seçmek büyük önem taşır.

Örneğin daha hafif ancak iyi bir forma sahip dambıllar, ağır ve daha kötü formdaki dambıllara göre çok daha iyi sonuçlar verir.

Atlama ipi

Atlama ipiyle hem çok eğlenebilir hem de mükemmel bir kardiyo egzersizi yapabilirsiniz. Ayrıca atlama iplerini vücut esnekliğini artırmak için yapacağınız egzersizlerde de kullanabilirsiniz. Alternatif olarak herhangi bir iple de ilerleyebilirsiniz.

Direnç bandı

Direnç bandı; pratik, hafif ve kullanımı kolay bir ekipman. Direnç bandına alternatif olarak yumuşak bir ip veya rulo yapılmış bir havlu, basit egzersizlerde işe yarayabilir. Fitness için tasarlanmamış tüpleri veya lastikleri kullanmanızı ise önermem çünkü bunlar egzersiz sırasında koparak vücudunuza zarar verebilir.

Sağlık topu

Sağlık topuyla etkili üst ve alt vücut egzersizleri yapabilirsin. Bu toplar özellikle bir partnerle birlikte yapılan egzersizlerde oldukça işe yarıyor. Sağlık topuna alternatif olarak basketbol veya futbol topu kullanabilirsiniz.

Ayarlanabilir step tahtası

Egzersiz amaçlı step tahtaları az yer kaplar ve dairesel hareketlerde veya kardiyo egzersizlerinde rahatlıkla kullanılabilir. Kaymaz yüzeyli, yüksekliği ayarlanabilir bir step seçmeye özen gösterin. Step tahtasına alternatif olarak sağlam bir ahşap kutu, sandık veya basamak kullanabilirsiniz.

Kronometre

İnterval antrenmanlarını doğru yapmak için mutlaka kronometre kullanmak gerekir. Ayrıca kronometre, egzersiz veya koşu süresi hakkında doğru bilgi verir ve kendinize karşı dürüst olmanızı sağlar. Bunun için kronometre özelliği bulunan bir cep telefonu da kullanabilirsiniz.

Motivasyon müziği

Müzik stresten arınmana ve kalan dakikalara odaklanmak yerine egzersizin tadını çıkarmanıza yardımcı olur.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com