Bizi Takip Edin

BESLENME

YİYİN, ZİHNİNİZ AÇILSIN!

-

 

Sağlam kafa ve sağlam vücut için belli başlı yiyecekler vazgeçilmezdir. Peki, bu yiyecekler hangileri? Cevabı yazımızda saklı…

 

01

Kırmızı Lahana

Kırmızılâhana, polifenoller ve antioksidanlar açısından oldukça zengindir. Bu da kişiyi Alzheimer hastalığının eşiğine sürükleyen beyindeki plaklaşmayı önler. O zaman rendelenmiş elma, havuç, karalahana, beyaz şarap sirkesi, zeytinyağı ve light mayonezle kendinize güzel bir salata yapmakta fayda var.

 

02

Uskumru

Omega 3 yağları hücre zarlarına kayganlık kazandırır ki bu da hücreler arasındaki iletişimi hızlandırıp verimli hale getirir. Uskumruda da bol bol omega 3 bulunur. Haftada 2-3 kere uskumru yiyerek öğrenme gücünüzü ve hafızanızı geliştirebilir, kendinizi ruhen daha sağlıklı hissedebilirsiniz.

03

Çilekgiller

Beslenme düzenlerinden çilek, böğürtlen, yaban mersini, kızılcık, ahududu gibi meyveleri eksik etmeyen kişilerin öğrenme kapasitelerini artırdıkları belirlendi. Bu meyveler ayrıca yaşlanma ile beyinde oluşan zararları bertaraf etme açısından da etkili. O zaman ne yapmalı? Sabah mısır gevreğinin içine bir avuç çilekgillerden atmalı…

04

Avokado

Maine Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre yüksek tansiyon kişinin idrak etme yeteneğini olumsuz etkileyebiliyor. Avokado ise yüksek tansiyona iyi geliyor. O zaman salatalardan, özellikle de meyve salatalarından avokadoyu eksik etmemekte fayda var.

05

Badem

Bademde bulunan fenilalanin, beyni harekete geçirerek kişinin ruhsal durumunu iyileştiren sinir taşıyıcıları olan dopamin, adrenalin ve noradrenalin üretimini tetikler. Ayrıca badem riboflavin, yani B2 vitamini açısından da zengindir. B2 vitamini de hafızayı geliştirmesiyle bilinir.

06

Şalgam kökü

Şalgam kökü, betanin, diğer adıyla trimetilglisin (TMG) açısından oldukça zengindir. Bu madde de ruhsal duruma iyi gelir ve kişinin dikkatini, konsantrasyonu ve görme yeteneğini artırır. O zaman şalgam köklerini salatanıza koymaktan çekinmeyin, neşeniz yerine gelsin ve gözünüzden bir şey kaçmasın.

07

Midye

Bu yumuşakçaların içinde bulunan B12 vitamini beynin verimli çalışması için bire birdir. Yapılan bir araştırmaya göre B12 vitamini eksikliği bulunan orta yaşlı kişilerin beyin atrofisi (körelme) ile karşılaşma ihtimalleri daha fazla. Yaşlılık ve beyinde meydana gelen bu tip körelmeler özellikle Alzheimer ve idrak etme yeteneğinde oluşan bozukluklarda önemli rol oynuyor. O zaman genç ve dinç kalmanın yolunu arıyorsanız bol limonlu midyeler bu iş için biçilmiş kaftan.

08

Üzüm

Yapılan bir araştırmaya göre üzümde bulunan epicatechin adlı madde beyne giden kan akışını artırıyor. Bu artış da hafızaya iyi geliyor. Tabi bu meyveden yapılan başka ürünlerin de aynı etkiyi yaratıp yaratmadığı halen araştırma konusu. Hemen heyecanlanmayalım!

 

09

Karides

Karides D vitamini açısından zengindir. D vitamini eksikliğinin zihinsel işlevlerde bozukluk, şizofreni ve Alzheimer gibi hastalıklara zemin hazırladığını düşünürsek karidesin önemi bir kez daha açığa çıkıyor. Ayrıca D vitamininin sinirlerin gelişim faktörlerini de olumlu yönde etkilediğini söyleyelim. E, sotesi hem bu kadar güzel olan hem de bu kadar faydalı şeyi bir arada sunan bir şey yenmez mi hiç!

10

Tatlı patates

Bu turuncumsu sebzeler büyük bir doğal beta karoten kaynağıdır. Harvard Üniversitesi’nde son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre bu madde, beyin için biçilmiş kaftan ve yaşlanmayla oluşan idrak etme sorunlarını geciktirmek için bire bir. Ayrıca bu maharetli madde zaman içerisinde beyin hücrelerine zarar veren oksidatif stresin de baş düşmanlarından biri. O zaman patatesin biraz da tatlı olanından yemekte fayda var.

11

Pazı

Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre E vitamini alımının artırılması beyin işlevlerinin düzgün çalışmasını sağlarken sinirsel bozuklukların da önüne geçiyor. Pazı da E vitamini deposu olduğuna göre, işlem çok basit: Bol bol pazı yiyin.

 

FOTOĞRAFLAR: MEN’S HEALTH ARŞİVİ

BESLENME

Sporcu beslenmesi nasıl olur?

Umut Doğan Yıldız

-

Sporcu beslenmesi konusunda son zamanlarda değişik öneriler duyuyorsanız eğer, bunların bir kısmını birlikte inceleyelim.

HİNDİSTAN CEVİZİ SUYU

Yüksek kaliteli bir spor salonu size bunlardan ikram edebilir, ancak araştırmacılar hidrasyon için bildiğiniz normal sudan daha iyi olmadığını düşünüyor. Susadınız mı? Sebile yönelin.

AVOKADO

Araştırma üstüne araştırma, meyvenin kalp sağlığına faydalarını doğruladı. Ayrıca yüksek lif içeriği tok tutmaya yardımcı olabilir.

KIVIRCIK LAHANA

Turpgillerden olan bu sebze, âdeta doğanın CrossFit’çisi gibi pek çok şeyi başarır. Vitamin bakımından zengindir ve ayrıca kanserin büyümesini ve yayılmasını önleyebilecek kükürt bileşikleri içerir.

ACAİ ÇİLEĞİ

Bu meyveler sadece antioksidanlarla dolup taşmıyor, aynı zamanda sağlıklı bir antienflamatuvar görevi görüyor. Onları diyetinize dâhil etmek, egzersiz sonrası iyileşmeye yardımcı olabilir ve kas hasarını sınırlayabilir.

KOMBU ÇAYI

Bağırsak sağlığını destekleyici bu içecek, homeopatik sahnenin temelini oluşturuyor. Ancak bilimsel jüri hâlâ yararları üzerinde fikir birliğine varamadı. Tadı da bir acayip.

KİNOA

Bu kadim tahıl, esansiyel amino asitleri içeren eksiksiz bir protein kaynağı. Kas büyümenizi hızlandırmak için beyaz pirinç yerine deneyin.

YEŞİL ÇAY

Yeşil çaydaki kateşinlerin uzun süreli tüketimi metabolik sendromla savaşır (tip 2 diyabetin öncüsü) ve koroner hastalık riskinizi azaltabilir. Demliğin altını yakın.

ISPANAK

Yapraklı yeşillerin kaslara yardım eden demir içeriğine ek olarak, günde bir porsiyon yiyenler üzerinde yapılan bir çalışma, kalp hastalığı riskini yalnızca bir haftada azalttığını buldu.

BADEM SÜTÜ

Mineral içeriği bakımından süt ile karşılaştırılabilir, ancak protein içermez (bu yüzden yine de süt içiyorsunuz, değil mi?). Bir bardak inek sütü, bademden yapılandan beş kat fazla protein içerir.

ÇİYA TOHUMU

Etiket üzerindeki iddialarına rağmen, bu tohumlarda vücudunuzun gerçekten ihtiyaç duyduğu omega-3 türü bulunmuyor. İyi bir lif kaynağı olmakla birlikte, omega almak için yağlı balık yemeniz daha iyi olur.

Devamı

BESLENME

Sebze ve meyve tüketmeden beslenmek

Umut Doğan Yıldız

-

Karbonhidratsız, sebze ve meyve tüketmeden beslenme mevzusuu masaya yatırdık.

Hata: Karbonhidratsız beslenmek

Diyete başlayanların en büyük hatalarından biri karbonhidratlı gıdaları tamamen kesmektir. Bu amaçla sadece ekmeği değil, makarnayı da bırakırlar. Oysa yapılacak en büyük hatalardan biri sıfır karbonhidratla zayıflamaya çalışmak olacaktır çünkü bu besin grubunun yerini alacak başka bir şey yoktur. Şöyle düşünün: Karbonhidrat, anne sütünde bile bulunur ve unutmayın ki anne sütü, hali hazırda dünya üzerindeki en mucizevi besindir!

Düzeltmek için: Burada anahtar kelimeler “kaliteli karbonhidratlar” ve “ihtiyaç oranı!” Kaliteli karbonhidratlardan kasıt tam tahıllı, çavdarlı ekmekler; makarna, bulgur ve esmer pirinç gibi vücuda yararlı gıdalar. Hepsinden önemlisi de şu: Beyin hücreleriniz enerjisini karbonhidratlardan alır ve karbonhidrat tüketmek, aynı zamanda insan psikolojisini de olumlu yönde etkiler.

Hata: Sebze ve meyve tüketmemek

Yukarıda aşırı proteinle beslenmenin zararlarından söz etmiştik. Bunun nedenlerinden biri de sebze ve meyve tüketimindeki azalma… Eskiden yemekten kalkınca ortaya gelen meyve tabaklarına artık rastlanmaz oldu. Sebzeler de günlük yediklerimiz arasından yavaş yavaş çekiliyor. Çünkü beslenmeyi doymakla, tok kalmakla açıklar olduk. Bir de itiraf etmek gerekirse, kimsenin sebzelerle uğraşacak zamanı yok. Tavuğu ızgaraya atıp sofraya getirdiğiniz zaman dilimi sebzelerin yıkanıp temizlenmesine, kabuklarının soyulup doğranmasına anca yetiyor. Hal böyle olunca sebzelerden adım adım uzaklaştık ve meyvelerin yerine hazır satılan meyve suyu ve meşrubatlara yöneldik.

Düzeltmek için: Dünya Sağlık Örgütü’nün önerisi şu: Günde 5-8 porsiyon sebze ve meyve yiyin! Ana öğünlerinizde yediklerinizin biri mutlaka sebze olsun, ara öğünlerde de meyveyi tercih edin.

Devamı

BESLENME

Aşırı proteinle beslenmek

Umut Doğan Yıldız

-

Aşırı protein almak zararlı mıdır? Protein dengesi nasıl olmalı?

Her besin grubunun aşırısını tüketmek yanlış. Proteinle ilgili sorun ise şu: Son 10 yılda aşırı protein tüketimiyle birlikte hem rektum kanseri hem de kolon kanseri olarak tanımlanan kolorektal kanserin de aynı oranda artması, sadece diyet yapanların değil herkesin aşırı protein tüketiminden kaçınması gerektiğinin işareti…

Düzeltmek için: Proteinsiz yaşamaya çalışmanın bir anlamı yok; çünkü proteinin ana görevi, doku ve hücrelerin onarılması… Burada yapılması gereken, doğru miktarı bulmak… Ortalama bir rakam vermek gerekirse, vücut ağırlığınızın her kilosu için günde 0,8-1 gram protein tüketmek yeterli. Diyelim 65 kilosunuz. Bu da demektir ki günde tükettiğiniz protein miktarı en fazla 65 gram olmak zorunda. Peki, hangi proteinleri tüketeceğiz? Öncelikle tükettiğiniz kırmızı et miktarı, haftada 2-3 üç defadan fazla olmamalı. Tavuk, balık, hindi eti de diğer protein kaynakları olarak diyetinizde yer almalı. Daha da önemlisi mercimek, karabuğday, kuru fasulye,Antep fıstığı, kabak çekirdeği gibi bitkisel protein kaynaklarına yönelmelisiniz. 

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com