Bizi Takip Edin

ERKEK AKLI

YİNE YOLLARDASINIZ YİNE, YİNE

-

 

İşiniz gereği sürekli seyahat ediyorsanız, yolculuğu kolaylaştırmanın yollarını öğrenin.

SEYAHAT STRESLİ BİR İŞTİR. TRENLER, OTOBÜSLER, VAPURLAR...

Picture 1 of 2

SEYAHAT STRESLİ BİR İŞTİR. TRENLER, OTOBÜSLER, VAPURLAR...

Birinden inip diğerine yetişmek... Düşünmesi bile insanı sıkıyor. Ama en kötüsü uçak yolculuğu; pahalı biletler, daracık koltuklar, uzun süre hareketsiz kalmak. Yani işi gereği sürekli uçan bizlerin tüm bunlarla baş etmeyi öğrenmesi gerekiyor. Benim yolculuk rutinim, mümkünse öğleden sonraki bir saate uçak bileti almamla başlıyor. Örneğin, öğleden sonra 2’de uçacağım zaman erken kalkıp spor yapabiliyorum. Havaalanına giderken trafikten kurtuluyorum ve uçmadan önce hafif bir öğle yemeği yiyecek zamanım oluyor. Check-in işlemini ise daima internet üstünden yaparım.

Gömleklerimi ve pantolonlarımı özel gömlek çantalarına, çoraplarımı ve iç çamaşırlarımı koşu ayakkabılarımın içine, kişisel bakım ürünlerimi küçük bir makyaj çantasına yerleştiriyorum. Böylece tüm eşyalarım, dört tekerlekli ultra hafif karbon fiber bavuluma rahatça sığıyor. Yolculuğa çıkarken gündelik şeyler giyiyorum. Her zaman rahat ve üstüme tam oturan kıyafetler severim zaten. Kırışmayan blazer bir ceket, rahat ve ince çoraplar, kumaşında çok az lycra bulunan jean pantolon, gideceğim yerde serin bir hava hâkimse şık bir atkı. Ayrıca, güvenlik kontrolüne rağmen bağcıklı ayakkabılar tercih ediyorum.

İtiraf etmem gerekirse, Amerikan Ulaştırma Güvenliği İdaresi’nin kemer çıkarma kuralını memnuniyetle karşıladım. Çünkü uçmadan önce esneme egzersizleri yapmayı severim ve büyük tokalı bir kemerle bunu yapmak imkansız. Hamstring, baldır ve kalça kaslarımı çalıştırıyorum. Biraz da boyun çevirme egzersizi yapıyorum. Tabii bunun için havaalanında ücra bir köşe arıyorum. Utanıyor olabilirim ama uçakta saatlerce otururken vücudum herkesten daha az tutuluyor.

Buna değer!
Uçakta camdan dışarı bakmanın romantizmini sevsem de, doğru yer koridor tarafındaki koltuklar. Koridor boyunca dolaşabilir, biraz daha esneyebilir ve kolayca tuvalete gidebilirim. Ama genellikle ayakkabılarımı çıkarıyorum, arkama yaslanıyorum, birkaç tane bira içiyorum ve yerden kilometrelerce yüksekte olmanın tadını çıkarıyorum. 1,73 boyunda, 68 kiloda biri olarak uçak yolculuğu için ideal yapıdayım. Ama stressiz bir seyahatin en önemli şartı, gamsız olmayı öğrenmektir. Yıllar içinde çok iyi başardığım bir şey. Uyku meselesine gelince. Bu konuda biraz hesap yapmak gerekiyor. Uçuş ne kadar sürecek? Ne zaman iniş yapacağım? Eğer sabah varacaksam, mümkün olduğunca uyumaya çalışırım. Daha geç iniş yapacaksam, uyanık da kalabilirim. Ve indikten sonra ne yapıp edip uyumamaya çalışıyorum. Saat 10’a kadar uyumazsam, günün geri kalanında rahatım. Ertesi gün de sabah 06.30’da kalkıp, yepyeni bir şehirde keşif koşusuna çıkmanın zevkine varırım. Ayrıca jet lag’den kurtulmanın en iyi yolu da bu. Koşudan dönüp duşta terimi akıttığımda, yepyeni bir uçuşa kendimi çoktan hazırlamış oluyorum.

ERKEK AKLI

Buzul erime oranı yüzde 280 arttı

Umut Doğan Yıldız

-

Antarktika’daki buzul erime oranı, 2001-2017 arasında yılda ortalama yüzde 280 arttı.

Kaliforniya ve Utrecht üniversiteleri ile ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Jet İtiş Laboratuvarı’nda gerçekleştirdikleri çalışma neticesinde çarpıcı bir rapor ortaya koydular.

Antartikada buzullar ne oranda eriyor?

Science Daily’de yer alan habere göre, Kalifornia ve Utrecht üniversiteleri ile NASA Jet İtiş Laboratuvarı’nın yürüttüğü çalışmada ortaya koyulan rapor: Antartika’da bulunan buzullardaki erime oranının, 2001-2017 arasında yılda ortalama yüzde 280 artış gösterdiğini yönünde.

Araştırmada ortaya koyulan başka bir bilgi de 1979-2001 arasında yılda ortalama 48 milyar ton buzulun eridiği ve Antarktika’da bu kaybın, 2001-2017 aralığında senede 134 milyar tona çıktığı yönünde.

Buzulların erimesi deniz seviyesini artıracak

Bilim adamları, Antarktika’da buzulların erime seviyesindeki bu ciddi artışın 1979-2017 aralığında küresel deniz suyu seviyelerini yaklaşık bir buçuk santimetre yükselttiğini söylüyor.

Devamı

ERKEK AKLI

Dizilerin başlama tarihleri açıklandı!

Umut Doğan Yıldız

-

Yeni yılda özel kanalların reklam anlaşmalarını yenilemeleri nedeniyle yerli diziler, yayına üç hafta ara veren diziler ne zaman başlayacak? İşte o tarihler!

TRT dışındaki bütün kanallar yılbaşından itibaren dizi yayınlarına üç hafta süreyle ara vermişlerdi. Çekimleri başlayan diziler ekranlara tekrar dönmeye hazırlanıyor. 

Diziler ne zaman başlayacak?

Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz, Bizim Hikaye, Çukur,  Çarpışma, Yasak Elma, Kadın, Söz,  Bir Zamanlar Çukurova, Sen Anlat Karadeniz gibi diziler sezon finali gibi yaptıkları bölümleriyle yeni yıl tatiline girmişlerdi. Şimdi tekrar ekranlara dönecek olan dizilerin yayınlanma tarihleri de yavaş yavaş netleşiyor.

Diziler, 21 Ocak’tan itibaren ekrana dönmeye başlayacaklar.

Dizilerin yayın tarihleri şu şekilde:

Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz:22 Ocak

Bir Zamanlar Çukurova: 24 Ocak

Yasak Elma: 21 Ocak

Çukur: 21 Ocak

Gülperi: 25 Ocak

Avlu: 24 Ocak

Sen Anlat Karadeniz: 23 Ocak

Kadın: 22 Ocak

Bizim Hikaye: 24 Ocak

Söz: 21 Ocak

Çarpışma: 24 Ocak

Erkenci Kuş: 26 Ocak

Muhteşem İkili: 24 Ocak

Arka Sokaklar: 25 Ocak

Kızım: 25 Ocak

Devamı

ERKEK AKLI

Pantolonsuz metroya binme etkinliği

Umut Doğan Yıldız

-

ABD’nin New York kentinde ”Pantolonsuz Metro Yolculuğu” etkinliğinin bu yıl 18.si düzenlendi.

Bu sene New York’ta 18.si düzenlenen ‘Pantolonsuz Metro Yolculuğu’na katılanlar soğuk havayı umursamadılar.

Improve Everywhere’ grubu tarafından düzenlenmeye başlanan ve dünyada hızla yayılıp çeşitli şehirlerde de gerçekleştirilen metroda pantolonsuz yolculuk etkinliği, bu yılda oldukça ilgi gördü.

Katılımcılar, olaydan haberi olmayan vatandaşların şaşkın bakışları arasında pantolonlarını çıkarmaya başladılar.

Video: (Rommel Tan) Instagram: @rtanphoto

İşte o görüntüler:Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com