Bizi Takip Edin

BESLENME

YETERİ KADAR LİF TÜKETMEDİĞİNİZDE BEDENİNİZDE OLANLAR

-

 

Lif tüketiminizin yeterli olmaması, sağlığınız için birçok açıdan tehdit oluşturuyor.

1“Daha fazla lif tüketin.”. Birçok sağlık uzmanı, tıpkı annelerimiz gibi bize sürekli bunu söylüyor. Haklılar da. Çünkü, çoğunlukla beslenme planımızda yeterli miktarda lif içeren besin bulundurmuyoruz. Halbuki, yetişkinlerin günde 20-30 gram arası lif tüketmeleri gerekiyor. Buradaki sorun, birçok insanın lif içermeyen işlenmiş gıdalar tüketmeye meyilli olması. Çoğunlukla beyaz ekmeği tam tahıllılara tercih ediyor ya da taze bir meyve yemektense suyunu içmeye yöneliyoruz. Bu tercihler de sindirim sistemi sorunlarından kalp rahatsızlıklarına kadar birçok sağlık sorununa davetiye çıkarıyor. İşte yeteri miktarda lif tüketmediğinizde bedeninde olanlar:

1- Aç hissedersiniz

Öğle yemeğinde ızgara tavuk mu yediniz? Eğer tavuğun yanında biraz yeşillik ya da kahverengi pirinç gibi tam tahıllılardan tüketmediyseniz, 1 saat sonra kendinizi yeniden mutfağın kapısında bulabilirsiniz. Lif açısından düşük bir beslenme, içeriğinde yüksek miktarda protein barındırsa bile sizi kolaylıkla açlık hissine sürükleyebilir. Çünkü lif, diğer besinlere göre daha yavaş sindirilir ve bu sayede daha uzun süre tok kalmanızı sağlar.

2- Kalp hastalığı riski artar

Birçok çalışma, ne kadar lifli beslenirseniz, yüksek kolesterol riskinden de o kadar uzaklaştığınızı gösteriyor. Bunun mantıklı bir açıklaması var: Lif, vücutta parçalanmadığından, kolesterol ona yapışarak sindirim sisteminden geçiyor. Kolesterol-lif kombinasyonu ise dışkı yoluyla vücuttan atılıyor. Dahası, lifli beslenenlerde koroner arter hastalığına bağlı ölüm oranları da nadiren gözlemleniyor. Lifin kilo vermeye yardımcı olduğu kadar, kalbi koruduğu da bir gerçek.

3- Kan şekeri değerleriniz alt üst olur

Eğer enerjiye çabucak dönüştürülebilen besinler tüketiyorsanız, ilk başlarda kendinizi oldukça enerjik hissedecek, ancak ilerleyen saatlerde kendinizi bitkinliğe teslim edeceksiniz. Bunun nedeni, yüksek karbonhidratlı ve düşük lif oranına sahip besinlerin kan şekerini hızla yükseltmesi, sonrasında ise aniden düşürmesi.  Bu aralıksız yükselme ve düşme ise sadece yorgun hissetmenize neden olmuyor; aynı zamanda sizi diyabet riski ile karşı karşıya bırakıyor. Büyük çaplı araştırmalar, düşük lif oranlı ve kan şekerini yükseltici etkisi olan yüksek glisemik indeksli besinler tüketen insanlarda tip 2 diyabet riskinin, lifli gıdalar tüketenlere oranla 2 kat daha yüksek olduğunu gösteriyor.

4- Sindirim sisteminiz zarar görür

Bu sizi şaşırtmamalı. Düzenli ve sağlıklı çalışan bir sindirim sistemi için lifli beslenmek şart. Vücudunuzda sindirilemeyen lif, dışkının bağırsaklarınızda dolaşmasına yardımcı oluyor. Yeteri miktarda tüketmediğinizde ise kendinizi rahatsız hissediyorsunuz. Sindiriminde sorun yaşamamak için lifli beslenmeyi atlamamalısınız.

Continue Reading
Advertisement

BESLENME

Hindi füme sandviç tarifi

Umut Doğan Yıldız

-

Biliyoruz son dönemde hindi füme işine girdiniz. Hindi fümeyi sevenler için işte tarifimiz. Kinoa ve çiyalı hindi füme sandviç.

Sporcu beslenmesinin en güncel adresi Men’s Health Türkiye, sporcu tarifleri ermeye devam ediyor.

1/ Tam buğday ekmeği (İçine bir tutam çiya ve kinoa tohumu ekleyin

2/ Hindi füme

3/ Soya filizi ( İsteğe bağlı)

4/ Fesleğen yaprağı (Nane de olur)

5/ Beyaz peynir, dilimlenmiş

6/ Domates, dilimlenmiş

7/ Maskolin yeşillik (Yerine sevdiğiniz bir yeşilliği ekleyebilirsiniz)

Hardallı sos tarifi

1 Yumurta sarısı, Yarım yemek kaşığı hardal, Zeytinyağı, Limon

YAPILIŞI

Bir yumurta sarısı, yarım yemek kaşığı hardal, biraz zeytinyağı ve limon suyunu bir kâsede iyice çırpın. Karışımı ekmeğinize sürün. Domates ve yeşillikleri yıkayın, domatesi ve peyniri isteğinize göre dilimleyin. Geriye kalan tek şey ise tüm malzemeleri sandviç ekmeğinize doldurmak. Hızlı bir öğün için paketleyip yanınıza alın.

Devamı

BESLENME

Mandalinanın 10 faydası

Umut Doğan Yıldız

-

Mandalinanın vücuda faydaları nelerdir? İşte kış aylarının vazgeçilmez meyvesi mandalinanın sağlık açısından olumlu etkileri.

Kış aylarının vazgeçilmezi ve turunçgillerin baş tacı olan mandalina C vitamini başta olmak üzere içerdiği A, B vitaminleri, kalsiyum, lif, potasyum, demir, fosfor ile tam bir sağlık deposu. Bağışıklık sistemini güçlendirmekten kanser riskini düşürmeye, iştah kontrolünü sağlamaktan yüksek kan basıncını önlemeye kadar sağlığımız üzerinde pek çok önemli faydalar sağlıyor.Bu nedenle sofralarımızda düzenli olarak bulunmayı fazlasıyla hak ediyor. Ancak mandalinanın faydalarından en etkili şekilde yararlanmak için bazı kurallara dikkat etmek gerekiyor. Örneğin bol gözenekli bir kabuğa sahip olan mandalina diğer turunçgillere göre daha çabuk su kaybettiği için aldıktan sonra 2-3 gün içinde tüketmeniz biyo yararlılığı açısından önemli. Beslenme ve Diyet Uzmanı Müzeyyen Çelik mandalinanın sağlığımız üzerindeki önemli yararlarını anlattı, tüketirken nelere dikkat etmemiz gerektiği konusunda önemli uyarılarda bulundu!

Bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Zengin C vitamini içeriği ve flavonoidler sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlıyor.

Yeni hücrelerin oluşumunu destekliyor

B vitamininden de oldukça zengin olan mandalina vücutta DNA ve RNA oluşumunda görev alarak yeni hücrelerin oluşmasını destekliyor.

Kansere kalkan oluyor

İçeriğindeki folat sayesinde kansere yol açabilecek DNA değişikliklerini önleyerek akciğer, meme, kolon, yemek borusu ve mide kanseri gibi bazı kanser türlerinin gelişimini önlemede etkili oluyor.

İştah kontrolünü sağlıyor

İçeriğindeki çözünür lif olan pektin daha uzun süre tokluk sağlıyor. Yapılan çalışmalara göre, mandalina obezite sorunu olan kişilerde iştah kontrolüne katkıda bulunarak kalori alımını azaltıyor.

Yüksek kan basıncını önlüyor

Mandalinanın potasyum içeriğiyle yüksek kan basıncını önleyerek kalp krizi riskini azalttığı da, yapılan çalışmalar sonucunda tespit edilen faydaları arasında yer alıyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Müzeyyen Çelik ayrıca içeriğindeki flavonoidler sayesinde kolesterolün düşmesinde de etkili olduğunu belirtiyor.

Kemik erimesine karşı etkili

Potasyum aynı zamanda kemik sağlığı için de gerekli olan bir mineral. Mandalina içerdiği potasyum ve A vitamini sayesinde sağlıklı kemik gelişiminin sağlanmasında ve kemik erimesinin önlenmesinde etkili oluyor.

Yaraların daha hızlı iyileşmesine katkı sağlıyor

Mandalinada bolca bulunan C vitamini vücutta kollajen sentezi için önemli. Kollajen yaraların hızlı iyileşmesini sağlıyor.

Demirin emilimini artırıyor

C vitamini aynı zamanda besinlerle alınan demirin vücuttaki emilimini artırıyor.

Göz hastalıklarını geciktirebiliyor

Mandalinada bolca bulunan A vitamini göz sağlığı için de önemli. A vitaminin yeterli alınması başta gece körlüğü olmak üzere makula dejenerasyonu ve katarakt oluşumunu geciktiriyor.

Kan şekeri dalgalanmalarına karşı etkili

Mandalinada bulunan flavonoidler diyabetle savaşmada da rol oynuyorlar. Flavonoidler hastalığa neden olan molekülleri nötralize eden antioksidanlar. Uygun porsiyon tüketildiğinde (1 porsiyon meyve=2 küçük mandalina) kan şekerindeki dalgalanmaları önleyerek tatlıya olan ihtiyacı azaltıyor.

Devamı

BESLENME

Doğal Kolajen: İlikli Kemik Suyu

Umut Doğan Yıldız

-

Sağlıklı beslenmenin temel taşlarından biri de ilikli kemik suyu tüketmek.

Gurvita İlikli Kemik Suyu antibiyotik,hormon, GDO kontrollü hayvanların ilikli kemikleri kullanılarak özel bir pişirme tekniği ile taze, jöle kıvamında hazırlandı.  Sağlıklı cam kavanozlarda soğuk zincir ile Migros,Macro Center  mağazalarında kasap bölümünde +4 derece dolaplarda ayrıca, markanın internet sitesinde satışa sunuldu.

Aynı şekilde taze, jöle kıvamında Paça,Kelle Paça, İşkembe Çorba çeşitleri de Gurmeler için satışa..

Şifa kaynağı İlikli Kemik Suyu ve sakatatçorbalarını neden kullanmalıyız?

 • Yüksek Protein, Kolajen, Amino Asit içerir,
 • Bağışlıklık sisteminin güçlenmesi
 • Çocuk gelişimi
 • Güçlü kemikler ,
 • Eklem, kıkırdak, bağdoku sağlığı ,
 • İlik üretimi ,
 • Sağlıklı kan,
 • Damar sağlığı,
 • Cilt, saç, tırnak, diş sağlığı ,
 • Selülit tedavisi ,
 • Güç ve kas gelişimi ,
 • Yaşlanma karşıtı ,
 • Kilo kontrolü ,
 • Kireçlenme ,
 • Romatizmal hastalıklar,
 • Sedef hastalığı ,
 • Yaraların iyileşmesi , 
 • Bulaşıcı hastalıklar , 
 • Sindirim bozuklukları ,
 • Akıl, beyin, sinir sistemi hastalıkları , 
 • Ağrı ve iltihapları azaltma,
 • İyi uyku.

Devamı

Popüler