Bizi Takip Edin

ERKEK AKLI

YEŞİL SAHALARIN MATADORU: RAUL

-

 

Matadorlar ülkesi İspanya’nın, onlar kadar yiğit, güçlü ve tutkulu futbolcusu Raul futbola veda etti. Gerçek bir efsaneye dönüştüğü Real Madrid’e bir gün geri dönecek; binlerce taraftar ve Kral yine onu alkışlıyor olacak. Burcu Kapu’nun yazısı.

1İspanya… Arenalar, öfkeli boğalar, acımasız matadorlar ülkesi. Arenaya bırakılan boğalar, önce pikador denilen kişiler tarafından çivili sopalarla kızdırılır. Ardından ihtişamlı kıyafetiyle kralları aratmayacak bir mağrurlukla matador girer sahneye ve boğayı öldürür. Boğa güreşlerinin doğadan gelecek tehlikeye karşı, erkeğin kadınını ve ailesini korumak için giriştiği mücadeleyi anlattığı söylenir. İspanyol toplumunda matadorluk sadece bir meslek değil, aynı zamanda yiğit, gözü pek kişiyi tanımlamak için kullanılan bir deyiştir. Çünkü matador güçlü, süratli, çevik, seyirciye keyifli bir izleme imkânı sunacak yeteneğe sahip olmalıdır.

İspanya… Stadyumlar, coşkulu taraftarlar, doğuştan yetenekli futbolcular ülkesi. Her çocuk futbolcu olabilir bu şehirde ama çok azı yıldız olur. İspanyol toplumunda futbolcu olmak sadece bir meslek değildir; aynı zamanda tutkuyu, sadakati, adanmışlığı ortaya koymaktır. Güçlü, süratli, çevik, seyirciye keyifli bir izleme imkanı sunacak yeteneğe sahip olmalıdır.

Madrid… Kral burada oturur. Tarihin en cesur matadorları burada arenaya çıkmıştır. Ve yeşil sahaların şimdiye kadar gördüğü en büyük bayrak adam, bu şehirde futbol efsanesine dönüşmüştür.

Raul Gonzalez Blanco, 1977 yılında Atletico Madrid taraftarı Don Pedro’nun oğlu olarak dünyaya geldi. 11 yaşındayken babasının takımında altyapıda futbol oynamaya başladı. Ama Atletico’nun meşhur başkanı Jesus Gil, masrafları kısma bahanesiyle altyapının kapısına kilidi vurunca, daha o yaşlarda bir sezonda 65 gol atan bu çocuğu, şehrin diğer takımı Real Madrid kaptı. Raul kısa sürede A takıma kadar yükselip, 1994-95 sezonunda profesyonel oldu. Bir gün hocası Valdano’ya gidip, “Kazanmak istiyorsan ilk 11’de benimle başla, istemiyorsan başkasıyla” diyen bu cüretkâr genç, Real Madrid formasıyla ilk 11’de oynarken, Jesus Gil ise Santiago Bernabeu’da koltuğuna çakılıp kalmıştı. Kendi takımının altyapısından yetişen bu çocuk, o akşam derbide bir penaltı yaptırmış, Zamorano’ya bir asist yapmış ve de Real Madrid formasıyla ilk golünü atmıştı. 17 yıl süren başkanlık döneminde 39 teknik direktör, 141 futbolcu transfer eden Başkan Gil, o akşam kaçırdığı balığın ne kadar büyük olduğunu anlamıştı.

Sayfalar: 1 2 3 4

ERKEK AKLI

Hastalanmayan domuz geliştirildi

Umut Doğan Yıldız

-

Yapılan deneyler ile hayvanların genetiği değiştirilerek hastalıksız bir ırk geliştirilmeye çalışılıyor.

Hayvanların DNA’ları üzerinde deneyler uzun süredir yapılıyordu ve çoğu çevrede bunun ne denli ahlaki olduğu tartışılıyordu. Gerçekleştirilen yeni araştırmalar ile hayvanların daha fazla etli olmasını sağlayacak gen değişimi yöntemleri bulundu.

Hayvan hakları savunucularının tüm karşı çıkışına rağmen, gen değişimleri ile hayvanların yiyecek sektöründe daha ucuz fiyatlı daha kârlı olması amaçlanmakta.

theguardian’ın haberine göre; Edinburgh Üniversitesi‘nin yaptığı çalışmalarda domuzların nefes darlığı çekerek ölümüne yol açan “Domuz Üreme ve Solunum Sendromu” geni DNA’dan çıkarıldı ve sağlıklı domuz döllerine ulaşıldı.

Domuz ölümlerine neden olan bu genin ortadan kaldırılması ve hastalığın yok edilmesiyle birlikte daha sağlıklı bir ırk ortaya çıkarılmaya çalışılıyor. Bunun insan sağlığı üzerinde ne denli etkisi olacağı ise henüz bilinmiyor.

GDO (Genetiği değiştirilmiş organizma) ile kanser ilişkisinin kanıtlanmasının ardından, domuz eti tüketen ülkelerin bu domuzlara ne denli talepte bulunacağı bilinmiyor. Bilinen şu ki, bir hastalık yok edildiği zaman başka bir hastalık da mutlaka ardından geliyor. Bilim şimdilik temkinli.

Devamı

ERKEK AKLI

Kaslı bacakları olay oldu!

Umut Doğan Yıldız

-

Bizim Hikaye dizisinin Tülay’ı, Nesrin Cavadzade, katıldığı davette giydiği dekolteli elbisesiyle olay oldu.

FOX TV kanalında yayınlanan Bizim Hikaye dizisinde Tülay rolüne can veren başarılı oyuncu, geçtiğimiz akşam katıldığı davete giydiği kıyafetle hayranlarının ilgisini daha da çok çekti. Ünlü oyuncunun bacaklarının sıkı ve kaslı olması dikkat çekti.

36 yaşındaki Azerbaycan asıllı Türk oyuncu Nesrin Cavadzade, dün katıldığı bir davetten fotoğraflarını paylaştı.

Güzel oyuncu Nesrin Cavadzade, bu sefer de derin yırtmacıyla dikkat çekti ve paylaşılan fotoğraf kısa süre içinde 100 bin beğeni aldı.

Med Yapım’ın 25. yıl gecesinde giydiği derin yırtmaçlı elbisesiyle gecenin en dikkat çeken isimlerinden biri olan arama motorlarında en çok aranan fotoğraflardan biri olan bu kareler, takipçilerden ve hayranlardan tam not aldı.Devamı

ERKEK AKLI

Kadınlar erkeklerden uzun yaşıyor

Umut Doğan Yıldız

-

Tüm ülkelerde kadınların erkeklerden daha uzun yaşadığı görülürken, Türkiye’de kadınların erkeklere oranla ortalama 6,1 yıl daha fazla yaşadığı ortaya koyuldu.

Erkekler mi daha uzun yaşar kadınlar mı?

Medya takip ve raporlama ajansı PRNet, ortalama yaşam sürelerini konu alan araştırmayı inceledi. PRNet’in Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerinden ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, Türkiye’de kadınların erkeklere oranla 6,1 yıl daha fazla yaşadığı görüldü. Dünya genelindeki tüm ülkelerde doğuştan beklenen yaşam süresine bakıldığında kadınların daha uzun ömürlü olduğu kaydedildi. Yaşam sürelerindeki farka bakıldığında ise Rusya’da kadınların erkeklere oranla 10,8 yaş fazla yaşadığı saptanırken, en çok farkın burada olduğu gözlendi. Rusya’yı 10,5 ile Litvanya, 10,4 ile de Belarus takip etti.Türkiye’de doğuştan beklenen kadınların yaşam süresi ise 79,4 olarak kayıtlara geçti.
RNet’in Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerinden ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, Türkiye’de kadınların erkeklere oranla 6,1 yıl daha fazla yaşadığı görüldü. Dünya genelindeki tüm ülkelerde doğuştan beklenen yaşam süresine bakıldığında kadınların daha uzun ömürlü olduğu kaydedildi. Yaşam sürelerindeki farka bakıldığında ise Rusya’da kadınların erkeklere oranla 10,8 yaş fazla yaşadığı saptanırken, en çok farkın burada olduğu gözlendi. Rusya’yı 10,5 ile Litvanya, 10,4 ile de Belarus takip etti.Türkiye’de doğuştan beklenen kadınların yaşam süresi ise 79,4 olarak kayıtlara geçti.

Devamı

Popüler