Bizi Takip Edin

anaslide

YENİDEN DOĞUŞ YENİ BİR HAYAT

-

 

Alkol ve uyuşturucu bağımlılığı yüzünden dibe vurdu. Ama ayağa kalkmasını ve kazanmasını bildi.

30 YAŞINDA, VİNÇ OPERATÖRÜ VE ESKİ BAĞIMLI LOUISVILLE, KENTUCKY

Men’s Health Amerika tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Ultimate Men’s Health Guy yarışması sona erdi. Kazanan ise gerçek anlamda dibi gördükten sonra sıfırdan yeni bir hayat kuran, eski bir bağımlı olan Michael Dubree oldu.

Benim için başarının bir ölçüsü yok. Ben sadece düne göre daha iyi olmak istiyorum.

IUOE Local 181 adında bir işletme mühendisliği sendikasındaydım. Vinç ve forklift kullanıyordum. Kazı makineleri ve vinç kiralayan bir şirket adına çalışıyordum. Ohio Nehri’nin üzerine yapılan iki köprünün yapımında görev aldım. Bir köprünün gelişimini gözlemlemek oldukça ilginç bir deneyim.

Yanımda yalnızca cüzdanımı, anahtarlarımı ve dudak merhemimi taşıyorum. Kız arkadaşımın en çok şikayetçi olduğu konu dudak merhemimi çamaşır makinasında bulmak. Çoğu zaman cebimden çıkarmayı unutuyorum.

Güne 12 yumurta beyazı ve 3 yumurta sarısı yiyerek başlıyorum. Sonraki beş öğünüm ise birbiriyle aynı: 170 gram tavuk göğsü, 6-8 Brüksel lahanası ve 17 badem. Bununla birlikte şekerin ve tuzun hiçbir formunu kullanmıyorum.

En büyük günahın nedir derseniz, patates kızartması yemek diyebilirim. Ancak çıtır çıtır olmaları şart.

Annemle babam ben 1 yaşındayken boşandılar. Annem başka biriyle tanıştı ve bu adam benim üvey babam oldu. Üvey babam uyuşturucu satıcısıydı. Okuldan eve geldiğimde evimizin garaj kapısında 6 ila 8 araç görüyordum. Evin içinde yasadışı madde satın alan insanlar dolaşıyordu. Annem onunla tanıştığı andan itibaren ağır takılmaya başlamıştı. Bazen bir yatışta 2 hafta kadar uyurdu. Bunları yaşarken 10-12 yaşlarındaydım.

Bulunduğum yere ait olmayan biriydim. Yaşadığım yere uyum sağlayamıyordum. Kendimi çevremdeki diğer çocuklarla, onların aileleriyle ve yetişme şekilleriyle kıyaslıyordum. Bu çocuklar güzel evlerde yaşıyor, anneleri ve babaları güzel arabalara biniyor ve kendileri de futbol okulu vb. kurslara gidiyorlardı.

Sadece bir kere intihar etmeyi düşündüm. 9 ya da 10 yaşındaydım. Ciddi anlamda olan bitenden çok sıkılmıştım. O günden sonra böyle bir şey olmadı. Bu seçenek en kötü anlarımda bile aklıma gelmedi. Ancak böyle bir şeyin 9-10 yaşlarında bir çocuğun aklından geçmesi dahi çok çılgınca.

İlk kez 13 yaşımdayken kuzenim ve bir arkadaşımla ot içmiştim. Annem öğrendiğinde bana “Madem bunu içeceksin, bilmediğimiz insanlarla içmek yerine bizimle iç” demişti. O günden itibaren annem ve üvey babamla birlikte her gün ot içtik. Kendimi onlara karşı sadece bu şekilde yakın hissediyordum. Bu bizim için neredeyse aile aktivitesiydi.

Alkol tüketmeye 14 yaşında başladım. 16 yaşında ise metamfetamin kullandım. Dürüstçe söylemem gerekirse aldığım ilk çizikle birlikte ilk aşkımı yaşamıştım. Bu olaydan yaklaşık iki ay sonra ilk kez ilişkiye girdim ve metamfetamin deneyimimi bununla kıyaslamadım bile.

20 yaşındayken kalp krizi geçirdim ve o günden sonra metamfetamini bıraktım. Bu olaydan iki yıl sonra başıma gelen alkol kaynaklı bir trafik kazasından sonra alkolü kestim. Alkol bağımlılığı nedeniyle ortaya çıkan ağrıları dindirmek için ağrı kesici almaya başladım. Bu kez ona bağımlı oldum. Ardından daha güçlü bir ağrı kesiciye. Tüm bunlar olurken henüz 23 yaşındayım.

Bir yıl sonra hayatım tamamen yokuş aşağıya gitmeye başladı. Bulaşık makinemi, kurutucumu, kanepelerimi ve televizyonumu ağrı kesici için satmaya başladım. Kız arkadaşımla birlikte evsiz kaldık. İkimiz de birbirimizi batağın içine çektik.

Daha sonra ikimiz de tedavi olmaya karar verdik. Bir tedavi merkezinde 11 ay boyunca yattıktan sonra, üç yıla yakın bir süre rehabilitasyon merkezinde kaldım. Bu süreçte işle ilgili sorunlarımı çözdüm, para biriktirmeye başladım ve kendi daireme yerleştim. Bir yıl kadar sonra ise ev sahibi oldum.

Adeta bir rüyayı yaşıyordum. Bir daha asla evim ya da arabam olacağını düşünmemiştim. Önceden arabamın deposunu dahi dolduramıyordum. Bütün param ilaçlara gidiyordu.

İyi bir işim ve güzel bir kız arkadaşım var. Kız arkadaşım üç çocuk annesi ve çocukları birlikte yetiştiriyoruz. En önemlisi de karanlık geçmişimi avantaj olarak kullanıyorum. İnsanlara yardım edebilecek gücüm var.

Neredeyse yedi yıldır temizim.Madde bağımlılığını bırakmaya çalışanlara yardımcı oluyorum. Hepimizin konuşabileceğimiz, bize yardım edebilecek insanlara ihtiyacı var. Bağımlılıktan yeni kurtulan insanlara ışık tutmaya ve onlara umut vermeye çalışıyorum. Sağlık merkezine gidip detoks hastalarıyla yeni bir yolculuğa başlıyorum.

Bir zamanlar yaşadığım utanç verici olayları başkalarıyla paylaşarak, insan ırkı için nasıl daha faydalı bir birey olunacağını gösteriyorum.

MICHAEL DUBREE İŞ BAŞINDA. KOL KUVVETİ İÇİN HAMMER CURL YAPIYOR: DAMBILI DİKEY TUT, 8 TEKRARDAN 5 SET YAP.

anaslide

BACAK KASLARI İÇİN EFSANE PROGRAM

Umut Doğan Yıldız

-

Bu efsane hareketle bacak ve merkez bölgesi kaslarınızı güçlendirirken denge ve hareket kabiliyetinizi de geliştireceksiniz. Bacak kaslarını geliştirmek için haftaları atlamayın.

HAFTA 1

Reverse lunge

(bir adımınızı geri atın, o dizinizi bükün ve gövdenizle yere doğru alçalın) ve her iki bacakla SPLIT SQUAT (Bir ayağınızı öne atın ve gövdenizi yere yaklaştırın) yapın.

PAZARTESİ 6 TEKRARDAN 3 SET
SALI 6 TEKRARDAN 3 SET
ÇARŞAMBA 8 TEKRARDAN 3 SET
PERŞEMBE KNEE TO WALL: DUVARIN BİR ADIM ÖNÜNDEYKEN ÖNDEKİ DİZİNİZİ DUVARA DEĞDİRİN. BU BİR TEKRARDIR. 6 TEKRARDAN 5 SET YAPIN.
CUMA 10 TEKRARDAN 3 SET
CUMARTRSİ 12 TEKRARDAN 3 SET
PAZAR TEST: HER HAREKETİ HER İKİ TARAFA 15 TEKRAR YAPIN. YAPAMIYORSANIZ HAFTAYI TEKRAR EDİN.

HAFTA 2

Pistol negative

Sol ayağınız bir box’un üzerinde, sağ ayağınız havada olacak şekilde durun. Sol dizinizi sağ ayağınız yere değene kadar bükün ve tekrar doğrulun. Bu 1 tekrardır.

PAZARTESİ 4 TEKRARDAN 4 SET
SALI 6 TEKRARDAN 4 SET
ÇARŞAMBA 8 TEKRARDAN 4 SET
PERŞEMBE CLOSED-FEET SQUAT:
AYAKLARINIZ BİTİŞİK SQUAT YAPARAK ALÇALABİLDİĞİNİZ KADAR ALÇALIN. 10 TEKRARDAN 5 SET YAPIN.CUMA 10 TEKRARDAN 4 SET CTS. 12 TEKRARDAN 4 SET
PAZAR TEST: HER İKİ BACAK İÇİN ÜÇ TEKRARDAN 1 SET YAPIN. YERE 3-5 SANİYEDE ALÇALIN. YAPAMIYORSANIZ, BU HAFTAYI TEKRAR EDİN.

HAFTA 3

Single leg wall sit

Sırtınızı duvara yaslayın, ayaklarınız 60 cm kadar önde olsun. Dizleriniz 90 derece olana kadar alçalın. Sonrasında doğrulun ve bir bacağınızı düz hale getirerek 15 saniye bekleyin.

PAZARTESİ 4 TEKRARDAN 4 SET
SALI 6 TEKRARDAN 4 SET
ÇARŞAMBA 8 TEKRARDAN 4 SET
PERŞEMBE PIGEON POSES: DİZLERİNİZİN ÜZERİNDEYKEN SAĞ BACAĞINIZI ARKANIZA SOL BACAĞINIZI ÖNE UZATIN. 15 SANİYE BEKLEYİN.
CUMA 6 TEKRARDAN 4 SET
CUMARTESİ 8 TEKRARDAN 4 SET
PAZAR TEST: 3 TEKRAR WALL SIT YAPIN. (HER İKİ BACAKLA 20 SANİYE) OLMADI MI? 3. HAFTAYI TEKRAR EDİN.

 

HAFTA 4

Assisted pistol

TRX bandının 60 cm önünde durarak tutacaklarını kavrayın. Sağ ayağınızı yerden kaldırarak bacağınızı öne doğru uzatın ve sol dizinizi kırarak kalçanızı yere yaklaştırın. Bu bir tekrardır.

PAZARTESİ 4 TEKRARDAN 2 SET
SALI 6 TEKRARDAN 2 SET
ÇARŞAMBA 8 TEKRARDAN 2 SET
PERŞEMBE CROSSED LEG SQUAT: SOL AYAĞINIZI SAĞ AYAĞINIZIN ARKASINA GÖTÜRÜN VE PARMAK UCUNDA ALÇALIN.10 TEKRARDAN 5 SET YAPIN.

CUMA 10 TEKRARDAN 2 SET
CUMARTESİ 12 TEKRARDAN 2 SET
PAZAR TEST: HER İKİ BACAKLA 12 TEKRARDAN 2 SET YAPIN. ÜÇ SANİYEDE ALÇALIN. YAPAMIYORSANIZ 4. HAFTAYI TEKRAR EDİN.

 HAFTA 5

Pistol Squat yapmak için bir ayağınızı yerden kaldırın ve öne doğru uzatın. Diğer dizinizi bükün ve kalçanız yere iyice yaklaşana kadar devam edin. Şimdi doğrulun. Tebrikler!

Devamı

anaslide

BURPEE YAPARKEN BAŞ DÖNMESİ!

Umut Doğan Yıldız

-

Burpee yaparken başın dönüyorsa bunun birden fazla nedeni olabilir.

Egzersiz programına yeni eklediysen, bu hareket yapabilirlik seviyene bağlı olarak sana şiddetli gelebilir. Eğer zorlanıyorsan, egzersizi basitten zora doğru olacak şekilde aşamalandır. Burpee öncelikle bir box / kutu kullanılarak yapılmalı. Ellerini yerden daha yüksek bir yere koyarak açıyı daha uygun hâle getirebilirsin.

Ayrıca antrenmanının hangi kısmına, hangi yoğunlukta eklediğin de önemli. Aerobik ve anaerobik kapasiten yeterli değilse, nabzının aşırı yükselmesi de baş dönmesine sebep olabilir. Ayrıca yanlış ve yetersiz beslenme sonucu kan şekerinde düşme yaşanabilir; bu da baş dönmesine yol açar. Bunları dikkate alarak egzersiz ve beslenme planlamanı yeniden oluşturman gerekebilir.

Egzersiz yaparken doğru nefes alıp vermek de işin en önemli kısımlarından biri. Kaslarının en iyi performansını sergilemesi için oksijene ihtiyacı vardır ama bu oksijeni kaliteli bir şekilde alman gerekir. Çok sık ve hızlı nefesler alıp verirsen bu da bir süre sonra mide bulantısı ve baş dönmesine neden olabilir. Tüm bunlara dikkat etmene rağmen baş dönmesi devam ediyorsa, tabii ki doktora görünmende fayda var.

Çağdaş Cemre Kılıç, Burn & Joy’un Kurucusu, Egzersiz Danışmanı

Devamı

anaslide

ÇARPINTININ NEDENİ SADECE KALP DEĞİL!

Umut Doğan Yıldız

-

Kalpte çarpıntı, göğüs ağrısı ve nefes darlığı kalbimizin bize yolladığı sinyallerin başında geliyor. Bu sinyallerden çarpıntı, kalbin hızlı çalışması anlamına geldiği için bu sorunu yaşayanlar çoğunlukla kalp hastalıklarına yönelik muayene oluyor, şikayetleri çözümsüz kalabiliyor. Bunun nedeni ise toplumdaki yaygın inanışın aksine, kalpte çarpıntının sadece kalp hastalıklarının belirtisi olmaması.

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karabulut; ilk planda kalp hastalığı habercisi olarak düşünülse de, çarpıntının aslında tüm vücuttaki sorunlar için bir belirti olabileceğine işaret ederek, sanılanın aksine her çarpıntının nedeni kalpteki bir sorundan kaynaklanmadığını belirtiyor. Kalbimiz hızlı çarparak aslında vücudumuz için bize sinyal göndermeye çalışıyor. Bu nedenle çarpıntıya yönelik araştırma yapılırken kalp dışındaki faktörlerin de dikkate alınması çok önem teşkil ediyor.  Çarpıntı gelişimine yol açan ve doğrudan kalbi ilgilendirmeyen nedenleri öğrenmeye hazır mısın?

Kansızlık 
Genç yaşlı her yaş grubunun ortak sorunlarından biri olan kansızlık genellikle tedavisi ihmal edilen bir hastalık. Kansızlıkta kalp vücudun oksijen ihtiyacını karşılamak için daha çok çalışıyor ve bu tablo da kendini çarpıntıyla belli ediyor.

Guatr
Boyunda bulunan tiroit bezinin anormal derecede hızlı çalışması vücudun metabolizmasını hızlandırıyor. Bu tablo sıklıkla kendini çarpıntıyla gösteriyor. Sebebi bulunamayan çarpıntı şikayetlerinde mutlaka tiroit hormonlarına bakılması gerekiyor.

Hipoglisemi
Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karabulut kan şekerinin düşmesi anlamına gelen hipogliseminin genç yaşlı herkesi tehdit ettiğini vurguluyor. Çarpıntı, yemek yedikten hemen sonra aşırı insülin salınmasına bağlı olarak da gelişebiliyor. Hipoglisemi kendini sıklıkla halsizlik ve çarpıntıyla gösteriyor.

Uyku bozuklukları
Uyku bozuklukları çarpıntının sık görülen sebeplerinden biri. Vücut uyku sırasında metabolizmasını yavaşlatıyor ve dinleniyor. Düzenli ve kaliteli uyku uyumayan kişilerde kandaki stres hormonlarının seviyesindeki artışa paralel olarak gün içerisinde kalp hızı daha yüksek seyrediyor ve çarpıntı daha sık gözleniyor.

Sigara ve alkol tüketimi
Tütün ürünleri ve aşırı alkol tüketimi vücudun metabolizmasını etkiliyor ve stres hormon seviyelerinde artış yapıyor. Bu durum da sıklıkla çarpıntı ataklarına yol açıyor.

Hipotansiyon
Tansiyon düşüklüğü anlamına gelen hipotansiyon daha çok uzun boylu ve zayıf gençler ile yaşlılarda görülüyor. Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karabulut aşırı yorgunluk, ayakta durma ve az su içilmesiyle bağlantılı olan tansiyon düşüklüğünün genelde halsizlik, baş dönmesi ve çarpıntıyla ortaya çıktığını söylüyor.

Stres ve kaygı bozukluğu
Vücutta oluşan her türlü fiziksel ve duygusal stres çarpıntıyı tetikliyor. Bunun yanında kaygı bozukluğu, evham ve depresyon da çarpıntının temel sebeplerini oluşturuyor.

Mineral ve su dengesizliği
Vücuttaki su ve tuz miktarının az olması çarpıntıyı tetikleyebiliyor. Bu duruma sıklıkla halsizlik ve tansiyon düşüklüğü de etki ediyor.

Hormonal değişimler
Kadınlarda oluşan hormonal değişimler kendini çarpıntı olarak gösterebiliyor. Özellikle menstrual periyotlar öncesinde ve menopoza geçiş sürecinde çarpıntı atakları sık gözleniyor. Hamilelik sürecinde de kalp atım hızı yükseliyor ve çarpıntı şikayetleri sıklaşıyor.

Kondisyon düşüklüğü
Çarpıntının en sık sebeplerinden biri de vücudun efor yapmaması sonucu oluşan hamlama ve kondisyon düşüklüğü. Genç yaşlı herkesi etkileyen bu durum yokuşta ve merdivenlerde çarpıntı ile nefes darlığıyla kendini gösteriyor.

Kafein ve çay
Prof. Dr. Ahmet Karabulut kafeinli enerji içecekleri ile yoğun kahvelerin genellikle çarpıntıyı tetiklediklerine işaret ederek, “Aşırı koyu siyah çay da çarpıntıyı tetikleyen içecekler arasında yer alıyor. Yeşil çay ise tam tersine kalbi sakinleştiren ve çarpıntıyı azaltan bir içecek olarak nitelendiriliyor” diyor.

Ateşli hastalıklar
Ateş yüksekliği çarpıntıyı tetikleyen temel etkenlerden biri. Sıklıkla enfeksiyon ya da romatizmal hastalıkların eşlik ettiği ateş yüksekliği sırasında kalbin üzerindeki yük artıyor ve kalp daha çok çalışıyor. Bunun sonucunda da çarpıntı oluşuyor.

Gıda takviyeleri
Özellikle vücut geliştirme için kullanılan bitkisel gıda takviyelerinin çoğunda vücudu tetikleyecek maddeler bulunuyor ve bu durum çarpıntıya yol açabiliyor.

Aşırı spor ve egzersiz
Hazır olamayan bir vücudun yoğun spor yapması sıklıkla çarpıntıya neden oluyor. Zaman zaman bu durum ciddi ritim bozukluklarını tetikleyebiliyor. Bu nedenle sıfırdan spora başlayacak kişilerin ilk ay ısınma şeklinde spor yapmaları gerekiyor.

Alerji
Besin alerjileri sık görülen çarpıntı sebeplerinden biri. Deniz mahsullerinde daha sık görülen bu durum yemek sırasında sıklıkla çarpıntı ve halsizlikle ortaya çıkıyor. Ağır yemek sonrasında hazımsızlığa bağlı çarpıntı atakları da sık görülüyor.

Kronik hastalıklar
Yüksek tansiyon, KOAH gibi kronik hastalıklar, romatizmal hastalıklar ve kanser türleri de vücutta iltihabi reaksiyon oluşturarak çarpıntıya yol açabiliyor.

Olumsuz yaşam koşulları
Çok tozlu, havasız iş ve ev koşulları da çarpıntıyı tetikleyebilen etkenlerden. Deniz seviyesinden yüksek rakımlara giden kişilerde oksijen açlığına bağlı çarpıntı şikayetleri de sık görülüyor.

Böbrek üstü bezlerinin hastalıkları
Böbrek üstü bezleri vücuttaki stres hormonlarını salgılayan temel organlar. Hastalık nedeniyle bu bezden aşırı salınan hormonlar çarpıntı ve tansiyon yüksekliğiyle sinyal veriyor.

Ağrı
Vücutta gelişen baş ağrısı, diş ağrısı, böbrek ağrıları, bel ağrıları ve kireçlenme ağrıları vücuttaki stres seviyesini yükselterek çarpıntıyı tetikleyebiliyor.

İlaçlar
İlaç kullanımı, çarpıntıya yol açan en önemli dış etkenlerden biri. Özellikle grip ve astım ilaçları, guatr ilaçları, antibiyotikler ve depresyon ilaçları ciddi çarpıntı atakları yapabiliyor

Devamı

Popüler