Bizi Takip Edin

STİL & BAKIM

YENİ TREND ORGANİK KIYAFETLER

-

 

Organik giysiler sayesinde doğayı ve teninizi koruyun.

Tıpkı yediğiniz besinler gibi pek çok tekstil ürününün de dokusunda ve boyasında kimyasal katkı maddeleri bulunuyor. Organik olmayan pamuğun ekiminde kullanılan böcek ilaçları toprağı ve suyu kirletmekle kalmıyor, her yıl yaklaşık 20 bin pamuk işçisinin ölümüne de neden oluyor. Pamuk hasadı ya da sentetik kumaş üretiminin yanı sıra eşyanın çok yıkanması da çevreye zarar verebiliyor. Bir pamuklu tişörtün yaydığı karbonun %60’ı, tişörtün gerektirdiği 25 yıkama ve kurutmadan kaynaklanıyor. Oysaki organik tekstil ürünlerinin üretiminde kullanılan pamuğun yetiştiği tarlaya bile kimyasal gübre atılmıyor ve dokunan iplikte boya kullanılmıyor.

Yirminci yüzyılın son çeyreği ile başlayan bu farkındalık, günümüzde hızla doğa dostu mükemmel tasarımları ortaya çıkarıyor. Avrupa ülkelerinde özellikle bebek giyimi ve kimyasal maddelere alerjisi olan kişiler için üretilen çamaşırların kullanımı hızla yayılıyor. Levi’s, Gap, Nike gibi büyük firmalar organik pamuk alımına yönelip, bu yönde yatırıma devam ediyor. Yurtdışında Zara, Marks&Spencer, Nike, Gap gibi markalardan alışveriş yaparken artık doğaya ve insan sağlığına uyumlu ürünler seçilebiliyor. Üstelik bu ünlü markaların organik kumaş ve iplik üretimini de Türkiye gerçekleştiriyor. Türkiye organik tekstilde üretim konusunda dünya devi ancak organik kıyafet satışı konusunda henüz üst sıralarda değil; yine de Türkiye’de de bazı markalar organik koleksiyonlarını görücüye çıkarıyor. Bu konuda en dikkat çeken markaların başında Mavi Jeans geliyor.

Mavi Jeans’in ‘Mavi Organic’ koleksiyonuyla, çevreye ve insan sağlığına daha duyarlı blue jeans’ler sunuyor. Mavi’ye özel geliştirilen, doğal ortamda, hiçbir kimyasal kullanılmadan yetiştirilen pamuklardan üretilen organik kumaşlar, özellikle son yıllarda ekolojik dengeye önem veren ve doğa dostu tüketiciler tarafından tercih ediliyor. Mavi, bu koleksiyonunda, Akdeniz’in doğallığını yansıtan saf indigo mavisi tonlarında, birinci kalite ve %100 organik Ege pamuğu kullanıyor. Mavi’nin vücuda oturan seksi kalıpları bu defa doğal görünümleri, yumuşaklık ve rahatlıklarıyla, kendisine ve doğaya duyarlı kişiler için vazgeçilmez oluyor. Tüm dünyada, vücuda ve kültüre mükemmel uyan blue jeans’leri, yüksek kalitesi ve Akdenizliliği ile tanınan Mavi, organik hareketiyle modadaki öncülüğünün altını bir kez daha çiziyor. “Organik indigo stretch denim”, “organik otantik denim”, “organik zımparalı stretch denim” ve “organik ege denim” olmak üzere dört farklı yıkaması bulunan blue jeans’lerin arka ceplerinde, yine Mavi’ye özgü detaylardan vazgeçilmeden, doğal renklerle, elle işlenmiş nazar boncuğu motifi yer alıyor. İlk olarak erkeklerde Matt ve Hunter modellerine uygulanan Mavi Organic koleksiyonu önümüzdeki dönemde zenginleşerek büyümeye devam etmesi bekleniyor.

BOSSA organik pamuk, ekolojik boya ve daha az su ile üretilen ekolojik ürün grubunda yeni bir koleksiyon ile çevreye saygılı üretim sürecine öncülük ediyor. Sarar’ın da (içinde erkek ürünleri olmasa da) kadınlar için organik bir koleksiyon sunuyor. Son yıllarda koleksiyonlarında organik pamuk kullanmaya özen gösteren dev spor giyim mağazası Nike ise artık ürettikleri spor ayakkabılarda insan sağlığına zararlı sera gazı kullanmayacağını açıklıyor. Motif Triko markası da soya fasulyesi, kayın ağacı ve bambu kamışından elde edilen iplikten kışlık kazaklar üretiyor. Bu ekolojik kazaklar, vücudu sıcak tutmasına rağmen terletmiyor. Türkiye’de ilk defa yoga yapanlar ve hamileler için organik el dokuma kıyafetler tasarlayan Pema Organik Giyim organik giysiler için keneviri kullanıyor. İç giyim markası Morera %100 doğal ipliklerle üretilen, antialerjik, vücut terini emen ve ultraviyole ışınları kıran özelliklere sahip iç ve dış giyim ürünlerden oluşan Purelife Koleksiyonu ile Yeşim Tekstil organik pamuk, bambu, soya gibi doğal hammadeler kullanarak Türkiye de organik tekstil üretiminin öncü firmaları olarak yer alıyor.

İngiltere gibi pek çok ülkede Organik Giyim konsepti doğrultusunda özel fuarlar ve moda şovları düzenleniyor. Barneys gibi ünlü mağazalar Future Fashion gibi çevre dostu moda gösterilerine destek olup, vitrinlerini Richie Rich ve Linda Loudermilk gibi tasarımcıların ‘luxury eco’ giysileriyle süslüyor.

Organik kişisel bakım malzemeleri
Cilt ve saç bakımı için kullandığınız çoğu bakım ürününde petrokimya ürünü olan sentetik hammaddeler kullanılıyor. Özellikle tenle direkt etkileşimde bulunan ürünlerin seçiminde dikkatli olmanız gerekiyor. Neredeyse tüm kozmetik ürünlerinde, kansere yol açtığı bazı araştırmalarla kanıtlanan ‘paraben’ ve özellikle deodorant ve antiperpirant yapımında kullanılan ‘alüminyum’a karşı tedbirli olmanızda fayda var. Cildinizle dost olan ürünlerde ise koku veya fazla köpürme gibi özellikler sağlayan sentetik maddeler yerine organik maddeler kullanılıyor.

Continue Reading
Advertisement

STİL & BAKIM

HILLSIDE BEACH CLUB’DA İYİ HİSSEDİN

-

Editör :

İlklerin öncüsü Hillside Beach Club, 6-12 Mayıs tarihleri arasında 6. kez gerçekleşecek klasikleşen İyi Hissetme Haftası “Feel Good Week” programını açıkladı. Bedeni dinlendirirken, ruhu besleyecek aktivite ve atölyelerle hazırlanmış bu hafta boyunca deniz ve güneşin tadını çıkaran misafirler, iyi hissettiren yepyeni deneyimler yaşama imkanı da bulacak.

Yenilikçi uygulamaları ile ilklerin öncüsü konumunu yıllardır koruyan Hillside Beach Club, (İyi Hissetme Haftası) “Feel Good Week” ile misafirlerine ilham verici keşifler yapmanın mümkün olduğu bir program hazırladı. Bu özel hafta boyunca heyecanla beklenen aktivitelerin yanında misafirler, birbirinden farklı ve yenilikçi atölyeler ile de tanışacak.

İyi hissettiren atölyeler: Soundala, Ajna Light, Kristal ve Nefes Terapisi…

Bu yıl 6-12 Mayıs tarihleri arasında altıncısı gerçekleşecek Feel Good Week, gün boyu farklı konularda atölye, konuşma ve aktivitelerle dolu bir program sunuyor.

Tibet kaseleri, şaman davulu gibi etnik enstrümanlar kullanılarak bedeni yeniden akort etmeyi amaçlayan Soundala Terapi, belirli bir frekansta verilen led ışıklar ile derin meditasyona geçmeyi sağlayan Ajna Light, doğru nefes almayı öğreterek derin rahatlama sağlayan Nefes ve Kristal Terapisi, yıldız haritası okumanın inceliklerinin konuşulacağı Astroloji Atölyesi Feel Good Week’e özel, bedeni pozitif enerji ile doluracak aktivitelerden sadece birkaçı… Üstelik Hillside Beach Club misafirlerinin, tüm bu atölyelerle bağlantılı bireysel seanslara da katılma imkanı bulunuyor. 

Dileyen misafirler yeni güne Hillside Beach Club’ın sesiz koyu Silent Beach’de yoga ve meditasyon ile başlayabilir ya da gün içinde yin yoganın rahatlatan ve gevşeten etkisi ile tanışabilirler. Güne tertemiz bir zihinle merhaba diyen misafirler, hafta boyunca alanında uzman yoga eğitmenlerinin derslerini de deneyimleme imkanı bulacak. Yoga tutkunlarının heyecanla beklediği teknede yoga ve günbatımı meditasyonu ile Silent Beach’de gerçekleşecek gece meditasyonu haftanın unutulmaz etkinliklerinden olacak.

Süper besin “microfarm” ve Juice Atölyesi ile içten dışa iyi hisseddin

Çeşitli sebze ve ot tohumlarından büyüyen, yenilebilir bitkiler olan mikro yeşillikler ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmanın mümkün olduğu atölye, bu özel hafta boyunca misafirlerle buluşacak. Katılan herkesin Living Food & Microfarm atölyesi sonunda kendi mikro yeşilliğini üretebilmesi ve bu süper besin deneyimini yaşamına katabilmesi mümkün. Feel Good Week kapsamında sağlıklı beslenme programlarını misafirlerine deneyimleterek göstermeyi amaçlayan bir diğer atölye ise Eating Well & Juice. Sebze ve meyve çeşitleri kullanarak “juice” yapımı ve faydaları hakkında detayların konuşulacağı atölye sonunda misafirler hem juice yapımı hakkında bilgi sahibi olacak, hem de bilinçli tüketimin yollarını öğrenecek.

Bu yıl programa yepyeni atölyeler eklendi

Eğlenirken öğreten “edutainment” akımının Türkiye’deki öncüsü Hillside Beach Club, bu yıl Feel Good Week programına yepyeni atölyeler de ekledi. Bitki özlerinden elde edilen yağların kişinin fiziksel, duygusal ve ruhsal sağlığı için kullanılması olarak özetlenebilen aromaterapi,  bu haftaya özel bir atölye ile misafirlerle buluşacak. Kokuların şifa verici özelliklerine değinilecek atölyenin sonunda katılımcılar seçtikleri kokulardan aromaterapi yağlarını oluşturabilecek ve dileyen misafirler kendilerine özel bu yağlar ile masaj yaptırabilecek.

Konuklar, İyi Hissetme Haftası boyunca deneyimledikleri atölyeler sonunda edindikleri yeni alışkanlıkları ve hobileri uygulama imkanı da bulacak. Canlı çiçeklerle yaka iğnesi veya saç tokası olarak tasarlanabilen parçaların yapılacağı atölye ile çiçeklerin iyi hissettiren enerjisi tüm haftaya yayılacak ve misafirler kendi ürettiği parçaları kullanabilecek. Konukların kendilerini doğanın enerjisine bırakarak iletişim kurma yollarını geliştirecekleri atölye Doğa ile Bağlantı Kurmak ise bu sezon Feel Good Week misafirleri ile buluşacak yeni atölyelerden. Hafta boyunca spirituel film gösterimlerinin gerçekleşeceği ve bu filmlerin bir uzman eşliğinde yorumlanacağı Hillside Beach Club Feel Good Week, bu yıl da iyi hissetmek isteyenlerin adresi olacak.

www.hillsidebeachclub.com

facebook.com/hillsidebeachclub

twitter.com/HillsideFethiye

instagram.com/hillsidebeachclub

Devamı

anaslide

AYAKKABININ ÖMRÜNÜ UZAT

-

Editör :

Ayakkabısına kıymet veren adamlardansanız, torunlarınıza dahi aktarmanız gereken bu muhafaza yöntemlerini mutlaka bilin.

Devamı

anaslide

GÜNDELİK HAYATTA ŞIKLIĞI YAKALAMANIN 21 KURALI

-

Editör :

Rahatlık sizin için ön plandaysa, salaş olmakla “jilet gibi” sportif giyinmek arasındaki farkı belirleyen 21 kuralımıza göz atın.

Kural 1
Stil, doğru kıyafetleri güzel taşımaktır.

1

Sizi ne giyerseniz giyin her daim beğenen ne yazık ki tek kişi var, o da anneniz. Geri kalan insanlar ilk değerlendirmeyi giydikleriniz üzerinden yapıyor. Güncel bir araştırmaya göre, kişiye özel dikilmiş takım elbisesiyle gezen adamlar, hazır giyimi tercih edenlere oranla daha yüksek gelirli ve daha güvenli olarak algılanıyor. İşin kötüsü, bu not birkaç saniye içinde veriliyor. İşi şansa bırakmadan, üzerinize tam oturan favori pantolonunuzu bularak temeli sağlam tutun. Artık onu dilediğiniz tişört veya ceketle kombinleyebilirsiniz. Pantolonunuz jean veya chino da olsa, bir terzi
tarafından vücudunuza göre dikilmiş gibi durmalı. Ne bacaklarınız pantolonun içinde dans etmeli, ne de paçalar yerlerde sürünmeli.

Ceket Tween  990 TL
Triko Lacoste 379 TL
Pantolon KİP 139 TL
Gözlük Ray-Ban  600 TL

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com