YENİ NESİL SADAKATSİZLİK: YOKSA SUÇLU MUSUNUZ?

Aldatma kriterleri değişti mi? 2400 kadın ve erkekle anket yaptık ve terapistlere, doğru yoldan sapmamanız için evde işleri nasıl hareketlendireceğinizi sorduk.

Partneriniz olmayan bir kadınla cinsel içerikli mesajlaştınız mı? Sosyal medyada eski sevgilinizi takip ettiniz mi? Sırlarınızı iş yerindeki “arkadaşınızla” paylaştınız mı? Eğer öyleyse, anketimize göre siz, çoğu kadının “Aldatan” diyeceği o adamsınız. İki cins arasındaki fark da burada ortaya çıkıyor: Kadınların erkeklere göre, bahsi geçen bu davranışları aldatma olarak görmesi daha muhtemel. Bu bir açık uyarı, beyler!

Burada net olan bir konu varsa, o da bizi baştan çıkaran şeylerin sonsuz olduğu ve modern yaşamın da bunlara yenilmemizi kolaylaştırdığıdır. Cinsel ilişki yaşamak, erkeklerin ve kadınların neredeyse yüzde 100’ü tarafından aldatma olarak kabul ediliyor. Peki ya öpüşmek? Kadınların yüzde 95’i ve erkeklerin yüzde 81’ine göre, evet, bu da aldatma sayılıyor.

Fakat bunların ötesinde, aldatma konusu biraz karışık. Porno izlemek mi? Partneriniz bunu muhtemelen anlayışla karşılayacaktır. Webcam’den bir kadınla görüşmek? O kadar da değil. Bu arada, aldatmanın sadece erkeklerin yaptığı bir şey olmadığını da söyleyelim. Pek çok eş ve kız arkadaş da aldatıyor.

Aldatma çizgisini neden aştığımız hakkında yeni bir görüş var. Terapist Esther Perel, The State of Affairs: Rethinking Infidelity adlı yeni kitabında, “Aldatmak, ilişkinin veya aldatan kişinin kötü olduğunu gösterir” gibi mitleri yıkmaya hazırlanıyor. Buna yönlenmemizin sebebinin, çoğunlukla kimliğimizin kaybolmuş kısmını arzulamamız olduğunu söyleyen Perel, TED Talks için yaptığı konuşmada “Aslında bu, başka birini aramamızla ilgili değil. İçimizdeki başka bir ‘ben’i aramakla ilgili” diyor. Diğer mitlerse şu yönde: Erkekler sıkıldıkları için aldatır ve bir evlilik sadakatsizliği asla atlatamaz.

30 yılı aşkın bir süredir terapistlik yapan Dr. Marty Klein ise, hastalarının, kaçamak ilişkilerindeki heyecana evliliklerinde de sahip olmak istediğini belirtiyor: “Bu, hiç de gerçekçi bir kıyaslama değil.” Ama aldatan kişilerden bir şeyler öğrenebilirsiniz. Eşinize sevgiliniz gibi davranın. Seks için hazırlanın (öncelik verin, gözünüzde canlandırın), orada olun (tadını çıkarın), yeniliği benimseyin (rutininizi kırın) ve eşinizin çekici, tutkulu ve heyecanlı hissetmesini sağlayın.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8

You must be logged in to post a comment Login

Bunları Unutma!