Connect with us

FITNESS

YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN; HALAT

Published

on

Antrenman rutininizde yeniliklere yer açın ve daha fazla kas yapmak için halat savurmaya başlayın.

Halat, en önemli antrenman ekipmanlarınızdan biri olmaya aday. Özellikle de kısa sürede yağsız kas kütlesi kazanmak istiyorsanız. Halat antrenmanlarının dünyadaki öncülerinden biri olan John Brookfield, özelliklerini şöyle sıralıyor: “Her iki kolu da bağımsız olarak çalıştırıyor, kuvvet dengesizliklerini ortadan kaldırıyor ve kaslarınızı ortaya çıkarıyor.” Ayrıca sizi nefes nefese bırakacak muhteşem bir kardiyo çalışması olabiliyor.

EVDE YAĞ YAKIN
Antrenman halatları çeşitli kalınlık ve uzunluklarda oluyorlar. Sizin işinizi görecek bir halatın 15 metre uzunluğunda ve 4 santim kalınlığında olması yeterli. Eğer spor salonuna gitmiyorsanız, evde çalışmak için kendi halatınızı yapabilirsiniz. Halatın uçlarını elektrik bandıyla sarın. Sonra sağlam bir yere dolayarak sabitleyin.

04

ANTRENMAN KURALI 1
Farklı Yönlere Hareket Et
Halatı sadece aşağı yukarı sallamayın. Brookfield, farklı kasları çalıştırmak için farklı hareketler denemenizi öneriyor. Örneğin, halatı sağdan sola sallamak kalçanıza ve merkez bölgenize daha fazla etki ederek tüm vücudunuzun dengesini artırır. Daire çizerek salladığınızda ise omuzların hareketliliği ve hareket açıklığı gelişir. Atletik beceriniz artar ve sakatlık riskiniz azalır. Tek bir antrenmanda farklı hareketler arasında geçiş yapmak, gerçek hayatta kullanabileceğiniz bir kuvvet açığa çıkarır.

05

ANTRENMAN KURALI 2
Halatı Her An Kullan
Çoğu erkek, halatı antrenmanın son hareketi veya büyük bir döngü çalışmasında tek bir egzersiz olarak kullanıyor. Oysaki halat egzersizleri tek başına bir antrenman sayılır. Örneğin, bu sayfadaki her bir egzersizi 10 dakika boyunca yapabilir veya 20 dakika halatla dalgalar çizebilirsiniz. Uzun süre tek bir egzersiz yapmak, zihninizin odaklanmasını kolaylaştırır ve vücudunuzun laktik asit salgılamasına yardımcı olur. Ayrıca kasların gerildiği süreyi uzatarak, yağ yakıp kaslanmayı hızlandırır.

06

ANTRENMAN KURALI 3
Direncini Ayarla
Halatın ağırlığı, onu ne kadar gevşek bıraktığınıza bağlı olarak değişir. Brookfield, “Halatı bağladığınız noktadan uzaklaştıkça egzersizin yoğunluğu azalır, yaklaşmak için attığınız her adımda ise artar” diyor. Her seti tamamlarken zorlanacak şekilde gevşek bırakın. Halat antrenmanı yapıyorsanız, egzersizleri iki dakika boyunca halatın bağlama noktasına yakınken, bir dakika ise uzakken yapın. Halattan uzaktayken yaptığınız egzersizler, sizin için aktif dinlenme gibi olacak.

03

Halatı alttan tutuşla kavramak [A] çekiş kaslarınızı daha çok çalıştırırken, üstten tutuşla kavramak [B] itiş kaslarınızı çalıştırır. Dengeli bir kuvvet için karışık çalışın. Tutuşu zorlaştırmak için halatın ucunu katlayarak da kavrayabilirsiniz [C].

İşte ustası olmanız gereken iki halat egzersizi;

01

1) ROPE WAVE
Bu, klasik bir halat egzersizi. İki kolunuzu da ayrı ayrı çalıştırır ve kaslarınızı uzun süre boyunca gergin tutar.
TALİMATLAR Ellerinizi omuz genişliğinde açıp, halatın uçlarını kol uzunluğunda ve kalçanızın önünde tutun. Karın kaslarınızı sıkın ve kollarınızı dönüşümlü olarak tüm gücünüzle indirip kaldırın. 1 ila 20 dakika boyunca dönüşümlü devam edin.

 

02

2) ROPE CROSSOVER
Daha fazla güç kazanıp, karnınızı kaya gibi yapmak için halatı yere vurun.
TALİMATLAR Ayaklarınızı sıkıca yere basın. Halatın uçlarını tutup, başınızın üstünde yay çizerek kaldırın. Önce sola doğru kaldırıp, tüm gücünüzle sağ tarafınızda yere vurun. Sonra sağ tarafa kaldırıp, sol tarafa vurarak devam edin. 1-20 dakika yapın.

 

 

Devamı
Advertisement

FITNESS

Yeni başlayanlar için olimpik kaldırma

Umut Doğan Yıldız

Published

on

Olimpik kaldırışlara yeni başladıysanız eğer tavsiyelerimize göz atmayı unutmayın.

Olimpik kaldırma egzersizlerinden faydalanabilen tek zümrenin olimpik halterciler olduğunu söyleyen Learney, koparma yapmaya çalışmanın Londra Maratonu’nda koşmaya çalışmakla aynı şey olduğu görüşünde. Learney, “Yapmayı ister ve uygularsanız sizin için güzel bir başarı olur. Fakat çok fazla fayda sağlayabileceğinizi söyleyemem,” diyor. Ancak Learney’in bu cümlesi, olimpik kaldırmaları sadece olimpik sporculara bırakmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Çalışmaları parçalara bölerek ölçülü bir biçimde yaptığınızda gücünüzü ve kuvvetinizi artırabildiğiniz gibi postürünüzü de daha sağlıklı bir yapıya ulaştırabilirsiniz.


OLİMPİK KALDIRMA REHBERİ! Tıklayınız


Learney hareketi birinci (halteri yerden kaldırma) ve ikinci (ağırlığı göğüs hizanıza ya da başınızın üzerine kaldırma) çekiş olarak iki parçaya ayırıyor. Bilhassa ikinci çekişin sporcular için çok önemli olduğunu söyleyen Learney, “Halterciler ve powerlifter’lar dışındaki çoğu sporcu full squat yapmaz. Demem o ki tam fleksiyon yaptığınızda ekstensiyon evresine geçiş sürecinizde hızlanır,” diyor.

Olimpik kaldırma antrenmanları!

Yerden kesebildiğiniz yük daima clean yapabileceğiniz ağırlıktan fazla olduğu için, yüksek ağırlıklarla yapacağınız deadlift ve squat egzersizlerinizi ayrı ayrı değerlendirmeli, aynı zamanda hang clean egzersiziyle desteklemelisiniz. Ayağa kalkın ve halteri üst bacaklarınızın hizasında tutun. Deadlift yapar gibi alçalın. Kalçanızı, dizlerinizi ve ayak parmaklarınızı aynı anda kullanarak harekete geçin. Halteri göğüs hizanıza götürebilmek için ellerinizi kullanın. Kısacası üçlü ekstansiyonun ardından alt vücudunuzu kullanıp halteri yukarıya doğru hareket ettirdiğinizde görevinizi tamamlamış olacaksınız.
Olayın kalça kaslarında bittiğini söyleyen Learney, “Kaslarınızı kuvvetlice hareket ettirip dizlerinizi ve ayak bileklerinizi de aksiyona dâhil ettiğinizde ayaklarınız yerden kesilir ve parmak uçlarınızın üzerinde yükselirsiniz,” diyor. Alt vücudunuzdaki en büyük kasları kullandığınızda metabolizmanız aşırı hızlı çalışacağı için vücudunuzun kaş inşa eden hormonlarla dolup taşmasını sağlarsınız. Omurganıza zarar vermediğiniz sürece, kısa zaman içerisinde büyük kazanımlar elde edebilirsiniz.

Devamı

FITNESS

Vitaminlerin vücut geliştirmede etkisi

Umut Doğan Yıldız

Published

on

Almanız gereken vitamin ve mineralleri alın, geriye kalan makrolar başlarının çaresine bakacaktır.

ESKİ KURAL
Yağ yakmak istiyorsunuz, vitamin eksikliğinizi tedavi etmek değil. Her halükarda, whey protein tozu ton balığı ve yeşilliklerle aynı makrolara sahip ve spor salonunun soyunma odasında hazırlaması çok daha kolay.

YENİ KURAL
Daha yağsız bir vücut sadece vitaminlerle inşa edilemez ancak protein, karbonhidrat ve yağlara gözlerinizi dikip RDA’nızı ihmal etmeniz hata olur. Bu özel bakış açısı, her şeyi yiyebileceğinizi iddia eden bir etiket dahi ortaya çıkardı: #IIFYM, yani “makrolarınıza uyuyorsa”. Bu, akşam yemeğinde tatlı patates yerine bir dilim pizza veya düzgün öğünler yerine protein takviyeleriyle yaşamak anlamına gelebilir.

Ancak mikrobesinler  vitamin ve mineraller  organlarınızın çökmediğinden emin olmanın ötesinde bir amaca hizmet ediyor. “Vitaminler, büyüme, onarım, enerji transferi ve sinir sistemi fonksiyonu gibi tüm metabolik süreçlere katılıyor,” diyor Zolkiewicz. Walton’ın söylediğine göre, magnezyum ve organik asit karnitin, enerji için yağın oksitlenmesinde büyük rol oynuyor. Minnesota Üniversitesi’nden bir çalışma, yüksek seviye D vitamini ile daha büyük abdominal yağ kaybını ilişkilendirdi. Nature Chemical Biology de yağ hücrelerinin parçalanması için bakırın gerekli olduğunu bildirdi. Bilim insanlarına göre, “Ne kadar bakır varsa o kadar çok yağ parçalanır.” Bu durumda, eksikliğe karşı en iyi savunmanız ise basmakalıp diyetinizden kurtulup biraz çeşit getirmek olur: Karnitin için kuzu incik, magnezyum için pazı, bakır için şitake mantarı. Her halükarda, akıllıca antrenman yapıp orta karar beslendiğinizde yağ kaybı hedeflerinize ulaşacaksınız. Ancak o noktaya işlenmemiş gıdalarla daha çabuk ulaşacak ve enerji bardan oluşan başka bir kahvaltı daha yapmadan bu yolculuktan keyif alacaksınız.

Devamı

FITNESS

Dinlenme günlerinde yeni kural

Umut Doğan Yıldız

Published

on

Eski kural – yeni kural dosyamız devam ediyor. İşte dinlenme günlerinde yeni kurallar!

Kendinizi kandırmayı bırakın: Haftanın üç gününü koltukta harcamak etkisiz bir antrenman planının işaretidir.

ESKİ KURAL

Pazartesi günü spor salonunu yıkıp geçin ve salı gününü masanızdan her kalkışınızda yüzünüzü acıyla buruşturarak geçirin. Bacak gününden sonraki gün merdiven çıkmaya katlanabiliyorsanız yeterince çok çalışmadınız demektir.

YENİ KURAL

Sürdürülebilirlik yalnızca çevreyle ilgili konularda geçen moda bir sözcük değil: Vücudunuzun kaynaklarını yönetmekte başarısız olursanız, hızlıca tükeneceklerdir. “O eski moda ‘acı yoksa kazanç da yok’ mantığı artık geçerli değil,” diyor Zolkiewicz. “Acısız çalışıp aynı sonuçları alabilecekken geçerli olamaz.” Bunun yerine, daha istikrarlı bir efor göstermeyi hedefleyin. “Toparlanma günlerinde düşük seviyeli aktiviteyi seviyorum,” diyor. “Haftalık planıma fonksiyonel hareket açıklığı kondisyonuna (FRC) ek olarak yürüyüş ve yoga gibi mobilite çalışması eklemeyi seviyorum.” Tabii ki bunların hiçbiri büyük yağ yakıcıları değil ama bir sonraki antrenmana dek metabolizmanızın işlemesini sağlıyorlar.

İsterseniz fazladan biraz kalori yakımı da ekleyebilirsiniz: Danimarkalı araştırmacılar, bir gün önce çalıştığınız kas gruplarını hedef alan hafif antrenmanlar yapmanın -ister alt vücut antrenmanı sonrası bisiklet sürmek, isterseniz de bench antrenmanınızdan sonraki gün birkaç şınav çekmek olsun- kas ağrısını etkisiz hâle getirebileceğini gördü. Buna karşılık, tam bir hareketsizlik, kan dolaşımını azaltarak iyileşen kaslara giden besin değerlerini sınırlar ve antrenmanın acıya neden olan kimyasal yan ürünlerinin kandan uzaklaştırılmasını yavaşlatır.

Bu nedenle, koşu intervalleri veya kişisel rekor arayışları yerine takım sporları veya yüzme gibi nabzınızı yüksek ama sabit tutan egzersizler tercih edin. Çok daha güçlü bir şekilde döneceksiniz.

Devamı

Popüler