Bizi Takip Edin

BESLENME

YEDİ ŞEKERLİ VE ÖLÜMCÜL GÜNAH

-

 

Sinsi şeker alışkanlıklarınızı açığa çıkarın, onun yerine yağ tüketerek acı sonuçlarından kaçının. 

seker21/ Enerji İçin Tüketiyorsunuz

Enerjiye ihtiyaç duyduğunuzda şekerli bir şeyler içmek daima yanlış bir karardır. Sandığınızın aksine enerjiniz düşmeye devam eder. Onun yerine Dr. David Perlmutter’in daha iyi bir önerisi var: “Yağlar, özellikle de ketonlar adı verilen türü beyin hücrelerinin gücünü ateşlemede şekerden açık ara daha etkilidir.” Bir dahaki sefere kendinizi halsiz hissettiğinizde, kahvenize bir çay kaşığı MCT yağı ekleyin. Neurobiology of Aging dergisinde yayımlanan bir araştırmada, 40 ml MCT’nin zihinsel fonksiyonları keskinleştirdiği görüldü.

2/ Tüm Kalorilere Şüpheyle Yaklaşıyorsunuz

Karbonhidratlar şekere dönüştürülür ve vücut tarafından yağlardan farklı olarak algılanır. İnsülin salınımını uyararak vücuda yağ depolaması için sinyal verir. Öte yandan Dr. Perlmutter,
besinsel yağların böyle bir etkisi olmadığını söylüyor. Hebrew Üniversitesi’ndeki uzmanlar, saati düzenli planlanmış öğünlere sahip yağ ağırlıklı bir beslenme düzeninin metabolizmayı hızlandırdığını ve kilo vermeyi tetiklediğini buldu. Özetle, tereyağlı yumurtayla yakın dost olmaya bakın.

3/ Şekerin Güvenli Olduğunu Sanıyorsunuz

Dünya Sağlık Örgütü’nün son raporuna göre şeker ve et, kanser istatistiklerini yükseltmekle suçlanıyor. Bizim tavsiyemize gelirsek, şeker alışverişini durdurun ve organik çimle beslenmiş
et tüketin. Dr. Perlmutter tahılla beslenmiş sığır etinin zararlarını şöyle açıklıyor: “Bu etler kanser riskini düşüren omega-3 yönünden pek zengin olmuyor. İçerdiği antibiyotik, büyüme hormonu ve genetiğiyle oynanmış yemler de cabası.”

4/ Yağı Düşman Bellediniz

Yapılan en büyük pazarlama hatalarından biri, kalp hastalıklarına yol açtığı için faturanın doymuş yağlara kesilmesi, şekerin ise cezasız kalmasıdır. Fakat artık adalet tecelli ediyor: Amerikan Tıp Derneği Dergisi’nde yayımlanan bir araştırmada, en yüksek miktarda şeker tüketen kişilerin kanlarındaki trigliserit oranı daha yüksek, iyi kolesterol seviyesi ise daha düşük çıktı.

5/ Diyet İçin Kaloriyi Kesiyorsunuz

Aslında yapmanız gereken şey şekeri tamamen bırakıp yağ tüketimini artırmak. Yumurta sarısı zihinsel fonksiyon için faydalı olan kolin adlı kimyasal maddeyle dolup taşarken, balık yağı bolca D vitaminiyle yüklü. Dahası, şekerin yerini yağla doldurarak daha uzun süre tok kalırsınız ve karotenoid gibi temel kanser karşıtı fitokimyasalları alırsınız.

6/ Yakıt Sağlıyor

Kardiyo günlerinde enerji içeceklerine yüklenirseniz, vücudunuz da şeker talep etmeyi öğrenir. Bu duruma son vermeniz mümkün. “Eğer vücut temel yakıt kaynağı olarak yağ yakmaya adapte olursa, karbonhidrat yüklemesine gerek kalmaz” diye açıklıyor Dr. Perlmutter. Antrenman öncesi yarım avokado yiyin veya bir smoothie’ye ekleyerek tüketin.

7/ Şekeri Az Tüketiyorsunuz

Günde bir paket sigara içerken sosyal içiciliğe geçtiğini ilan eden biri sigarayı ne kadar bırakmış sayılırsa, “şekerli şeyleri arada tüketiyorum” demek de o kadar “şekersiz bir hayat” sayılır. Uzmanlar, şekerin uyuşturucu gibi bağımlılık yaratan özellikler taşıdığını keşfetti. Şekeri bırakıp, içine bir avuç nane veya bir dilim limon konulmuş su içme alışkanlığı edinin.

BESLENME

Sebze ve meyve tüketmeden beslenmek

Umut Doğan Yıldız

-

Karbonhidratsız, sebze ve meyve tüketmeden beslenme mevzusuu masaya yatırdık.

Hata: Karbonhidratsız beslenmek

Diyete başlayanların en büyük hatalarından biri karbonhidratlı gıdaları tamamen kesmektir. Bu amaçla sadece ekmeği değil, makarnayı da bırakırlar. Oysa yapılacak en büyük hatalardan biri sıfır karbonhidratla zayıflamaya çalışmak olacaktır çünkü bu besin grubunun yerini alacak başka bir şey yoktur. Şöyle düşünün: Karbonhidrat, anne sütünde bile bulunur ve unutmayın ki anne sütü, hali hazırda dünya üzerindeki en mucizevi besindir!

Düzeltmek için: Burada anahtar kelimeler “kaliteli karbonhidratlar” ve “ihtiyaç oranı!” Kaliteli karbonhidratlardan kasıt tam tahıllı, çavdarlı ekmekler; makarna, bulgur ve esmer pirinç gibi vücuda yararlı gıdalar. Hepsinden önemlisi de şu: Beyin hücreleriniz enerjisini karbonhidratlardan alır ve karbonhidrat tüketmek, aynı zamanda insan psikolojisini de olumlu yönde etkiler.

Hata: Sebze ve meyve tüketmemek

Yukarıda aşırı proteinle beslenmenin zararlarından söz etmiştik. Bunun nedenlerinden biri de sebze ve meyve tüketimindeki azalma… Eskiden yemekten kalkınca ortaya gelen meyve tabaklarına artık rastlanmaz oldu. Sebzeler de günlük yediklerimiz arasından yavaş yavaş çekiliyor. Çünkü beslenmeyi doymakla, tok kalmakla açıklar olduk. Bir de itiraf etmek gerekirse, kimsenin sebzelerle uğraşacak zamanı yok. Tavuğu ızgaraya atıp sofraya getirdiğiniz zaman dilimi sebzelerin yıkanıp temizlenmesine, kabuklarının soyulup doğranmasına anca yetiyor. Hal böyle olunca sebzelerden adım adım uzaklaştık ve meyvelerin yerine hazır satılan meyve suyu ve meşrubatlara yöneldik.

Düzeltmek için: Dünya Sağlık Örgütü’nün önerisi şu: Günde 5-8 porsiyon sebze ve meyve yiyin! Ana öğünlerinizde yediklerinizin biri mutlaka sebze olsun, ara öğünlerde de meyveyi tercih edin.

Devamı

BESLENME

Aşırı proteinle beslenmek

Umut Doğan Yıldız

-

Aşırı protein almak zararlı mıdır? Protein dengesi nasıl olmalı?

Her besin grubunun aşırısını tüketmek yanlış. Proteinle ilgili sorun ise şu: Son 10 yılda aşırı protein tüketimiyle birlikte hem rektum kanseri hem de kolon kanseri olarak tanımlanan kolorektal kanserin de aynı oranda artması, sadece diyet yapanların değil herkesin aşırı protein tüketiminden kaçınması gerektiğinin işareti…

Düzeltmek için: Proteinsiz yaşamaya çalışmanın bir anlamı yok; çünkü proteinin ana görevi, doku ve hücrelerin onarılması… Burada yapılması gereken, doğru miktarı bulmak… Ortalama bir rakam vermek gerekirse, vücut ağırlığınızın her kilosu için günde 0,8-1 gram protein tüketmek yeterli. Diyelim 65 kilosunuz. Bu da demektir ki günde tükettiğiniz protein miktarı en fazla 65 gram olmak zorunda. Peki, hangi proteinleri tüketeceğiz? Öncelikle tükettiğiniz kırmızı et miktarı, haftada 2-3 üç defadan fazla olmamalı. Tavuk, balık, hindi eti de diğer protein kaynakları olarak diyetinizde yer almalı. Daha da önemlisi mercimek, karabuğday, kuru fasulye,Antep fıstığı, kabak çekirdeği gibi bitkisel protein kaynaklarına yönelmelisiniz. 

Devamı

BESLENME

Vegan öğünler oluşturma rehberi

Umut Doğan Yıldız

-

Artık makrolarınızla ilgili bir fikriniz var ve kendi öğünlerinizi oluşturmanız gerekiyor. Karşınızda alışık olmadığınız ve sizi zorlayabilecek bir süreç var.

Süpermarketin yolu gözüktü ve gittiğiniz yerin evinizde yangın çıkaracak çoklukta tütsü satan bir aktar olması gerekmiyor. Stansbury’nin yöntemlerini izleyerek kendi vegan öğününüzü yaratabilirsiniz.

DÜN YEDİĞİNİ YEME

Vegan beslenmeye bugün başladıysanız mesele yok fakat yenilikçi tavrınızı sürdürmelisiniz. Her diyette olduğu gibi vegan diyetlerde de ihtiyacınız olan tüm besinleri alabilmek için öğünlerin anahtar bileşenlerini değiştirmelisiniz. Üstelik bu sayede monotonluktan da kurtulursunuz.

BAKLAGİLLERE GÜVEN

Protein bakımından oldukça zengin olan siyah fasulye, nohut, mercimek ve barbunya, vegan bir beslenme programının temelini oluşturan besinlerdir.

TAHILINI SEÇ

Stansbury’nin favori tahılları olan kinoa, bulgur, arpa, karabuğday, esmer prinç ve basmati pirincini beslenme programınıza ekleyebilirsiniz.

DÖRT YA DA BEŞ SEBZELİ BİR KOMBİNASYON YAP

Buzdolabınız yeşil renkli besinlerle dolduysa, dondurucunuzu da kullanmaktan çekinmeyin. Zira donmuş sebzelerin besin değerleri oldukça yüksektir.

BAHARATLARI KULLAN

Zerdaçal, hardal tohumu, Arnavut biberi ve tarçın, vegan öğünlerinizde kullanabileceğiniz baharatlardır ve kilo vermenize yardımcı olur.

PROTEINİNİ SEÇ

Tofu, vegan protein tozları, jak meyvesi ve tempeh, protein bakımından zengin besinlerdir ve rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com