Bizi Takip Edin

BESLENME

YAVAŞ VE EMİN ADIMLARLA ZAYIFLAYIN

-

 

Kiloları vermek için biraz yavaşlayın.

Öğle yemeği için hazırladığınız büyük sandviçe saldırmasanız iyi edersiniz. ABD’de yayımlanan Appetite dergisindeki araştırmanın sonucuna göre öğle yemeğini yavaş yemek öğleden sonraki açlık krizlerinin önüne geçiyor. Çalışmada, sandviçlerinin her bir ısırığını 30 saniyede tüketen katılımcılar öğleden sonraki tatlı atıştırmalarını yarıya indirdi. Uzmanlara göre yavaş yemek yemeğinizi hafızanıza kazımanıza yardımcı oluyor ve günün geri kalanında fazla yeme arzunuza gem vuruyor.

Zihin yoluyla zayıflama

Journal of Psychology dergisinin araştırmasına göre, kişilik özellikleri vücut kitle indeksinizin (VKİ) düşüp yükselmesini de belirliyor.
DÜŞEN VKİ
İçe dönük
Nedir: Uzun vadeli diyet ve egzersiz hedeflerini karşılamada davranışlarınıza odaklanıyorsunuz.
Güçlendirin:“Sağlıklı besleneceğim” demek yerine “200 kalori keseceğim” gibi ve ölçülebilir hedefler bulun.
YÜKSELEN VKİ
Yenilik sever
Nedir: Tıkınmaya ve stresten dolayı atıştırmaya eğilimlisinizdir.
Kontrol edin: Size anlık zevkler veren değil uzun vadeli tatmin sağlayan şeyleri bulun. İstediğiniz abur cubur mu yoksa gerçekten zayıflamak mı?
YÜKSELEN VKİ
Kendini aşmışlık
Nedir:Yağlardan disiplinsiz kurtulmak gibi mucizevi düşüncelere teslim oluyorsunuz.
Kontrol edin: İçe dönüklüğünüz üzerinde çalışarak alışkanlıklarınızın sorumluluğunu alın.

Sağlam Temeller

Güçlü kemikler daha ince bir belin sebebi olabiliyor. Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism dergisinin araştırmasına göre en yüksek osteokalsin seviyesine (özel bir kemik hücresi tarafından salgılanan iskelet inşa edici protein) sahip erkekler, en az seviyedekilere göre yüzde 17 daha az iç organ yağı depoluyor. Bu kemik güçlendirici, yağ hücrelerindeki metabolizmayı düzenleyerek görevini iki katına çıkarabiliyor. Kendi seviyelerinizi yukarı mı çıkarmak istiyorsunuz? İspanya’dan gelen bir araştırmaya göre zeytin ve zeytinyağı açısından zengin Akdeniz diyeti size yardımcı olabiliyor.

01 (2)

ÇORBA STRATEJİSİ

European Journal of Clinical Nutrition dergisindeki araştırmaya göre püreli çorbalar parça sebzeli olanlara göre daha besleyici. Araştırmada, püre haline getirilmiş çorbaları içen kişilerin, parça sebzeli çorba içenlere göre daha uzun süre tok kaldığı görüldü. Sebepse püre haline getirilmiş çorbaların besin maddelerinin daha hızlı emilmesini sağlaması. Aynı zamanda gastrik boşalmayı da yavaşlatması. Restoranda atıştırmalık olarak düşük kalorili, krem kıvamındaki çorbaları tercih edin. Evde de daha besleyici porsiyonlar için çorbalarınızı mikserden geçirin.

BESLENME

Sporcu beslenmesi nasıl olur?

Umut Doğan Yıldız

-

Sporcu beslenmesi konusunda son zamanlarda değişik öneriler duyuyorsanız eğer, bunların bir kısmını birlikte inceleyelim.

HİNDİSTAN CEVİZİ SUYU

Yüksek kaliteli bir spor salonu size bunlardan ikram edebilir, ancak araştırmacılar hidrasyon için bildiğiniz normal sudan daha iyi olmadığını düşünüyor. Susadınız mı? Sebile yönelin.

AVOKADO

Araştırma üstüne araştırma, meyvenin kalp sağlığına faydalarını doğruladı. Ayrıca yüksek lif içeriği tok tutmaya yardımcı olabilir.

KIVIRCIK LAHANA

Turpgillerden olan bu sebze, âdeta doğanın CrossFit’çisi gibi pek çok şeyi başarır. Vitamin bakımından zengindir ve ayrıca kanserin büyümesini ve yayılmasını önleyebilecek kükürt bileşikleri içerir.

ACAİ ÇİLEĞİ

Bu meyveler sadece antioksidanlarla dolup taşmıyor, aynı zamanda sağlıklı bir antienflamatuvar görevi görüyor. Onları diyetinize dâhil etmek, egzersiz sonrası iyileşmeye yardımcı olabilir ve kas hasarını sınırlayabilir.

KOMBU ÇAYI

Bağırsak sağlığını destekleyici bu içecek, homeopatik sahnenin temelini oluşturuyor. Ancak bilimsel jüri hâlâ yararları üzerinde fikir birliğine varamadı. Tadı da bir acayip.

KİNOA

Bu kadim tahıl, esansiyel amino asitleri içeren eksiksiz bir protein kaynağı. Kas büyümenizi hızlandırmak için beyaz pirinç yerine deneyin.

YEŞİL ÇAY

Yeşil çaydaki kateşinlerin uzun süreli tüketimi metabolik sendromla savaşır (tip 2 diyabetin öncüsü) ve koroner hastalık riskinizi azaltabilir. Demliğin altını yakın.

ISPANAK

Yapraklı yeşillerin kaslara yardım eden demir içeriğine ek olarak, günde bir porsiyon yiyenler üzerinde yapılan bir çalışma, kalp hastalığı riskini yalnızca bir haftada azalttığını buldu.

BADEM SÜTÜ

Mineral içeriği bakımından süt ile karşılaştırılabilir, ancak protein içermez (bu yüzden yine de süt içiyorsunuz, değil mi?). Bir bardak inek sütü, bademden yapılandan beş kat fazla protein içerir.

ÇİYA TOHUMU

Etiket üzerindeki iddialarına rağmen, bu tohumlarda vücudunuzun gerçekten ihtiyaç duyduğu omega-3 türü bulunmuyor. İyi bir lif kaynağı olmakla birlikte, omega almak için yağlı balık yemeniz daha iyi olur.

Devamı

BESLENME

Sebze ve meyve tüketmeden beslenmek

Umut Doğan Yıldız

-

Karbonhidratsız, sebze ve meyve tüketmeden beslenme mevzusuu masaya yatırdık.

Hata: Karbonhidratsız beslenmek

Diyete başlayanların en büyük hatalarından biri karbonhidratlı gıdaları tamamen kesmektir. Bu amaçla sadece ekmeği değil, makarnayı da bırakırlar. Oysa yapılacak en büyük hatalardan biri sıfır karbonhidratla zayıflamaya çalışmak olacaktır çünkü bu besin grubunun yerini alacak başka bir şey yoktur. Şöyle düşünün: Karbonhidrat, anne sütünde bile bulunur ve unutmayın ki anne sütü, hali hazırda dünya üzerindeki en mucizevi besindir!

Düzeltmek için: Burada anahtar kelimeler “kaliteli karbonhidratlar” ve “ihtiyaç oranı!” Kaliteli karbonhidratlardan kasıt tam tahıllı, çavdarlı ekmekler; makarna, bulgur ve esmer pirinç gibi vücuda yararlı gıdalar. Hepsinden önemlisi de şu: Beyin hücreleriniz enerjisini karbonhidratlardan alır ve karbonhidrat tüketmek, aynı zamanda insan psikolojisini de olumlu yönde etkiler.

Hata: Sebze ve meyve tüketmemek

Yukarıda aşırı proteinle beslenmenin zararlarından söz etmiştik. Bunun nedenlerinden biri de sebze ve meyve tüketimindeki azalma… Eskiden yemekten kalkınca ortaya gelen meyve tabaklarına artık rastlanmaz oldu. Sebzeler de günlük yediklerimiz arasından yavaş yavaş çekiliyor. Çünkü beslenmeyi doymakla, tok kalmakla açıklar olduk. Bir de itiraf etmek gerekirse, kimsenin sebzelerle uğraşacak zamanı yok. Tavuğu ızgaraya atıp sofraya getirdiğiniz zaman dilimi sebzelerin yıkanıp temizlenmesine, kabuklarının soyulup doğranmasına anca yetiyor. Hal böyle olunca sebzelerden adım adım uzaklaştık ve meyvelerin yerine hazır satılan meyve suyu ve meşrubatlara yöneldik.

Düzeltmek için: Dünya Sağlık Örgütü’nün önerisi şu: Günde 5-8 porsiyon sebze ve meyve yiyin! Ana öğünlerinizde yediklerinizin biri mutlaka sebze olsun, ara öğünlerde de meyveyi tercih edin.

Devamı

BESLENME

Aşırı proteinle beslenmek

Umut Doğan Yıldız

-

Aşırı protein almak zararlı mıdır? Protein dengesi nasıl olmalı?

Her besin grubunun aşırısını tüketmek yanlış. Proteinle ilgili sorun ise şu: Son 10 yılda aşırı protein tüketimiyle birlikte hem rektum kanseri hem de kolon kanseri olarak tanımlanan kolorektal kanserin de aynı oranda artması, sadece diyet yapanların değil herkesin aşırı protein tüketiminden kaçınması gerektiğinin işareti…

Düzeltmek için: Proteinsiz yaşamaya çalışmanın bir anlamı yok; çünkü proteinin ana görevi, doku ve hücrelerin onarılması… Burada yapılması gereken, doğru miktarı bulmak… Ortalama bir rakam vermek gerekirse, vücut ağırlığınızın her kilosu için günde 0,8-1 gram protein tüketmek yeterli. Diyelim 65 kilosunuz. Bu da demektir ki günde tükettiğiniz protein miktarı en fazla 65 gram olmak zorunda. Peki, hangi proteinleri tüketeceğiz? Öncelikle tükettiğiniz kırmızı et miktarı, haftada 2-3 üç defadan fazla olmamalı. Tavuk, balık, hindi eti de diğer protein kaynakları olarak diyetinizde yer almalı. Daha da önemlisi mercimek, karabuğday, kuru fasulye,Antep fıstığı, kabak çekirdeği gibi bitkisel protein kaynaklarına yönelmelisiniz. 

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com