YAŞLANMA KARŞITI 4 ÖNERİ

Kromozomlarınızı bu 4 numara ile güçlendirin.

anti-aging

 

Cildinizi güzelleştirecek, bisepslerinizi büyütecek ya da erkekliğinizi sonsuza kadar koruyacak hiçbir mucizevi ilaç ne yazık ki yok. Fakat vücudunuzun faydalanabileceği 30 trilyondan fazla seçenek mevcut. Ciddiyiz: Vücudunuzdaki hücrelerin sayısından bahsediyoruz. Bu hücrelerin her birisinin içerisinde bulunan kromozomlardan…

Her bir kromozomun ucunda, telomer adı verilen, DNA’nın hücre bölünmesine yardımcı olan bir kısmı bulunur. Her bir bölünmede, telomeriniz yıpranır; bu da yaşlanmaya, kalp hastalıklarına, kansere ve diyabete yol açar. Telomerlerinizi koruma altına alarak zamanı yavaşlatabilir ve yaşlanmayı geciktirebilirsiniz.

İşte size Nobel ödüllü, Salk Institute for Biological Studies başkanı Elissa Epel ile UC San Francisco’da psikiyatri profesörlüğü yapan ve The Telomere Effect: A Revolutionary Approach to Living Younger, Healthier, Longer yazarı Elizabeth Blackburn’den yaşlanmayı önleyici 4 tavsiye:

DNA’nızı besleyin

Somon ya da ton balığı gibi yağlı balıklar içerisinde bulunan, anti-enflamatuar özellikli omega-3 yağ asitleri, telomerlerinizin zedelenmesine karşı kalkan görür. Diğer taraftan, bazı besinlerin telomerlerinize zarar verdiğini de eklemek gerek. İşlenmiş kırmızı et ve şeker, telomerlere zarar veren besinler arasında ön plana çıkanlardan.

Bu zararlı besinlerin tüketimini minimum seviyeye indirmeniz ve mümkün olduğunca işlenmemiş, organik et tüketmeye çalışmanız gerek. Ayrıca, telomerleri koruduğunu iddia eden takviyelerin de işe yaradığını kanıtlayan herhangi bir kanıtın olmadığını da ekleyelim.

Pozitif olun

Kibir, düşmanlık ya da kötümserlik, telomerlerinize zarar verir. Epel, gündelik stresin modern yaşamın bir parçası olduğunu söylüyor. Burada fark yaratan şey, karşılaşılan olaylara nasıl yaklaştığımız ve onları nasıl atlattığımız. Eğer negatif enerji ile yüklenirseniz, stres hormonlarınızı coşturur ve telomerlerinizi sabote edersiniz.

Şunu deneyin: Stresli bir durumu, bir film sahnesi gibi düşünün. Siz sadece bir izleyicisiniz. Film bittiğinde, koltuktan kalkıp hayatınıza devam edeceksiniz.

Yaşlanmaktan kaçın

Telomerlerinizi korumak için yapabileceğiniz en etkili yöntem, egzersiz yapmaktır. Egzersiz, hem enflamasyonu hem de stresi yener. Blackburn, egzersiz yapmak istemediğiniz her an, aklınıza telomerlerinizi getirmenizi ve egzersiz yapmanızı söylüyor.

Orta yoğunluklu aerobik egzersizleri, haftanın 3 günü 45 dakika yapmanız, telomeraz adı verilen ve zedelenmiş telomerlerin onarımına yardımcı olan hormonun aktivitelerini 2 katına çıkarır.

Şu notu da ekleyelim: Antrenmanlarını seyrek yapan, yaptığı zaman da aşırı antrenman yapmanız, telomerlerinize zarar verebilir. Çünkü aşırı antrenman yapmak, telomerleriniz için iyi bir şey değil.

Tatillerinizi yeniden gözden geçirin

Plajda güneşin altına uzanmak yerine, sizi başka yollardan yenileyebilecek bir tatil seçin. Epel ve Blackburn, 6 günlük bir meditasyonun, insanlarda telomer hasarını azalttığını belirtiyor.

 

You must be logged in to post a comment Login

Bunları Unutma!