Bizi Takip Edin

ERKEK AKLI

YAŞAYAN EFSANE TOTTI’DEN DUYGUSAL VEDA

-

 

O sadece bir futbolcu değil. Roma şehrinin ve AS Roma futbol takımının sembolü. Hayatı boyunca sadece şehrinin takımı AS Roma’da oynayan, klüp tarihinin tartışmasız en önemli futbolcusu, İtalyanların yaşayan efsanesi Francesco Totti sene sonunda futbol hayatını sonlandırıyor. Bir internet sitesi için vedasına dair özel bir mektup yazan Totti bizi oldukça duygulandırdı. Sporun, aidiyetin ve mücadelenin isminin bu önemli mektubunu, ona olan saygılarımızla sunuyoruz.

1

Annem kapıyı açtığında, bir grup adam kendilerini futbol direktörleri olarak takdim etti.

Fakat Roma’dan değillerdi. Kırmızı ve siyah giyiyorlardı.

A.C. Milan’dan geliyorlardı ve ne pahasına olursa olsun gelip onlar için oynamamı istiyorlardı.

Annem ellerini kaldırdı. Sizce o beylere ne söylemiş olabilir?

Roma’da çocuk olduğunuzda önünüzde yalnızca iki seçenek vardır: Kırmızı veya mavi. Roma veya Lazio. Fakat benim ailemde yalnızca bir seçecek vardı.

Ne yazık ki ben henüz küçük bir çocukken öldüğünden, büyükbabamı tanıyamadım. Fakat o bana harika bir hediye bıraktı. Ne kadar şanslıyım ki, büyükbabam Gianluca çok büyük bir Roma taraftarıydı ve bu sevgiyi, bana ve kardeşime aktaracak olan babama teslim etmişti. Roma’ya olan sevgimiz, nesiller boyu varlığını sürdürdüğümüz bir şeydi. Roma bir futbol kulübünden fazlasıydı. Ailemizin bir parçası, kanımız ve ruhumuzdu.

Televizyonda çok fazla maç izleyemezdik. Çünkü 80’li yıllarda, Roma’da bile her zaman gösterilmezlerdi. 7 yaşıma geldiğimde, babam biletlerimizi aldı ve sonunda Olimpiyat Stadyumu’nda Kurtlar’ı izleyebildim.

Gözlerimi kapatıp aynı hissi hatırlayabilirim. Renkler, tezahüratlar, patlayan sis bombaları. Stadyumda bulunan yaşam dolu bir çocuktum. Etrafımdaki tüm o Romalı taraftarlar içimdeki bir şeyi yaktı. Bu deneyimi nasıl tarif edeceğimi bilmiyorum.

Bellissimo. (Güzel)

Bunun için yegâne kelime.

Şehrin bizim tarafı San Giovanni’de, beni elimde veya ayağımda bir futbol topu olmadan gören kimse olduğunu sanmıyorum. Parke taşı sokaklarda, katedraller arasında, meydanlarda, her yerde futbol oynardık.

Genç bir çocukken bile, bu benim için sadece futbola duyulan sevgiden fazlasıydı. Bunu kariyerim haline getirmenin hırsına daha o zamanlar sahiptim. Odamın duvarında Roma’nın kaptanı Giannini’nin posterleri ve gazete kupürleri asılıydı. O bir ikon, bir semboldü. O, tıpkı bizim gibi Roma’lı bir çocuktu.

Ve sonra, ben 13 yaşındayken, kapımız çalındı.

A.C. Milan’dan gelen adamlar kulüplerini katılmamı istiyorlardı. Büyük bir İtalyan Kulübü’nde başarılı olma şansı. Neyi seçerdim ki?

Peki, benim kararım değildi tabii ki.

Patron annemdi. Hala patron o ve oğullarına oldukça bağlıdır. Her İtalyan anne gibi biraz fazla korumacıdır. Bir şey olabileceği korkusuyla evden ayrılmamı istemedi.

Direktörlere “hayır, hayır” dedi. Söylediklerinin hepsi buydu. “Üzgünüm. Hayır, hayır.”

Ve son. İlk transfer teklifim patron tarafından geri çevrilmişti.

Babam, beni ve abimi hafta sonları maçlarımıza götürüyordu ancak pazartesiden cumaya sorumluluk annemdeydi. Milan’a hayır demek zordu. Çünkü ailemiz için büyük bir para anlamına geliyordu. Fakat annem o gün bana bir ders verdi.  Hayattaki en önemli şey, evindir.

Sadece birkaç hafta sonra, genç takım maçlarımdan birinde izlendikten sonra, Roma bana bir teklifte bulundu. Sarı ve kırmızıyı giyecektim.

Annem bilmişti. O benim kariyerime çok farklı şekillerde yardım etti. Evet, koruyucuydu -ki hala öyle!- fakat benim her gün sahada olduğumdan emin olmak için çok fazla fedakarlık yaptı. O ilk yılların onun için zor olduğunu biliyorum.

Antrenmanlara beni götüren annemdi. Sahanın dışında beni beklerdi. Ben antrenman yaparken iki, üç, bazen dört saat beklerdi.  Yağmur, soğuk dinlemeden beklerdi.

Benim hayallerime kavuşabilmem için bekledi.

Maçtan 90 dakika öncesine kadar Olimpiyat Stadı’nda Roma formasıyla ilk maçıma çıkacağımı bilmiyordum.  Tesislerimizden sahaya gidene kadar otobüste oturdum ve heyecanım büyüdü. Önceki gecenin uykusundan kalan tüm sükunet de gitmişti. Roma taraftarı diğer herkesten farklıdır. Roma formasını giydiğinde senden çok şey beklerler ve kıymetini ispat etmelisindir. Hataya yer yoktur.

İlk maç için sahaya çıktığımda evim için oynamanın gururuyla dolup taşıyordum. Büyükbabam için. Ailem için.

25 yıl boyunca baskı –ayrıcalık- asla değişmedi.

Elbette hatalar oldu. Hatta Real Madrid için Roma’dan ayrılmayı düşündüğüm bir an bile vardı. Çok başarılı bir takım, belki de dünyanın en güçlü takımı, onlara katılmanı istediğinde başka bir yerde hayatın nasıl olabileceğini düşünmeye başlarsın. Roma başkanıyla konuştum ve bu bir fark yarattı. Ama sonuçta ailemle yaptığım konuşma, bana hayatın ne ile ilgili olduğunu hatırlattı.

Ev her şeydir.

Roma 39 yıldır evim oldu. Futbolcu olarak da 25 yıldır evim. Umarım Ligi kazanırken ya da Şampiyonlar Ligi’nde oynarken Roma’nın renklerini mümkün olduğunca yükseğe çıkarmış, yapabildiğim en iyi şekilde temsil etmişimdir. Umuyorum ki sizleri gururlandırmışımdır.

Benim düzenini kurmuş bir adam olduğumu söyleyebilirsiniz. Eşim Ilary ile nişanlanana kadar ailemin evinden taşınmamıştım. Geriye dönüp burada geçirdiğim zamanı ve neleri özleyeceğimi düşündüğümde, günlük şeyleri, rutini özleyeceğimi biliyorum.  Saatlerce antrenman, soyunma odasındaki sohbetler.  En çok da takım arkadaşlarımla her gün oturup kahve içmeyi özleyeceğim sanırım. Belki bir gün direktör olarak takıma dönersem, bu anlar hala orada olur.

İnsanlar bana neden bütün hayatımı Roma’da geçirdiğimi soruyor.

Roma benim ailem, arkadaşlarım, sevdiğim insanlar. Roma deniz, dağlar, anıtlar. Roma elbette ki, aynı zamanda Romalılar.

Roma sarı ve kırmızıdır.

Roma, bana göre dünyadır.

Bu kulüp, bu şehir benim hayatım olmuştur.

Her zaman.

Yazının orjinali: http://www.theplayerstribune.com/francesco-totti-as-roma-english/

Çeviri: http://www.futbolakademi.net/2016/09/roma-icin.html

İlginizi çekebilir: http://www.menshealth.com.tr/son-mohikan-francesco-totti/

ERKEK AKLI

Estetik kraliçesinin son isteği!

Umut Doğan Yıldız

-

Geçirdiği sayısız estetik operasyonla adını duyuran Pixee Fox, son isteğiyle doktorları şaşırttı!

Şimdiye kadar 200’den fazla estetik operasyon geçiren estetik bağımlısı Pixee Fox, bir televizyon programına konuk oldu.

Botched Doctors adlı programa davet edilen estetik kraliçesi, katıldığı programın sunucuları olan cerrahlardan bir istekte bulundu ancak Terry Dubrow ve Paul Nassif, Fox’un talep ettiği bu ameliyatı reddettiler.

İngiliz gazete Daily Mail’de yer alan habere göre; çizgi film karakteri gibi görünmek için defalarca ameliyat olan 28 yaşındaki Fox’un son isteğine doktorlar ‘Hayır’ dedi.

İstediği karaktere benzeyebilmek için kaburgalarını aldırıp, göz rengini dahi değiştiren Fox, bu defa da saç çizgisini yeniden hizalamak istediğini belirtti.

Bunu duyunca şok olan doktorlar bu isteği reddettiler. 
Cerrahlar, Fox’un beden algı bozukluğu olan bir kişi olduğunu düşünüyorlar.

Daha önce Fox,  çene kemiği ameliyatı için Güney Kore’nin Seul kentine gitmiş ve burada çenesini kırdırarak traşlatmıştı.


Devamı

ERKEK AKLI

Türkiye Instagram’da beşinci

Umut Doğan Yıldız

-

Dünyada yaklaşık 1 milyara Instagram kullanıcısı var. Türkiye’nin 37milyon aktif Instagram kullanıcı sayısı ile beşinci sıraya yerleştiği görüldü.

Medya takibinin öncü kurumu Ajans Press, sosyal medya platformu Instagram’ın takipçi sayısına yönelik araştırmayı inceledi Ajans Press’in Statista verilerinden ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, Türkiye’nin 37 milyon aktif Instagram kullanıcı sayısı ile beşinci sıraya yerleştiği görüldü. Dünya üzerindeki bütün ülkeler baz alınırken, listenin birinci sırasına 121 milyon aktif kullanıcı sayısı ile ABD’nin yerleştiği saptandı. ABD’yi de ikinci sıradan 71 milyon kullanıcı ile Hindistan, 64 milyon ile Brezilya, 59 milyon ile de Endonezya takip etti. İlk 10’da yer alan diğer ülkeler ise; Rusya, Japonya, İran, Birleşik Krallık ve Meksika olarak kaydedildi.

ITS Medya ve AjansPress’in gerçekleştirdiği medya araştırmasında, yazılı basına yansıyan haber adetleri de belli oldu. 2018 yılı içerisinde sosyal medya ve platformların medyada ne kadar konuşulduğuna yönelik yapılan incelemede,araştırmaya konu olan Instagram’ın 16 bin 158 haberle konuşulduğu görüldü.Sosyal medya başlığında ise 150 binin üzerinden haber yansıması olduğu tespit edildi.

Devamı

ERKEK AKLI

Netflix’ten yeni diziler!

Umut Doğan Yıldız

-

Netflix, Brazil Comic Con 2018’de gelecek yapımlarından yepyeni fragmanlar paylaştı!

Netflix, 6-9 Aralık tarihlerinde gerçekleşen Brazil Comic Con 2018 fuarında gelecek dönemde gösterime girecek yeni ve devam eden orijinal yapımlarından yepyeni duyurular paylaştı.

THE UMBRELLA ACADEMY

2019 yılının en ses getiren yapımlarından biri olmaya aday, yeni Netflix orijinal dizisi The Umbrella Academy’nin tanıtım fragmanı ve afişi paylaşıldı.

TRIPLE FRONTIER

Ben Affleck, Oscar Isaac,Charlie Hunnam, Garrett Hedlund ve Pedro Pascal başrolu paylaştığı, Mart ayındagösterime girecek Netflix orijinal yapımı Triple Frontier’in resmi fragmanıpaylaşıldı.

Devamı

Popüler